جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا آدم باید ابتدا به بهشت می رفت؟مگر برای زمین نبود؟

نوشته
    100
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا آدم باید ابتدا به بهشت می رفت؟مگر برای زمین نبود؟

سلام
    خدا به فرشتگانش گفته بود که من در زمین برای خودم جانشینی قرار می‌دهم و آدم را به همین منظور خلق نمود, چرا او را در بهشت ساکن کرد؟

اگر بگویند که منظور قرآن از یهشت, باغی بود بر روی زمین, پس چرا هنگامیکه آدم و حوا گول شیطان را خوردند, الله بیان می‌کند که شما را از بهشت اخراج و بر روی زمین مستقر می‌کنم؟
    در واقع سوال من این است که چرا خدا آدم رو به بهشت خاص برد و در زمین فعلی قرار نداد؟مگر هدف از خلقت انسان همین نبود ؟پس آن بهشت چیست؟

كارشناس بحث : پاسخگوي معارف قرآن
    ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۰/۰۷/۲۰ در ساعت ۰۷:۵۳

2.  

نوشته
    1,381
    مورد تشکر
    66 پست
    حضور
    13 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سائل قرآنی نمایش پست
    خدا به فرشتگانش گفته بود که من در زمین برای خودم جانشینی قرار می‌دهم و آدم را به همین منظور خلق نمود, چرا او را در بهشت ساکن کرد؟
    با سلام و عرض ادب
    بله دوست عزیز هدف از خلقت آدم از ابتدا همان سکونت در زمین بوده است و اینکه ابتدا در بهشت سکونت داده شد شايد علتش اين باشد كه :
    أ) با وضع زندگي روي زمين آشنا نبود و چگونگي رفتار و كردان در آن را خوب نمي دانست و مي بايست مدت كوتاهي در بهشت بماند تا تعلميات لازم زندگي روي زمين را فرا گيرد.
    ب ) مي بايست بداند كه در زمين با يك سلسله دستورهاي خداوند روبه رو خواهد شد كه تبعيت از آن ها موجب سعادت و تخلف از آن ها موجب به درد سر و رنج افتادن است .
    ج ) بفهمد آن گونه هم آزاد نيست كه هر چه خواست , انجام دهد, بلكه محدوديت هايي دارد و مي بايست ازپاره اي اشياي زمين اجتناب كند.
    د) لازم بود توجه كند اين طور نيست كه در اثر لغزش و تبعيت نكردن از فرامين الهي , براي هميشه راه سعادت به روي او بسته شود, بلكه مي تواند بازگشت كند و دوباره به نعمت ها برگردد.
    ه) مي بايست در محيط بهشت , تا حدي پخته شود و دوست و دشمت خود را بشناسد و بداند بعضي با چه زباني و با چه شكل و قيافه دلپذيري در صدد سقوط انسان هستند.
    و)این که حضرت آدم را ابتدا در بهشت قرار می دهد برای این بود که به او پلیدی شیطان را نشان دهد . به حضرت آدم یاد دهد که دیگر در زمین فریب او را نخورد.
    این موارد علت و حکمت های خوبیست برای جواب سوال شما.
    خلاصه شايد علت سكونت در بهشت , جنبه تمرين و آموزشي بوده , تا چگونگي زندگي روي زمين را يادگيرد.( برداشت از نمونه , ج 1 ص 184 ج 6 ص 120و 121)

ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۰/۰۷/۲۰ در ساعت ۰۸:۳۷

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    1,381
    مورد تشکر
    66 پست
    حضور
    13 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

جهت توضیحات بیشتر عرض کنم که از مجموع آیات مربوط به خلقت انسان استفاده می شود که آدم از ابتدا برای زندگی و مرگ در زمین خلق شده بود و به همین جهت، خداوند قبل از خلقت انسان، آن گاه که به ملائکه خبر از آفرینش خلیفه و جانشین خود می دهد، محل استقرار و سکونت او را زمین معرفی می کند؛ «و اذ قال ربّک للملائکة انّی جاعل فی الارض خلیفه قالوا اتجعل فیها من یفسد فیها؛ آن گاه که پروردگارت فرشتگان را گفت که من در زمین جانشینی قرار می دهم، گفتند: آیا در زمین کسی را می گماری که در آن فساد می کند».(بقره (2) آیه 30.)

ماجرای سکونت آدم و حوا در بهشت و خوردن از درخت ممنوع، مرحله ای از سیر نزولی انسان در مسیر استقرار و سکونت در زمین بوده است؛ یعنی آدم از ابتدا برای سکونت در زمین خلق شد و طریق استقرار او بر زمین، طی شدن مراحلی از جمله اسکان موقت در بهشت بوده است. ابتدا خداوند اسما را به او تعلیم می دهد و پس از اثبات خلافت و جانشینی آدم برای ملائکه، آنان را امر به سجده می کند و آن گاه، وی را در بهشت ساکن می کند و از نزدیک شدن به درخت خاصی منع می کند و تا آن جا که انسان با فریب شیطان از آن می خورد و به زمین هبوط می کند و در زمین مستقر می شود.

حقیقت و هویت اصلی انسان که همان روح است، از عالمی متعالی و برتر، سیر نزولی را طی کرده تا به عالم مادی و خاکی که پایین ترین مرتبه وجود است، رسیده است تا بار دیگر انسان با قوس صعودی از عالم ماده اوج گرفته، به سوی خدا بازگردد؛ «یا ایها الانسان انّک کادح الی ربّک کدحاً فملاقیه؛ ای انسان حقّا که تو به سوی پروردگار خود به سختی در تلاشی؛ پس او را ملاقات خواهی کرد».(انشقاق (84) آیه 6.)

آن چه در جریان سکونت آدم در بهشت و سپس نزول و هبوط به زمین، در قرآن کریم آمده است، در حقیقت بیان گر بخشی از قوس نزولی خلقت انسان است. آدم در سیر نزولی، ابتدا در بهشت برزخی ساکن می شود - که عالمی پایین تر از عالم ملائکه و روح و بالاتر از عالم ماده و خاک است - تا برای نزول و استقرار در زمین مهیا گردد.
    .
    ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۱/۰۱/۲۳ در ساعت ۱۰:۳۶

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری