جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حراجی و مزایده

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  1
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  حراجی و مزایده
  بنام خدا
  نوعی خرید و فروش کالا عمل میگردد بنام مزایده و حراج، که در ان کالائی زیر قیمت بازار (بدون اشکال و سالم مشابه خرید نقدی کالا) مثلا 80 هزار تومان ارزش بازار آن کالا است برای فروش به قیمت پایه 5 هزار تومان عرضه میگردد.
  عده ای با خرید اعتبار مثلا 10 هزارتومان در قالب 10 عدد فیش یک هزار تومانی برای رقابت در خرید و کالا مجوز ورود به مزایده از برگزار کننده مزایده یا فروشنده کالا را اخذ می نمایند
  این افراد با خرج کردن هر فیش از این اعتبار خریداری شده مقدار مشخصی به قیمت کالای اولیه با هر پیشنها اضافه میکنند .
  در این بین فرصتی هست تا نفرات بعدی نسبت به دادن پیشنهاد افزایش و خرج کردن فیش اقدام نمایند
  اگر کسی دیگر فیش خرج نکند و پیشنهاد اقزایش قیمت ندهد اخرین فردی که پیشنهاد داده پس از خاتمه مدت برنده یا صاحب این رقابت اعلام میشود و کالا به او تعلق میگیرد
  و بدین وسیله کالائی را با قیمتی بسیار نازل خریداری می کند
  افرادیکه در این رقابت پیروز نشده اند میتوانند برای خرید همان کالا در مدتی مثلا تا یک ساعت پس از مزایدهه با یک تخفیف مثلا بین 3 تا 10 % قیمت فروش واقعی آن را برای خود خریداری نمایند
  لازم به ذکر است مابقی وجوه فیشها در صورت درخواست خریدار با کسر هزینه مزد کار بانکی و مزد ارسال توسط تحصیلدار بانی کار که میتواند ییک مغازه یا پایگاه اینترنتی باشد به حساب فرد مستر میگردد و ارگ فرد نخواهد پس بگیرد قابلیت استفاده در مزایده دیگر را نیز دارد.
  لازم به توضیح است در ابتدای مزایده به تمامی شرکت کنندگان موفقیت یا عدم موفقیت و عدم استرداد وجوه فیش هزینه شده و امکان بازپرداخت وجوه فیش مصرف نشده و قصد خرید داشتن و عدم شرکت به قصد آزمایش بخت و اقبال و طمع نکردن برای خرید جنس ارزان و دارا بودن اهلیت سنی و عقلی معامله تذکر و تشریح میگردد.
  حال با توجه به این توضیحات حکم این نوع کارها چیست؟


  کارشناس بحث : پاسخگوی احکام

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۸/۲۲ در ساعت ۲۳:۲۳


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,095
  مورد تشکر
  4,067 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  33
  آپلود
  3
  گالری
  17  به نام خدا و سلام بر شما
  وقت بخیر و عذر بابت تاخیر در پاسخ

  موردی که اشاره کردید چیزی شبیه به قمار و یکی از مصادیق آن می تواند باشد.

  - تعریف قمار:

  قمار یعنی بازی ای که در آن بُرد و باخت باشد. فرد یا افرادی مالی را بدست بیاورند که این مال از فرد یا افراد بازنده کسر شود.

  به عبارت دیگر:

  دو نفر یا دو تیم پولی بگذارند و مسابقه ای ترتیب دهند و کل جایزه جمع شده به شخص یا تیم برنده برسد. یعنی جایزه برنده بازی از بین خود شرکت کنندگان تامین شود. در این حالت شخص برنده کل جایزه را تصاحب کرده و دیگرانی که در بازی برنده نشده اند، می بازند. (یعنی چیزی را از دست می دهند.)

  و یا اینکه با هم قرار بگذارند که جایزه فرد یا تیم برنده را فرد یا تیم بازنده تامین کند.

  به این ترتیب این بازی و مسابقه مشمول بازی همراه با برد و باخت می شود که حرام است.

  لازم هم نیست این جایزه حتما نقدی و یا زیاد باشد، بلکه هر چیزی که ارزش و نفع مادی و مالی داشته باشد اگر به عنوان جایزه از شرکت کنندگان در مسابقه جمع شود، این قمار محسوب می شود، حتی اگر کم ارزش باشد.

  فرض کنید دو تیم فوتبال با هم بازی کنند به شرط اینکه تیم بازنده به تیم برنده نوشابه بدهد. یا دو نفر با هم تیله بازی یا گردو بازی کنند، و فرد برنده گردو یا تیله و کارت فرد بازنده را تصاحب کند.

  اما اگر جایزه از بین شرکت کنندگان تهیه نشود، بلکه شخص دیگر یا یک نهاد حقوقی خارج از بازی تأمین جایزه را به عهده بگیرد، در این صورت دیگر برد و باخت در میان نیست و بازی قمار نمی باشد.

  زیرا درست هست که شخص یا تیم برنده جایزه را می برند، ولی تیم بازنده چیزی را از دست نمی دهند، چون سهمی در تأمین جایزه نداشته اند.

  ------------------ 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,095
  مورد تشکر
  4,067 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  33
  آپلود
  3
  گالری
  17  نکته دیگر:

  حال چطور می شود این نوع از مزایده که توضیح آن گذشت، مصداق بُرد و باختی که عرض شد؟


  برای درک بهتر این مطلب، من خودم در یکی از این سایت های مزایده ای عضو شدم و قوانینش را کامل مطالعه کردم.

  هیچ حق عضویتی در ابتدا دریافت نمی شود. ولی برای شرکت در مزایده لازم است اعتبار خریداری کنید که این اعتبار به هر میزان بیشتر خریداری شود، به طور تصاعدی امتیاز بیشتری نیز برای شرکت در مزایده به شما اعطا می شود.

  --------------

  مزایده نیز به این شکل هست که:

  جنسی را به قیمتی بسیار پایین تر از قیمت واقعی برای مزایده قرار می دهند و مدت زمانی را نیز (مثلا دو روز) به عنوان مهلت شرکت در مزایده اعلام می کنند.

  از زمان شروع مزایده، ساعت شمار معکوسی شروع به شمارش می کند و شرکت افراد شروع می شود. به این شکل که هر کسی روی کلیدی کلیک کرده و نام او به عنوان آخرین خریدار ثبت می شود.

  و طبیعتا به ازای هر کلیک هم مقدار مشخصی از اعتباری که خریداری کرده است کم می گردد.

  و البته طبیعتا به ازای هر کلیک، به مقدار مشخصی بر قیمت آن کالا نیز افزوده می شود.

  این کلیک ها هر چه به پایان مزایده نزدیک تر می شویم، بیشتر می شود و نهایتا کسی مزایده را برنده شده است که آخرین کلیک را در مهلت تعیین شده زده باشد.

  البته مهلت کوتاهی را هم به عنوان مدت زمان نهایی قرار می دهند که در آن زمان کسی که یکبار کلیک کرده باشد، دیگر قادر به شرکت نیست.

  -----------------

  با کمی تامل و دقت، اشکالات زیادی به این روش وارد است؛ ولی من فقط از دید شرعی و بحث مورد نظرمان که قمار باشد، یکی از اشکالات را متذکر می شوم:

  فرض کنید در مزایده کالایی صد نفر شرکت کرده اند، یکی با اعتبار بیشتر، و دیگری با اعتبار کمتر و.... دیگران نیز همینطور. مهم این هست که همه شرکت کنندگان اعتباری از آنها کسر می شود. و نهایتا کسی برنده مزایده می شود که آخرین کلیک را در مهلت پایانی کرده باشد.

  و اشکال این هست که در این میان نوعی بُرد و باخت بین خود شرکت کنندگان انجام گرفته است. یعنی افرادی مقدار پولی را از دست داده اند، و فردی به اعتبار این باخت بقیه، پولی به دست آورده است.

  ------------------------

  اشکال دیگری هم که به این نوع مزایده وارد می شود: أکل مال به باطل هست که در پست بعدی توضیح خواهم داد.
 5. تشکرها 2


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,095
  مورد تشکر
  4,067 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  33
  آپلود
  3
  گالری
  17  ادامه از پست قبل:

  -----------------------------

  اکل مال به باطل یعنی چه؟

  قرآن کریم می فرماید:

  «یا ایها الذین آمنوا لاتاکلوا اموالکم بینکم بالباطل الا ان تکون تجارة عن تراض.»
  ای کسانیکه ایمان آورده اید اموال یکدیگر را به باطل نخورید مگر آنکه تجارتی باشد از روی رضایت.

  بر اساس آیه شریفه، که مستند فتوی فقهاء عظام قرار گرفته، «اکل مال به باطل » حرام است و اموالی که از راه تجارت مشروع و با رضایت دو طرف باشد حلال و مصرف آن بی اشکال است.

  باطل در مقابل حق است. باطل چیزی را گویند که پایه و اساس درستی نداشته و هدف و مقصد عقلائی ندارد. وقتی انسان مالی را از راه درست به دست آورده باشد. ملک او می شود و بدون شک، هر گونه تصرف و دخالت دیگران در آن باید بااجازه و رضایت مالک باشد. و انتقال آن به فرد دیگر باید از راه مشروع باشد.

  درآمد از راه تقلب، کلاه برداری، کم فروشی، ربا و داد و ستدهایی که حدود آن نامشخص است و مبنای عقلایی و شرعی ندارد، باطل است و مصرف این گونه درآمدها درست نیست و مصداق اکل مال به باطل می باشد.

  این یک قانون و قاعده کلی در فقه اسلامی است و زیربنای درستی همه داد و ستدها است.

  از سویی قانون و قاعده کلی دیگری نیز وجود دارد که در آیه بالا بصورت استثناء منقطع، بیان شده است و آن مشروع بودن درآمدهائی است که از راه تجارت درست و با رضایت دو طرف داد و ستد به دست آمده باشد.

  داد و ستدها از هر نوع که باشد، وقتی مانعی از طرف شارع نباشد، و با رضایت و میل و پذیرش دو طرف انجام گیرد، تصرف در ثمن و مثمن و مصرف آن، درست و مشروع خواهد بود.

  در بیع فروشنده مال خود را به خریدار می فروشد و از او ثمن مورد معامله را تحویل می گیرد؛ در اجاره، موجر، منافع مال خود را با شرائطی در اختیار مستاجر قرار می دهد و اجاره بهای معین شده را دریافت می کند و همینطور در سایر عقود صحیح. حال اگر این اصل مراعات نشود تصرف در اموال دیگران، مجوزی نخواهد داشت.

  -----------------

  در مزایده مورد بحث ما می بینیم که پولی از شرکت کنندگان دریافت می شود بدون آنکه چیزی یا خدمتی نسبت به او، انجام دهند!

  و این از مصادیق «اکل مال به باطل » به شمار می رود که موجب فساد و باطل شدن عقد و قرارداد می گردد.
 7. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود