صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احترام...تقدس !

نوشته
    710
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    10 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    25

احترام...تقدس !

سلام

خواستم با تعاریف سه واژه احترام...تقدس اشنا بشم.
    +
    بدونم ایا
    شباهتی به هم دارند؟ مثلا به نظر من تقدس(فردی) در پی احترام زیاد میاد.
    +
    چه
    نیازی هست به احترام گذاشتن؟

البته این را قبول دارم که به همه انسانها از هر نژادی با هر عقیده ای باید احترام گذاشت یعنی نظرشو محترم دانست امــــــــا منظور سوالام احترام های خاص هست مثل : احترام به بزرگتر / احترام به استاد / احترام به ..

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۵/۲۱ در ساعت ۱۵:۲۰

سکوت کن!

اهسته برو
    اهسته بیا

وجدان ها همه خواب اند...

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط مینیاتور نمایش پست
    سلام

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادت های شما

احترام در لغت به معنای ؛ حرمت ‌داشتن ، گرامی ‌داشتن ، بزرگ‌ داشتن و بزرگداشت است. ( ر.ک: فرهنگ معین و دهخدا)

تقدس در لغت به معنای ؛ پاک و پاکیزه بودن و پارسا بودن است. ( ر.ک: فرهنگ معین و دهخدا)

احترام...تقدس !

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

بدونم ایا

به نظر می رسد رابطه بین احترام و تقدس عموم و خصوص مطلق است. یعنی یکی اعم و دیگری اخص است. احترام ، اعم از تقدس است.

هر امری که تقدس دارد ( اعم از افراد ، اماکن ، زمان ها و .... ) قابل احترام است و افراد به آن احترام می گذارند.اما هر امری که مورد احترام است لزوما تقدس ندارد.

احترام ، علل مختلفی می تواند داشته باشد .مثلا به دلیل ترس به شخصی احترام گذاشته شود ، به خاطر تملق و چابلوسی احترام گذاشته شود ، به دلیل حفظ منافع احترام گذاشته شود و .... یا دلایل دیگری همچون علم ، مال ، جمال ، نسبت خویشاوندی ، شهرت ، قدرت ، ایمان و .... باعث شود افراد به شخصی احترام بگذارند . در صورتی که تمامی این افراد تقدس ندارند. (حتی بین خود آن افرادی که به آن ها احترام می گذارند.)

در حالی که هر چیزی که برای عده ای به هر دلیلی تقدس داشته باشد ، برای همان افراد قابل احترام است و به آن توهین و بی احترامی نمی کنند. اصولا توهین به مقدسات در نزد همگان مذموم و قبیح است.

احترام...تقدس !

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

مادر ِ اقدس ، احترام است

افراط در احترام گذاشتن به چیز یا شخص یا مکان در درازمدت سبب تقدس بخشیدن به آنچیز یا شخص یا مکان است .

تمام مقدسین و مقدسات در ابتدا به آن شوری که در حال حاضر بوده اند ، نبوده اند !

مقدس انگاشتن مانند احترام گذاشتن ؛ زائیده دست و فکر بشر است

بشر اگر کسی یا چیزی را مقدس می داند درابتدا بخاطر احترام گذاشتن به ارزشی است که در آن کس

یا چیز نمایان می دیده است و بسبب اینکه تمایل زیادی برای شرک دارد بسمت تقدس بخشی افراطی

به آن شخص و چیز می رود و به مقام شامخ "مشرک بودن " می رسد !!

غرب و شرق و گذشته و حال هم ندارد

پاپ مقدس ، برنارد مقدس (سنت برنارد) ، سنت پاول و...( در غرب )

اعلیحضرت ...، حضرت.... ؛ مقام معظم ... (در شرق )

واتیکان و اورشلیم و مکه وقم .... نیز بسبب احترام زیاد آدمها به مکانها (البته بمقاصد دنیوی) مقدس شده اند

وگرنه همه اینها شهر هایی هستند که چیز خاصی نداشته اند بجز پیروان متعصب و رندان دینکار

--------------------------

اینجانب معتقد به احترام به عقاید هستم اما معتقد به تقدس انسانی نیستم

تقدس تنها مختص به صفات و ارزشها است نه به افراد و امکنه

حتی اگر متصف به آن صفات باشند

ویرایش توسط خالد بن ولید : ۱۳۹۰/۰۵/۲۳ در ساعت ۰۷:۴۸

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط سیف الاسلام نمایش پست
    بشر اگر کسی یا چیزی را مقدس می داند درابتدا بخاطر احترام گذاشتن به ارزشی است که در آن کس یا چیز نمایان می دیده است و بسبب اینکه تمایل زیادی برای شرک دارد بسمت تقدس بخشی افراطی به آن شخص و چیز می رود و به مقام شامخ "مشرک بودن " می رسد !! غرب و شرق و گذشته و حال هم ندارد پاپ مقدس ، برنارد مقدس (سنت برنارد) ، سنت پاول و...( در غرب ) اعلیحضرت ...، حضرت.... ؛ مقام معظم ... (در شرق ) واتیکان و اورشلیم و مکه وقم .... نیز بسبب احترام زیاد آدمها به مکانها (البته بمقاصد دنیوی) مقدس شده اند وگرنه همه اینها شهر هایی هستند که چیز خاصی نداشته اند بجز پیروان متعصب و رندان دینکار
    چطور میشه که شخصی به چیز های مقدسی که هست علاقه پیدا میکنه و بعد مدتی به مقام شامخ مشرک میرسه در حالی که خود ماهیت مقدس دوری از شرک و یگانه پرستیه و اگر فرد اینکار رو بکنه (مشرک به مقدس بشه)انگار دارد مخالف سیره چیز مقدس عمل میکند در حالی که به او تا حد مشرک شدن علاقه داره؟!! انگار مثل این میمونه که به کسی بگی من حاضرم برات بمیرم و هر چی بخوای انجام میدم ولی در عمل نه به حرفش گوش میده و نه بهش توجه میکنه در حالی که میگه من به او عشق ورزیده ام!
    خیر! این شرک نیست...این تقدس و احترام مرحله و کمکی برای رسیدن به تقدس و معرفت بالاتر و حرکت به سوی درک معرفت یگانی پرستی هست.
    یاحق

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۰/۰۵/۲۳ در ساعت ۰۷:۵۲
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط .:mobarez:. نمایش پست
    چطور میشه که شخصی به چیز های مقدسی که هست علاقه پیدا میکنه و بعد مدتی به مقام شامخ مشرک میرسه در حالی که خود ماهیت مقدس دوری از شرک و یگانه پرستیه و اگر فرد اینکار رو بکنه (مشرک به مقدس بشه)انگار دارد مخالف سیره چیز مقدس عمل میکند در حالی که به او تا حد مشرک شدن علاقه داره؟!! انگار مثل این میمونه که به کسی بگی من حاضرم برات بمیرم و هر چی بخوای انجام میدم ولی در عمل نه به حرفش گوش میده و نه بهش توجه میکنه در حالی که میگه من به او عشق ورزیده ام!
    خیر! این شرک نیست...این تقدس و احترام مرحله و کمکی برای رسیدن به تقدس و معرفت بالاتر و حرکت به سوی درک معرفت یگانی پرستی هست.
    یاحق

من قبلا عرض کردم ! تنها چیز های مقدس وجود دارند نه آدمهای یا مکانهای مقدس !

آنچیزهای مقدس هم اکثرا مورد اتفاق و قبول همه است مانند راستگویی ، درستکاری و درست اندشیدن ، خیانت نکردن و ... اینها جزو ناموسهای بشری و مقدسات است و هر کس که این صفات را دارا باشد محترم است نه مقدس ! هر کس که می خواهد باشد .

و هر کس که این صفات را نداشته باشد مورد احترام نیست و جایگاهی در دل مردم ندارد .
    قضیه شرک هم اگر به کنه خداپرستی توجه کنید می بینید که توجه به یک حقیقت است وبقیه چیزها مَجازند .
    پس اگر شما آدمها را به صرف اینکه مثلا با خدایشان ارتباط دارند ، مقدس کردید بمرور گام در وادی شرک می گذارید .
    شاید شما برای کارتان توجیه بتراشید که ایشان واسطه فیض اند و چه وچه ..

اما در اصل و کنُه قضیه کم کم دارید برای خدایتان شریک قایل می شوید !

---------------

دو نفر دعوایشان شده بود آمدن پیش ما به داوری . یکی شان با قیافه حق به جانب رو به من کرد و گفت :

من میگم به ابالفضل قسم اون میگه به خدا !!

(منظورش این بود که قسم من قویتره )

بهمین راحتی برای اباالفضل مقام اولوهیت می تراشند

--------------------
    حدیث پیامبر اسلام در مورد شرک را باز گوئی می کنم تا نظر ایشان را در مورد شرک بهتر بدانید :

" شرک بمانند راه رفتن مورچه ای سیاه بر روی سنگی سیاه در شبی تاریک است !"

من معتقد به تافته جدا بافته بودن برخی از آدمها نیستم

اگر کسی خوب است بدلیل کارهای خوبی است که انجام داده نه بسبب نَسبَی است که داشته

یا ادعایی است که کرده

و خوبی تعریف دارد....

----------------------

ویرایش توسط خالد بن ولید : ۱۳۹۰/۰۵/۲۳ در ساعت ۱۴:۱۳

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط سیف الاسلام نمایش پست
    من قبلا عرض کردم ! تنها چیز های مقدس وجود دارند نه آدمهای یا مکانهای مقدس ! آنچیزهای مقدس هم اکثرا مورد اتفاق و قبول همه است مانند راستگوی ، درستکاری و درست اندشیدن ، خیانت نکردن و ... اینها جزو ناموسهای بشری و مقدسات است و هر کس که این صفات را دارا باشد محترم است نه مقدس ! هر کس که می خواهد باشد . و هر کس که این صفات را نداشته باشد مورد احترام نیست و جایگاهی در دل مردم ندارد . قضیه شرک هم اگر به کنه خداپرستی توجه کنید می بینید که توجه به یک حقیقت است وبقیه چیزها مَجازند . پس اگر شما آدمها را به صرف اینکه مثلا با خدایشان ارتباط دارند ، مقدس کردید بمرور گام در وادی شرک می گذارید . شاید شما برای کارتان توجیه بتراشید که ایشان واسطه فیض اند و چه وچه .. اما در اصل و کنُه قضیه کم کم دارید برای خدایتان شریک قایل می شوید !
    ببینید...من بر خلاف شما فکر میکنیم...ما در طول تاریخ انسان های مقدس زیاد داشتیم...دلیلی هم نیست مقدس دانستن آنها باعث شریک گرفتن خدا شود...این صفت هایی که گفتید درسته و از فضایل اخلاقی هستن ولی اینها به تنهایی معنا پیدا نمیکنند و باید در وجود شخصی باشند تا به معنای حقیقی شون برسیم...یعنی شما وقتی میگی درستکاری من یه تعریف ذهنی ازش دارم ولی وقتی در عمل این رو در شخصی میبینم اون زمان کاملا درکش میکنم...اتفاقا بنده خواستم بگم اینکه میگند واسطه ی فیض، یک حقیقته و من نمیدونم شما چرا میخواهید انکارش کنید. کم نبودن افرادی که با آشنا شدن با افراد مقدس پی به عالم معنا بردن...این شرک نیست...این خودش یک نوع اطاعت از دستورات خداوند و یگانه پرستیه...مثلا شخص خمینی کبیر با استادی آشنا میشوند و به ناگاه یک سیر عظیم معنوی رو انجام میدند که ما آثارش رو مشاهده کردیم... یا کم نیستن کسانی که با آیت الله بهجت ارتباط داشتن و سیر و سلوک کردن در حالی که اگر حرف شما راست بود این افراد نباید به مقامات بالاتر معنوی میرسیدن(حداقلش) یا مثلا ما مقدس اردبیلی رو داشتیم و...در زندگی روز مره هم میبنیم گاهی شخص با برخورد با یک شخص مقدس زندگی اش کامل عوض میشود و ایمانش نسبت یه حق تعالی بیشتر میشه.
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

ببینید...من بر خلاف شما فکر میکنیم.
    همین که فکر می کنید ؛ خیلی خوب است

کم نبودن افرادی که با آشنا شدن با افراد مقدس پی به عالم معنا بردن...این شرک نیست
    مثلا شخص خمینی کبیر با استادی آشنا میشوند و به ناگاه یک سیر عظیم معنوی رو انجام میدند که ما آثارش رو مشاهده کردیم... یا کم نیستن کسانی که با آیت الله بهجت ارتباط داشتن و سیر و سلوک کردن در حالی که اگر حرف شما راست بود این افراد نباید به مقامات بالاتر معنوی میرسیدن(حداقلش) یا مثلا ما مقدس اردبیلی رو داشتیم و...در زندگی روز مره هم میبنیم گاهی شخص با برخورد با یک شخص مقدس زندگی اش کامل عوض میشود و ایمانش نسبت یه حق تعالی بیشتر میشه.
    افراد محترم (خداپرست ، عابد ، زاهد ...) نه مقدس !

زمانی ما همین آیت اله بهجت را دیدیم که داشت عبادت می کرد و مردم از سر ارادت
    می آمدند و دست بر عبای ایشان می مالیدند وبر چشم می کشیدند !!
    و یا دست بوسی مقامات کشوری و لشکری را از امام خمینی دیده ایم (در تلویزیون )

گرچه که شاید ایشان به اینکارها توجهی نمی کرد اما باید دانست که اینکارها مذموم و ناشایست است
    امثال ایشان محترم هستند اما دیگر نباید در احترام زیاده روی کرد وگرنه کم کم داریم آدمها را می پرستیم و

یا از مسیر درست منحرفشان می کنیم و بقول امام علی " گناه بی لذت " می کنیم !

وقتی امام علی نفی و منع می کنند امام های فعلی !! هم باید همین کار را بکنند اما
    نمی بینیم که منعی بکنند ....
    -----------------------
    این شرک نیست...این خودش یک نوع اطاعت از دستورات خداوند و یگانه پرستیه..

نه این اطاعت از دستورات خدا نیست این توجه بغیر خداست !

----------------
    این صفت هایی که گفتید درسته و از فضایل اخلاقی هستن ولی اینها به تنهایی معنا پیدا نمیکنند و باید در وجود شخصی باشند تا به معنای حقیقی شون برسیم...یعنی شما وقتی میگی درستکاری من یه تعریف ذهنی ازش دارم ولی وقتی در عمل این رو در شخصی میبینم اون زمان کاملا درکش میکنم..

شما می توانید در رفتارهای اجتماعی - اخلاقی کسانی را شاخص و معلم قرار دهید اما مقدس و مقدسات

تعریفی فرا انسانی دارد .

انسان ها همیشه در حال تغییر اند اما مقدسات از ثوابت اند

ویرایش توسط خالد بن ولید : ۱۳۹۰/۰۵/۲۳ در ساعت ۱۱:۲۲

نوشته
    895
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    1

احترام حلال اما تقدس حرام است

سلام

+
    بدونم ایا
    +
    چه
    نیازی هست به احترام گذاشتن؟

البته این را قبول دارم که به همه انسانها از هر نژادی با هر عقیده ای باید احترام گذاشت یعنی نظرشو محترم دانست امــــــــا منظور سوالام احترام های خاص هست مثل : احترام به بزرگتر / احترام به استاد / احترام به ..

با درود

از من خواسته شد نظربدهم

از دیدگاه اینجانب هیچ تقدسی نباید وجود داشته باشد اما احترام بله

تقدس یک نوع بزرگ پنداشتن غلو آمیز و غیر لازم است که از قبل برای ما تعیین کرده اند و به نوعی تحمیل شده است و ما هیچ اختیاری در تفکر و کنکاش در مورد آن نداریم

اما احترام بر عکس چیزی است که خود با تفکر و بینش به آن رسیده ام و طرف مورد نظر را شایسته ی احترام یافته ایم

تقدس از روی تحمیل از پیش سازمان یافته و اجبار است پس
    چیزی نیست که ما خود با تفکر و عقل به آن رسیده باشیم

احترام یک نوع فروتنی آگاهانه و از روی بینش است

اما تقدس یک نوع بزرگنمایی کاذب از روی تحریک شدن احساسات یا هدفی سازمان یافته است

برای من هیچ کس مقدس نیست اما قابل احترام چرا

و این بود برداشت اینجانب
    ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۹۰/۰۵/۲۳ در ساعت ۱۱:۰۷

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از نظر من هم هیچ چیز مقدس نیست ( هیچ چیز ) .. احترام گذاشتن رو قبول دارم ولی این باعث نمیشه که به دلیل محترم بودن طرف مقابل ، ارزش ها و عقاید و رفتار اون فرد رو به چالش نکشم ..

البته این را قبول دارم که به همه انسانها از هر نژادی با هر عقیده ای باید احترام گذاشت یعنی نظرشو محترم دانست
    دوست عزیز همه عقاید قابل احترام نیستند ، و تا زمانی شایسته ی احترام می باشند که در قلب فرد و در چهارچوب خانه ی اشخاص قرار داشته باشند. زمانی که اعتقاد و باورها از درون خانه ها، به سطح جامعه و کوچه و خیابان و مدرسه و دانشگاه و … کشیده می شود، دیگر نامش اعتقاد نیست بلکه یک ایدئولوژی است
    monthly quotes :
    حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

Energy is everything and everything is energy

I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

Become Übermensch

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری