صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿
  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿
  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿

  الگوهای قرآنی


  زنان نمونه در قرآن (1)


  سید جواد حسینی

  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿

  هر كس در زندگی خود اسوه و الگویی دارد كه سعی می كند خود را به او نزدیك سازد و پرتوی از صفات او را در درون وجود خود ببیند.

  به تعبیر دیگر در درون دل انسان جایی برای اسوه ها و قهرمانهاست و به همین دلیل، تمام ملّتهای جهان در تاریخ خود به الگوهای واقعی و گاه پنداری متوسل می شوند و بخشی از فرهنگ و تاریخ خود را بر اساس وجود آنها بنا می كنند.

  قرآن این كتاب انسان ساز و جامعه ساز برای ارتقاء و رشد انسانها به سمت و سوی كمالات، علاوه بر برنامه های علمی و عملی، الگوهای رفتاری را نیز ارائه داده است.

  از آنجا كه نصف جامعه بشری را زنان تشكیل می دهند، برای هدایت آنها علاوه بر برنامه های علمی و عملی ارائه الگوهای مناسب نیز لازم است.

  در فرهنگ قرآنی، بر خلاف تصور برخی مكتبها و افراد كه فقط مردان را الگوی افراد و جامعه می دانند، آنجا كه می خواهد اسوه ها و نمونه ها را معرفی كند، در كنار اسوه بودن حضرت ابراهیم علیه السلام و حضرت رسول اكرم صلی الله علیه وآله، الگوها و نمونه هایی از زنان وارسته و همچنین زنان گمراه را به جامعه و مؤمنان معرفی می كند.

  این الگوهای معرفی شده، در دو بخش قابل تبیین است:

  الگوهای توصیفی و الگوهای عینی و شخصی.  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿  الف. الگوهای توصیفی:
  در این بخش، قرآن كریم یكسری اوصاف كمالی را برای زنان نمونه بیان می دارد كه برخی از آنها از این قرار است:


  1. زنان صالحه و امانت دار:

  در قرآن كریم می خوانیم:

  «فَالصَّالِحاتُ قانِتاتٌ حافِظاتٌ لِلْغَیبِ بِما حَفِظَ اللَّهُ»؛ (1)

  «زنان صالح، زنانی هستند كه متواضع اند و در غیاب [همسر خود] اسرار و حقوق [او] را مقابل حقوقی كه خدا برای آنان قرار داده، حفظ می كنند.»


  2. مجموعه ای از اوصاف زنهای نمونه:

  «إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقینَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرینَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعینَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمینَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاكِرینَ اللَّهَ كَثیراً وَ الذَّاكِراتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظیماً»؛ (2)

  «به یقین، مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان با ایمان و زنان با ایمان، مردان مطیع فرمان خدا و زنان مطیع فرمان خدا، مردان راستگو و زنان راستگو، مردان صابر و شكیبا و زنان صابر و شكیبا، مردان با خشوع و زنان با خشوع، مردان انفاق كننده و زنان انفاق كننده، مردان روزه دار و زنان روزه دار، مردان پاكدامن و زنان پاكدامن، و مردانی كه بسیار به یاد خدا هستند و زنانی كه بسیار به یاد خدا هستند، [انسانهای مطلوبی هستند و] خداوند برای همه آنها مغفرت و پاداش عظیمی فراهم ساخته است.»


  3. اطاعت خدا و رسول:

  در بین خواص، آن زنانی نمونه هستند كه هم اهل عمل صالح باشند و هم مطیع پیشوا و رهبر خویش. قرآن درباره زنان پیامبر می فرماید:
  «وَ مَنْ یقْنُتْ مِنْكُنَّ لِلَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تَعْمَلْ صالِحاً نُؤْتِها أَجْرَها مَرَّتَینِ وَ أَعْتَدْنا لَها رِزْقاً كَریماً»؛ (3)

  و هركس از شما [زنان پیامبر] برای خدا و پیامبرش خضوع كند و عمل صالح انجام دهد، پاداش او را دو چندان خواهیم داد و روزی پر ارزشی برای او آماده كرده ایم.»

  و به طور كلّی، تمام اوصافی كه برای انسانهای نمونه، چه مرد و چه زن در قرآن آمده است، اگر در زن موجود باشد، می تواند به عنوان زن نمونه و الگو مطرح باشد.
  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿

  ب. الگوهای عینی و شخصی

  قرآن كریم در كنار الگوهای توصیفی، اسوه های عینی و حقیقی را نیز به عنوان نمونه به جامعه بشری، مخصوصاً بانوان معرّفی كرده است كه با اقتداء به آنها می توانند راحت تر و آسان تر راه تكامل و رشد را بپیمایند. در این بخش، به اهم موارد اشاره می شود:


  1. فاطمه زهراءعلیها السلام
  از برترین زنان عالم هستی كه در كمال معنوی بر همه پیشی گرفته است، فاطمه زهراءعلیها السلام می باشد. آن حضرت، در طهارت و پاكی، كمالات معنوی، انفاق و امداد رسانی، تربیت فرزندان و شوهرداری، الگوی زنان جامعه بشری است.

  طهارت فاطمه علیها السلام


  قرآن كریم می فرماید:

  «إِنَّما یریدُ اللَّهُ لِیذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَ یطَهِّرَكُمْ تَطْهیراً»؛ (4)

  «خدا چنین اراده كرده كه ناپاكی و گناه را از شما اهل بیت ببرد و شما را پاك و منزه گرداند.»
  به اعتراف شیعه و سنّی یكی از كسانی كه مشمول آیه تطهیر می باشد، فاطمه زهراءعلیها السلام است. (5) مرحوم علّامه امینی 16 نفر از صحابه و 300 نفر از راویان را با مشخصات، نام برده كه آیه تطهیر را مربوط به پنج تن آل عبا، از جمله حضرت فاطمه علیها السلام دانسته اند. (6)
  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿

  برتری معنوی و حضور اجتماعی

  آیه دیگری كه هم برتری معنوی فاطمه علیها السلام را به اثبات می رساند و هم حضور او را در مسائل مهم اعتقادی و اجتماعی نشان می دهد، آیه مباهله است كه می فرماید:
  «فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَی الْكاذِبینَ»؛ (7)
  «بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت كنیم و شما هم فرزندان خود را، ما زنان خویش را دعوت كنیم و شما هم زنان خود را، ما از نفوس خود دعوت كنیم و شما هم از نفوس خود. آن گاه مباهله كنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم!»

  با توجه به اینكه مباهله با مسیحیان نجران یك كار عادّی نیست و با زن و مرد عادی نمی توان اقدام به مباهله كرد، صلاحیت اقدام به چنین امر خطیری را تنها انسانهای مقدس و شایسته و نمونه دارا هستند كه مورد رحمت حق می باشند.

  بر این مسئله نیز منابع شیعه و سنّی گواهی می دهند كه مراد از «نساءنا» فاطمه زهراعلیها السلام می باشد. (8)

  این آیه، هم معنویت بالای فاطمه علیها السلام را می رساند كه به حدّی است كه دعا و نفرین او در پیشگاه الهی اثر دارد و هم نشان از حضور او در عرصه های مهم اجتماعی دارد؛ چنان كه در جریان امامت علی علیه السلام با خواندن خطبه و گریه های جانسوز و فدا كردن جان خویش، حضور ابدی خویش را در دفاع از امامت و ولایت امضاء كرد.  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿


  الگو بودن برای پیامبران

  نشانه دیگر برای الگو و نمونه بودن فاطمه زهراءعلیها السلام این است كه پیغمبران بزرگی چون آدم و نوح و ابراهیم علیهم السلام برای استجابت دعای خویش به فاطمه زهراءعلیها السلام و اهل بیت علیهم السلام متوسل شده اند.

  درباره حضرت آدم علیه السلام می خوانیم:
  «فَتَلَقَّی آدَمُ مِنْ رَبِّهِ كَلِماتٍ فَتابَ عَلَیهِ»؛ (9)
  «پس حضرت آدم علیه السلام از پروردگارش كلماتی را دریافت كرد [و آن كلمات را وسیله قبولی توبه خویش قرار داد] و خداوند توبه او را پذیرفت.»

  و در روایات فراوانی در منابع فریقین آمده كه دعای آدم علیه السلام این بود: «أَسْأَلُكَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ عَلِی وَ فَاطِمَةَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَینِ.» (10)

  و درباره حضرت ابراهیم علیه السلام آمده كه
  «وَ إِذِ ابْتَلی إِبْراهیمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ»؛ (11)
  «هنگامی كه پروردگار حضرت ابراهیم علیه السلام را با كلماتی امتحان كرد، پس آن كلمات را تمام كرد.»
  و در روایات آمده كه آن كلمات امامان معصوم و فاطمه زهراءعلیهم السلام بودند. (12)  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿


  الگو در انفاق

  صدّیقه اطهرعلیها السلام نه تنها در معنویات الگو و نمونه است، بلكه در انفاق مالی نیز چنین است.

  او نه تنها پیراهن شب عروسی خویش را به زن فقیر داد، بلكه هیچ وقت فقیری از در خانه او دست خالی بر نگشت؛ گاه می شد كه زیور آلات خویش را در راه خدا تقدیم می كرد و گاه نیز غذای افطاری خویش را خالصانه در راه خدا انفاق می كرد.

  خداوند در وصف انفاق او و خانواده اش می فرماید:
  «وَ یطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلی حُبِّهِ مِسْكیناً وَ یتیماً وَ أَسیراً * إِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُرِیدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَ لا شُكُوراً»؛ (13)
  «آنان در راه دوستی خدا، طعام خود را به فقیر و یتیم و اسیر می دهند [و می گویند:] فقط برای رضای خدا به شما طعام می دهیم و از شما هیچ پاداشی و سپاسی در خواست نداریم.»

  به اتفاق علماء شیعه و گروه زیادی از علماء اهل سنت كه مرحوم علّامه امینی در كتاب «فاطمه زهراءعلیها السلام» اسامی آنها را آورده، آیه فوق درباره انفاق علی علیه السلام و فاطمه زهراءعلیها السلام و فرزندان او می باشد. (14)  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿


  مادر و همسر نمونه
  فاطمه زهراءعلیها السلام در همسرداری نیز نمونه است؛ چنان كه علی علیه السلام در جواب پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله كه فرمود: همسرت را چگونه یافتی؟
  گفت: «بهترین یار بر اطاعت [و بندگی] خداوند.»
  و چون از فاطمه سؤال كرد گفت: «او بهترین شوهر است.» (15)

  و در جای دیگر، علی علیه السلام فرمود: او به راستی همیشه این گونه بود كه چون به او نگاه می كردم، تمام غمها و غصه هایم بر طرف می شد. (16)

  و فاطمه علیها السلام در آخرین لحظه نیز همسر نمونه بودن خویش را از زبان علی علیه السلام اقرار گرفت. آن گاه كه گفت:
  «پسر عمو! هرگز مرا دروغگو و خائن نیافتی. از روزی كه با من معاشرت كردی، با دستورات تو مخالفت نكردم.»
  علی علیه السلام فرمود: « [ای دختر پیغمبر!] معاذ اللّه! [كه تو در خانه من بد رفتاری كرده باشی؛ زیرا] مراتب خداشناسی و نیكوكاری و پرهیز كاری و بزرگی و خدا ترسی تو به حدّی است كه جای ایراد و خرده گیری در مورد مخالفت با من نیست.» (17)

  و در خصوص مادر نمونه بودن او همین بس كه دو امام معصوم مانند حسن و حسین علیهما السلام و دو شیر زن همچون زینب و ام كلثوم علیهما السلام را به جامعه بشری تحویل داد.

  به جهت همین اوصاف بود كه قرآن خطاب به پیغمبر اكرم صلی الله علیه وآله می فرماید:
  «اِنَّا اَعْطَیناكَ الْكَوْثَرَ»؛ (18)
  «ما به تو كوثر (فاطمه كه نسل تو از او باقی خواهد ماند) را دادیم.»  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿


  2. حضرت مریم علیها السلام

  دوّمین زن نمونه در قرآن حضرت مریم علیها السلام است. او نیز از جهاتی نمونه شمرده شده است كه به اهم آنها اشاره می شود:

  مریم علیها السلام زن معصومه و برگزیده الهی

  مریم علیها السلام از آن جهت می تواند الگو و نمونه باشد كه هم معصوم از گناهان است و هم برگزیده و مصطفای حق می باشد. قرآن كریم می فرماید:
  «یا مَرْیمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاكِ وَ طَهَّرَكِ وَ اصْطَفاكِ عَلی نِساءِ الْعالَمینَ»؛ (19)
  « [بیاد آورید هنگامی را كه فرشتگان گفتند:] ای مریم! خدا تو را برگزیده و پاك ساخته و بر تمام زنان برتری داده است.»

  البته این با آنچه در حق فاطمه زهراءعلیها السلام گفته شده كه سیده بانوان عالم است، منافات ندارد؛ چون پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله و دیگر امامان معصوم علیهم السلام فرمودند:

  «مریم بانوی زنان زمان خود بود، امّا فاطمه بانوی همه بانوان جهان از اوّلین و آخرین است.» (20)


  آیه دیگری كه بر پاكی و برگزیده بودن مریم علیها السلام دلالت دارد، آیه ای است كه در آن از زبان مادر مریم علیها السلام خطاب به خداوند آمده است:
  «وَ إِنِّی سَمَّیتُها مَرْیمَ وَ إِنِّی أُعیذُها بِكَ وَ ذُرِّیتَها مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیمِ»؛ (21)
  «و من او را مریم نامیدم و او و فرزندانش را از [وسوسه های] شیطان رانده شده، در پناه تو قرار دادم.»

  و این دعای مادر را خدا قبول فرمود و او را از شر شیطان حفظ كرد.
  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿


  مریم بانوی پاكدامن

  مریم علیها السلام در پاكدامنی نیز الگوی دیگران و در بین زنها نمونه است. خداوند عفّت و پاكدامنی او را در موارد متعددی امضاء كرده است؛ یك جا می فرماید:
  «وَ الَّتی أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فیها مِنْ رُوحِنا وَ جَعَلْناها وَ ابْنَها آیةً لِلْعالَمینَ»؛ (22)

  « [و به یاد آور] زنی را كه دامان خود را پاك نگه داشت و ما از روح خود در او دمیدیم و او و فرزندش (عیسی مسیح علیه السلام) را نشانه بزرگی برای جهانیان قرار دادیم.» همین مضمون در سوره تحریم نیز آمده است. (23)

  و در جای دیگر فرمود:

  «مریم گفت: پروردگارا! چگونه فرزندی برای من خواهد بود، در حالی كه انسانی با من تماس نگرفته است؟ [در پاسخ او] فرمود: خداوند این گونه هرچه را بخواهد، می آفریند. (24) «

  و همین طور در سوره مریم می خوانیم كه :
  «و گفت: من از شر تو، به خدای رحمان پناه می برم، اگر پرهیزگاری. گفت: من فرستاده پروردگار توام، [آمده ام] تاپسر پاكیزه ای به تو ببخشم. گفت: چگونه ممكن است فرزندی برای من باشد، در حالی كه تا كنون انسانی با من تماس نداشته است وزن آلوده ای هم نبوده ام!
  گفت: مطلب همین است. (25)  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿ 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿


  عبادت و بندگی

  حضرت مریم علیها السلام در عبادت و بندگی نیز نمونه است. خداوند متعال هم از او خواسته است كه برترین عبادتها را داشته باشد و هم در مواردی عبادتهای او را مورد تأیید و تشویق قرار داده است.

  در مورد بخش اوّل می فرماید:
  «یا مَرْیمُ اقْنُتی لِرَبِّكِ وَ اسْجُدی وَ ارْكَعی مَعَ الرَّاكِعینَ»؛ (26)
  «ای مریم! برای پروردگار خود خضوع كن و سجده به جا بیاور و با ركوع كنندگان ركوع كن!»

  و در آیه دیگر اطاعت و بندگی او را امضاء كرده، می فرماید:
  «وَ كانَتْ مِنَ الْقانِتینَ»؛ (27)
  « [مریم] از مطیعان فرمان خدا بود.»

  و در سوره مریم پاداش و تشویقی نیز برای او به خاطر عبادتش در نظر گرفته است؛ آنجا كه می فرماید:
  «هرزمان زكریا وارد محراب او می شد، غذای مخصوصی در آنجا می دید. از او می پرسید: ای مریم! این را از كجا آورده ای؟ گفت: این از ناحیه خداست. خداوند هر كسی را بخواهد، بی حساب روزی می دهد.» (28)

  و گفته شده كه «مریم» یعنی زن عبادت كار. (29)  ✿*✿*✿ الگوهاي قرآني(زنان نمونه در قرآن)✿*✿*✿صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود