جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چند عالم داریم جز عالم دنیا و آخرت

نوشته
    24
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چند عالم داریم جز عالم دنیا و آخرت

سلام و عرض ادب

بارها شنیده ام که عوالم 7 تا هستند خواهش میکنم اسامی و کیفیت آنها را بیان فرمائید

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 3
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۹/۰۴ در ساعت ۰۳:۲۴
    شهدا را به یاد بسپاریم نه به خاک

اعوذ بالله من الکرب و البلا

▌▬◄گروه استشهادیون ،گروه همه ی قرآنیان►▬▐

عاشقان مهدی صاحب الزمان (عج)

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کرار نمایش پست
    سلام و عرض ادب

بارها شنیده ام که عوالم 7 تا هستند خواهش میکنم اسامی و کیفیت آنها را بیان فرمائید

با سلام و عرض ادب

ضمن آرزوي قبولي عزاداري هاي ابا عبد الله الحسين (ع) از تأخيري كه در پاسخگويي ايجاد شد عذر خواهي مي كنم ؛

از دیدگاه عرفان نظری ، عالم وجود عبارت است از مجموع عالم ماده ، عالم مثال ، عالم عقول و نظام ربّانی (عالم ربوبی)

عالم ماده چيست؟

عالم ماده همين عالمي است كه هم اكنون در آن بسر مي بريم كه داراي ماده ( دد اصطلاح فلسفه) هست يعني قوه محض بوده و استعداد پذيرش دارد و همچنين داراي زمان و مكان رن و شكل و اندازه مي باشد .

عالم مثال چیست؟

عالم مثال عالمی است که مثل عالم ماده دارای رنگ و شکل و اندازه و ... است ولی مادی نبوده از حرکت و مکان و زمان منزّه است ؛ و از جهاتی شبیه موجوداتی است که ما در خواب می بینیم . عالم مثال دو گونه است مثال نزولی و مثال صعودی ؛ و عالم مثال صعودی از نظر قائلان به آن ، همان عالم برزخ مطرح در زبان اهل شریعت است. عالم مثال نزولی علت عالم ماده بوده و از نظر وجودی بر آن احاطه دارد.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

5. تشکرها 2

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

عالم عقل چیست؟

عالم عقل ، عالمی است مجرد(غیر مادی) که حتی از شکل و رنگ نیز منزّه است ؛ از نظر اشراقیون و اصحاب حکمت متعالیه و مکتب عرفانی ابن عربی ملائک عظامی مثل جناب اسرافیل و میکائیل و جبرائیل از موجودات این عالمند ؛ این عالم در سیر نزولی علت عالم مثال و عالم ماده است ؛ ودر سیر صعودی موجودات ، مرتبه ای از مراتب آخرت است . درک حقیقت این عالم جز برای خواصّی از اهل حکمت و عرفان که رشد وجودی بالایی یافته اند میسور نیست. بعد از رحلت از دنیا نیز هرکسی به این عالم بار نمی یابد.
    عالم ربوبی چیست؟

نظام ربوبی که به تسامح آن را عالم ربوبی هم می نامند همان نظام اسمائی حق تعالی است یا به عبارتی عالم اسماء الهی ؛ که از آن تعبیر به تجلیّات اسمائی هم می شود ؛ نظام اسمائی علت عالم عقل و عالم مثال و ماده است. و خود این نظام واحد ،ظهور ذات حق تعالی است برای خودش ؛ فهم این مرتبه از وجود نیز از درک افراد عادی و بلکه حتی از درک فلاسفه ای که اهل عرفان نیستند هم خارج است ؛ بلکه بسیاری از عرفا نیز به آن بار نمی یابند. در این مرتبه است که حقیقت وجود نمایان می شود ؛ چرا که وجود و موجود خود یکی از اسماء حق تعالی است ؛ و از این مرتبه است که وجود به تمام عوالم سریان می یابد.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

7. تشکرها 2

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کرار نمایش پست
    سلام و عرض ادب

با عرض سلام و ادب

كلمه عالم به صورت جمع (عالمین ) هفتادوسه بار در قرآن به كار رفته است و در معناى آن میان مفسرین اختلاف نظر وجود دارد ، عده اى آن را به معناى جماعت انسان ها دانسته و برخى معناى وسیع ترى براى آن در نظر گرفته اند و مفهوم آن را جماعتى كه داراى عقل است و انسان و جن و ملائكه را شامل مى شود ، دانسته اند . گروهى دیگر معناى گسترده ترى را براى آن بیان كرده اند و آن این كه : آن چه علم انسان شاملش مى شود و عبارت است از جمیع مخلوقات . و نیز به هر نوعى كه از افراد و اجزاء تشكیل شده باشد عالم گفته مى شود مانند عالم جماد و عالم نبات و.. که تا عالم اخر که همان عالم نوران است را شامل میشود که روی هم هفت عالم است که بیانکر طرز تکامل در موجودات است که کمان کنم منظور شما همین هفت عالم باشد که اگر چنین است موضوع را میشود بیشتر باز نمود ولی در موارد بعدی باید گفت که آیا جهانى غیر از این عالم محسوس وجود دارد یا نه ؟ بر اساس قرآن و روایات پاسخ مثبت است و به طور كلى مى توان گفت : براى عالم به اعتبارات گوناگون تقسیمات متفاوتى ذكر كرده اند كه ذیلا به دو نمونه اشاره مى كنیم

1 . به اعتبار مراحلى كه انسان طى مى كند ، در قرآن از سه عالم یاد شده است :

عالم دنیا ، برزخ و آخرت (بقره ، 86 / مؤمنون ، 100)

2 . به اعتبار وجود هستى بر حسب حصر عقلى چهار عالم وجود دارد : عالم ماده (ناسوت ) عالم مثال (ملكوت ) عالم عقل (جبروت ) عالم اسماء و صفات (لاهوت )

در پایان لازم به ذکر است كه بر حسب تقسم هاى مختلف ممكن است تقسیمات دیگرى براى عالم ، وجود داشته باشد كه چه بسا برخى مستند به قرآن نیز باشند

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۰۹/۲۱ در ساعت ۱۸:۰۹
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری