جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وظيفه ما در برخورد با متكديان چيست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  82
  مورد تشکر
  142 پست
  حضور
  5 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  وظيفه ما در برخورد با متكديان چيست؟

  سلام
  فرض كنيد در خانه يا مغازه هستيم يك متكدي مي آيد با او چگونه برخورد كنيم؟
  به او كمك كنيم يا نه؟
  با توجه به اينكه نمي دانيم او واقعا محتاج است يا نه؟
  ممنون


  کارشناس بحث : پاسخگوي معارف قرآن

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۷/۱۲ در ساعت ۱۳:۵۱


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,405 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و عرض ادب
  دوست عزیز کمک و دست گیری فقرای واقعی یک ارزش دینی است ولی کمک به گدایان حرفه ای و ماهر باعث ترویج تکدی گری خواهد شد. نحوه کمک به فقرا وپرهیز از دستگیری واعانت از تکدی گری ورواج آن ،به تشخیص خود ما وابسته است. اگر کسی را واقعاً فقیر وناچیز تشخیص دادیم مانند افراد پیر از کارافتاده وندار،کمک کردن به آنها اطاعت از تعالیم دینی ومطلوب است،واما اگر فردی خودش را به فقیری بزند وتکدی گری را برای خود یک حرفه بداند ،طبعاً نباید کمک شوند. کسی هم که وارد مغازه می شود از ظاهر و رفتار ان تا حدود زیادی می شود تشخیص داد که فقیر واقعی است یا که نه جعلی هست.
  ما با مراجعه به دستورات وسنت ائمه علیهم السلام این مفاهیم را دریافت می کنیم.برای نمونه به چند مورد اشاره می کنیم.

  الف: دستگیری ازفقرا:
  کافى از امام باقر (ع) روایت کرده که فرموده است: اگر سؤال کننده[فقیر یا گداء] بداند در سؤال (درخواست کمک)چه چیزهایى است هیچ کس از دیگرى سؤال نمى‏کرد، و اگر بخشنده بداند در بخشش چه پاداشهایى است هیچ کس دیگرى را ردّ نمى‏کرد. ما رواه فی الکافی عن الباقر علیه السّلام «لو یعلم السائل ما فی المسئلة ما سأل أحد أحدا، و لو یعلم المعطی ما فی العطیّة ما ردّ أحد أحدا». ( فیض کاشانی ،المحجة البیضاء، جلد7، ص: 339)
  حضرت صادق جعفر بن محمد علیهما السلام :« ألا! و إنّ أحبّ المؤمنین إلى اللَّه، من أعان المؤمن الفقیر من الفقر، فی دنیاه و معاشه . بدانید! محبوبترین مؤمنان در نزد خدا کسى است که در زدودن فقر مؤمن فقیر یار و مددکار او باشد، و نیاز دنیوى و معیشتى او را برطرف سازد». و آشکار است که آدمى در آن هنگام محبوبتر مى‏شود که به انجام محبوبترین کارها بپردازد. پس مى‏توان گفت که کمک کردن به مؤمن فقیر براى رفع نیازمندیهاى دنیوى و معاشى مختلف او، و رهانیدن وى از چنگال بدبختى با پرداختن مال و فراهم آوردن چیزهاى مورد نیاز او، تا از حدّ نیازمندى به حدّ بى‏نیازى برسد، از دوست داشتنى‏ترین کارهاست در نزد خداوند متعال است.»( اخوان حکیمى-احمد آرام، ترجمه الحیاة ج‏5 ص 68)

  مولا امیر المؤمنین «علیه السلام»- در اسلام نباید عائله‏مندى فقیر پیدا شود، و لازم است که محرومان- به گفته امام ابو الحسن علىّ بن موسى الرضا «علیه السلام»- براى عمل کردن به احکام دین خود از دیگران یارى ببینند و با هزینه آنان کمک شوند. (الحیاة، همان ج‏6 ص723 ) امام صادق (علیه السلام) فرمود: «هر که توانایى کمک بر برادر دینى خود داشته باشد، ولى دست از یارى او کشیده و خوارش کند، خداوند او را در دنیا و آخرت خوار گرداند». واینکه پیغمبرصلی الله علیه وآله فرموده اند: «هر که فقیر مسلمانى را گرامى بدارد، روز قیامت خداوند را شاد و خندان دیدار مى‏کند».( محمد باقر کمره‏اى ؛آداب معاشرت از دیدگاه معصومان علیهم السلام ص193 ) نمونه عملی کمک ائمه به فقرا بسیار در تاریخ زبانزد است وما به دلیل اختصارنمی آوریم.گ
  .

  ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ در ساعت ۲۱:۲۳
  وظيفه ما در برخورد با متكديان چيست؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,405 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  ب. چگونگی برخورد با تکدی گری ورواج آن:
  حضرت پیامبر صلی الله علیه وآله برای پیشگیری و خشکاندن ریش های تکدی گری ،فرموده اند: «ما فتح رجل علی نفسه باب مسئله الا فتح الله علیه باب فقر؛ هیچ کس دری از سؤال بر روی خود نگشاید مگر خدا دری از فقر بر روی او بگشاید». ونیز فرموده اند.«من تفاقر افتقر؛ هر که تظاهر به فقر کند، فقیر شود». (ابو القاسم پاینده، نهج الفصاحة ، ص 629)

  نمونه عملی آن اینکه «مردی از اصحاب پیامبر در تنگدستی سخت قرار گرفت، و به خدمت پیامبر آمد، همین که چشم حضرت به او افتاد، فرمود: هر که از ما چیزی درخواست کند به او می دهیم، اما اگر خود را بی نیاز نشان دهد خدا او را غنی خواهد کرد، مرد از شنیدن سخن پیامبر منظور او را فهمید، از همان جا برگشت و برای مرتبه دوم آمد باز همان جمله را شنید، سومین مرتبه که برگشت (با جمع آوری هیزم) و فروش آن توانست 5 سیر آرد بخرد، نانی تهیه کند، و فردا جدیت بیشتر کرد و هیزم زیادتری آورد و هر روز مقدار زیادتر، تا توانست یک کلنگ بخرد، چندی بعد در اثر فعالیت و تلاش خود از ثروتمندان شد.» (صداقت، سید علی اکبر پانصد موضوع وپانصد داستان، ص 108)

  شهید مطهری نیزدر این مورد حکایتی نقل می کند: «یک وقت مرد فقیرى ، متکدى اى آمده بود به مرحوم آیت الله العظی بروجردى چسبیده بود و چیزى مى خواست . ایشان به قیافه اش نگاه کرد ، دید مردى است که مى تواند کار وکاسبى بکند ، گدائى برایش حرفه شده است ، نصیحتش کرد.» استاد مطهری در ادامه به مناسبتی می فرمایند :اسلام پیروانش را به کسب وکار با عزت وشرافت دستور می دهداز این رو «گردن را کج کردن ، از گوشه لب آب ریختن ، یقه باز بودن ، یقه چرک بودن، خود را به ننه من غریبم زدن ،, پا را به زمین کشیدن ناله کردن... ، اینها ضد اسلام است .»(گفتارهاى معنوى ص 65-66) از این مطلب فهمیده می شود نه تنها کمک کردن به این جور گدایان (که گدایی را کار وپیشه خود ساخته اند)ثوابی نخواهد داشت ،بلکه ممنوع می باشد.لذا امروزه تکدی گری که یکی از آسیبهای اجتماعی قلمداد می شود ، اندیشمندان را به فکر درمان وچاره جویی انداخته است،که باید به جمع آوری آنها از سطح شهر پرداخت .
  نتیجه آنکه تشخیص موضوع فقر وتکدی گری وبه اصطلاح فقرای واقعی وگدایان پولدار وحرفه ای برعهده ماست .که اگر فقیر باشند واز کار افتاده کمک به آنها خوب وپسندیده است واگر نه ممنوع ومذموم است.

  وظيفه ما در برخورد با متكديان چيست؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,405 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پست جمع بندي موضوع.
  پرسش:
  وظيفه ما در برخورد با متكديان چيست؟


  پاسخ:
  کمک و دست گیری فقرای واقعی یک ارزش دینی است ولی کمک به گدایان حرفه ای و ماهر باعث ترویج تکدی گری خواهد شد. نحوه کمک به فقرا وپرهیز از دستگیری واعانت از تکدی گری ورواج آن ،به تشخیص خود ما وابسته است. اگر کسی را واقعاً فقیر وناچیز تشخیص دادیم مانند افراد پیر از کارافتاده وندار،کمک کردن به آنها اطاعت از تعالیم دینی ومطلوب است،واما اگر فردی خودش را به فقیری بزند وتکدی گری را برای خود یک حرفه بداند ،طبعاً نباید کمک شوند.
  لذا تشخیص موضوع فقر وتکدی گری وبه اصطلاح فقرای واقعی وگدایان پولدار وحرفه ای برعهده ماست .که اگر فقیر باشند واز کار افتاده کمک به آنها خوب وپسندیده است واگر نه ممنوع ومذموم است.

  ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ در ساعت ۰۹:۰۶
  وظيفه ما در برخورد با متكديان چيست؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن


 5. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود