جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هنگام ضربت خوردن حضرت علي (ع) حسنين کجا بودند ؟

نوشته
    31
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هنگام ضربت خوردن حضرت علي (ع) حسنين کجا بودند ؟

سلام بر همه مومنین وشیعیان مولا علی. درذکر مصیبت علی علیه السلام میگویند وقتی خبر ضربت خوردن اقا بگوش حسنین رسید خود را سراسیمه بمسجد رساندند حال این سئوال مطرح میشود که در ان شب حسنین علیهم السلام یا در معیت امام نبوده اند ویا در نماز جماعت صبح شرکت نداشته اندباتوجه به سکونت حضرات در یک محل که هنوز هم در کوفه موجود است ونیز اقتدا به امام واجب الطاعه در نماز ایا مورد فوق در رده تحریفات قرار ندارد؟ ایا حسنین علیهم السلام مثلا در مساجد دیگری بعنوان امام جماعت اقامه نماز میکردند؟ خواهشمندم در این موارد توضیحاتی را مبذول فرمائید یاعلی:salavat10:

کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۳:۲۵

2.  

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mazarpei نمایش پست
    سلام بر همه مومنین وشیعیان مولا علی. درذکر مصیبت علی علیه السلام میگویند وقتی خبر ضربت خوردن اقا بگوش حسنین رسید خود را سراسیمه بمسجد رساندند حال این سئوال مطرح میشود که در ان شب حسنین علیهم السلام یا در معیت امام نبوده اند ویا در نماز جماعت صبح شرکت نداشته اندباتوجه به سکونت حضرات در یک محل که هنوز هم در کوفه موجود است ونیز اقتدا به امام واجب الطاعه در نماز ایا مورد فوق در رده تحریفات قرار ندارد؟ ایا حسنین علیهم السلام مثلا در مساجد دیگری بعنوان امام جماعت اقامه نماز میکردند؟ خواهشمندم در این موارد توضیحاتی را مبذول فرمائید یاعلی:gol::salavat10:

کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
    با عرض سلام و ادب

برای ارائه پاسخ به این سوال که حسنین(ع) در آن هنگام که امام علی(ع) ضربت خوردند،کجا بودند،لازم است به این موضوع اشاره کنم که چگونگى ضربت خوردن حضرت علی(علیه‎السلام) در نوشته تاریخ‎نویسان پیشین یكسان نیست. در حالى كه طبرى و ابن سعد و دیگران نوشته ‏اند: «چون(حضرت علی علیه السلام) از سایبانى كه به مسجد مى‏رسد، بیرون شد، ابن ملجم او را ضربت زد.» یعقوبى كه تاریخ او پیش از اینان نوشته شده گوید: «پسر ملجم از سوراخى كه در دیوار مسجد بود، شمشیر بر سر او زد.» اما نوشته ابن اعثم كه هم عصر طبرى است، با نوشته آنان مخالف است و با آنچه میان شیعیان مشهور است مطابق مى‏باشد. وى چنین مى نویسد:
    «پسر ملجم شمشیر خود را برداشت و به مسجد آمد و میان خفتگان افتاد. على(علیه‎السلام) اذان گفت و داخل مسجد شد و خفتگان را بیدار مى‏كرد، سپس به محراب رفت و ایستاد و نماز را آغاز كرد ، به ركوع، و سپس به سجده رفت. چون سر از سجده نخست برداشت، ابن ملجم او را ضربت زد و ضربت او بر جاى ضربتى كه عمرو پسر عبدود در جنگ خندق بدو زده بود آمد. ابن ملجم گریخت و على در محراب افتاد و مردم بانگ برآوردند امیرمؤمنان كشته شد.»(1)

بلاذرى به روایت خود از حسن بن بزیع آرد: «چون پسر ملجم او را ضربت زد گفت: فزت و رب الكعبة و آخرین سخن او این آیه بود. «و من‏ یعمل مثقال ذرة خیراً یره و من یعمل مثقال ذرة شراً یره.»(2)
    روایت‎هاى شیعى و برخى از روایت‎هاى اهل سنت نیز با آنچه ابن اعثم نوشته مطابقت دارد.
    بهرحال امام را از مسجد به خانه بردند.

آنچه از بیشتر منابع تاریخی استفاده می شود امام علی(ع) یا هنگام ورود به مسجد مورد حمله قرار گرفته بودند یا هنگامی که مشغول نماز نافله بودند.لذا مرحوم شیخ عباس قمی(ره) در کتاب منتهی الامال می نویسد:
    حسنین(ع) با شنیدن صدای مردم،از خانه به سوی مسجد دویدند،دیدند که مردم نوحه و فریاد می کنند و می گویند وااماماه و وا امیرالمومنین و چون این دو بزرگوار وارد مسجد شدند فریاد واابتاه و واعلیاه برآوردند و چون نزدیک محراب آمدند پدر بزرگوار خویش را دیدند که در میان محراب در افتاده، حضرت علی علیه السلام که توان ادامه نماز جماعت را نداشت، به فرزندش امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود که نماز جماعت را ادامه دهد و خود آن حضرت، نمازش را نشسته تمام کرد.(3)

بنابراین از آنجایی که طبق نقل مورخینی همچون یعقوبی،طبری و ... هنوز وقت نماز صبح نشده بود،عدم حضور حسنین (ع) در آن هنگام در مسجد،هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
    در پایان لازم است به این نکته مهم اشاره کنم که در بیان ذکر مصائب اهل بیت(ع) باید سعی کنیم با استناد به منابع معتبر به ذکر مصیبت اهل بیت(ع) بپردازیم تا دچار تحریف نشویم.

پى‏نوشت‎ها:
    1. تاریخ ابن اعثم، ج 4، ص 140ـ 139 .
    2. انساب الاشراف، ص 499 .
    3. منتهی الامال،شیخ عباس قمی،ج1ص330.

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی تاريخي نمایش پست
    .
    .
    در پایان لازم است به این نکته مهم اشاره کنم که در بیان ذکر مصائب اهل بیت(ع) باید سعی کنیم با استناد به منابع معتبر به ذکر مصیبت اهل بیت(ع) بپردازیم تا دچار تحریف نشویم.
    سلام. الان از این چند روایتی که شما نقل کردید، کدومشون معتبرتر هست و بلاخره ابن ملجم چطور به حضرت علی علیه السلام ضربت وارد کرد؟

نوشته
    5,567
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    3
    گالری
    196

نقل قول نوشته اصلی توسط صفری نمایش پست
    سلام. الان از این چند روایتی که شما نقل کردید، کدومشون معتبرتر هست و بلاخره ابن ملجم چطور به حضرت علی علیه السلام ضربت وارد کرد؟

با سلام

در بیشتر روایات آمده زمانی که حضرت علی (ع) مشغول خواندن نماز مستحبی قبل از نماز صبح بودند ابن ملجم ملعون ضربت وارد کرد . که به نظر من این روایت ازهمه معتبرتره
    ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۰/۰۶/۰۵ در ساعت ۱۵:۳۹

ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

جواب تمام سئوالات من و تو نزد یکی هست که غایبه
    خودم یادم میره که جای او جواب ندم آخه او کامل تر بلده
    دعا کنیم زودتر بیاد جواب سئوالات را بگیریم
    راستش میدونی چیه؟
    اگر گفتیم حسنین کجان بعد پرسیده میشه اگه اونا نتونستن کاری کنن پس حضرت عباس کجا بود؟
    بعد که گفته شد اون کجا بود یکی دیگه میپرسه مگه اصحاب پیامبر با اوو نبودند که جلوش را بگیرن.
    کم خردی نکنیم
    خداوند سرنوشت قومی را تغییر نمیده مگر آنکه آنها بخواهند
    یا حق به ذکر صلوات

ویرایش توسط ولایت پذیر : ۱۳۹۰/۰۶/۰۵ در ساعت ۱۵:۵۲

7. تشکرها 2

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط صفری نمایش پست
    با عرض سلام و ادب

روایات متعددى حکایت از آن دارد که امام در مدخل ورودى مسجد (در درون مسجد) مورد حمله ابن ملجم واقع شده است. (مقتل الامام امیر المؤمنین،ابن ابی الدنیا قرشی (208 - 281)، ص 29، ش 4، ص 35، ش 12)

در روایت 12 از همان كتاب مقتل اميرالمومنين ،به نقل از امام باقر علیه السلام آمده است: آنگاه که خداوند اراده کرد که کرامت شهادت با ضربت ابن ملجم نصیب امام علی شود، ابن ملجم شب را در مسجد بنی اسد بود. وقتی هوا تاریک شد به خانه‌ای از خانه‌های کندیان رفت. یک جمعه پیش از آن امام روی منبر از زبان رسول خدا (ص)‌نقل کرد که آن حضرت به من فرمود: لایبغضک مؤمن و لا یحبک کافر. و افزود:‌ من در خواب دیدم که شیطانی ضربتی بر من زده و ریش مرا به خون سرم تر کرده است، اما این مرا ناراحت نکرد... این بود تا شب معهود که ابن ملجم کنار در کمین کرد. وقتی امام برای نماز وارد مسجد شد، ابن ملجم ضربه خود را فرود آورد. محمد بن حنیفه نزدیک آن حضرت ایستاده بود. او را گرفت. مردم نیز بر ابن ملجم یورش بردند تا او را بکشند. امام علی فرمود: صبر کنید. او را نکشید. اگر ماندم او را قصاص خواهم کرد یا خواهم بخشید. اگر نماندم، همان اصل نفس در برابر نفس.

منابع موجود تاریخى بیشتر اشاره به نقل نخست کرده اند.

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی:

پرسش:

هنگام ضربت خوردن حضرت علي (ع) حسنين کجا بودند ؟

درذکر مصیبت علی علیه السلام میگویند وقتی خبر ضربت خوردن اقا بگوش حسنین رسید خود را سراسیمه بمسجد رساندند حال این سئوال مطرح میشود که در ان شب حسنین علیهم السلام یا در معیت امام نبوده اند ویا در نماز جماعت صبح شرکت نداشته اندباتوجه به سکونت حضرات در یک محل که هنوز هم در کوفه موجود است ونیز اقتدا به امام واجب الطاعه در نماز ایا مورد فوق در رده تحریفات قرار ندارد؟ ایا حسنین علیهم السلام مثلا در مساجد دیگری بعنوان امام جماعت اقامه نماز میکردند؟ خواهشمندم در این موارد توضیحاتی را مبذول فرمائید.

پاسخ:
    با عرض سلام و ادب

برای ارائه پاسخ به این سوال که حسنین(علیهما السلام) در آن هنگام که امام علی(علیه السلام) ضربت خوردند،کجا بودند،لازم است به این موضوع اشاره کنم که چگونگى ضربت خوردن حضرت علی(علیه‎السلام) در نوشته تاریخ‎نویسان پیشین یكسان نیست. در حالى كه طبرى و ابن سعد و دیگران نوشته ‏اند: «چون(حضرت علی علیه السلام) از سایبانى كه به مسجد مى‏رسد، بیرون شد، ابن ملجم او را ضربت زد.» یعقوبى كه تاریخ او پیش از اینان نوشته شده گوید: «پسر ملجم از سوراخى كه در دیوار مسجد بود، شمشیر بر سر او زد.» اما نوشته ابن اعثم كه هم عصر طبرى است، با نوشته آنان مخالف است و با آنچه میان شیعیان مشهور است مطابق مى‏ باشد. وى چنین مى نویسد:

«پسر ملجم شمشیر خود را برداشت و به مسجد آمد و میان خفتگان افتاد. على(علیه‎السلام) اذان گفت و داخل مسجد شد و خفتگان را بیدار مى‏ كرد، سپس به محراب رفت و ایستاد و نماز را آغاز كرد ، به ركوع، و سپس به سجده رفت. چون سر از سجده نخست برداشت، ابن ملجم او را ضربت زد و ضربت او بر جاى ضربتى كه عمرو پسر عبدود در جنگ خندق بدو زده بود آمد. ابن ملجم گریخت و على در محراب افتاد و مردم بانگ برآوردند امیرمؤمنان كشته شد.»(1)

بلاذرى به روایت خود از حسن بن بزیع آرد: «چون پسر ملجم او را ضربت زد گفت: فزت و رب الكعبة و آخرین سخن او این آیه بود. «و من‏ یعمل مثقال ذرة خیراً یره و من یعمل مثقال ذرة شراً یره.»(2)
    روایت‎هاى شیعى و برخى از روایت‎هاى اهل سنت نیز با آنچه ابن اعثم نوشته مطابقت دارد.
    بهرحال امام را از مسجد به خانه بردند.

آنچه از بیشتر منابع تاریخی استفاده می شود امام علی(علیه السلام) یا هنگام ورود به مسجد مورد حمله قرار گرفته بودند یا هنگامی که مشغول نماز نافله بودند.لذا مرحوم شیخ عباس قمی(ره) در کتاب منتهی الامال می نویسد:
    حسنین(علیهما السلام) با شنیدن صدای مردم،از خانه به سوی مسجد دویدند،دیدند که مردم نوحه و فریاد می کنند و می گویند وااماماه و وا امیرالمومنین و چون این دو بزرگوار وارد مسجد شدند فریاد واابتاه و واعلیاه برآوردند و چون نزدیک محراب آمدند پدر بزرگوار خویش را دیدند که در میان محراب در افتاده، حضرت علی علیه السلام که توان ادامه نماز جماعت را نداشت، به فرزندش امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود که نماز جماعت را ادامه دهد و خود آن حضرت، نمازش را نشسته تمام کرد.(3)

بنابراین از آنجایی که طبق نقل مورخینی همچون یعقوبی،طبری و ... هنوز وقت نماز صبح نشده بود،عدم حضور حسنین (علیهما السلام) در آن هنگام در مسجد،هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

در پایان لازم است به این نکته مهم اشاره کنم که در بیان ذکر مصائب اهل بیت(علیهم السلام) باید سعی کنیم با استناد به منابع معتبر به ذکر مصیبت اهل بیت(علیهم السلام) بپردازیم تا دچار تحریف نشویم.

پرسش:

از میان روایات مختلف در مورد چگونگی ضربه زدن ام ملجم به امام علی(علیه السلام)،کدام روایت معتبرتر است؟

پاسخ:

با عرض سلام و ادب

روایات متعددى حکایت از آن دارد که امام در مدخل ورودى مسجد (در درون مسجد) مورد حمله ابن ملجم واقع شده است. (4)

در روایت 12 از همان كتاب مقتل اميرالمومنين ،به نقل از امام باقر علیه السلام آمده است: آنگاه که خداوند اراده کرد که کرامت شهادت با ضربت ابن ملجم نصیب امام علی شود، ابن ملجم شب را در مسجد بنی اسد بود. وقتی هوا تاریک شد به خانه‌ای از خانه‌های کندیان رفت. یک جمعه پیش از آن امام روی منبر از زبان رسول خدا (ص)‌نقل کرد که آن حضرت به من فرمود: لایبغضک مؤمن و لا یحبک کافر. و افزود:‌ من در خواب دیدم که شیطانی ضربتی بر من زده و ریش مرا به خون سرم تر کرده است، اما این مرا ناراحت نکرد... این بود تا شب معهود که ابن ملجم کنار در کمین کرد. وقتی امام برای نماز وارد مسجد شد، ابن ملجم ضربه خود را فرود آورد. محمد بن حنیفه نزدیک آن حضرت ایستاده بود. او را گرفت. مردم نیز بر ابن ملجم یورش بردند تا او را بکشند. امام علی فرمود: صبر کنید. او را نکشید. اگر ماندم او را قصاص خواهم کرد یا خواهم بخشید. اگر نماندم، همان اصل نفس در برابر نفس.

منابع موجود تاریخى بیشتر اشاره به نقل نخست کرده اند.

پى‏ نوشت‎ها:
    1. تاریخ ابن اعثم، ج 4، ص 140ـ 139 .
    2. انساب الاشراف، ص 499 .
    3. منتهی الامال،شیخ عباس قمی،ج1ص330.
    4.مقتل الامام امیر المؤمنین،ابن ابی الدنیا قرشی (208 - 281)، ص 29، ش 4، ص 35، ش 12
    ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۰/۰۹/۲۲ در ساعت ۲۲:۲۰

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری