صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دوستی و ازدواج

نوشته
    17
    حضور
    3 روز 2 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستی و ازدواج

سلام و خسته نباشید خدمت دوستان این سایت.
    ممنون که با ایجاد فضایی مناسب برای بحث در مورد مسائل دینی به رشد معنوی جامعه کمک میکنید.
    اما سئوال و در ادامه سئوال (البته تقریبا انتهای تایپیک)نقد بنده.
    شخصی رو میشناسم که با یک دختر خانوم دوست بود.بعد از مدتی دوستی تصمیم گرفتن که ازدواج کنن.میخوام بدونم از نظر شرعی و منطقی درسته که تو خواستگاری این شخص شرکت کرد؟
    آیا کمک به موفقیت برای این ازدواج با توجه به اینکه طرفین از کار خودشون پشیمون نیستن و دوستی رو بد نمیدونن، جایز هست؟آیا کمک به این مسئله باعث نمیشه که این نوع انتخاب همسر درست شمرده بشه و جوونهای دیگه الگو برداری کنن؟
    ممنون میشم جواب کاملی بدین.
    واسه اینکه پیش زمینه ای در ذهنتون هم باشه عرض کنم که بنده با یکی از مراجع قبلا این بحث رو مطرح کردم.پس خواهش میکنم تمام جوانب رو در نظر بگیرید.حتی حکم قرآن در مورد این مسئله،دوستی و ازدواج.(سوره های مائده و نساء)
    ممنون.

كارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۷/۱۹ در ساعت ۱۰:۵۶

2.  

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط yahya63 نمایش پست
    شخصی رو میشناسم که با یک دختر خانوم دوست بود.بعد از مدتی دوستی تصمیم گرفتن که ازدواج کنن.میخوام بدونم از نظر شرعی و منطقی درسته که تو خواستگاری این شخص شرکت کرد؟
    از لحاظ روانشناختی ازدواج دوست پسر و دوست دختر با هم توصیه نمی گردد به دلايل آسيب شناسي هاي بسياري كه در اين ارتباط وجود دارد .
    در خصوص موردي كه شما ميفرماييد البته ما نميدانيم اين دختر و پسر آيا موافقت خانواده هاي خود را جلب كرده اند و خانواده ها هم موافق ازدواج اين دو نفرند يا خير خانواده ها اين ازدواج را مناسب نميبينند و آنها بواسطه حضور شما و چند دوست يا فاميل موثر ، ميخواهند خانواده ها را راضي كنند .
    و باز نميدانيم آيا مورد مشاوره براي ازدواج واقع شده اند يا خير
    اين موارد ميتواند حضور يا عدم حضور شما را توجيه نمايد .
    توضيح اينكه اگر خانواده هر دو طرف راضي هستند و به جهت مشاوره نيز مشكلي در اين ازدواج وجود ندارد ، حضور شما تعيين كننده نيست بلكه در جهت برگزاري مراسم خواستگاري است ضمن اينكه اين امر مهم را در نظر داشته باشيد كه اين دو فرد ميخواهند اين ارتباط حرام - هر چند خودشان آنرا حرام ندانند اما في الواقع حرام است - را به يك ارتباط مشروع و حلال تبديل نمايند كه اين ارتباط مشروع مورد تاييد و تاكيد شرع است مسلما كساني كه شما را به عنوان فردي متدين مي شناسند متوجه اين مساله هستند كه حضور و كمك شما به شكل گيري اين ازدواج ، كمك به امر مقدس ازدواج و جلوگيري از يك امر حرام است زيرا آنچه شما به پيش آمدنش كمك ميكنيد ، ازدواج حلال و اتمام يك ارتباط نادرست است كه اين مساله هم از نظر شرع مقبول است .
    اما اينكه دختر و پسر قبول ندارند كه ارتباطشان حرام بوده و غير شرعي و از اين بابت هم پشيمان نيستند ، اين گناهي است كه بر عهده و گردن خودشان است و تا زماني كه توبه و استغفار نكنند بر جاي خود باقي است .
    واما اگر خانواده ها موافق نيستند و يا ازدواج به جهت اختلافات فاحشي كه ميان دختر و پسر وجود دارد ، قطعا با شكست مواجه خواهد شد ، بله بايد در اين حضور ترديد و تجديد نظر نمود .
    اما در مورد اول به جهت شرعي حضور شما مشكلي ندارد .

اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

قران كريم در موارد متعددي دوستي با جنس مخالف يا صحبتهاي و قرارهاي پنهاني با جنس مخالف و صحبتهاي خارج از محدوده شرعي را نهي نموده است :
    ولا جناح عليكم فيما عرضتم به من خطبه النساء او اكننتم في انفسكم علم الله انكم ستذكرونهن ولكن لا تواعدوهن سرا الا ان تقولوا قولا معروفا(بقره / 235)
    و در باره آنچه شما به طور سربسته از آنان [در عده وفات] خواستگارى كرده يا [آن را] در دل پوشيده داشته‏ايد بر شما گناهى نيست‏خدا مى‏دانست كه [شما] به زودى به ياد آنان خواهيد افتاد ولى با آنان قول و قرار پنهانى مگذاريد مگر آنكه سخنى پسنديده بگوييد
    فانكحوهن باذن اهلهن وآتوهن اجورهن بالمعروف محصنات غير مسافحات ولا متخذات اخدان (نساء /25)
    پس آنان را با اجازه خانواده‏شان به همسرى [خود] درآوريد و مهرشان را به طور پسنديده به آنان بدهيد [به شرط آنكه] پاكدامن باشند نه زناكار و دوست‏گيران پنهانى نباشند
    اين آيات شريفه بوضوح ارتباط با جنس مخالف را نهي نموده است لذا ارتباط فرد مورد نظر شما با خانمي نامحرم اگر خارج از چارچوب شرع بوده باشد حرام است اما اين مساله مربوط به قبل از خواستگاري مي شود و حضور ديگران در مراسم خواستگاري و ازدواج ، تاييد فعل حرام قبل از خواستگاري نيست زيرا حضور اين افراد براي شكل گيري يك امر حلال است .

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    17
    حضور
    3 روز 2 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون از پاسختون اما چند نکته.
    اول اینکه خانواده ها راضی هستن و مشکلی از این بابت وجود نداره.
    حرف بنده چیزه دیگه ای.
    با توجه به همون آیه ای که شما هم گذاشتین ازدواج با کسانی که اهل دوستی هستن جایز نیست.(نساء 25)
    اما مورد دیگه اینکه.حتما شما هم مثل بنده با کسانی برخورد کرده اید که این نوع ازدواج ها رو به نتیجه رسیدن اون دوستی میدونن.
    وقتی به اشخاص مضرات دوستی رو میگی و اینکه اینطور افراد تو زندگی زناشویی به مشکل میخورن اونا مثال افرادی مثل همین شخص مورد نظر من رو میارن و میگین که نگاه کن این دونفر دوست بودن همدیگر رو شناختن و الان هم دارن ازدواج میکنن و زندگی خوبی دارن.چرا من اینکار رو انجام ندم؟
    کمک کردن به ازدواج این افراد و اینکه سعی کنیم این افراد به هم دیگه برسن فقط نشون دهنده این هست که کار حرام هم میشه که به نتیجه خوب برسه.(امیدوارم منظورمو رسونده باشم).
    نگاه کنید ما وقتی با جوونها بحث میکنیم میگیم که مثلا دوستی نتایج بدی داره و به سرانجام نمیرسه و ...حالا خودمون بیایم و کمک کسی بکنیم که این راه حرام رو انتخاب کرده و کاری کنیم که از این راه حرام به نتیجه هم برسه.آیا این رواج دادن و عادی کردن این روش برای انتخاب همسر نیست؟؟؟
    نشون دادن اینکه میشه از راه دوست شدن هم همسرانتخاب کرد.
    مهم بودن و یا نبودن من نیست.منظور از این سئوال درست بودن یا نبودن این نوع ازدواج و کمک به نتیجه رسیدن این نوع دوستیهاست.
    بنده با اینکه کسی از کار حرام خارج بشه مخالف نیستم.بلکه منظور بنده اینکه تا وقتی طرفین توبه نکرده و از کار قبلیشون و پایه این ازدواج پشیمون نشدن نباید کمک این اشخاص کرد.چون کمک به این افراد در واقع کمک به نتیجه رسیدن اون فعل حرام هست.کاری که بنیانش از حرام شروع بشه چطور ممکنه که ادامه دادنش درست باشه؟؟
    خواهش میکنم از این دو منظر مسئله رو برام توضیح بیدن.
    اول در مورد آیه که صراحتا گفته کسانی که اهل دوستی هستن رو باهاشون ازدواج نکنید.
    و دوم در مورد این مسئله ای که خودم مطرح کردم که نوعی کمک به نتیجه رسیدن فعل حرام و عادی کردن این روش هست.

این کار مثل این میمونه که ما به یک فعل حرام کمک کنیم تا نتیجه حلال داشته باشه!
    یعنی کسی رو برای به نتیجه رسوندن کار حرامش همراهی کنیم که اون نتیجه(فقط از نظر ما)حلال هست.یعنی هدف وسیله رو توجیح میکنه!
    ویرایش توسط yahya63 : ۱۳۹۰/۰۷/۱۹ در ساعت ۱۷:۱۴

نوشته
    153
    حضور
    20 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    46

سلام
    من یه مقدار واقع گرایانه به مساله نگاه میکنم:
    1-اول باید دیدکه چرا این دو با هم دوست شدند؟.
    نکته:آخه بعضی پدر ومادرها میدونند که پسرشون یا دخترشون با کسی دوسته ولی ازاین بابت هیچ اشکالی براشون نداره
    2-کی میگه ازدواج دوست پسر ودوست دختر با همدیگه خوبه؟ها؟
    نکته:لذت دوستی با جنس مخالف درپنهانی بودن و....است ولی وقتی این رابطه به سرانجام میرسه دیگه پسر میبینه دختری که هفته ای دویا سه بار میدیدش حالا دیگه 24ساعته کنارشه وهیچ محدودیتی نداره.
    خوب آیا این پسرو دختر تا سالیان دراز همینطور عاشق(به لفظ عامیانه) هم میمونند؟؟معلومه که نه
    3-این نوع ازدواج ها عمرش تا حداکثر یکساله اگه دقت کرده باشی اولش که ازدواج میکنندهمه جا با هم میرن وتوی خیابون شونه به شونه ی هم میرن ولی وقتی یک سال میگذره دیگه توی خیابون ازهم فاصله میگیرن ویواش یواش کارشون به طلاق میکشه
    هنر تنها سنگر فتح نشده انقلاب است
    مقام معظم رهبری

نوشته
    17
    حضور
    3 روز 2 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sunstar نمایش پست
    سلام
    من یه مقدار واقع گرایانه به مساله نگاه میکنم:
    1-اول باید دیدکه چرا این دو با هم دوست شدند؟.
    نکته:آخه بعضی پدر ومادرها میدونند که پسرشون یا دخترشون با کسی دوسته ولی ازاین بابت هیچ اشکالی براشون نداره
    2-کی میگه ازدواج دوست پسر ودوست دختر با همدیگه خوبه؟ها؟
    نکته:لذت دوستی با جنس مخالف درپنهانی بودن و....است ولی وقتی این رابطه به سرانجام میرسه دیگه پسر میبینه دختری که هفته ای دویا سه بار میدیدش حالا دیگه 24ساعته کنارشه وهیچ محدودیتی نداره.
    خوب آیا این پسرو دختر تا سالیان دراز همینطور عاشق(به لفظ عامیانه) هم میمونند؟؟معلومه که نه
    3-این نوع ازدواج ها عمرش تا حداکثر یکساله اگه دقت کرده باشی اولش که ازدواج میکنندهمه جا با هم میرن وتوی خیابون شونه به شونه ی هم میرن ولی وقتی یک سال میگذره دیگه توی خیابون ازهم فاصله میگیرن ویواش یواش کارشون به طلاق میکشه
    بله این یکی از آسیبهاش هست.بنده هم به خاطر امثال این دلایل هست که میگم نباید بهشون کمک کرد.

نوشته
    153
    حضور
    20 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    46

مقصر کیست؟

بله این یکی از آسیبهاش هست.بنده هم به خاطر امثال این دلایل هست که میگم نباید بهشون کمک کرد.
    بنظرم مقصرپدر ومادر این دو هستند.
    وقتی پدر ومادر خوب نباشند دلیلی بر خوب بودن فرزندان نیست.
    من افتخار خادمی قرآن رو دارم وبه نونهالان درس قرآن میدم
    به رئیس موسسه گفتم که بچه ها توی هفته فقط یک ساعت ونیم پیش ماهستند وبقیه روزها پیش پدرومادرشون هستند.
    حالا اگه کسی قرارباشه بچه هارو اصلاح کنه اون پدر ومادره نه منی که خودم 1000تا مشکل دارم
    هنر تنها سنگر فتح نشده انقلاب است
    مقام معظم رهبری

نوشته
    17
    حضور
    3 روز 2 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حرف شما کاملا درسته.
    اما سئوال بنده جدای از این مسائل هست.
    از دوستان خواهش میکنم یک جواب کامل و جامع به من بدن.
    کمک کردن برای به نتیجه رسیدن یک فعل حرام(دوستی دختر و پسر)که نتیجه اون حتی حلال(ازدواج) باشه،جایز هست یا نه؟
    با توجه به آیه قرآن در سوره مائده5 و نساء 25.

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام
    با توجه به همون آیه ای که شما هم گذاشتین ازدواج با کسانی که اهل دوستی هستن جایز نیست.(نساء 25)
    خواهش میکنم از این دو منظر مسئله رو برام توضیح بدين. اول در مورد آیه که صراحتا گفته کسانی که اهل دوستی هستن رو باهاشون ازدواج نکنید.

همانطور كه در پست قبل هم عرض كردم آيه در صدد بيان نوع ارتباط با زن نامحرم است و تبيين اينكه اين ارتباط نه از راه زنا باشد و نه از راه دوستگيري پنهاني .
    برخي بر اين عقيده اند كه آنچه آيه بيان مينمايد تبيين نوع ارتباطهاي نا درست و نامشروع است نه اينكه ازدواج با زن زناكار يا با زني كه دوست پنهاني ميگيرد جايز نباشد ، فتاواي برخي فقها هم مبني بر همين امر است .

و دوم در مورد این مسئله ای که خودم مطرح کردم که نوعی کمک به نتیجه رسیدن فعل حرام و عادی کردن این روش هست.
    ما اگر در ارتباط حرام اونها كمكي كنيم مثلا وساطت براي ايجاد ارتباط يا وساطت براي خبر بردن و آوردن بين آنها يا مثلا قرض دادن اتومبيل و ... براي ايجاد اين ارتباط و ... باشد حرام است اما الان اين دو نفر ميخواهند ازدواج كنند ازدواج كه حرام نيست ، كار امروز من و كمك نسبت به ارتباط جديد - يعني ازدواج - ربطي به كار ديروز و تاييد كار ديروز اين دو نفر نيست ، ديروز آنها مربوط به خودشان است اگر توبه نكنند گناهشان تا قيامت هم محفوظ است حتي اگر زن و شوهر هم بشوند گناه ارتباط قبلي كه نامحرم بودند محفوظ است اين ربطي به من ندارد من در ايجاد يك امر مشروع وساطت ميكنم و همانطور كه عرض كردم بر اساس نظر فقها نيز هر چند نوع ارتباط نامشروع و حرام بوده باشد اما ازدواج با چنين زني مجاز است .
    جوانهايي هم كه به شما اشكال ميكنند در جوابشان بگوييد كار ديروز آنها حرام بوده و گناهش بر گردنشان است اما امروز بحث ازدواج است شما كه به ادامه ارتباط حرام آنها كمك نميكنيد بلكه به ازدواج آنها كمك ميكنيد كه آنهم علي الظاهر جايز است .
    آيا جوانهاي ديگر مايلند حرام خدا را مرتكب شوند ؟ و ارتباط دوستي با زني برقرار كنند ؟ در اينصورت چنين شخصي كه حرام و گناه را كوچك ميشمارد بهانه اش براي گناه ، وساطت در امر خير نيست او گناه را سبك ميشمارد و بايد در عقايدش تجديد نظر كند .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۰/۰۷/۲۴ در ساعت ۰۹:۵۹
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    587
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    22

از نظر من اتفاقا باید به این دو نفر کمک بشه که ازدواج کنن چون اگه من وشما به این ها کمک نکنیم کی میخواد کمک کنه (البته اینو هم باید در نظر بگیریم که این دو نفر واقعا همدیگرو میخوان و قصدشون ازدواج هستش اگه نه، که اون بحثش جداس )
    ببنید به هر حال این ها دوست هستن و ما نمیتونیم منکرش بشیم اگر هم بخوایم جداشون بکنیم ممکنه ضربه بخورن و این اصلا خوب نیست چون حتی اون شخصم بخواد از جنس مخلافه خودش که با هاش قبلا دوست بوده جدا بشه بعد ها در زندگی خودش ممکنه همسر آینده خودشو با اون شخص قبلی مقایسه کنه.....
    البته من نمیگم هر کی که دوست شد حتما باید به هم برسونیمشون ....
    میدونم این راه از پایه اشتباه هستش ولی وقتی این موقعیت ها هستش ما مجبوریم که کاری کنیم تا بهتر بشه نه بدتر
    حداقلش اینه که اجازه نمیدیم بیشتر از این ،این دو فرد به گناه آلوده بشن
    ویرایش توسط farane : ۱۳۹۰/۰۷/۲۴ در ساعت ۱۲:۲۴
    عشق از دید خدا همان عمل به دستور هایش است . آنچه او می خواهد از توان تو خارج نیست .

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری