صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لطفا شما هم به اين سوال پاسخ دهيد؟

نوشته
    327
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 13 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    2

لطفا شما هم به اين سوال پاسخ دهيد؟

به نظر شما فعاليت در سايت گفتگوي قرآني ثواب دارد؟ چرا؟
    گمشده...

2.  

نوشته
    1,381
    مورد تشکر
    66 پست
    حضور
    13 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب
    قرآن کتابى است که شکوفایى پیام‏ها و معارف آن، در پناه اندیشیدن است. «تفکر عبارت است از: به کار بردن فکر براى کشف مجهولات و پاسخ به سؤالات».
    قرآن در این زمینه مى‏فرماید:«وَ أَنْزَلْنا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَیْهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ»نحل(16)، آیه 44؛ «وحى آسمانى را براى روشن کردن آیات الهى قرآن، بر تو نازل کردیم و شاید آنان تفکر کنند». پس انتظار آن است که انسان، آیات قرآن را در کنار بیانات پیامبرصلى الله علیه وآله و سنت قرار داده، در آنها بیندیشد و مجهولات خود را مرتفع سازد؛ زیرا تنها در سایه تفکر در آیات است که بسیارى از سؤالات اساسى انسان، پاسخ داده مى‏شود.
    محیط سايت گفتگوي قرآني هم یک محیط علمی در تفکر و تدبر در ایات قرآن و معارف اسلامی است.
    قرآن به پیامبرصلى الله علیه وآله مى‏فرماید: «قُلْ هذِهِ سَبِیلِی أَدْعُوا إِلَى اللَّهِ عَلى‏ بَصِیرَهٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَنِی»یوسف(12)، آیه 108.«بگو این راه من است که با بصیرت تمام من و پیرامون من دعوت مى‏کنیم».
    اما تدّبر در قرآن عبارت است از تأمل در عواقب یک امر. آیات قرآن، از معارف و دستورهایى سخن مى‏گوید؛ از مسئولیت‏هاى انسان و نظام پاداش و جزا مى‏گوید و عواقب مثبت و منفى رفتارش را متذکر مى‏شود. تدبر در آیات قرآن؛ یعنى، توجه به عواقب و لوازم آیات و آثار مترتب بر عمل کردن یا نکردن بر مقتضاى آن با این تدبر است که دل و قلب انسان راه مى‏افتد و از بشارت‏هاى قرآن بهره مى‏گیرد و تهدیدهایش در او مؤثر مى‏افتد.

قرآن در این زمینه مى‏فرماید:«أَ فَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها»محمد (47)، آیه 24«آیا در آیات الهى تدبر نمى‏کنند یا آنکه بر دل آنها قفل زده شده و راه نمى‏افتد». پس تفکر و تدبر در قرآن، به ایجاد روح بصیرت و روشن بینى و زنده شدن و فعال شدن قدرت درک قلب و جان آدمى است. در روایات نیز ثواب تدبّر در آیات قرآن، از قرائت آن بیشتر معرفى شده است: «لا خیر فى قرائه لیس فیها تدبر»خیرى در تلاوت قرآن بدون تفکّر و ارزیابى آن وجود ندارد».بحارالانوار، ج 92، ص 211.اصولاً از مقایسه آیه 121 سوره بقره «الذین آتینا هم الکتاب یتلونه حق تلاوته اولئک یؤمنون به»و آیه 29 سوره «جن» - که هدف از نزول قرآن را بهره‏مندى و تدبر در آن مى‏داند در مى‏یابیم که «تلاوت راستین» در جریان تدبر در آیات است.

در این باره توجه به چند نکته، بایسته است:
    1. الهى بودن قرآن بدون «تدبر در آن» معلوم نخواهد شد: «أَ فَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَ لَوْ کانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلافاً کَثِیراً»نساء (4)، آیه 82.
    2.بدون تدبر در قرآن، نمى‏توان از ذخایر بى‏کران و پر خیر و برکت کلام خدا بهره‏اى جست؛
    3. بدون تدبر نمى‏توان از ظلمت شک و تردید و سرگردانى نفاق، خود را رهانید و به ایمانى راسخ و استوار، دست یافت؛
    4. بدون تدبّر عمق و مغز آیات را نمى‏توان دریافت و به حقایق شگفت و حیرت آورش پى برد؛
    5. تدبّر کننده در قرآن با تمام وجود، در جاى جاى قرآن، حضور خدا را حس مى‏کند و دل و جانش را از نور خدا سرشار مى‏نماید.(تقى پور، ولى‏اللَّه، پژوهشى پیرامون تدبر بر قرآن، قم انتشارات اسوه، 1371، چاپ اول، ص 31.)
    .
    لطفا شما هم به اين سوال پاسخ دهيد؟

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    327
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 13 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    2

4. بدون تدبّر عمق و مغز آیات را نمى‏توان دریافت و به حقایق شگفت و حیرت آورش پى برد؛
    5. تدبّر کننده در قرآن با تمام وجود، در جاى جاى قرآن، حضور خدا را حس مى‏کند و دل و جانش را از نور خدا سرشار مى‏نماید.(تقى پور، ولى‏اللَّه، پژوهشى پیرامون تدبر بر قرآن، قم انتشارات اسوه، 1371، چاپ اول، ص 31.)
    .[/quote]

خيلي عالي بود واقعا اميدواري انسان را بالا ميبرد.
    گمشده...

نوشته
    95
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود
    بله که ثواب داره
    البته پیش از شما ثوابش مال ایالات متحده و دوستان غربی هستند که اینترنت رو به وجود اوردن
    مسلمان ها همه ی ادیان و آیین ها را خرافه میداند اما خرافه ی آشکاری که در اسلام است را نمیبینند.

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط یاقمر بنی هاشم (ع) نمایش پست

سلام
    حقیقتش رو بخواهید من نمیدونم ثواب داره یا نه اما اینو میدونم از زمانی که به این سایت اومدم کل زندگیم تغییر کرده خیلی از گناه ها رو ترک کردم زمینه ی ترک یه سری دیگه از گناه ها رو هم دارم که انشاءالله همچنان پا به پای کانون راه میام تا کلا اصلاح بشم
    خدا رو چه دیدید شاید منم از جمله افراد اخراجی ای باشم که معراجی شدن اگه اینطور بشه و توسط کانون عاقبت به خیر بشم همیشه ی همیشه مدیون کانون و اساتید بزرگوارش هستم برای همیشه ی همیشه برام دعا کنید

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

نقل قول نوشته اصلی توسط یاقمر بنی هاشم (ع) نمایش پست
    سلام علیکم

هر کاری که برای رضای خدا باشه ثواب داره حتی غذا خوردن ما. فعالیت در این سایت نیز خارج از این مسأله نیست.

اینجا جمع شدیم و در راه اعتلای قرآن و فرهنگ اسلامی فعالیت می کنیم. اگر نیتمون الهی باشه مطمئنن ثواب هم می بریم.

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

نوشته
    462
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 21 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام.
    حقیقتش من نمیدونم ثواب داره یا نه.
    ولی میدونم از وقتی با این کانون آشنا شدم تصمیمات جدید وخوبی گرفتم
    که امیدوارم با توکل به خدا وکمک دوستان بتونم عملیشون کنم.
    بنظر حقیر ثواب وعقاب هر عملی بسته به اینه که عامل به عمل چطور اجراش کنه.
    گفت که دیوانه نه ای،لایق این خانه نه ای
    رفتم ودیوانه شدم سلسله بندنده شدم

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام
    ميتواند ثواب داشته باشد همانگونه كه ميتواند عقاب داشته باشد ، بستگي دارد به چه منظور و نيتي فعاليت كنيم .
    البته تمامي امور زندگي ما اينگونه است ميتواند توسط فرد ، داخل دايره عبوديت الهي قرار گيرد ، ميتواند خارج از از آن باشد بنابراين ، اين فرد و نيت و نوع عملكرد اوست كه عمل را الهي يا نفساني ميكند .

اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    25
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0

ميتواند ثواب داشته باشد همانگونه كه ميتواند عقاب داشته باشد ، بستگي دارد به چه منظور و نيتي فعاليت كنيم .
    کاملا موافقم. منم می خواستم همینو بگم.

بستگی به خود من داره که واسه چی میخوام بیام فعالیت کنم.
    در زمین عشقی نیست که زمینت نزند، آسمان را دریاب.

نوشته
    124
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    4

به نام خدا
    سلام
    بله چون ممکنه کسی در زمینه یکی از مسائل شرعی یا دینی سؤالی داشته باشه که نتونه اوون رو به صورت مستقیم از کسی بپرسه اما از طریق سایت راحت تر باشه البته منم با نظر دوستان موافقم چون فضای مجازی صد در صد کامل و بی اشکال نیست.
    یا حق.
    چه انتظار عجيبي!
    تو بين منتظران هم، عزيز من چه غريبي!
    عجيب تر كه چه آسان، نبودنت شده عادت؛
    چه بي خيال نشستيم! نه كوششي، نه وفايي...
    فقط نشسته و گفتيم:
    خدا كند كه بيايي!

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری