جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سرنوشت ابن ملجم بعد از شهادت حضرت علی (علیه السلام )

نوشته
    437
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 18 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سرنوشت ابن ملجم بعد از شهادت حضرت علی (علیه السلام )

بنام خدا

سلام

اساتيد محترم ٬ ممکنه بفرمائيد سرنوشت ابن ملجم بعد از شهادت حضرت علی (علیه السلام ) چگونه شد و چگونه با اون برخورد شد ؟ آیا واقعیت دارد که او سوزانده یا مثله شد و ..

با تشکر فراوان

کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۶/۲۴ در ساعت ۰۱:۳۱

2.  

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    83 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط همدم نمایش پست
    بنام خدا

سلام

اساتيد محترم ٬ ممکنه بفرمائيد سرنوشت ابن ملجم بعد از شهادت حضرت علی (علیه السلام ) چگونه شد و چگونه با اون برخورد شد ؟ آیا واقعیت دارد که او سوزانده یا مثله شد و ..

با تشکر فراوان

کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
    با عرض سلام و ادب

در برخی از منابع آمده است که بعد از شهادت امام علی(ع)،ابن ملجم را مثله کردند،ولی این مطلب، قابل خدشه است،چرا که در دین مبین اسلام از مثله کردن نهی شده است،و حتی امام علی(ع) در آخرین لحظات عمر شریف خود،ضمن بیان وصیتی جامع و پربار،می فرماید:

«يابنى عبدالمطلّب!» اى فرزندان عبدالمطلّب و اى قوم و خويشهاى من كه خود را صاحب خون من مى ‏دانيد! «لاالفينّكم تخوضون دماءالمسلمين خوضاً.» مبادا بعد از من، به جان اين و آن بيفتيد؛ «تقولون قتل اميرالمؤمنين». به بهانه اين‏كه اميرالمؤمنين كشته شده، با هركس خرده حسابى داريد پاى او را به ميان بكشيد وبخواهيد پدرش را درآوريد. «الا لا تقتلن بى الاّ قاتلى.» وقتى كشته شدم، بعد از من، فقط قاتلم را اعدام كنيد و بس! «انظروا اذا انامّت من ضربته هذه فاضربوه ضربتاً بضربة.» وقتى با اين زخم از دنيا رفتم، او را فقط با يك ضربت از بين ببريد و قصاص كنيد. يك ضربت، در مقابل يك ضربت. «ولا تمّثلوا بالرّجل.»
    مبادا او را مثله و اعضاى بدنش را قطع كنيد! «فانى سمعت رسول ‏اللَّه، صلى اللَّه‏ عليه ‏و آله وسلم، يقول: اياكم والمثله ولو بالكلب العقور.» از رسول خدا شنيدم كه فرمود: حتى سگ هار را هم تكّه‏ پاره و مثله نكنيد؛ چه برسد به انسان».

با توجه به این مطالب، اینکه فرزندان آن حضرت بر خلاف نهی پیامبر خدا(ص) و وصیت پدر بزرگوارشان،عمل کرده باشند،با توجه به مقام عصمت ائمه(ع) که در جای خود ثابت شده است،به هیچ وجه قابل قبول نیست.
    ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ در ساعت ۲۲:۰۰

نوشته
    437
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 18 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسلام و تشکر ازشما پاسخگوي محترم تاريخي

پمن تشکر از پاسخ شما ٬ ممنون مي شم که منبع وصيت نامه اي که در جوابيه ذکر کرديد را هم بنويسيد

ماجور باشيد ان شاء‌الله

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    83 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط همدم نمایش پست
    باسلام و تشکر ازشما پاسخگوي محترم تاريخي

پمن تشکر از پاسخ شما ٬ ممنون مي شم که منبع وصيت نامه اي که در جوابيه ذکر کرديد را هم بنويسيد

ماجور باشيد ان شاء‌الله
    با عرض سلام و ادب

متن كامل اين وصيت خدمت شما ارائه مي گردد:

ومن وصية له عليه السلام للحسن والحسين عليهم السلام لما ضربه ابن ملجم لعنه الله

أوصيکما بتقوي الله، وألا تبغيا الدنيا وإن بغتکما، ولا تأسفا علي شيء منها زوي عنکما، وقولا

بالحق، واعملا للأجر، وکونا للظالم خصماً، وللمظلوم عوناً. أوصيکما، وجميع ولدي وأهلي ومن

بلغه کتابي، بتقوي الله، ونظم أمرکم، وصلاح ذات بينکم، فإني سمعت جدکما صلي الله عليه

وآله وسلم يقول: "صلاح ذات البين أفضل من عامة الصلاة الصيام". الله الله في الأيتام، فلا تغبوا

أفواههم، ولا يضيعوا بحضرتکم. والله الله في جيرانکم، فإنهم وصية نبيکم، ما زال يوصي بهم حتي

ظننا أنه سيورثهم. والله الله في القرآن، لا يسبقکم بالعمل به غيرکم. والله الله في الصلاة، فإنها

عمود دينکم. والله الله في بيت ربکم، لا تخلوه ما بقيتم، فإنه إن ترک لم تناظروا. والله الله في

الجهاد بأموالکم وأنفسکم وألسنتکم في سبيل الله. وعليکم بالتواصل والتباذل، وإياکم والتدابر

والتقاطع. لا تترکوا الأمر بالمعروف والنهي عن المنکر فيولي عليکم أشرارکم، ثم تدعون فلا

يستجاب لکم.
    ثم قال: يا بني عبدالمطلب، لا ألفينکم تخوضون دماء المسلمين خوضاً، تقولون:

قتل أميرالمؤمنين. ألا لا تقتلن بي إلا قاتلي. انظروا إذا أنا مت من ضربته هذه، فاضربوه ضربةً

بضربة، ولا يمثلوا بالرجل، فإني سمعت رسول الله صلي الله عليه وآله وسلم يقول إياکم

والمثلة ولو بالکلب العقور).
    {نهج البلاغه،نامه 47}.

ترجمه:

از نامه هاي آن حضرت ( ع )
    شما را به ترس از خدا سفارش مي‏کنم به دنيا روي نياوريد، گرچه به سراغ شما آيد، و بر آنچه از

دنيا از دست مي‏دهيد اندوهناک مباشيد، حق را بگوييد، و براي پاداش الهي عمل کنيد. دشمن

ستمگر و ياور ستمديده باشيد. شما را، و تمام فرزندان و خاندانم را، و کساني را که اين وصيت

به آنها مي‏رسد، به ترس از خدا، و نظم در امور زندگي، و ايجاد صلح و آشتي در ميانتان سفارش

مي‏کنم، زيرا من از جد شما پيامبر (ص) شنيدم که مي‏گفت: (اصلاح دادن بين مردم از نماز و روزه

يکسان برتر است.) خدا را! خدا را! درباره يتيمان، نکند آنان گاهي سير و گاه گرسنه بمانند، و

حقوقشان ضايع گردد. خدا را! خدا را! درباره همسايگان، حقوقشان را رعايت کنيد که وصيت

پيامبر (ص) شماست، همواره به خوش رفتاري با همسايگان سفارش مي‏کرد تا آنجا که گمان

برديم براي آنان ارثي معين خواهد کرد. خدا را! خدا را! درباره قرآن، مبادا ديگران در عمل کردن به

دستوراتش از شما پيشي گيرند. خدا را! خدا را! درباره نماز همانا که ستون دين شماست. خدا

را! خدا را! درباره خانه خدا، تا هستيد آن را خالي مگذاريد، زيرا اگر کعبه خالي شود مهلت داده

نمي‏شويد. خدا را! خدا را! درباره جهاد با اموال و جانها و زبانهاي خويش در راه خدا. بر شما باد به

پيوستن با يکديگر، و بخشش همديگر، مبادا از هم روي گردانيد، و پيوند دوستي را از بين ببريد،

امر به معروف و نهي از منکر را ترک کنيد که بدان شما بر شما مسلط مي‏گرداند، آنگاه هر چه خدا را بخوانيد جواب ندهد. (سپس فرمود).

سفارش به رعايت مقررات عدالت در قصاص

اي فرزندان عبدالمطلب: مبادا پس از من دست به خون مسلمين فرو بريد و بگوييد: امير مومنان کشته شد، بدانيد جز کشنده من کسي ديگر نبايد کشته شود. درست بنگريد! اگر من از ضربت او مردم، او را تنها يک ضربت بزنيد، و دست و پا و ديگر اعضاي او را مبريد، من از رسول خدا (ص) شنيدم که فرمود: (بپرهيزيد از بريدن اعضاي مرده، هر چند سگ ديوانه باشد.)

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    83 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی:

پرسش:

سرنوشت ابن ملجم بعد از شهادت حضرت علی (علیه السلام ) چگونه شد و چگونه با اون برخورد شد ؟ آیا واقعیت دارد که او سوزانده یا مثله شد؟

پاسخ:

با عرض سلام و ادب

در برخی از منابع آمده است که بعد از شهادت امام علی(علیه السلام)،ابن ملجم را مثله کردند،ولی این مطلب، قابل خدشه است،چرا که در دین مبین اسلام از مثله کردن نهی شده است،و حتی امام علی(علیه السلام) در آخرین لحظات عمر شریف خود،ضمن بیان وصیتی جامع و پربار،می فرماید:

«يابنى عبدالمطلّب!» اى فرزندان عبدالمطلّب و اى قوم و خويشهاى من كه خود را صاحب خون من مى ‏دانيد! «لاالفينّكم تخوضون دماءالمسلمين خوضاً.» مبادا بعد از من، به جان اين و آن بيفتيد؛ «تقولون قتل اميرالمؤمنين». به بهانه اين‏كه اميرالمؤمنين كشته شده، با هركس خرده حسابى داريد پاى او را به ميان بكشيد وبخواهيد پدرش را درآوريد. «الا لا تقتلن بى الاّ قاتلى.» وقتى كشته شدم، بعد از من، فقط قاتلم را اعدام كنيد و بس! «انظروا اذا انامّت من ضربته هذه فاضربوه ضربتاً بضربة.» وقتى با اين زخم از دنيا رفتم، او را فقط با يك ضربت از بين ببريد و قصاص كنيد. يك ضربت، در مقابل يك ضربت. «ولا تمّثلوا بالرّجل.»

مبادا او را مثله و اعضاى بدنش را قطع كنيد! «فانى سمعت رسول ‏اللَّه، صلى اللَّه‏ عليه ‏و آله وسلم، يقول: اياكم والمثله ولو بالكلب العقور.» از رسول خدا شنيدم كه فرمود: حتى سگ هار را هم تكّه‏ پاره و مثله نكنيد؛ چه برسد به انسان».

با توجه به این مطالب، اینکه فرزندان آن حضرت بر خلاف نهی پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) و وصیت پدر بزرگوارشان،عمل کرده باشند،با توجه به مقام عصمت ائمه(علیهم السلام) که در جای خود ثابت شده است،به هیچ وجه قابل قبول نیست.

پرسش:

اگر ممکنه،منبع وصیت نامه امام علی(علیه السلام) را بفرمایید؟

پاسخ:

با عرض سلام و ادب

متن كامل اين وصيت خدمت شما ارائه مي گردد:

ومن وصية له عليه السلام للحسن والحسين عليهم السلام لما ضربه ابن ملجم لعنه الله

أوصيکما بتقوي الله، وألا تبغيا الدنيا وإن بغتکما، ولا تأسفا علي شيء منها زوي عنکما، وقولا

بالحق، واعملا للأجر، وکونا للظالم خصماً، وللمظلوم عوناً. أوصيکما، وجميع ولدي وأهلي ومن

بلغه کتابي، بتقوي الله، ونظم أمرکم، وصلاح ذات بينکم، فإني سمعت جدکما صلي الله عليه

وآله وسلم يقول: "صلاح ذات البين أفضل من عامة الصلاة الصيام". الله الله في الأيتام، فلا تغبوا

أفواههم، ولا يضيعوا بحضرتکم. والله الله في جيرانکم، فإنهم وصية نبيکم، ما زال يوصي بهم حتي

ظننا أنه سيورثهم. والله الله في القرآن، لا يسبقکم بالعمل به غيرکم. والله الله في الصلاة، فإنها

عمود دينکم. والله الله في بيت ربکم، لا تخلوه ما بقيتم، فإنه إن ترک لم تناظروا. والله الله في

الجهاد بأموالکم وأنفسکم وألسنتکم في سبيل الله. وعليکم بالتواصل والتباذل، وإياکم والتدابر

والتقاطع. لا تترکوا الأمر بالمعروف والنهي عن المنکر فيولي عليکم أشرارکم، ثم تدعون فلا

يستجاب لکم.
    ثم قال: يا بني عبدالمطلب، لا ألفينکم تخوضون دماء المسلمين خوضاً، تقولون:

قتل أميرالمؤمنين. ألا لا تقتلن بي إلا قاتلي. انظروا إذا أنا مت من ضربته هذه، فاضربوه ضربةً

بضربة، ولا يمثلوا بالرجل، فإني سمعت رسول الله صلي الله عليه وآله وسلم يقول إياکم

والمثلة ولو بالکلب العقور)
    .{نهج البلاغه،نامه 47}.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری