جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حكم گويندگي و يا مجري گري زنان در صدا و سيما**

نوشته
    59
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

پرسش حكم گويندگي و يا مجري گري زنان در صدا و سيما**

سلام به همه دوستان و كارشناسان بزرگوار

خيلي وقته يه سوال فكر و ذهن منو مشغول كرده و چون الان به حكمش نياز پيدا كردم تصميم گرفتم تو اين سايت مطرح كنم .

تو آيات قرآني و احكام اشاره شده كه زنان با صداي نازك صحبت نكنن تا كساني كه بيمار دل هستن به اونها طمع كنن و در چهره هم حتما بايد اصولي توسط زنان رعايت بشه .

با توجه به اين توصيه هاي ديني ميخواستم بپرسم حكم گويندگي زنان و يا مجري گري اونها چيه مخصوصا برعهده گرفتن اين شغلا توسط زناني كه صداي نازكي دارن و نازك كردن صداشون عمدي نيست (مخصوصا در راديو )

كاري كه كه مورد رضاي خداونده ترك اين نوع مشاغله ؟

اگه من در آزمون پذيرش گويندگي شركت كنم و چنين شغليو به عهده بگيرم در حاليكه احتمال ميدم ممكنه يه شنونده مرد با لذت به صدام گوش بده ( احتمالش دور از ذهن نيست ) از نظر شرعي مرتكب خطايي شدم ؟

آيا در اينجا كه زن صداشو عمدي نازك نكرده مرده كه مقصره و پس اين شغل براي من نوعي ايرادي نداره ؟

ممنون ميشم كارشناسان محترم حكم فقهي و اخلاقي اين مساله رو بيان كنن

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۵/۲۱ در ساعت ۱۴:۴۴
    خداوندا ما را از آنانی قرار ده :

که در معامله دنیا وآخرتشان به سود مقصود شان نایل آمدند و آنان که از فانی گذشتند تا به باقی رسیدند.

2.  

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط *شاهق* نمایش پست
    :rose:سلام به همه دوستان و كارشناسان بزرگوار :rose:
    به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر

خيلي وقته يه سوال فكر و ذهن منو مشغول كرده و چون الان به حكمش نياز پيدا كردم تصميم گرفتم تو اين سايت مطرح كنم .

تو آيات قرآني و احكام اشاره شده كه زنان با صداي نازك صحبت نكنن تا كساني كه بيمار دل هستن به اونها طمع كنن و در چهره هم حتما بايد اصولي توسط زنان رعايت بشه .

همانطور که شنیدن صدای زن نامحرم به خودی خود گناه نیست، زن هم اگر صدای خود را به گوش مرد نامحرم برساند، گناه نیست. اما اینکه مردی برای لذت بردن با زنی نامحرم سخن بگوید و زن هم برای لذت گیری و لذت دهی با او صحبت کند، این گناه و حرام است.

در آیه 32 سوره مبارکه احزاب می فرماید:

یا نِسَاءَ النَّبِی لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ إِنِ اتَّقَیتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا

ای همسران پیامبر! شما همچون یکی از زنان معمولی نیستید اگر تقوا پیشه کنید؛ پس به گونه‌ای هوس‌انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند، و سخن شایسته بگویید!

البته آیه خطاب به زنان پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه و آله هست ولی به طور عام شامل همه زنان مومن می شود.

پس مشخص می شود آنچه حرام است سخن گفتن با ناز و کرشمه و فتنه گری و گوش دادن برای لذت، و به قول معروف خوش و بش کردن و گل گفتن و گل شنیدن است.

اما سخن گفتن متین و منطقی و با حفظ حرمت ها و شنیدن چنین سخنانی بدون قصد لذت، هیچ منعی ندارد و حرام و گناه نمی باشد.

با توجه به اين توصيه هاي ديني ميخواستم بپرسم حكم گويندگي زنان و يا مجري گري اونها چيه مخصوصا برعهده گرفتن اين شغلا توسط زناني كه صداي نازكي دارن و نازك كردن صداشون عمدي نيست (مخصوصا در راديو )

كاري كه كه مورد رضاي خداونده ترك اين نوع مشاغله ؟
    اگر صحبت کردن آنها به صورت رسمی باشد و از شوخی ها و خوش و بش های محرم گونه پرهیز کنند، تا وقتی قصد لذت و گناهی در بین نیست و خوف گناه و مفسده هم نمی رود، اشکال ندارد.

رضای خداوند متعال هم در ترک گناه و معصیت، و ترک موقعیت ها و مقدمات گناه هست.

اگه من در آزمون پذيرش گويندگي شركت كنم و چنين شغليو به عهده بگيرم در حاليكه احتمال ميدم ممكنه يه شنونده مرد با لذت به صدام گوش بده ( احتمالش دور از ذهن نيست ) از نظر شرعي مرتكب خطايي شدم ؟

آيا در اينجا كه زن صداشو عمدي نازك نكرده مرده كه مقصره و پس اين شغل براي من نوعي ايرادي نداره ؟
    با توجه به مطالبی که عرض شد، تشخیص موضوع به عهده خود شماست.

تا وقتی قصدی برای ارتکاب گناه از طرف شما نیست (که یقینا نیست)، ارتباط روزانه شما نیز در محل کار با مردان نامحرم و صحبت شما با آنها در حد کار و فعالیت رسمی هست، خوف گناه و مفسده ای هم نمی رود، اشکالی ندارد.

گویندگی هم یک فعالیت رسمی است و به طور معمول اینطور نیست که موجب لذت دهی یا لذت بردن نامحرمان شود.

اما اگر واقعا فرد بیمار دلی باشد که با صحبت کردن رسمی و محترمانه شما نیز فکر گناه کند، تا وقتی شما قصدی بر این نداشتید و اطلاعی هم از این موضوع ندارید، گناهی بر شما نیست.

------------------------

مواردی که عرض شد، طبق حکم کلی بر اساس قواعد فقهی هست؛ اما اگر باز هم نظر مرجع تقلید خاصی مد نظرتان هست، بفرمایید تا از دفتر ایشان استفتاء شود. (گرچه قاعدتا پاسخ به همین مضمون خواهد بود.)

نوشته
    59
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

سلام بر شما كارشناس بزرگوار

ممنون بابت مطالبي كه بيان كرديد تقريبا جواب سوالمو گرفتم .

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام نمایش پست
    تا وقتی قصدی برای ارتکاب گناه از طرف شما نیست (که یقینا نیست)، ارتباط روزانه شما نیز در محل کار با مردان نامحرم و صحبت شما با آنها در حد کار و فعالیت رسمی هست، خوف گناه و مفسده ای هم نمی رود، اشکالی ندارد.
    تو سوالي كه پرسيدم بيشتر مد نظر من اين بود كه اگه كسي كه صداي نازكي داره تو گويندگي راديو شركت كنه گويندگيش تو برنامه ايرادي داره يا نه كه البته شما فرموديد گويندگي شغل رسميه و ايرادي نداره و گرنه تعاملات روزانه اجتناب ناپذيره و چون هدف گناه نيست همونطور كه گفتيد ايرادي نداره .

اين سوال براي اين به ذهن من رسيد كه من ديدم مرداني هستن كه برنامه هايي راديويي خاصيو فقط به خاطر صداي مجريش گوش ميكنن و علنا ميگن كه از صداي فلان مجري خوششون مياد به همين دليل تو اين مساله دچار شك و ترديد شدم و گفتم شايد به عهده گرفتن چنين شغلي اگه نياز مالي نباشه كار صحيح نباشه و پيگير حكم فقهيش شدم .

بازم از پاسخگوييتون ممنونم

التماس دعا
    ویرایش توسط *شاهق* : ۱۳۹۰/۰۵/۲۳ در ساعت ۱۰:۰۷
    خداوندا ما را از آنانی قرار ده :

که در معامله دنیا وآخرتشان به سود مقصود شان نایل آمدند و آنان که از فانی گذشتند تا به باقی رسیدند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری