جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استاد حسين انصاريان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  7,381
  صلوات
  500
  دلنوشته
  8
  دلنوشته
  مورد تشکر
  27,054 در 6,017 پست
  حضور
  60 روز 8 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281

  استاد حسين انصاريان
  استاد حسين انصاريان
  استاد حسين انصاريان

  دانشمند معظم ، استاد حسين انصاريان در18 آبان ماه سال 1323 در اين شهر عالم پرور خوانسار متولد شد .  پدر او از خاندان حاج شيخ مى باشد . اين خاندان از خانواده هاى شناخته شده و خدمتگذار به دين بوده اند و عالمان باعظمتى در اين خاندان بزرگ به چشم مى خورد . مرحوم آية الله العظمى شيخ موسى انصاريان ( خوانسارى ) (رحمه الله) كه شخصيت علمى و دينى او بر اهل فن پوشيده نيست نيز از همين خانواده بود .  مرحوم امام خمينى رضوان الله تعالى عليه مى فرمودند : بهترين كتاب صلاة در فقه شيعه ، كتاب مرحوم آية الله انصاريان مى باشد . او دهها اثر علمى از خود بجا گذاشت كه منية الطالب كه تقريرات درس مرحوم نائينى است از آثار علمى آن بزرگوار مى باشد .  در شهر نجف قاطبه علما به مرجعيت آن مرحوم ـ بعد از آية الله العظمى اصفهانى ـ اعتقاد داشتند ، اما عمر او كفاف نداد و قبل از مرحوم سيد از دار دنيا رفت .  خانواده مادرى استاد ، از سادات مصطفوى آن شهر مى باشند كه جد مادرى استاد از چهره هاى شناخته شده و امين آن شهر بوده و بارها اتفاق مى افتاد كه علماى زيادى كه از نجف و قم به خوانسار مى آمدند به منزل او وارد مى شدند .  استاد در سن 3 سالگى خاطره اى در اين مورد بيان مى كنند :  « روزى آية الله العظمى محمد تقى خوانسارى (رحمه الله) به منزل جد ما آمده بود . من در سنين كودكى در اتاق را باز كردم و مستقيم به طرف آية الله خوانسارى رفتم و در آغوش او نشستم . پدربزرگم جلو آمد كه من را به اندرون ببرد . آية الله خوانسارى جلوى او را گرفت و مرا نوازش كرد و از من پرسيد : مى خواهى در آينده چكاره شوى؟


  جواب دادم : مى خواهم مثل شما بشوم . ايشان در حق من دعا كرد .


  هر گاه شبح آن خاطره از ذهنم مى گذرد ، و ياد آن چهره ملكوتى و دعاى آن بزرگوار كه مى افتم ، يكى از شيرين ترين خاطرات عمرم در ذهنم تداعى مى شود » .
  استاد انصاريان در سومين بهار زندگى بود كه دست تقدير ، خانواده او را منتقل به تهران كرد ، و در يكى از محله هاى مذهبى آن شهر ـ خيابان خراسان ـ سكونت گزيدند .  محور علمى آن منطقه در آن زمان مرحوم آية الله حاج شيخ على اكبر برهان (رحمه الله) بود . استاد در همان اوان كودكى از محضر پرفيض آن استاد الهى بهرمند شد . معظم له بارها به اين نكته اذعان مى كند كه : « تاكنون مانند و همتاى او را در ميان چهره هاى روحانى نديده ام » .  آية الله برهان كه عالمى تحصيل كرده و مجتهدى وارسته بود ، در آن روزها امامت جماعت مسجد لُر زاده را عهده دار بود . آن عالم آگاه مسجد را به نحوى اداره مى كرد كه خردسال و جوان و پير مجذوب آن كانون الهى بودند .


  همچنين آن مرحوم مدرسه اى را در آن منطقه بنا گذاشت كه شاگردان از كلاس اول تحت تربيت مستقيم آن مرحوم قرار گرفته بودند .  استاد انصاريان يكى از خاطرات خود را در مورد مرحوم برهان چنين بيان مى كند :  « بارها از آن مرحوم در منبر و كلاس شنيده بودم كه علاقه اى نداشت در تهران بميرد و در تهران دفن شود ، و اين مسأله به عنوان دعايى در آمده بود كه آن مرحوم با اشك چشم در ليالى احيا به محضر پروردگار عرضه مى كرد .


  عاقبت آن بزرگوار در سال 1338 زمانى كه من 14 سال بيشتر نداشتم در سفر حج در حريم امن پروردگار از دنيا رفت و پيكر پاك او در شهر جده نزديك به مدفن حضرت حوا دفن گرديد » .  ديدن چهره ملكوتى آن استاد اخلاق ، و منش و روش زندگانى او در استاد اثر عميق بخشيد ، به نحوى كه استاد جاى خالى آن معلم الهى را تا هم اكنون نيز در وجود خود حس مى كند .

  استاد حسين انصاريان 2.  

 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  7,381
  صلوات
  500
  دلنوشته
  8
  دلنوشته
  مورد تشکر
  27,054 در 6,017 پست
  حضور
  60 روز 8 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  استاد حسين انصاريان

  استاد انصاريان از كودكى با چهره هاى الهى مأنوس بود . چهره هايى مانند مرحوم آية الله سيد محمد تقى غضنفرى (رحمه الله) امام جماعت مسجد دوراه خوانسار ـ محله پدرى استاد در شهر خوانسار ـ كه باز هم خاطره اى از آن مرحوم از زبان استاد بيانگر اين انس و الفت روحانى و معنوى معظم له با بزرگان و فرزانگان است :  « سال اولى كه به سلك محصلان دينيّه در آمده بودم ، و خبر آن به مرحوم غضنفرى رسيد ، در منزل خود به مناسبت طلبگى من مهمانى خاطره انگيزى را ترتيب داد و در آن مهمانى از بستگان پدرى و عده اى از اهالى محل را دعوت نمود .  اين مهمانى از آن عالم وارسته آن هم به مناسبت اينكه من قدم در وادى علم گذاشته بودم آن هم در سنين جوانى ، اثر تشويقى بسزايى در من داشت . مرحوم غضنفرى عالمى وارسته و ساده زيست بود و سالها در شهر خوانسار در زمان طاغوت نماز جمعه را اقامه مى نمود » .  يكى ديگر از آن چهره هاى ملكوتى ، مرحوم آية الله سيد حسين علوى خوانسارى (رحمه الله)بود .


  مرحوم علوى از مجتهدان سرشناس خوانسارى بود و درمحله بالاى خوانسار ـ محله مادرى استاد ـ اقامه جماعت و تدريس داشته و صدها محصل علوم دينى از محضر او استفاده ها بردند . ايشان در حالى از نجف اشرف به خوانسار آمده بودند كه استادان آن بزرگوار اجتهاد او را مكتوباً تصريح نموده بودند .  باز هم پاى صحبت استاد مى نشينيم و خاطره اى از آن مرحوم مى شنويم :


  « سال اولى بود كه ملبس به لباس روحانيت شده بودم و براى ديدن جد مادرى مرحوم سيد محمد باقر مصطفوى (رحمه الله) و جده ام و اقوام به خوانسار رفته بودم . يكى از آشنايان مرا در خيابان ديد و گفت : حاضرى ده شب در مسجد آقا اسد الله منبر بروى ؟ گفتم : حاضرم .

  روز اولى كه به مسجد رفتم ديدم آن عالم بزرگوار ـ مرحوم آية الله علوى ـ در جمع مستمعان نشسته است . تعجب كردم كه آن عالم و مجتهد بزرگوار به چه مناسبت پاى منبر جوان نوپايى چون من آمده بود ، پيش خود گفتم : شايد با بانى مجلس رابطه اى دارد ، اما با كمال تعجب ديدم تمام اين ده روز در مجلس شركت كرد و شركت او هم بخاطر تشويق من بوده است » .  يكى ديگر از آن چهره ها آية الله حاج سيد محمد على ابن الرضا خوانسارى دامت بركاته است كه استاد از كودكى به مناسبت نسبت فاميلى كه به ايشان داشتند ، با ايشان حشر و نشر داشته اند . استاد در خصوص ارتباط با اين عالم متخلق چنين مى فرمايد :


  « از همان ايام كودكى يك نكته اساسى و زيبا از حضرت آقاى ابن الرضا دامت بركاته ـ كه داراى موقعيت علمى و شخصيت اجتماعى ممتاز و صفاى باطن هستند ـ در ذهنم نقش بسته بود كه : در هر شب جمعه بعد از نماز عشاء ، زيارت حضرت اباعبدالله الحسين (عليه السلام) ( وارث ) را ايستاده و با شور و حال براى عموم مردم قرائت مى كردند كه ارتباط اين عالم بزرگوار به اين كيفيت با حضرت سيدالشهداء (عليه السلام) اثرات مثبتى در روحيه من داشت » .  از جمله افرادى كه استاد با آن چهره ها ارتباط داشته اند مى توان از مرحوم الهى قمشه اى (رحمه الله) نام برد كه استاد در جلسه اخلاق آن مرحوم استفاده ها برده است .
  استاد حسين انصاريان 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  7,381
  صلوات
  500
  دلنوشته
  8
  دلنوشته
  مورد تشکر
  27,054 در 6,017 پست
  حضور
  60 روز 8 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  استاد حسين انصاريان


  مجموعه اين عوامل ـ عامل خانواده و مربّى اخلاق ـ باعث شد كه استاد پس از تكميل دروس دبيرستانى ، راه طلبگى را در پيش بگيرد و پس از مشورت با مرحوم الهى قمشه اى (رحمه الله) دروس طلبگى را آغاز كند .
  تحصيلات استاد
  در دو حوزه علمى تهران و قم بوده است . در تهران ادبيات را آغاز مى كند و پس از اتمام ادبيات به محضر عالم ربانى حضرت آية الله ميرزا على فلسفى دامت بركاته ـ كه آن روزگار بعد از مرحوم برهان در مسجد لُر زاده اقامه جماعت داشته اند ـ مى رسد و از ايشان تقاضا مى كند كتاب معالم الاصول را به صورت خصوصى براى ايشان تدريس فرمايد .


  آن عالم كم نظير ـ كه جزء معدود كسانى هستند كه مرحوم آية الله العظمى خوئى (رحمه الله) كتباً به اجتهاد او تصريح داشته ـ تقاضاى استاد را مى پذيرد و پس از اتمام لمعتين و معالم از محضر آية الله فلسفى كسب اجازه مى نمايد تا به حوزه علميه قم مهاجرت نمايد . آية الله فلسفى استاد را تشويق نموده و ايشان را با مهربانى در آغوش مى گيرد و زمانى كه استاد تقاضاى نصيحتى مى كند كه ره توشه راه او باشد ،


  آية الله فلسفى حديثى را از پيامبر بعنوان هديه و زاد به او مى فرمايد كه : « مَن كَانَ لِلَّهِ كانَ اللّهُ لَه » . استاد انصاريان مى فرمايد : « از آن روز تا به امروز سعى كردم با خدا باشم و ديدم خدا هم در همه مراحل زندگى با من بود . آرى ، هركس كه با او باشد خدا نيز با او خواهد بود » .  استاد در حوزه علميه قم نيز مانند تهران سعى مى نمايد با چهره هاى الهى مأنوس باشد . لذا به محضر مرحوم آية الله حاج شيخ عباس طهرانى (رحمه الله) مى رسد و از محضر پربركت او بهره ها مى برد .
  همچنين در جلسات اخلاقى مرحوم حاج آقا حسين فاطمى (رحمه الله) شركت مى نمايد و در اين زمينه مى فرمايد :  « غالب سخنرانى هاى اخلاقى آية الله فاطمى همراه با اشك چشم و شور و حال از جانب خود آن مرحوم و شاگردان بود » .  سرانجام بدست مبارك مرحوم آية الله حاج شيخ عباس طهرانى (رحمه الله) ملبس به لباس روحانيت مى گردد و تحصيلات خود را اينگونه ادامه مى دهد :  رسائل و مكاسب و كفايه را نزد علماى گرانقدرى مانند آية الله اعتمادى ، آية الله العظمى فاضل لنكرانى ، آية الله صالحى نجف آبادى و آية الله صانعى فرا مى گيرد .  پس از اتمام سطوح عاليه وارد مرحله استنباطى فقه و اصول ـ درس خارج ـ مى گردد . در اين قسمت هم از محضر فقهاى عظام : مرحوم آية الله سيد محمد محقق داماد (رحمه الله) ، آية الله منتظرى ، مرحوم آية الله حاج شيخ ابوالفضل نجفى خوانسارى (رحمه الله) و بالاخص ساليانى از محضر مرحوم آية الله العظمى حاج ميرزا هاشم آملى (رحمه الله) استفاده ها مى نمايد ، كه حاصل اين برهه از ايام تحصيلى استاد ، تقريرات گرانمايه فقه و اصول درس مرحوم آية الله حاج ميرزا هاشم آملى (رحمه الله) است كه ايشان به رشته تحرير در آورده اند ، و مباحث حكمت را از حضور آية الله گيلانى معاني و بيان و بديع را از محضر حجة الاسلام و المسلمين جوادي در تهران استفاده نمودند .  لازم بذكر است كه در پس اين تلاش چشم گير ، معظم له از بزرگان آيات و مراجع تقليد مانند : مرحوم آية الله العظمى ميلانى (رحمه الله) و مرحوم آية الله العظمى آخوند همدانى (رحمه الله)و مرحوم آية الله كمره اى (رحمه الله) و مرحوم آية الله العظمى گلپايگانى (رحمه الله) و مرحوم آية الله العظمى حاج سيد احمد خوانسارى (رحمه الله) و مرحوم آية الله العظمى مرعشى نجفى (رحمه الله) و مرحوم آية الله العظمى امام خمينى (رحمه الله) صاحب اجازات علميه و روائيّه مى باشند .  استاد بعد از تحصيل علوم دينى و اتمام مدارج عاليه حوزوى و استفاده از محضر بزرگان و اساتيد حوزه علميه براى رسيدن به هدف اصلى خود ـ كه مهمترين مسئله براى يك محصل علوم دينى محسوب مى شود ـ كه همان تحقيق و تأليف و تبليغ علوم اسلامى مى باشد ، به سختى از حوزه علميه قم به تهران مراجعت مى نمايد و تاكنون بيش از سى سال است كه مشغول خدمت در وظائف الهى مى باشند .
  چهار هزار نوار سخنرانى بى تكرار و بيش از چهل عنوان كتاب ـ حدود هشتاد جلد ـ از محصولات اقامت اجبارى معظم له در تهران مى باشد .
  استاد حسين انصاريان 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر 1387
  نوشته
  2,882
  مورد تشکر
  6,412 در 2,325 پست
  حضور
  2 روز 1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  157
  آپلود
  0
  گالری
  0  فهرست تأليفات :
  1 ـ ترجمه قرآن كريم .
  2 ـ ترجمه نهج البلاغه .
  3 ـ ترجمه صحيفه سجاديه .
  4 ـ ترجمه و بازنويسى مفاتيح الجنان .
  5 ـ شرح دعاى كميل . چاپ جديد
  6 ـ اهل بيت (عليهم السلام) عرشيان فرش نشين
  7 ـ معاشرت .
  8- جلوه هاي رحمت الهي
  9- فرهنگ مهرورزي
  10- عبرت آموز
  11- زيباييهاي اخلاق
  12- توبه آغوش رحمت
  13- بربال انديشه‌ (جلد 1)
  14- بر بال انديشه (جلد 2)- در دست چاپ
  15- با كاروان نور
  16- سيماي نماز
  17- لقمان حكيم
  18- فروغي از تربيت اسلامي
  19- رسائل حج
  20- ديوان اشعار (مجموعه غزليات)
  21- پرسشها و پاسخها- 5 مجلد (در دست چاپ)
  22- نظام خانواده در اسلام
  23- مونس جان
  24- عرفان اسلامى ( شرح مصباح الشريعه ) 15 مجلد . چاپ جديد
  25- ديار عاشقان ( شرح صحيفه سجاديه ) 15 مجلد . (در دست چاپ)
  26- سيري در معارف اسلامي جلد 1(عقل كليد گنج سعادت)
  27- سيري د رمعارف اسلامي جلد2(عقل محرم راز ملكوت)
  28- سيري د رمعارف اسلامي جلد3(حديث عقل و نفس)
  29- مجموعه سخنرانيهاي موضوعي(20 عنوان) قطع جيبي
  30- اسلام و كار و كوشش .
  31- اسلام و علم و دانش .
  32- امام حسن بن على (عليه السلام) را بهتر بشناسيم .
  33- معنويت ، اساسى ترين نياز عصر ما .
  34 ـ بسوى قرآن و اسلام .
  35 ـ مرز روشنايى ( ديوان اشعار ) .
  36 ـ مناجات عارفان ( ديوان اشعار ) .
  37 ـ چشمه سار عشق ( ديوان اشعار ) .
  38 ـ گلزار محبت ( ديوان اشعار ) .
  39 ـ عبرتهاى روزگار .
  40 ـ نسيم رحمت .
  41 ـ اخلاق خوبان .
  42 ـ در بارگاه نور .
  43 ـ چهل حديث حج .
  44 ـ حج وادى امن .
  45 ـ چهره هاى محبوب و منفور قرآن .
  46 ـ ادب و آداب زائر
  47 ـ راهى بسوى اخلاق اسلامى .
  48 ـ ولايت و رهبرى از ديدگاه نهج البلاغه .
  49 ـ مجموعه مقالات .
  51 ـ عبوديت .
  52 ـ شفا در قرآن .
  53 ـ نفس .
  54 ـ تقريرات درس مرحوم آيت الله العظمى حاج ميرزا هاشم آملى ( مخطوط ) .
  55 ـ تقريرات درس خارج مرحوم آية الله العظمى حاج شيخ ابوالفضل نجفى خوانسارى ( مخطوط ) .

  یا صاحب الزمان(عج)....
  اول كلاس درس انتظار حضورو دل دردست بيا
  آخراشك ظهور حله،سهله يا جمكراني جانابيا

  ادرکنی العجل الغوث الساعه الامان 6. تشكر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر 1387
  نوشته
  2,882
  مورد تشکر
  6,412 در 2,325 پست
  حضور
  2 روز 1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  157
  آپلود
  0
  گالری
  0  همچنين كتابهاى استاد معظم كه تا كنون به زبانهاى خارجى ترجمه شده عبارتند از :
  1 ـ با كاروان نور ( انگليسى ) .
  2 ـ نظام خانواده در اسلام ( انگليسى ) .
  3 ـ نظام خانواده در اسلام ( اردو ) .
  4 ـ نظام خانواده د ر اسلام ( روسى) .
  5 ـ نظام خانواده در اسلام ( تركى استانبولى) .
  6 ـ نظام خانواده در اسلام ( عربى ) .
  7 ـ شرح دعاى كميل ( عربى ) .
  8 ـ شرح دعاى كميل ( اردو) .
  9 ـ شرح دعاى كميل ( انگليسى ) .
  10 ـ توبه آغوش رحمت ( عربى ) .
  11 ـ توبه آغوش رحمت ( انگليسى ) .
  12 ـ توبه آغوش رحمت ( عربى ) .
  13- توبه آغوش رحمت (اردو)
  14 ـ لقمان حكيم ( اردو ) .
  15- ديار عاشقان (انگليسي) دوجلدي
  16- اهلب بيت (اردو)
  17- اهل بيت(عربي)
  18- اهل بيت(انگيسي)
  19- اهل بيت(روسي)

  یا صاحب الزمان(عج)....
  اول كلاس درس انتظار حضورو دل دردست بيا
  آخراشك ظهور حله،سهله يا جمكراني جانابيا

  ادرکنی العجل الغوث الساعه الامان 8. تشكر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود