جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *★*★ گفتگو با سوره مبارکه احقاف *★*★

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

*★*★ گفتگو با سوره مبارکه احقاف *★*★

*★*★ گفتگو با سوره مبارکه احقاف *★*★*★*★ گفتگو با سوره مبارکه احقاف *★*★*★*★ گفتگو با سوره مبارکه احقاف *★*★

*★*★ گفتگو با سوره مبارکه احقاف *★*★ گفتگو با سوره ی مباركه ی احقاف *★*★ گفتگو با سوره مبارکه احقاف *★*★

سپاس و ستايش پروردگاري را كه دگربار چشمان بي فروغ ما را به نور قرآن منور ساخت تا با گشودن برگ زريني از آن با يكي ديگر از سُوَر گرانقدرش آشناتر شويم.

-
    اكنون از محضر اين نوگل قرآن تقاضامنديم خود را براي قرآن‌پژوهان معرفي بفرماييد:

نام من احقاف است و چهل‌و‌ششمين سوره قرآن هستم ، داراي 35 آيه و جزء سوره‌هاي مكي مي‌باشم.

- از شما خواهشمنديم فضيلت تلاوت خود را بيان فرماييد:

صادق آل ‌محمد عليه‌السلام مي‌فرمايد: هر كه در هر شب يا در هر جمعه سوره‌ي احقاف را بخواند در دنيا خوفي به او نرسد و از فزع روز قيامت ايمن گردد و به درستي كه حق‌تعالي رحم ميكند بر تلاوت كننده‌ي اين سوره و رحم مي‌كند بر همسايگان و آشنايان و مصاحبان و خويشان او و در روز قيامت عرش الهي و ملائكه‌ي مقرب از براي او طلب استغفار مي‌نمايند. 1

- لطفاً‌خلاصه‌اي از مطالب خود را بازگو نماييد:

بخشي از آيات من شامل ، عظمت قرآن و عبث نبودن خلقت آسمان و زمين مي‌باشد و قسمتي ديگر از آيات من به بيان داستان قوم عاد كه ساكن سرزمين (احقاف) بودند پرداخته و ماجراي سفر پيامبر به طائف و ايمان آوردن گروهي از جنيان به ايشان را بازگو كرده است.

- خداوند در سيزدهمين آيه شما فرموده است:
    « إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ » كساني كه گفتند پروردگار ما خداست و بر اين سخن ثابت و برقرار ماندند هيچ ترس و بيمي بر آنها نخواهد بود،
    لطفاً بفرماييد منظور آيه چه كساني هستند؟

باقر العلوم عليه‌السلام در ذيل اين آيه فرموده‌اند: منظور كساني كه گفتند خداي ما الله است و بر آن ايستادند و بر ولايت اميرالمؤمنين عليه‌السلام با استقامت و پايدار باقي ماندند ، بر آنها هيچ ترس و بيمي نخواهد بود و ايشان اهل بهشتند و هميشه در آن جاودان خواهند بود و به پاداش عمل نيكي كه به جا آورده‌اند دست مي‌يابند.
    2
    -
    برما منت گذارده و يكي از خاطرات خود را بيان فرماييد:
    به خاطر مي‌آورم روزي جبرئيل بر پيامبر اسلام
    صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم فرود آمد و فرمود:
    اي محمد! پروردگار سلام مي‌رساند و تو را بشارت مي‌دهد به فرزندي از فاطمه. امتت بعد از تو او را به قتل مي‌رسانند.

فرمود: اي جبرئيل به پروردگارم سلام برسان و عرض كن حاجت به فرزندي ندارم كه امت بعد از من او را به قتل برسانند.

جبرئيل عروج كرد و اين ماجرا سه مرتبه تكرار شد، باز جبرئيل حضور حضرت آمد و عرض كرد: اي محمد خدا سلام مي‌رساند و بشارت مي‌دهد شما را و مي فرمايد: در عوض شهادت آن فرزند، امامت و وصايت را در ذريه او قرار داديم. پيامبر راضي شد و مژده به فاطمه داد.

حضرت فاطمه(س) فرمود: اي پدر بزرگوار حاجت به چنين فرزندي ندارم كه امت او را شهيد كنند. پيامبر بشارت امامت و وصايت و ولايت را در ذريه حضرتش داد. حضرت فاطمه نيز راضي شد و با كراهت و مشقت بار حمل كشيد و مدت حمل و شيرخوارگي 30 ماه تمام بود تا وقتي كه به حد رشد رسيد و چهل ساله شد.

آنگاه گفت: پروردگارا مرا الهام ده تا شكر نعمت تو را به جا آورم. چه نعمت بخشيدي به من و پدر و مادرم و به كارهاي شايسته‌اي كه رضا و خشنودي تو در اوست. مرا موفق بدار و ذريه و فرزندانم را صالح گردان و اگر به جاي «و اصلح لي في ذريتي» مي‌فرمود: «و اصلح لي ذريتي» همانا تمام فرزندان حضرت امام حسين
    عليه‌السلام امام و پيشواي خلق مي‌شدند. 3

- در انتها از محضر ارزشمند شما كمال قدرداني و سپاس را داشته و تمناي دعاي خير داريم:

«...رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِي فِي ذُرِّيَّتِي.....» 4
    پروردگارا مرا به نعمتي كه به من و پدر و مادر عطا فرمودي شكر بياموز و به كار شايسته‌اي كه رضا و خشنودي تو در آن است موفق بدار و فرزندان مرا صالح گردان.

پي نوشت:
    1- بحارالانوار،92/300 باب 67و68
    2- تفسير جامع ،ج6،ص317
    3- تفسير جامع، ج6،ص317
    4- احقاف/15

منبع : دارالقرآن کریم اصفهان

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری