صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  1,626
  مورد تشکر
  2,309 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آرزو

  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)

  آرزو


  انسان مخاطب والاترین دعوت هستی است.ولی در جواب دادن به این دعوت با آفت های زیادی مواجه است. آرزوهای دراز از جمله این آفت هاست که به توضیح مختصری ازآن می پردازم: آرزوی دراز آن است که شخصی به ماندن خود تا مدت درازی در این دنیا اعتماد داشته باشد.وبه همه ملحقات این ماندنش ازجمله:مال وخانواده وغیره تمایل پیدا کند.
  از نشانه های آرزوی دراز این است. که در جوانی به خاطر تندرستی مرگ رادور می شمارد وخیال می کند که تاقبل از پیری مرگ به سراغ او نخواهد آمد.....
  نشانه دیگر آرزوی دراز این است که شخص درپی جمع آوری مال وثروت هیچ حد ومرزی نمی شناسد.
  مسلم است که آرزوی دراز داشتن از جهل آدمی وخیال پردازی های جاهلانه اوست.می گویند: شیر فروشی دربازار مشغول زمزمه با خودش بودکه:این شیر رامی فروشم و پول آن را باپول های دیگر روی هم می گذارم تا گوسفندی بخرم وازشیرش استفاده می کنم ور آمد آنرا جمع آوری می کنم.خلاصه بعد از چند سالی که سرمایه زیادی به دست آوردم می توانم یک گله بزرگ گاو وگوسفند داشته باشم.آن وقت می توانم دختر حاکم را خواستگاری کنم.واگر دختر حاکم از فرمان من سر پیچی کند چنان لگدی به او خواهم زدکه پایش بشکند . شیر فروش که در این خواب وخیال بود. پایش را بلند کرد که در خیال خودش به دختر حاکم بزند.پایش را محکم به ظرف شیر کوبید وشیر بر زمین ریخت وآرزوهایش نقش بر آب شد.
  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)  **************************************************
  تا وعده قيامت تو صبر مي کنيم

  بر داغ بي نهايت تو، صبر ميکنيم

  اي از تبار آينه و آفتاب و عشق
  تا مژده زيارت تو، صبر ميکنيم

  *************************
  يادمان باشد زنده بودن را به بيداري بگذرانيم
  چرا كه زماني دراز به اجبار خواهيم خفت


  ************************************************** 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)
  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)(✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)(✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)
  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


  آرزوهاي طولاني


  طول امل(آرزو) عبارت است از: اميدهاى بسيار در دنيا، و آرزوهاى دراز، و توقّع زندگانى دنيا، و بقاى در آن.

  و سبب اين صفت پليد دو چيز است:
  يكى جهل و نادانى است، چون جاهل، اعتماد مى‏كند بر جواني خود و با وجود دوران جواني، مرگ خود را دور مي پندا‏رد. و بيچاره مسكين ملاحظه نمى‏نمايد كه اگر اهل شهرش را بشمارند صد يك آن پير نيستند و پيش از آمدن زمان پيرى به چنگ گرگ أجل گرفتار گشته‏ اند. تا يك نفر پير مي ‏ميرد هزار كودك و جوان مرده.
  و يا تكيه بر صحت حال عمومي خود مي نمايد و بعيد مي داند كه مرگ ناگهاني، گريبان او را بگيرد. و غافل مي ‏شود از اينكه مرگ ناگهاني چه بعدي دارد.
  چه بسيار صاحبان بدن قوي كه به مرگ ناگهاني از دنيا رفتند. اگر بر فرض مرگ ناگهاني بعيد باشد امّا بيماري ناگهاني كه بعيد نيست، و هر مرضى ناگهاني عارض مى‏ شود. و چون مرض بر بدن رسيد، مرگ استبعاد ندارد.

  پيوند عمر بسته به موئيست هوش دار
  غمخوار خويش باش، غم روزگار چيست


  مرگ، پيرى و جوانى نمى ‏شناسد. شب و روز نمى ‏داند. و سفر و غير سفر نزد او يكسان است. بهار و خزان و زمستان و تابستان، براي او تفاوت نمى‏ كند. نه آن را وقتى است خاص، و نه زمانى است مخصوص. ناگهان بانگى برآمد خواجه مرد.

  و جاهل از اين‏ها غافل. هر روز چندين تابوت طفل و جوان را مى ‏برند و به تشييع جنازه دوستان و آشنايان مى ‏روند و جنازه خود را هيچ به ياد نمي آورند.‏

  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿) 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


  و سبب دوّم براى آرزوهاي طولاني، محبّت دنياى پست و أنس به لذتهاي گذرا است، زيرا انسان چون انس به شهوات و لذّات گرفت و در دل او دوستى مال و منال و أولاد و عيال و خانه و مسكن و املاك و مركبها(وسايل نقليه) و غير اين‏ها جاي گير شد، و جدايي از آنها بر او دشوار گرديد دل او به زير بار فكر مردن نمى ‏رود. و از تصوّر مرگ خود، نفرت مى ‏كند. و اگر گاهى به خاطر او خطور كند خود را به فكر ديگر مى ‏اندازد.

  و از مشاهده كفن و كافور كراهت مى ‏دارد. بلكه دل خود را پيوسته به فكر زندگانى دنيا مى ‏اندازد. و خود را به اميد و آرزو تسلّى مى ‏دهد. و از ياد مرگ غفلت مى ‏ورزد. و تصوّر نزديك رسيدن آن را نمى ‏كند. و اگر احيانا ياد آخرت و اعمال خود افتاد و مردن خود را تصوّر نمود، نفس أمّاره و شيطان او را به وعده فريب مى ‏دهد.

  پس مى ‏گويد كه: امر پروردگار دراز است و هنوز تو در اوّل عمرى، حال چندى به كامرانى و خوشگذراني و جمع اسباب دنيوى مشغول باش تا بزرگ شوى در آن وقت توبه كن و مهيّاى كار آخرت شو. چون بزرگ شد گويد: حال جوانى، هنوز كجاست تا وقت پيرى، چون پير شوى توبه خواهى كرد و به اعمال صالحه خواهى پرداخت. و اگر به مرتبه پيرى رسيد با خود گويد:

  ان شاء اللّه اين خانه را تمام كنم، يا اين مزرعه را آباد نمايم، يا اين پسر را داماد كنم، يا آن دختر را برايش بگيرم بعد از آن دست از دنيا مى ‏كشم و در گوشه‏اى به عبادت مشغول مى‏ شوم. و هر شغلى كه تمام مى ‏شود باز شغلى ديگر روى مى ‏دهد. و همچنين هر روز را امروز و فردا مى‏ كند تا ناگاه مرگ، گلوى او را بى ‏گمان مى ‏گيرد و وقت كار مى ‏گذرد.

  روزگارت رفت زينگون حالها
  همچو «تيه» 1 و قوم موسى سالها

  سال بى‏ گه گشت و وقتت گشت طى
  جز سيه روئى و فعل زشت نى
  هين مگو فردا كه فرداها گذشت
  تا به كلّى نگذرد ايام كشت
  هين و هين اى راه رو بى‏گاه شد
  آفتاب عمرت اندر چاه شد
  اين قدر عمرى كه ماندستت بتاز
  تا بزايد زين دو دم عمر دراز
  تا نمرده ‏ست اين چراغ با گهر
  هين فتيله‏ اش ساز و روغن زودتر


  اين بيچاره كه هر روز به خود وعده فردا مى ‏دهد و به تأخير مى ‏گذراند غافل است از اينكه: آنكه او را وعده مى‏ دهد فردا هم با او است. و دست فريب او دراز است. بلكه هر روز قوّت او بيشتر مى‏ شود و اميد اين، افزون مى ‏گردد، زيرا اهل دنيا را هرگز فراغت از شغل حاصل نمى ‏شود. و فارغ از دنيا كسى است كه به يكبارگى دست از آن بردارد و آستين بر او افشاند.
  ادامه دارد ...


  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 4. تشکرها 3


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


  و چون دانستى كه منشأ آرزوهاي طولاني، محبّت دنيا و جهل و نادانى است مى‏ دانى كه خلاصى از اين مرض ممكن نيست مگر به دفع اين دو سبب به آنچه گذشت در معالجه حبّ دنيا، و به ملاحظه احوال اين منزل موقت، و گوش دادن موعظه ها و نصيحتها از صاحبان نفوس مقدّسه طاهره و تفكّر در احوال خود، و تدبّر در روزگار خود.

  پس بايد گاهى سرى بر زانو نهد و آينده خود را به نظر در آورد و ببيند كه يقيني ‏تر از مرگ از براى او چه چيز است. و فكر كند كه البّته روزى جنازه او را بر دوش خواهند كشيد. و فرزندان و برادرانش گريبان در مرگش خواهند دريد. و زن و عيالش گيسو پريشان خواهند نمود. و او را در قبر تنها خواهند گذاشت و به ميان مال و اسباب اندوخته او خواهند افتاد.

  اين سيل متّفق بكند روزى اين درخت
  وين باد مختلف بكشد روزى اين چراغ

  و تأمّل كند كه شايد تخته تابوت او امروز در دست نجّار باشد. يا كفن او از دست گازر (رختشوى‏) بر آمده باشد. و خشت لحد او از قالب در آمده باشد. پس چاره در كار خود كند و با خود گويد:
  كاروان رفت و تو در خواب و بيابان در پيش
  كى روى ره، ز كه پرسى، چه كنى، چون باشى‏  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 6. تشکرها 2


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


  معالجه آرزوهاي طولاني

  بدان كه: معالجه مرض آرزوهاي طولاني، ياد مرگ و خيال مردن است، زيرا ياد مرگ، آدمى را از دنيا دلگير و دل را از دنيا سير مى ‏سازد.
  و از اين جهت حضرت پيغمبر صلّى اللّه عليه و آله فرمود:
  «بسيار ياد آوريد شكننده لذّتها را.
  عرض كردند: يا رسول اللّه آن چيست؟
  فرمود: مرگ است، و هيچ بنده‏اى نيست كه حقيقت آن را ياد كند مگر اينكه وسعت دنيا بر او تنگ مى ‏شود. و اگر سختي و دردي دارد و دل او به سبب کاري از دنيا تنگ شده است گشاده مى ‏گردد».

  و به آن حضرت عرض كردند كه: «آيا كسى با شهداى أحد محشور خواهد شد؟
  فرمود: بلى كسى كه شبانه روزى بيست مرتبه مرگ را ياد كند».

  و فرمود: «كسى كه شايسته عنايت و دوستى حقّ - سبحانه و تعالى - شود، و سزاوار سعادت گردد، أجل پيش چشم او آيد، و هميشه در برابر او باشد، و آرزو و أميد دنيا به پشت سر وى رود - يعنى هميشه در فكر مرگ باشد و هيچ در ياد أمور دنيوى و اسباب زندگانى نباشد -. و چون كسى مستحقّ شقاوت و دوستى شيطان شود و شايسته آن باشد كه: شيطان متولّى امور و صاحب اختيار او باشد بر عكس آن مى‏ شود. يعنى آرزو به پيش چشم وى آيد و أجل به پشت سر او رود».  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 8. تشکرها 2


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


  روزى از آن سرور پرسيدند كه: «بزرگترين و كريمترين مردم كيست؟ فرمود: هر كه بيشتر در فكر مردن باشد. و زيادتر آماده و مهيّاى مرگ شده باشد. ايشان‏ند زيركان كه دريافتند شرف و بزرگى دنيا و كرامت و نعمت آخرت را».

  و از آن جناب روايت شده است كه فرمود: «چاره ‏اى از مردن نيست، مرگ آمد با آنچه در آن هست. و آورد روح راحت و رو آوردن مبارك را به بهشت برين براى كسانى كه اهل سراى جاويدند كه سعيشان براى آنجا، و شوقشان به سوى آن بود».
  و فرمود كه: «مرگ تحفه و هديه مؤمن است».
  بلى:
  چون از اينجا وارهد آنجا رود
  در شكر خانه ابد ساكن شود
  گويد آنجا خاك را «مى ‏بيختم»
  زين جهان پاك مى ‏بگريختم
  اى دريغا پيش از اين بودى أجل
  تا عذابم كم بدى اندر «وحل»


  از حضرت امام جعفر صادق عليه السّلام روايت شده است كه: «چون جنازه كسى را بردارى فكر كن كه گويا تو خود آن كس هستى كه در تابوت است و آن را برداشته ‏اند.

  و خود را چنان فرض كن كه: به عالم آخرت رفته‏ اى و از پروردگار خود درخواست نموده ‏اى كه تو را به دنيا برگرداند. و سؤال تو را پذيرفته و تو را دوباره به دنيا فرستاده است. ببين كه چه خواهى كرد و چه عمل از سر خواهى گرفت».

  پس فرمود: «اى عجب از قومى كه از اوّل تا به آخر ايشان را گرفته ‏اند و محبوس ساخته ‏اند و نداى كوچ رحيل ايشان بلند شده و ايشان مشغول بازى هستند».

  ابو بصير به خدمت آن حضرت شكايت كرد از وسواسى، كه او را در امر دنيا عارض مى‏شد. حضرت فرمود:
  «اى أبو محمد ياد آور زمانى را كه بندهاى اعضاى تو در قبر از يكديگر جدا خواهد شد و دوستان تو، تو را در قبر خواهند گذاشت و سر آن را خواهند پوشيد و تو را تنها در آنجا خواهند گذاشت و به خانه ‏هاى خود برخواهند گشت و كرم از سوراخهاى بينى تو بيرون خواهد آمد و مار و مور زمين گوشت بدن تو را خواهند خورد. و هرگاه اين معنى را متذكّر شوى امور دنيا بر تو سهل و آسان خواهد شد.

  أبو بصير مى ‏گويد: به خدا قسم كه هر وقت غم و اندوهى از امر دنيا به من مى ‏رسيد چون به فكر اين‏ها مى ‏افتادم از آن فارغ مى ‏شدم و ديگر از براى من غصه از امر دنيا باقى نمى ‏ماند».

  و فرمود كه: «ياد مرگ، خواهش‏هاى باطل را از دل زايل مى ‏كند. و گياههاى غفلت را مى‏ كند. و دل را به وعده‏ هاى إلهى قوى و مطمئن مى ‏گرداند. و طبع را رقيق و نازك مى‏ سازد. و هوا و هوس را مى ‏شكند. و آتش حرص را فرو مى ‏نشاند. و دنيا را حقير و بى ‏مقدار مى‏سازد.

  و بعد از آن فرمود: اين معنى سخنى است كه پيغمبر صلّى اللّه عليه و آله فرمود: «تفكّر ساعه خير من عباده سنه». يعنى: «فكر كردن يك ساعت، بهتر است از عبادت يك سال». و اين در وقتى است كه آدمى طنابهاى خيمه خود را از دنيا بكند و در زمين آخرت محكم ببندد.

  ادامه دارد ...
  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 10. تشکرها 2


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)

  آرزوهاي طولاني
  بلى اى برادر عجب و هزار عجب از كسانى كه مرگ را فراموش كرده ‏اند و از آن غافل گشته ‏اند و حال اينكه از براى بنى آدم امرى از آن يقينى‏ تر نيست. و هيچ چيز از آن به او نزديكتر و شتابان ‏تر نيست.

  « ايْنَما تَكُونُوا يُدْرِكْكُمُ الْمَوْتُ وَ لَوْ كُنْتُمْ في‏ بُروُجٍ مُشَيَّدَه 4: 78».
  يعنى: «هر جا كه بوده باشيد مرگ شما را در خواهد يافت اگر چه در برج هاى محكم داخل شده باشيد».

  كدام باد بهارى وزيد در آفاق
  كه باز در عقبش نكبت خزانى نيست

  مروى است كه: «هيچ خانواده‏اى نيست مگر اينكه ملك الموت شبانه روزى پنج مرتبه ايشان را بازديد مى‏نمايد». و عجب است كه: آدمى خيره سر، يقين به مرگ دارد و مى‏داند كه چنين روزى به او خواهد رسيد و باز از خواب غفلت بيدار نمى‏شود و مطلقا در فكر كار ساختن آنجا نيست.

  خانه پر گندم و يك جو نفرستاده به گور
  غم مرگت چو غم برگ زمستانى نيست  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 12. تشکرها 2


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


  و بالجمله مرگ، قضيّه‏اى است كه: بر هر كسى وارد مى ‏شود. و كسى را فرار از آن ممكن نيست. پس نمى‏دانم كه اين غفلت چيست بلى: كسى كه داند عاقبت امر او مرگ است. و خاك، بستر خواب او، و كرم و مار و عقرب انيس و همنشين او، و قبر محل قرار او خواهد بود، و زير زمين جايگاه او، و قيامت وعده‏گاه او، سزاوار آن است كه:
  حسرت و ندامت او بسيار، و اشك چشمش پيوسته بر رخسار او جارى باشد. و فكر و ذكر او منحصر در همين بوده، و رنج او عظيم، و درد دل او شديد باشد.
  آرى:
  خواب خرگوش و سگ اندر پى خطاست
  خواب خود در چشم ترسنده كجاست


  و خود را از اهل قبر بداند و از خيل مردگان شمارد، زيرا هر چه خواهد آمد نزديك است. و دور آن است كه نيايد.
  اين خانه كه خانه وبال است
  پيداست كه وقف چند سال است
  انگار كه «هفت سبع»1 خواندى

  يا هفت هزار سال ماندى
  آخر نه اسير بايدت گشت
  چون هفت هزار سال بگذشت
  چون قامت ما براى غرق است
  كوتاه و دراز او چه فرق است


  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 14. تشکر


 15. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


  بلى: غفلت مردم از مردن به جهت فراموشى ايشان از آن و كم ياد كردن آن است. و اگر كسى هم گاهى آن را ياد كند ياد آن مى ‏كند به دلى كه گرفتار شهوتهاى نفسانيه و علايق دنيويه است. و چنين يادى سودى نمى ‏دهد بلكه بايد مانند كسى بود كه سفر درازى اراده كرده باشد كه در راه آن بيابانهاى بى ‏آب و گياه، يا درياى خطرناك باشد، و فكرى به غير از فكر آن راه ندارد.

  كسى كه به اين نحو بياد مردن افتد و مكرر ياد آن كند در دل او اثر مى ‏كند. و به تدريج نشاط او از دنيا كم مى ‏شود. و طبع او از دنيا منزجر مى‏ گردد. و از آن دل شكسته مى‏ شود. و مهياى سفر آخرت مى‏ گردد.

  و بر هر طالب نجاتى لازم است كه هر روز، گاهى مردن را ياد آورد. و زمانى متذكر گردد از امثال و اقران و برادران و ياران و دوستان و آشنايان را كه رفته ‏اند و در خاك خفته‏اند و از هم‏نشينى همصحبتان خود پا كشيده ‏اند و در وحشت آباد گور تنها مانده، از فرشهاى رنگارنگ گذشته، و بر روى خاك خوابيده‏ اند. و ياد آورد خوابگاه ايشان را در بستر خاك. و به فكر صورت و هيئت ايشان افتد. و آمد و شد ايشان را با يكديگر به خاطر گذراند. و ياد آورد كه: حال چگونه خاك، صورت ايشان را از هم ريخته و اجزاى ايشان را در قبر از هم پاشيده، زنانشان بيوه گشته و گرد يتيمى بر فرق اطفالشان نشسته، اموالشان تلف، و خانه‏ ها از ايشان خالى مانده، و نامهاشان از صفحه روزگار بر افتاده.

  پس يك يك از گذشتگان را به خاطر گذراند. و ايّام حياتشان را متذكّر شود. و خنده و نشاط او را فكر كند. و اميد و آرزوهاى او را ياد آورد. و سعى در جمع اسباب زندگانيش را تصوّر نمايد. و ياد آورد پاهاى او را كه به آنها آمد و شد مى ‏نمود كه مفاصل آنها از هم جدا شده. و زبان او را كه با آن با ياران سخن مى‏گفت چگونه خورش مار و مور گشته و دهان او را كه خنده‏هاى قاه‏قاه مى ‏نمود چگونه از خاك پر شده. و دندانهايش خاك گشته. و آرزوهايش بر باد رفته.

  چند استخوان كه هاون دوران روزگار
  خوردش چنان بكوفت كه مغزش غبار كرد  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 16. تشکر


 17. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)

  اى جان برادر گاهى بر خاك دوستان گذشته گذرى كن، و بر لوح مزارشان نگاه عبرت آميزي بنما. ساعتى به گورستان رو و تفكّر كن كه در زير قدمت به دو ذرع راه چه خبر، و چه صحبت است.

  و در شكافهاى «زهره شكاف»2 قبر چه ولوله و وحشت است.
  همجنسان خود را بين كه با خاك تيره يكسان گشته.
  و دوستان و آشنايان را نگر كه ناله حسرتشان از فلك گذشته.
  ببين كه:
  در آنجا رفيقان‏ند كه ترك دوستى گفته و دوستان‏ند كه روى از ما نهفته.
  پدران مايند مهر پدرى بريده.
  مادران‏ند دامن از دست اطفال كشيده،
  طفلان مايند در دامن دايه مرگ خوابيده،
  فرزندان مايند سر بر خشت لحد نهاده،
  برادران‏ند ياد برادرى فراموش كرده،
  زنان مايند با معشوق اجل دست در آغوش كرده
  و گردن كشان‏ند سر به گريبان مذلت كشيده،
  سنگدلان‏ند به سنگ قبر، نرم و هموار گشته،
  فرمانروايان‏ند در عزاى نافرمانى نشسته،
  جهانگشايان‏ند در حجله خاك در بر روى خود بسته،
  تاجداران‏ند نيم خشتى بزير سر نهاده،
  لشكركشان‏ند تنها و بيكس مانده،
  يوسف جمالان‏ند از پى هم به چاه گور سرنگون،
  نكورويان‏ند در پيش آئينه مرگ زشت و زبون،
  نودامادان‏ند به عوض زلف عروس، مار سياه بر گردن پيچيده،
  نو عروسان‏ند به جاى سرمه، خاك گور در چشم كشيده،
  عالمان‏ند اجزاى كتاب وجودشان از هم پاشيده،
  وزيران‏ند «چاقوي» مرگ، نامشان را از دفتر روزگار تراشيده،
  تاجران‏ند بى ‏سود و سرمايه در حجره قبر افتاده،
  سوداگران‏ند سوداى سود از سرشان در رفته،
  زارعان‏ند مزرع عمرشان خشك شده،
  دهقانان‏ند دهقان قضا بيخشان بركنده،
  ....................


  (✿(✿(✿(✿آرزوهاي طولاني٬ عوامل و درمان ✿)✿)✿)✿)


 18. تشکر


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود