جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مصاحبه قرآنی : با فرزانه نقدی حافظ قرآن کریم

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

مصاحبه قرآنی : با فرزانه نقدی حافظ قرآن کریم

بسم الله الرحمن الرحیم

مصاحبه قرآنی : با فرزانه نقدی حافظ قرآن کریم

دوره آزمایشی که تمام شد، آزمون گرفتیم. تعدادی قبول شدند و تعدادی هم نمره نیاوردند و رفتند. نقدی از آنهایی بود که باید می‌رفت؛. اما نمی‌رفت. امانمان را بریده بود. خودش را راضی می‌کردیم، پدرش می‌آمد.

پدرش را متقاعد می‌کردیم، مادرش می‌آمد. سه روز از شروع کلاسهای دوره تخصصی گذشته بود، اما هنوز اصرار داشت که وارد دوره شود. پدرش گفت: در منزل، کارش شده گریه. هر چه به او می‌گوییم نمی‌توانی، قبول نمی‌کند. او که حتی نتوانسته بود دو جزء را در دوره آزمایشی یک‌ماهه خوب حفظ کند، چطور می‌توانست در مدت ده ماه، کل قرآن را حفظ کند؟

فرزانه نقدی از جمله کسانی بود که ثابت کرد: خواستن، توانستن است. اراده‌ای بسیار قوی دارد. فقط کافی است بخواهد، دیگر تمام است. در طول سال، همیشه نامش در صدر لیست نمرات آزمونها بود. 12 مرداد 81 در حالی که هنوز یک جزء هم حفظ نبود، شروع کرد.
    روز 12 مرداد 82 حافظ کل قرآن شد. در آزمون نهایی با بالاترین امتیاز در رشته حفظ کل قبول شد. در جشنواره علوم قرآنی استان خراسان اول شد و ...

اینها مطالبی بود که شیعه، مدیر جامعة القرآن الکریم مشهد مقدس در خصوص خانم فرزانه نقدی، کوچک‌ترین قرآن آموز جامعة القرآن الکریم مشهد مقدس، در طرح تخصصی حفظ کل قرآن کریم بیان کرد.
    همین موضوع را بهانه‌ای یافتیم برای مصاحبه با ایشان.

منبع: شهر مجازی قران کریم

2.  

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

حفظ قرآن را کی و در کجا به انجام رساندی؟

از دوازده سالگی در جامعة القرآن الکریم مشهد شروع به حفظ کردم و در مدت یک‌سال موفق شدم کل قرآن را حفظ کنم.

چه عاملی تو را تا این حد به حفظ قرآن علاقه‌مند کرده بود؟

حفظ کل قرآن، آرزوی دیرینه من بود. همیشه به حال حافظان خردسال غبطه می‌خوردم. یک حافظ قرآن، حامل سخنان گهربار خداوند است. پس، از هر بلا و هر خطایی مصون است و بیمه می‌شود. کسی که ایات قرآن را در سینه داشته باشد، برای هر کاری که می‌خواهد انجام دهد، یک سرلوحه و دستور دارد. یک حافظ، خوب و بد، و حق و باطل را خیلی راحت از هم تشخیص می‌دهد. اینها همه انگیزه‌ای شد به محض اینکه شنیدم جامعة القرآن الکریم در مشهد تأسیس شده، به اینجا بیایم و قرآن را حفظ کنم.

مشوقان اصلی‌ ات در حفظ چه کسانی بودند؟

در وهلة اول پدر و مادرم، و سپس استادان و دوستان عزیزم.

در مسیر حفظ قرآن، کدام ایه قرآن بیشترین تأثیر را در شما داشت؟

ایه اول سوره مبارک فتح : إنا فَتَحْنا لَکَ فَتْحاً مُبیناً .

فکر می‌کنی رمز موفقیت تو در حفظ قرآن چه چیز بوده است؟

توکل بر خدا، کمک و لطف خداوند، توسل به ائمه اطهار علیهم السلام و اهدای ثواب قرائاتم به پیشگاه مقدس حضرت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف. علاقه و تلاش و پشتکار زیادی هم داشتم. یکی دیگر از عوامل موفقیت من برنامه‌های منظم جامعة القرآن الکریم بود که شاید اگر وارد این مؤسسه نمی‌شدم، هیچ‌وقت این موفقیت را کسب نمی‌کردم.

علاوه بر حفظ قرآن، با چه علوم قرآنی دیگر آشنایی داری؟

تا حدودی با ترجمه و تفسیر قرآن آشنا هستم.

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

برای حفظ قرآن، از کمک و یاری چه اساتیدی بهره بردی؟

خانم علوی مقدم و خانم نوعی اساتید من در دوره تخصصی بودند.

خانواده چقدر در این موفقیت نقش داشت؟

حدود 50 درصد از موفقیتم را مدیون زحمات پدر و مادرم هستم. شاید حفظ قرآن در یک‌سال کار سنگینی باشد، اما اگر همکاری و مساعدت خانواده با سعی و تلاش خودمان همراه شود، کار بسیار آسان و لذت بخش می‌شود.

با توجه به اینکه حفظ قرآن کریم را در حرم مطهر حضرت امام رضا علیه السلام به پایان رساندی، در آن لحظه چه احساسی داشتی؟

آن لحظه، بهترین لحظه زندگی‌ام بود. خیلی خوشحال بودم. اصلاً آن احساس زیبا قابل وصف نیست.

الآن به عنوان یک حافظ قرآن، چه احساسی داری؟

احساس می‌کنم مسئولیتم در برابر جامعه و هم سن و سالانم بیشتر از گذشته شده است؛ چون خیلی چیزها را یاد گرفته‌ام که آنها نمی‌دانند. پس وظیفه من سنگین‌تر شده و بیشتر باید مراقب رفتار و گفتارم باشم. باید رفتار و کرداری قرآنی و در شأن یک حافظ قرآن داشته باشم.

توصیه‌ای به نوجوانان داری؟

و استعینوا بالصبر و الصلاة.
    خاطره‌ای را از دوران حفظ تعریف کن.
    دوره تخصصی حفظ کل قرآن، دوره بسیار شیرینی بود و بهترین ایام زندگی من در این دوره گذشت. این دوره‌ همه‌اش خاطره بود؛ ولی اردوهایی که با حافظان می‌رفتیم، بسیار معنوی و پر خاطره بود.

ایا از اینکه یک سال از درس و مدرسه عقب مانده‌ای، پشیمان نیستی؟

خیر؛ چون با یک‌سال تحصیل در جامعة القرآن الکریم توانستم تا حدودی زندگی‌ام را تا آخر عمر تضمین کنم. به علاوه، نه تنها از درس عقب نیافتاده‌ام، بلکه اکنون در تحصیل موفق‌تر هم هستم.

التماس دعا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری