صفحه 3 از 3 نخست 123
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روانشناسي حجاب

نوشته
    10
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شما:"بزرگوار عرض بنده در خصوص فرمهاي خاص براي همه جا نبود من عرض كردم حتي در كشورهايغير اسلامي و بعضا لائيك ، كه هيچ محدوديتي براي پوشش در كوچه و خيابان و مكانهاياجتماعي وجود ندارد ، در دانشگاهها و مراكز علمي ، محدوديتي براي پوشش قائلند چرا ؟چون تاثير نوع پوشش زنان بر روي ديگران غير قابل اجتناب است"
    من :" این مراکزی که میگین برای آقایون هم فرم خاص دارن نه فقط برای خانمها.مثلا پوشیدن شلوار کوتاه تر از سایز مشخصی برای آقایون توی یه سری از دانشگاههای کشورای غربی ممنوع هست. این نوع خاص پوشش اونها ربطی به محجوب بودن نداره, فرم کاری اداری اونهاست, مثلا توی یه سری شرکتها وادارات باید فقط کت وشلوار یا پیرهن شلوار بپوشن آقایون نه مثلا تی شرت وشلوار,یا بلوز اسپرت وشلوارجین ممنوعه,اینا ربطی به محجوب بودن نداره, فرم اونا هست, مشخصه اون اداره یا مرکز هست. "
    شما:" وانگهي چه كسي به شما گفته بايد چادر بر سرتان كنيد ؟ آيا پوشيدن يك مانتو- كه بهبركت مدهاي مختلف امروزه با سايزها و انواع و اقسام بسيار در بازار بوفور يافت ميشود - و يك روسري واقعا انقدر براي شما محدوديت ايجاد ميكند ؟"
    من: " شخصا لباس پوشیدنم طوری هست که این گشتای ارشادو اینا هیچوقت بهم گیر ندادن, ولی شنیدم که به خیلیها برای پوشیدن همین مانتو شلوارایی که توی بازار ایران فروخته میشه گیر دادن ومزاحمشون شدن.اینجوری نیست که همینکه مانتو شلوار تن کسی باشه کاریش نداشته باشن! اینا دارن یه سری سنت پوچ وبیخود رو به جامعه تحمیل میکنن؛جامعه ای که هیچ ضرورتی برای اجرای این سنتهای بیخود نمیبینه وفقط داره تحمل میکنه...البته تحمل کردن حدی داره, یه کش رو تا حد محدودی میشه کشید, این فشارها وکششها به یه حدی که برشه کش پاره میشه..., ضمنا به مجالس خصوصی هم کار دارن! مثلا اگه کسی بخواد عروسیش رو مختلط بگیره مزاحمت ایجاد میکنن"
    شما:" من بسيار زياد خانمهاي غربي را ديده ام كه با همين مانتو و شلوار ما البته بدونروسري و با تنوع رنگ و ... بشكل پالتو و شلوار بيرون مي آيند يعني آنها هم درمحدوديتند ؟"
    من:" بله توی هوای سرد همه ترجیح میدن تا نوک بینیشون رو هم بپوشونن! مسئله اینه که جایی مثل لب دریا اونم چله مرداد, حتی خود این خانمای غربی هم اینجوری که شما میگین لباس نمیپوشن مگر بیماری چیزی داشته باشن یا نخوان آفتاب به پوستشون بخوره"
    شما:" سخن و حكم خيلي واضح و ساده است : در هنگام حضور در اجتماع ، حداقل پوشش شرعي راداشته باشيم"
    من:" من با جلوه گری مخالفم, ولی میشه بدون پوشش شرعی هم باوقار بود.این پوشش شرعی که شما میگین برای رفاه جامعه ضرورتی نداره.این حرف شما یه جور زورگویی ودیکتاتور منشی هست."
    شما:" تجربه در موارد مشابه نشان داده است اگر روزي از آن طرف آب پوشيه و چادر تا زير پامد شود در مدت كوتاهي شاهد شايع شدنش در ميان همان كساني هستيم كه از سختي حجابمينالند اما اگر حداقلش را دين از آنها بخواهد آنهم براي سلامت فرد و جامعه آنراغير قابل تحمل تلقي ميكنند"
    من:" خدا خودش توی قرآن گفته "لااکراه فی الدین".خدا توی قرآن هیچ مجازاتی برای بی حجابی تعیین نکرده,درحالیکه توی جامعه ما دارن افراد بی حجاب که نه,حتی بدحجابهاروهم مجازات میکنن! من نمیدونم چرا بعضیا کاسه داغتر از آش میشن! " "بعدشم بله شاید گاهی بد نباشه برای تنوع ادم لباسای ماکسی یا گشاد بپوشه, ولی اونهم یه جور تنوع هست نه اجبار,تنوع با ذائقه آدمیزاد سازگار هست نه اجبار."
    شما:" بهر حال خانمهاي محجبه هم زن هستند و غالبا هم از پوشش حداكثري استفاده ميكنند اماديدگاه برخي از دوستان را ندارند كه حجاب را - آنهم حجاب حداقلي - باري سنگين و غيرقابل تحمل تلقي ميكنند."
    من:" باید دید این خانمهای محجبه, اگر با مزایای برداشتن حجاب شرعی, وپوشیدگی در حد نرم جوامع بین المللی آشنا بشن, وببینن که مزایا وآسایشی که براشون به ارمغان میاره بیشتر از حجاب شرعی هست,درصورت آزاد بودن مطلق حجاب, بازهم محجوب میمونن؟ منکه بعید میدونم.آدمیزاد کلا آسایش رو بیشتر میپسنده.اینکه حجاب میزنن وشکایتی هم ندارن به دلسل سانسورهای تحمیل شده به اجتماع هست وشستشوی مغزی شدن اونها واینکه بهشون نشون نمیدن جوامع دیگه یک زن میتونه بدون حجاب شرعی یه زن باسواد, شاغل,موفق,مادر وهمسر خوب, ویه خانم محترم باشه."
    درهرحال از اینکه وقت میگذارین وجواب میدین ممنونم,ولی نظراتمون مخالفه دیگه.شاد باشین

2. تشکر

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,520 پست
    حضور
    50 روز 25 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط atreyas58 نمایش پست
    من:" خدا خودش توی قرآن گفته "لااکراه فی الدین".خدا توی قرآن هیچ مجازاتی برای بی حجابی تعیین نکرده,درحالیکه
    عطر ياس گرامي ، جمله بالاي شما از ميان تمام جملاتتان موجب شد كه قبل از پاسخ به آنها به اين مورد بپردازم .
    من خيلي خوشحالم از اينكه شما به احكام قران كريم پايبنديد اما در خصوص جمله ي شما و موضوع بحث ما چند نكته لازم به ذكر و يا شايد پرسش باشد :
    1- از ديدگاه شما لا اكراه في الدين به چه معناست ؟ لا اكراه في الدين يعني در پذيرش عقيده اكراه وجود ندارد شما نميتوانيد مرا قلبا وادار به پذيرش عقيده اي نماييد من هم نميتوانم كسي را وادار به پذيرش عقيده اي كنم يعني اساسا عقيده ، اجبار بردار نيست مگر مي شود تيغ زير گلوي كسي بگذاريد و به او بگوييد به فلان مطلب معتقد باشد ممكن است او براي فرار از تيغ شما عقيده تحميلي شما را به ظاهر بپذيرد اما قلبا چه ؟ مگر شما به قلب او دسترسي داريد كه قلبش را وادار به پذيرش نماييد ؟ معناي لااكراه في الدين هم همين است يعني در عقيده ، اجبار وجود ندارد .
    اما من و شما كه مسلمانيم و قران را قبول داريم چرا به حكم حجاب گردن نمينهيم ؟! مگر حكم حجاب در قران نيامده ؟ ما كه عقيده به اسلام و احكام آن داريم ، نماز خواندن ، روزه گرفتن در روز گرم سخت نيست ؟ چرا فقط حجاب مساله ساز شده ؟
    يا ايها النبي قل لازواجك وبناتك ونساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن
    وقل للمومنات يغضضن من ابصارهن ويحفظن فروجهن ولا يبدين زينتهن الا ما ظهر منها وليضربن بخمرهن علي جيوبهن ولا يبدين زينتهن الا لبعولتهن او...
    اينها آياتي نيستند كه حكم وجوب حجاب را بيان ميكنند ؟
    وقل للمومنات يغضضن من ابصارهن ويحفظن فروجهن ولا يبدين زينتهن الا ما ظهر منها وليضربن بخمرهن علي جيوبهن...ولا يضربن بارجلهن ليعلم ما يخفين من زينتهن
    وتوبوا الي الله جميعا ايها المومنون لعلكم تفلحون
    يا ايها النبي قل لازواجك وبناتك ونساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذلك ادني ان يعرفن فلا يوذين
    وكان الله غفورا رحيما
    توبه و مغفرت چرا اگر حجاب واجب نيست ؟ اگر بي حجابي مجازات وعذابي ندارد مغفرت و توبه چه معنايي ميدهد ؟
    درهرحال از اینکه وقت میگذارین وجواب میدین ممنونم,ولی نظراتمون مخالفه دیگه.شاد باشین
    من هم ممنونم و متشكرم از نزاكتي كه در بحث داشتيد ، اگر تمايل به ادامه مباحثه نداريد من شما را مجبور نميكنم ضمن اينكه به موارد ديگري كه در پاسخ به عرايض بنده فرموديد پاسخ خواهم داد و آنها را بي پاسخ نميگذارم فقط تقاضا دارم به آياتي از قرآن كه قرار دادم فكر كنيد .
    بسيار سپاسگزارم
    شما هم شاد و سلامت باشيد

اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,520 پست
    حضور
    50 روز 25 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

من :" این مراکزی که میگین برای آقایون هم فرم خاص دارن نه فقط برای خانمها.مثلا پوشیدن شلوار کوتاه تر از سایز مشخصی برای آقایون توی یه سری از دانشگاههای کشورای غربی ممنوع هست. این نوع خاص پوشش اونها ربطی به محجوب بودن نداره, فرم کاری اداری اونهاست, مثلا توی یه سری شرکتها وادارات باید فقط کت وشلوار یا پیرهن شلوار بپوشن آقایون نه مثلا تی شرت وشلوار,یا بلوز اسپرت وشلوارجین ممنوعه,اینا ربطی به محجوب بودن نداره, فرم اونا هست, مشخصه اون اداره یا مرکز هست. "
    بله دقيقا همينطور است ! براي آقايان هم اين قانون هست البته در ادارات و مراكز ديگر فرم رسمي لباس اما در دانشگاهها قوانين پوشش فرم خاصي را لحاظ نميكند بلكه قوانيني براي محدود نمودن نوع پوشش دارند .
    من: " شخصا لباس پوشیدنم طوری هست که این گشتای ارشادو اینا هیچوقت بهم گیر ندادن, ولی شنیدم که به خیلیها برای پوشیدن همین مانتو شلوارایی که توی بازار ایران فروخته میشه گیر دادن ومزاحمشون شدن.اینجوری نیست که همینکه مانتو شلوار تن کسی باشه کاریش نداشته باشن!
    محل كار من در جايي قرار داره كه معمولا قبل از ميدان ونك و حوالي اون رو روزانه طي ميكنم تقريبا در اين مسير تا تجريش به خيلي از خانمها برخورد ميكنم كه آستين مانتوي اونها بالاي آرنج بسته ميشه يا حتي ديدم با كت و شلوار بيرون ميآند اينها بجز مواردي است كه مانتو هاي بسيار بسيار نازك برتن دارند اما نديدم با كسي برخورد كنند مساله رفت و آمد يكي دو روزه نيست بزرگوار و البته همين مسير هم نيست واقع عرض ميكنم من برخوردي نديدم كاش شما هم از ديده هاي خودتان ميگفتيد اما آنچه فرموديد شنيده هايتان بود .
    اینا دارن یه سری سنت پوچ وبیخود رو به جامعه تحمیل میکنن؛جامعه ای که هیچ ضرورتی برای اجرای این سنتهای بیخود نمیبینه وفقط داره تحمل میکنه
    يعني شما به حجاب به عنوان يك حكم قراني معتقد نيستيد؟ يا معتقديد با اينكه در قران آمده ولي پوچ و بيخود و تحميل بر جامعه است ؟!
    من:" من با جلوه گری مخالفم,
    چرا بزرگوار ؟ اگر قرار باشد نظرات شخصي را حاكم كنيم اين فرمايش شما جز نظر شخصي هيچ چيزي نيست يعني راهكاري براي جامعه نيست چون برخي از افراد ديگر ، با جلوه گري موافقند و آنها نظر شما را تحميل برخود ميانگارند .
    ولی میشه بدون پوشش شرعی هم باوقار بود.این پوشش شرعی که شما میگین برای رفاه جامعه ضرورتی نداره.این حرف شما یه جور زورگویی ودیکتاتور منشی هست."
    اين سخن من نيست دوست گرامي ، سخن قران و حكم خداست بزرگوار ! اگر قرار باشد در جامعه اي كه مبنايش اسلام است سخن خداوند را فصل الخطاب ندانيم و آنرا اصل قرار ندهيم آنگاه هر نظري ، صرفا براي خودش كاربرد دارد و هر كس پوشش خاص و يا حتي بي پوششي را مفيد ميداند آنگاه بنظر شما آيا ميتوانيم مبناي واحدي را در جامعه پيدا كنيم ؟ يكي از كاربران در خصوص اين مساله ميگفت من نميگويم مردم با لباس شنا بيرون بيايند من هم به ايشان عرض كردم چرا بيرون نيايند ؟ چرا شما تصور ميكنيد با لباس شنا بيرون آمدن بد است ؟ آمديم و يكنفر مايل بود با لباس شنا در معابر آمد و شد كند آيا درست است شما او را به اجبار از اينكار منع كنيد ؟
    ميبينيد عطر ياس گرامي ؟ اگر حرف خالقمان را فصل الخطاب قرار ندهيم هيچ حد توقفي براي نفس آدمي وجود ندارد و اين راهكار براي جوامع لائيك شايد مناسب باشد اما براي جوامع مسلمان ؟؟؟!!!

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,520 پست
    حضور
    50 روز 25 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

من:" باید دید این خانمهای محجبه, اگر با مزایای برداشتن حجاب شرعی, وپوشیدگی در حد نرم جوامع بین المللی آشنا بشن, وببینن که مزایا وآسایشی که براشون به ارمغان میاره بیشتر از حجاب شرعی هست,درصورت آزاد بودن مطلق حجاب, بازهم محجوب میمونن؟ منکه بعید میدونم.آدمیزاد کلا آسایش رو بیشتر میپسنده.اینکه حجاب میزنن وشکایتی هم ندارن به دلسل سانسورهای تحمیل شده به اجتماع هست وشستشوی مغزی شدن اونها واینکه بهشون نشون نمیدن جوامع دیگه یک زن میتونه بدون حجاب شرعی یه زن باسواد, شاغل,موفق,مادر وهمسر خوب, ویه خانم محترم باشه."
    عطر ياس گرامي اما واقعيت امر با نظر شما تطابق ندارد ، اگر اينگونه بود كه شما فرموديد پس چرا زناني با پوششي كاملا آزاد ، خواننده يا هنر پيشه ، مسلمان و محجبه شدند ؟ آيا آنان از آسايش گريزان بودند ؟ ! آيا در كشورهاي آنان حجاب و اسلام به فرمايش شما سانسور شده و تحميل شده به آنان معرفي شده است ؟ يا اينكه اونها نديدن يك زن بدون حخجاب شرعي هم ميتونه يه زن باسواد و شاغل و موفق و مادر و همسر خوب و يه خانم محترمه باشه ؟!
    حقيقتا به اين سوال فكر كرده ايد ؟
    چه چيزي باعث مي شود كه يك خانم در غرب به بهاي از دست دادن كار و تحصيلاتش ، به حجاب رو بياره و اون رو انتخاب كنه ؟
    من فكر ميكنم براي قضاوت در اين خصوص بهتر است به مصاحبه هايي كه با اين زنان فرهيخته مي شود توجه نمود و به نكاتي كه در اين خصوص بيان ميكنند دقت نماييم .
    عطر ياس گرامي ! هر كس با نظر ما مخالف بود نبايد برچسب شستشوي مغزي به او بزنيم اين سخن معناي زيبايي ندارد .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۰/۰۷/۲۵ در ساعت ۰۸:۱۲
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,520 پست
    حضور
    50 روز 25 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

در ادامه بحث تاپيك

اسلام كه عاطل و باطل ماندن نيروهاي عظيم انساني و غير انساني را نمي‏پسندد، براي رسيدن به موفقيت در انجام تعهدات و مسؤوليت‏هاي فردي و اجتماعي، استعداد و شرايطي را لازم مي‏داند كه رعايت پوشش خاص يكي از آن‏ها به شمار مي‏آيد. فرد بي‏حجاب با رعايت نكردن اين شرط در واقع از قبول مسؤوليت خودداري ورزيده، در پي خواسته‏ هاي خود مي‏رود و حتّي ديگران را از انجام تعهدهاي پذيرفته شده باز مي‏دارد. بنابراين، حجاب هرگز به معناي محدود كردن حوزه مسؤوليت زن نيست. حجاب شرط موفقيت در انجام دادن مسؤوليت‏ها و سپردن برخي مسؤوليت‏ها است. انسان، با انتخاب بي‏ حجابي از قبول مسؤوليت‏هاي حساس و سنگين شانه خالي مي‏كند؛ آزاد از هر تعهدي سر بار ديگران مي‏شود و مسؤوليت‏ها را به ديگران وا مي‏گذارد.
    پي ‏نوشت ها:
    1.الميزان، محمدحسين طباطبائي، ج 3.
    2.فرهنگ برهنگي و برهنگي فرهنگي، غلامعلي حداد عادل.
    3.مجموعه مقالات كنفرانس زن، مقاله حجاب و آزادي.
    4.روان‏شناسي شخصيت، يوسف كريمي،
    5.روان‏شناسي كمال، دوان شولتس، گيتي خوشدل.
    6.مكتب‏ها و نظريه ‏هاي روان‏شناسي، سعيد شاملو.
    7.روان‏شناسي كمال.
    8.فلسفه حجاب، علي محمدي.
    9.روان‏شناسي حرمت خود، ناتانيل براندل، هاشمي جمال.
    freeman sunfran cisco.196 .Esteem - The Antecedents of self .10
    11.بررسي حرمت خود در نوجوانان...، سيد حسن سليمي، مجله روان‏شناسي، شماره 2.
    12.مسأله حجاب، مرتضي مطهري، صدرا.
    13.نظام حقوق زن در اسلام، مرتضي مطهري، صدرا.
    14.مسأله حجاب، مرتضي مطهري، صدرا.
    15.نظام حقوق زن در اسلام، مرتضي مطهري، صدرا.
    16.الميزان، محمدحسين طباطبائي، ج 3.
    17.فرهنگ برهنگي و برهنگي فرهنگي، غلامعلي حداد عادل.
    18.مجموعه مقالات كنفرانس زن، مقاله حجاب و آزادي.
    www.eporsesh.com

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۰/۰۷/۲۶ در ساعت ۰۸:۲۹
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,520 پست
    حضور
    50 روز 25 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

جمع بندی

پرسش: آيا واقعا حجاب بر روي رفتار و شخصيت تاثير گذار هست ؟ آيا روانشناسي حجاب ، اين رفتار اجتماعي رو تاييد ميكنه يا اينكه به او به ديده رفتاري فردي و بي تاثير و خنثي مي نگرد ؟ احساس ارزشمندي و رشد شخصيت آيا در روانشناسي حجاب مطرح و مورد تاييد است يا صرفا مورد تاييد موافقان حجاب است ؟

پاسخ: هر عمل و فعلي كه از ما سر ميزند داراي تاثيرات فردي و اجتماعي است و به تعبيري تاثير و تاثر دارد . حجاب هم به عنوان يك فعل اختياري داراي تاثير و تاثر است .
    خداوند كه خواهان تداوم نسل بشر است، خود، جاذبه‏ هاي عقلي، اجتماعي، فطري و زيستي - جنسي را در آدميان و حتّي حيوانات و گياهان به وديعت نهاده تا در پرتو جذب و انجذاب دروني هميشگي شعله وجودشان را بر افروخته نگهدارند. خالق هستي براي بقاي ديگر موجودات تنها همين جذب و انجذاب را كافي دانسته، ولي براي بقاي نسل بشر مسؤوليت سپاري را نيز از نظر دور نداشته است؛ زيرا بشر چون جانوران و گياهان نيست كه نسل وي تنها با جاذبه هاي زيستي - جنسي و عشق ورزي آزاد پايدار ماند. نوزاد انسان پس از تولّد به تغذيه، نگهداري و پرورش درست نيازمند است و بدون مراقبت‏هاي بهداشتي، زيستي و... فرصت حيات نمي‏يابد. بر اين اساس، خداوند ،
    ازدواج را - كه محبوب‏ترين بنيادها براي بنا نهادن كانون تولّد و مهد پرورش و رشد نوع انسان است‏- تشريع نمود 1، تاهم جذب و انجذاب به محيط خانواده محدود گردد و هم نسلي سالم و متعادل پرورش يابد. چون جذب و انجذاب لجام گسيخته هرگز به بقاي نسل تن نمي‏دهد و آن را مزاحم عشق ورزي خود مي‏بيند؛ همان‏گونه كه نسل ناسالم، پدر و مادري نمي‏شناسد تا آن نژاد را استمرار بخشد2. به اين منظور خداوند در راه نيل به خواست خود، به تدبير و تشريع لازم دست يازد و اسباب رسيدن به آن هدف را تشريع فرمايد. «حجاب» در شمار اين اسباب جاي دارد.
    شخصيت؛ مجموعه افكار، عواطف، عادت‏ها و اخلاقيات يك انسان است كه به تمايز وي از ديگران مي ‏انجامد3...

. به عقيده اريك فروم مؤثرترين عامل در رشد شخصيت انسان برآوردن معقول نيازهاي رواني است كه حيوانات پست اين نوع نيازها را ندارند. انسان سالم نيازهاي رواني - نه نيازهاي جسماني مانند گرسنگي، تشنگي، جنسي و...- خود را از راه‏هاي خلاّق ارضا مي‏كند و اشخاص ناسالم از راه‏هاي نامعقول‏4. اكنون بايد ديد فرصت رشد شخصيت با رعايت حجاب بيش‏تر فراهم مي‏گردد يا با عدم رعايت آن؟
    انساني كه پيوسته نگران زيبايي خود است و بيش‏تر در جهت معرفي پيكر خود مي‏كوشد، بهتر مي‏تواند قابليت‏هاي خود را بشناسد و به فعليت برساند يا آن كه سر در انديشه دارد؟ آيا توجّه به نيازهاي جسماني و سطحي به انسان امكان رشد مي‏دهد يا توجّه به نيازهاي عالي و مخصوص انسان‏ها؟ ...

از نظر روان‏شناسي، قطعي‏ترين عامل رشد انسان «ميزان ارزشي» است كه هر فرد براي خود قائل است‏5؛ به عبارت بهتر، نافذترين عامل رشد رواني و شخصيتيِ انسان، سطح حرمت خود او است. درجه ارزيابي فرد از خود، حرمت خود خوانده مي‏شود.«سطح حرمت خود» در سازش يافتگي هيجاني، اجتماعي و عاطفي تأثير بسيار دارد و از عوامل تعيين كننده اساسي در شكل‏ دهي الگوهاي رفتاري و عاطفي است؛ به گونه‏ اي كه ترديد افراد در ارزشمندي‏شان به ناتواني در رسيدن به زندگي عاطفي موزون مي ‏انجامد. اين افراد همواره از آشكار شدن ناتواني‏هاشان هراسناكند و صحنه را ترك مي‏كنند. ...6.
    به راستي آيا برهنه شدن و كشاندن رفتارهاي جنسي به كوچه و خيابان به آدمي ارزش مي‏دهد و انسان را از احساس ارزشمندي بهره‏مند مي‏سازد؟ در حالي كه شخص بر خوردار از حجاب هرگز چنين نيازي را احساس نمي‏كند. در نگاه او بهترين راه جبرانِ احساسِ ارزشمندي آن است كه خود را از دسترس بيگانگان دور نگهدارد و مقام و موقعيت خود را پايين نياورد7.
    بنابراين، چنين افرادي هم ارزشمندي را از كف داده ‏اند و هم در جبران آن به بيراهه رفته‏ اند. راه رسيدن به احساس ارزشمندي پايدار، رفتن در پي كسب صفات ارزشمند و پايدار است.
    انسان بر خوردار از حجاب، با دور نگهداشتن خود از دسترس ديگران، سطح ارزشمندي خود را ارتقا مي‏بخشد .
    پس حجاب احساس ارزشمندي است؛ كه موقعيتي بلند مرتبه براي زنان پديد مي‏آورد و مردان را در محدوديت فرو مي‏برد. اگر چه در بيان به زنان گفته مي‏شود كه پوشيده بيرون آييد؛ ولي واقعيت آن است كه به مرد گفته مي‏شود، بهره برداري جنسي در همه جا ممنوع. چون راه چشم را كه نافذترين كانال حسيِ مردان است، نمي‏توان سد كرد. غريزه جنسي يكي از علل مهم ازدواج و به وجود آمدن خانواده است؛ امّا براي پايداري‏اش كافي نيست. بعد از ازدواج به تدريج با گذر زمان اهداف جديد شكل مي‏گيرد؛ خواسته‏ هاي زيستي و جنسي اندك اندك جاي خود را به نيازهاي رواني و امنيتي و عاطفي و شناختي مي‏دهد و ديگر سرمايه عشق ورزي به تنهايي براي تأمين اهداف خانواده و خواسته‏ ها كافي نيست. نخستين شرط دستيابي بدين اهداف و تأمين خواست‏هاي جديد، آن است كه زن و شوهر از هويّت و خواست‏هاي فردي دست شويند و به سوي پي ريزي هويتي جمعي گام بردارند. چنانچه هر كس فقط خواهش خويش را پي گيرد؛ زن در جهت تجمل و خودنمايي و مورد پسند واقع شدن در اجتماع و جلب توجّه مردان گام بردارد؛ در دغدغه مقبوليت خويش فرو رود و نقش مادري را به فراموشي سپارد؛ و از آن سوي مرد در انديشه رسيدن به تمكين‏هاي نوتر و پر رونق‏تر به سر برد و نقش پدري را فراموش كند، بنيان خانواده بر باد مي‏رود. بي‏ترديد كانون خانواده با اموري چون توجّه به لباس و بدن و روي و موي و انگشت نما شدن و مشخص‏تر معرفي كردن خود، پيوند تنگاتنگ دارد و پرداختن بدين امور و فراموش كردن اهداف خانواده و نيازهاي برتر، پايه‏ هاي خانواده را متزلزل مي‏سازد.

اسلام كه عاطل و باطل ماندن نيروهاي عظيم انساني و غير انساني را نمي‏پسندد، براي رسيدن به موفقيت در انجام تعهدات و مسؤوليت‏هاي فردي و اجتماعي، استعداد و شرايطي را لازم مي‏داند كه رعايت پوشش خاص يكي از آن‏ها به شمار مي‏آيد.
    پي ‏نوشت ها:
    1.الميزان، محمدحسين طباطبائي، ج 3.
    2.فرهنگ برهنگي و برهنگي فرهنگي، غلامعلي حداد عادل.
    3.مجموعه مقالات كنفرانس زن، مقاله حجاب و آزادي.
    4.روان‏شناسي كمال.
    .freeman sunfran cisco.196 .Esteem - The Antecedents of self 5
    6.مسأله حجاب، مرتضي مطهري، صدرا.
    7.نظام حقوق زن در اسلام، مرتضي مطهري، صدرا.

منبع مقاله:
    www.eporsesh.com

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۶/۱۰/۱۵ در ساعت ۱۳:۱۵
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

صفحه 3 از 3 نخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری