صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ماتریالیسم

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش ماتریالیسم

ماتریالیست ها معتقدند که ماده از اذل وجود داشته و ماده خالق ماده است نه خالق وبرای این حرفشون هم یه دلیل ثابت شده علمی هم دارن که ما تو کتابای دوره راهنمایی خوندیم که ماده از بین نمیرود و بوجود هم نمیاید بلکه فقط از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود
    اگه امکان داره مثل همیشه یه دلیل عقلی برای این ادعای اونا بیارین تا اگه به یه ماتریالیست برخوردیم کم نیاریم

کارشناس بحث : پاسخگوي اعتقادي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۷/۰۱ در ساعت ۱۵:۱۱

2.  

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

نقل قول نوشته اصلی توسط primer نمایش پست
    ماتریالیست ها معتقدند که ماده از اذل وجود داشته و ماده خالق ماده است نه خالق وبرای این حرفشون هم یه دلیل ثابت شده علمی هم دارن که ما تو کتابای دوره راهنمایی خوندیم که ماده از بین نمیرود و بوجود هم نمیاید بلکه فقط از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود
    با سلام به شما دوست عزیز
    لطف کنید این دلیل ثابت شده را ذکر کنید تا بحث را طبق آن پیش ببریم، دلیل آنها باید سه مسئله زیر را ثابت نماید:
    ازلی بودن ماده.
    ابدی بودن ماده.
    ارتباط میان اینکه اگر ابدی باشد حتما ازلی نیز بوده!

بعد از نقل دلائل آنها بحث ادامه می یابد.

موفق باشید.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۰/۰۷/۰۲ در ساعت ۱۱:۰۲
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    مکتب ماتریالیستم یا مادیات از مکاتب بسیار قدیم می باشد و تاریخ آن به یونان کهن میرسد
    طالس ، هراکلیت ، ذیمقراطیس ، اپیکور ، هابز (1588-1679) بیکن ، هولباخ (1723-1789) هلوسیوس (1715-1771) و فلاسفه متمایل به مادیات از قبیل دکارت - لاک - اسپینوزا - اگوست کنت - اسپنسر از آنجمله هستند
    در این مکتب اعتقاد به این است که تنها ماده وجود دارد و روح و هر چیز دیگر که حالت متافیزیکی و عنوان ماوراء الطبیعه داشته باشد مانند خدایان و روح و فرشتگان وجود ندارند و این پندار آدمی است که آنها را بوجود آورده است
    تفاوت ماتریالیسم با ایده آلیسم آنست که در ایده آلیسم گفته میشود اشیاء در ذهن ما وجود دارد نه خارج از آن ماده وجود خارجی ندارد و اگر چه دارد رونوشت اصل است موجودات انعکاس افکار ماست
    اما ماتریالیسم معتقد است که ماده در خارج از ذهن وجود دارد و ماده موجود روح است و جهان حقیقی است عینی نه ذهنی و درست بر خلاف ایده آلیسم که میگویند زمان و مکان غیر از فکر چیز دیگری نیست ماتریالیست میگوید ماده در حرکت است و در زمان و مکان وجود دارد
    حال سوال این است که همه چیز را از جنس ماده بدانیم باید برای تمامی انها ماهیت و نوع ساختار را بتوانیم تعرف کنیم در صورتی که ما ماهیت انرژی را نمیدانیم یا ماهیت صفات را نمیدانیم و نمیتوانیم انها را در زمره ماده قرار دهیم.
    بله ماده از شکلی به شکل دیگر تعقیر میکند ولی ماهیت اولیه خود را از دست میدهد فلسفه اسلامی هم همین را میگوید که از تجلی صفات یا روح نفس خلق شده یا انرژی و از تجلی نفس یا انرژی ماده خلق شده که ماهیت روح و نفس یا صفت یا انرژی برای ما نا معلوم است ولی مسلما از جنس ماده نیست چون بعریف ماده بر ان جاری نیست علم امروز ثابت کرده که ماده به انرژی تبدیل میشود و حتی انرژی در شتابدهنده زیاد به ماده ولی این همان تجلی انرژی به ماده است و بازگشت انرژی به محل اول بعد از مرک ماده

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۰۷/۰۳ در ساعت ۱۵:۱۷
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

5. تشکر

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی نمایش پست

با سلام به شما دوست عزیز
    لطف کنید این دلیل ثابت شده را ذکر کنید تا بحث را طبق آن پیش ببریم، دلیل آنها باید سه مسئله زیر را ثابت نماید:
    ازلی بودن ماده.
    ابدی بودن ماده.
    ارتباط میان اینکه اگر ابدی باشد حتما ازلی نیز بوده!

بعد از نقل دلائل آنها بحث ادامه می یابد.

موفق باشید.
    با سلام
    در مورد ازلی بودن ماده مورد سوال من از شما هم همین بود که شما با برگردوندن سوال دوباره اونو تکرار کردید چون من ماتریالیسم نیستم میخواستم بدونم که ماتریلیسم ها با چه دلایلی ازلی بودن ماده را ثابت میکنند و ایا دلایل اونها با عقل جور در میاد
    ولی در مورد ابدی بودن ماده میتوان دلایلی اورد . مثل بهشت وجهنم که به گفته خود شما تمام لذتها وغذابهای اون دنیا به صورت مادی به روی جسم مادی انسان صورت می گیرد و با توجه به اینکه بهشت و جهنم ابدیست پس ماده هم ابدیست .
    البته همین عالم مادی هم معلوم نیست بعد از حیات انسان از بین برود یا شرایط برای زندگی موجودات دیگر فراهم شود
    با تشکر از شما

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

در مورد ازلی بودن ماده مورد سوال من از شما هم همین بود که شما با برگردوندن سوال دوباره اونو تکرار کردید
    دقت کنید دوست عزیز سؤال را برنگرداندم بلکه پرسیدم به چه دلیل ماده را ازلی می دانید، شما باید دلیل بیاورید، شما که می گویم یعنی همان ماتریالیستها باید برای ازلی بودن ماده دلیل بیاورند اگر دلیل بیاورند آنگاه بحث شروع می شود.

یعنی تمام بحث ما روی بطلان ازلی بودن ماده است، ماده نمی تواند ازلی باشد، لذا لازم است ادله طرفداران آن بررسی شود، حال چرا ما دلیل نمی آوریم؟ چون دلیل از جانب مدعی است، هرکه ادعا کند باید دلیل بیاورد، وجود علت می خواهد نه عدم.

اگر لازم می دانیم خودم نظر آنها را همراه جوابش بیاورم؟

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوست عزیز ماده نمی تواند ازلی باشد بر اساس اینکه در جهان هر چیزی علتی دارد و این قانون را قانون علیت می گویند بر اساس این قانون هیچ چیز در ابتدا وجود نداشته است و علت ایجاد ماده خدا است که ماده را از عدم آفرید و سپس بر اساس قوانینی که بر این مواد قرار داد اتفاقات جهان ایجاد می شود

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رنگ خدا نمایش پست
    دوست عزیز ماده نمی تواند ازلی باشد بر اساس اینکه در جهان هر چیزی علتی دارد و این قانون را قانون علیت می گویند بر اساس این قانون هیچ چیز در ابتدا وجود نداشته است و علت ایجاد ماده خدا است که ماده را از عدم آفرید و سپس بر اساس قوانینی که بر این مواد قرار داد اتفاقات جهان ایجاد می شود
    با عرض سلام و ادب
    از پاسخ خوبی که دادید سپاسکزارم ولی باید این را دقت کنیم که عدم نه به معنای هیچ و نبودن است بلکه به معنای چیزی است که نبوده و بعد خلق شده یعنی بالقوه توسط خداوند وجود داشته و بعد با اراده خداوند به فعلیت مبدل شده و خلق شده با عرض معذرت که در این مورد دخالت کردم فقط برای روشن شدن بیشتر موضوع عدم بود

التماس دعا بزمئ

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رنگ خدا نمایش پست
    طبق مطالعاتی که من داشتم ماتریلیستها معتقدند که اگر ماده ازلی نباشد پس دچار محدودیت و چیزی که محدودیت داشته باشد یعنی از یک طرف دارای اغاز باشد پس دارای پایان نیز هست
    پس اگر ماده ازلیست پس ابدی نیز هست ولی من فکر میکنم ماده حتما ابدیست و این ها باهم جور در نمیاد

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

طبق مطالعاتی که من داشتم ماتریلیستها معتقدند که اگر ماده ازلی نباشد پس دچار محدودیت و چیزی که محدودیت داشته باشد یعنی از یک طرف دارای اغاز باشد پس دارای پایان نیز هست
    پس اگر ماده ازلیست پس ابدی نیز هست ولی من فکر میکنم ماده حتما ابدیست و این ها باهم جور در نمیاد
    با عرض سلام
    اول ما باید تعریفی از ماده داشته باشیم و ببینم ماده چیست هر چیزی که فضا اشغال کند ماده است خوب طبق نظریه جهان با انفجاری بزرگ به نام مهبانگ متولد شد و از آن انفجار به بعد در حال انبساط است پایان و زندگی جهان: جهان اکنون در حال انبساط است و بنابر یافته‌های جدید علمی تا ابد در حال انبساط خواهد بود تا ماده ه موجود در آن تمام شود که پس از آن احتمالا پس از ۱۰ به توان ۲۹۸ سال جهان عاری از هرگونه ماده‌ای حتی یک پروتون به صورت سرد و تاریک خواهد بود البته با یک تابش زمینهٔ خفیف به انبساط خود ادامه خواهد داد پس در اصل ماده تبدیل به انرژِی میشود و نابود میشود چون انرژی تعریف ماده را ندارد پس نمیتواند از جنس ماده باشد پس ماده نیست و چون ماده نیست میتوان گفت ماده ازلی نمیباشد البته گروهی معتقدان به فرضیهٔ جهان‌های موازی هستند که بر این باورند که انفجار بیگ بنگ امری عادی است که هنگامی که دو جهان موازی به هم برخورد می‌کنند شکل می‌گیرد برای اینکه جهان‌های موازی را تصور کنید دو صفحهٔ موازی با هم را در نظر بگیرید که با فنری به هم متصلند که از هم دور و نزدیک می‌شوند. این فنر همان گرانش است که وقتی صفحه‌ها را به هم نزیک کرد با هم برخورد می‌کند و انفجار بزرگ رخ می‌دهد ولی باز این موضوع ازلیت ماده را تامین نمیکند چون در فرایند تبدیل به انرژی میشود و انرژی هم در فرایند شتاب به ماده تبدیل میشود پس در این تعریف میشو گفت که انرژِی ازلی است ولی باز مساله بر سر این موضوع است که انرژِ چگونه بوجود امده اگر فلسفه دینی را نگاه کنیم دین هم به این موضوع که نفس نابود نمیشد اصرار دارد و در اخرت عذاب را برای کافران ازلی و سعادت را برای مومنان ازلی میداند که به معنای نابود نشدن طیف دیگری خارج از ماده است و باز با مطرح نمودن معاد جسمانی نمودار شتاب نفس و باز تبدیل شدن به ماده است پس در اصل ماده بر حسب شتاب انرژی خلق میشود و بر حسب از دست دادن انرژی از بین میرود حال سوال اینجا است که ماهیت انرژی چیست و نحوی خلق ان چگونه است که دین جواب این را داده

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۰۷/۰۸ در ساعت ۲۰:۱۸

التماس دعا بزمئ

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر عباد الرحمن

شما باید دقت کنید که در علوم انسانی قانون ها تنها در حوزه مکاتب کاربرد دارند و خارج از ان بی اثر هستند مثلا در مکتب اسلام قوانینی وجود دارد که فقط مسلمانان را تحت تاثیر قرار می دهد همین روال در مورد مکاتب دیگر هم وجود دارد یعنی حرف ماتریالیست ها در مورد اینکه اگر چیزی محدود باشد پایان دارد و چون ماده نمی تواند پایانی داشته باشد پس اغاز دارد تنها برای خودشان عقلانی است

باز اگر بخواهیم از دید مادی هم به قضیه نگاه کنیم حرف ماتریالیست ها با مشاهدات تجربی یعنی درک و شناخت انسان از محیط جهان قابل قبول و فهم و درک نیست چون ما در جهان شاهد هیچ حادثه ای نیستیم که علتی نداشته باشد بر این اساس وجود داشتن جهان مادی از ازل قابل فهم و درک مغز یا عقل انسان نیست .

بشر عادت کرده است تا هر حادثه ای را با علتی قبول کند
    در مورد مکتب اسلام چون آفریننده یا خالق کل شی (از جمله مواد) خدا است نمی توانیم از قانونی که بیان فرمودید استفاده کنیم

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری