صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه امر به معروف و نهی از منکر کنم؟

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چگونه امر به معروف و نهی از منکر کنم؟

اگر بدانيم كه شخصي نمازش را صحيح نمي خواند مثلا مردي كه حمد و سوره نماز مغرب و عشا را آهسته ميخواند يا تلفظ كلمات و حروف را به درستي انجام نميدهد آيا واجب است كه بر حسب وظيفه امر به معروف ونهي از منكر به او يادآوري كنيم؟اگر توانايي اين كار را نداشته باشيم چي؟مثلا به علت خجالت كشيدن نتوانيم اين موضوع را با او در ميان گذاريم.وآيا اين وظيفه يعني امر به معروف و نهي از منكر واجب فوري است يا اينكه هر وقت كه ديديم موثر تر واقع ميشود آن را انجام دهيم؟

2.  

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

داستان امام حسن و امام حسین و اون پیرمرد رو شنیدید؟!

غیر مستقیم...
    این یادتون باشه

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بيشتر

لطفا بيشتر راهنمايي كنيد . اين موضوع براي من اهمييت داره .من وسواس شديد دارم.فكر ميكنم كه اگه اين كار برمن واجب باشه و اون رو انجام ندم بايد هر لحظه منظر عذاب خدا باشم و يه لحظه هم آروم و قرار ندارم.

نوشته
    94
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ببین!
    باید به طرفت و جنبش نگاه کنی!
    یه راهکار مناسب گیر بیاری و بهش بفهمونی!
    شما وظیفه امر به معروفت رو انجان بده اما از راهش!
    آفرین

امر به معروف و نهی از منکر یک سری مراتب وجوب داره و یک سری شرایط برای شخص آمر و ناهی...
    مهمترینش اینه که خود شخص آمر و ناهی باید عامل باشه...یعنی خودش به تذکری که می ده عمل کنه...شرط دومش اینه که با تمانینه و صبر و آرامش از منکر نهی کند.
    بعدیش اینه که تندی و توهین نکند.

دیگر اینکه مشکل طرف رو تشخیص بده و بی گدار به آب نزنه.
    بعدش اینه که نصیحت گونه صحبت نکنه.
    دیگری اینکه نگاهش از بالا به پایین نباشه...

ویرایش توسط parsa : ۱۳۸۸/۰۸/۱۶ در ساعت ۰۳:۱۵ دلیل: ترکیب پست ها
    من دیگه خسته شدم بس که چشام بارونیه...

نوشته
    919
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yazahra033 نمایش پست
    اگر بدانيم كه شخصي نمازش را صحيح نمي خواند مثلا مردي كه حمد و سوره نماز مغرب و عشا را آهسته ميخواند يا تلفظ كلمات و حروف را به درستي انجام نميدهد آيا واجب است كه بر حسب وظيفه امر به معروف ونهي از منكر به او يادآوري كنيم؟اگر توانايي اين كار را نداشته باشيم چي؟مثلا به علت خجالت كشيدن نتوانيم اين موضوع را با او در ميان گذاريم.وآيا اين وظيفه يعني امر به معروف و نهي از منكر واجب فوري است يا اينكه هر وقت كه ديديم موثر تر واقع ميشود آن را انجام دهيم؟
    به نام خدا
    اینگونه مسایل معمولاً به اموری مانند اطلاع رسانی و آموزش مربوط می شود و تحت عنوان امرو نهی نمی گنجد.
    گاهی یک تذکر کافی است و تکلیف را از عهده ی شخص بر می دارد.
    گاهی تذکر کفایت نمی کند و به تعلیم و آموزش نیاز است.
    گاهی نیاز به آموزش نیست و باید امر به معروف و نهی از منکر شود.
    در صورتی که شرایط امر به معروف و نهی از منکر فراهم بود خجالت کشیدن عذر پذیرفته ای برای ترک آن نیست و باید به وظیفه عمل کرد.
    اگر ناتوانی علل دیگری مانند عدم تأثیر باشد امر و نهی واجب نیست. و اگر احتمال بدهد تأثیر منفی دارد نباید اقدام کند.
    وجوب و فوریت امر به معروف و نهی از منکر تابع موضوع آن و شرایط موجود و نوع آن و اثر آن است. بنابراین صور مختلفی پیدا می کند که شرح آن ها در اینجا نمی گنجد.

موفق باشید
    نظر شما در باره این پیشنهاد چیه؟
    (جلسات مناظره)

موضوع مهم :
    کربلایی کاظم ساروقی، حجتی غیر قابل انکار

چگونه؟؟؟ راه های جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه

کم گوی و گزیده گوی چون دُرّ :Sokhan: !!! تا از سُخَنت جهان شود پُر !!!
    الحذر الحذر! فَوَ الله لَقَد سَتَر، حتّی کأنَّه قد غَفَر

نوشته
    94
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قطعا!
    نوع برخورد آمر و ناهی خیلی تاثیر داره...اصلا چون طرف مقابل جبهه گیری می کنه،آمر و ناهی باید آمادگیه هر اتفلقی رو داشته باشه...یعنی باید دارای انعطاف پذیریه بالایی باشه...

من دیگه خسته شدم بس که چشام بارونیه...

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا
    با سلام و خسته نباشيد من به شخصي كه نمازش را سبك مي شمرد (صبحها به ندرت نماز مي خواند ونمازهاي ظهرو عصر و مغرب واعشاء را هم آخر وقت يعني تقريباً نزديك به آخر وقت ميخواند) چندين بار تذكر دادم هم به خاطر فريضه امر به معروف ونهي ازمنكر وهم به خاطر دلسوزي تا اينكه يك روز عصباني شد و گفت حالا كه اينهمه تذكر مي دهي ديگر نماز نمي خوانم حالا سوال من اين است كه 1- وظيفه من درمقابل اين شخص چيست ؟2- آيا اگر او واقعا به گفته خود عمل نمود و نماز نخواند من مسئول هستم يا خير؟ قبلا از راهنمايي شما تشكر ميكنم

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

اینی که شما فرمودید خشک مقدس بازیه بیشتر تا امر به معروف و نهی از منکر!
    اون خانوم چادریه نه دین درست حسابی داشته و نه دید درست و حسابی!!
    کار رو هم خراب تر کرده و حجاب اون خانوم مانتویی رو هم بدتر...
    بهترین نوع امر به معروف(دعوت به اسلام)،دعوت عملی به اسلام است.
    با عملمون بهتر می تونیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم.

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .:MONTAZER:. نمایش پست
    اینی که شما فرمودید خشک مقدس بازیه بیشتر تا امر به معروف و نهی از منکر!
    اون خانوم چادریه نه دین درست حسابی داشته و نه دید درست و حسابی!!
    کار رو هم خراب تر کرده و حجاب اون خانوم مانتویی رو هم بدتر...
    بهترین نوع امر به معروف(دعوت به اسلام)،دعوت عملی به اسلام است.
    با عملمون بهتر می تونیم امر به معروف و نهی از منکر کنیم.
    به نام خدا
    با عرض سلام
    دوست عزیز در اینکه اون خانم روش امر به معروفش رو بلد نبوده شکی نیست اما اینکه دین هم نداشته ما نمی تونیم قضاوت کنیم
    در مورد امر به معروف و نهی از منکر انسان باید به گونه ای برخورد کند که احتمالبیشتری بر تاثیر گذاری وجود داشته باشد در بعضي از روايات آمده است كه امر به معروف و نهي از منكر درجات و مراتب مختلفي دارد:

مرتبه اول آن، از دل آغاز مي شود و هر كس ارتكاب منكري ، يا ترك معروفي را ديد، به مقتضاي ايمانش بايد در دل خود، از آن كار منكر و اين ترك معروف منزجر باشد. نخستين آثار انزجار و ناراحتي قلبي در چهره انسان آشكار مي شود؛ يعني مؤمن با ديدن عمل منكر و ترك معروف، در دل ناراحت مي شود و قيافه اش را در هم مي كشد و رويش را ترش مي كند. در روايات، از اين كار به (اكفهرار وجه) تعبير شده است و نيز در روايات آمده است: كسي كه براي خدا با ديدن عمل منكر و ترك معروف چهره اش را در هم نكشد، جهنم چهره او را در هم خواهد كشيد.

مرتبه دوم به زبان مربوط مي شود، يعني در مرحله دوم، شخص مؤمن بايد با زبان، ناراحتي خود را از عامل به منكر و تارك معروف، آشكار كند و او را امر به معروف و نهي از منكر نمايد و يا نصيحت و موعظه كند و يا ارشاد و هدايت نمايد و به هر حال، وي را به راه راست بكشاند.( البته به گونه ای که شخصیت طرف مقابل زیر سوال نرود )

مرتبه سوم به عمل مربوط مي شود. در مرحله سوم، شخص مؤمن، عملاً با قدرت و به طور فيزيكي، جلو منكرات را مي گيرد. اين مضمون، در روايات بسياري آمده است و در باره اش بحث هايي و پرسش‌هايي مطرح مي شود مانند اين كه آيا هر سه مرتبه قلبي، زباني و عملي، بر همه مكلفان واجب است و يا بعضي مراتب آن، مانند مرتبه عملي و پيشگيري از منكرات، با قدرت، و حكومت مربوط مي شود و اختصاص به قوه قهريه دولت دارد و ديگر مردم معمولي، نبايد براي جلوگيري از منكرات، به قهر و خشونت متوسل شوند؟

شايد بتوان گفت كه در صورتي كه امر به معروف و نهي از منكر، به صورت عملي، موجب اخلال در نظم اجتماعي شو‌د، بايد با اجازه حاكمان دولت اسلامي، انجام گيرد و در صورت مبسوط اليد نبودن حاكم عدل، با اجازه فقيه جامع و شرايط و آگاه به مصالح جامعه، اجرا شود.
    یا حق

نوشته
    35
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    امر به معروف و نهي از منكر فريضه بسيار مهمي است اما يادمان باشد طوري عمل نكنيم كه مردم از هر چه ريش دار و بچه مومن هست بدشان بيايد ببينيم روش ائمه و بزرگان چه بوده است اگه روشهاي خوبي دستمان باشد راحت به اين فريضه عمل مي كنيم من دفتر چه اي دارم كه هر روشي را كه در كس ديگر يا خودم به ذ هنم رسيد يادداشت مي كنم گفتن مستقيم گاها مشكل و يا در حد محال و يا عوارض و خطراتي در پي دارد پس لازم هست به روشهاي غير مستقيم بيشتر فكر كنيم يك بحثي هم در اين آدرس در اين موضوع هست مي توانيد سر بزنيد( شهادت يك بسيجي هنگام امر به معروف و نهي از منكر )
    http://www.cloob.com/club/post/show/...7/wrapper/true
    ویرایش توسط طلبه2 : ۱۳۸۷/۰۳/۲۴ در ساعت ۰۰:۰۴ دلیل: ريز بود

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری