صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: - حدود ارتباط با نامحرم پس از ازدواج -

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

عصبانی - حدود ارتباط با نامحرم پس از ازدواج -

به نام خدا
    سلام
    به دلیل ایجاد موضوعی جداگانه در تاپیک .....>>.....چرا حجاب خانوم ها بعد از ازدواج بد تر میشه؟!.....<<..... در رابطه با ارتباط با نامحرم بعد از ازدواج، لازم دانستیم با همکاری دوستان و مدیران محترم، این تاپیک را ایجاد کنیم تا مباحث به طور مشخص از یکدیگر جدا شوند.
    و اما دقیق تر موضوع را مورد سؤال قرار می دهیم:
    آیا به صرف متأهل بودن خانم ها، آنها می توانند آزادانه با نامحرم برخورد و ارتباط داشته باشند؟
    اگر رابطه از هر نظر سالم باشد چطور؟ اگر رابطه خواهرانه یا برادرانه باشد چطور؟
    با تشکر

کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 3

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۹/۰۴ در ساعت ۱۶:۲۱
    عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...

2.  

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام و تشكر از دوستاني كه پيگير استارت اين تاپيك بودند
    در مورد ارتباط با نامحرم ، تاهل و تجرد افراد قيد اين ارتباط نيست هر چند به لحاظ عرفي به دليل آسيب پذيري كمتر زنان و مردان متاهل ،اين مساله به حدي كه براي خانمهاو آقايان مجرد عيب برشمرده مي شود براي متاهلها امري ناشايست تلقي نميگردد اما تجربيات نشان داده كه در ميان افراد متاهل هم آسيب شناسي اين مساله كم نيست .
    قيود و شروطي كه شما ذكر فرموديد از قبيل :"ارتباط سالم از هر نظر ، ارتباط كاملا برادرانه و خواهرانه " نيز كمتر واقع مي شود و بندرت ميتوان تمامي شروط و قيود يك ارتباط كاملا شرعي را در اينگونه روابط نزديك و صميمانه با نامحرم ، اجرا نمود .
    البته نميتوان منكر روابط صحيح و مشاوره هاي درست و بي عيب شد ، انواع مشاوره ها و همفكري هاي مفيدي كه از قبل مشورت-كه بعضا با نامحرم صورت ميگيرد - حاصل شده ، گوياي اين واقعيت است اما ايجاد روابط صميمانه با نامحرم ، آفات و آسيب شناسي هاي بسيار دارد ، آنهم در شرايطي كه خانم به لحاظ ظاهري ، حجاب كاملا شرعي نداشته باشد ، در اين شرايط است كه وي - خانم- برداشت و انگيزه و تصورش از اين ارتباط صميمانه ، مشورت و همفكري است اما معلوم نيست آقايي كه مورد مشورت قرار گرفته است هم ، همين انگيزه و برداشت را از صميميت و ايجاد ارتباط با خودش از طرف اين خانم برداشت كند يا هدف و انگيزه ديگري داشته باشد و اين مساله - با توجه به اينكه ظاهر انسان تا حدود زيادي نماينده باطن و افكار وي است - دور از ذهن نيست كه ارتباط آقا با انگيزه ي ديگري با اين خانم شكل بگيرد در حالي كه هدف خانم ، مشاوره بوده است .

اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 5 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

آسيب شناسي ديگر در اين زمينه ، حساسيت و تحريك غيرت شوهر خانم در زمينه اين ارتباط صميمانه است كه طبيعتا بروز نموده و عكس العمل خانم در زمينه حمايت از مرد نامحرم ديگر و توجيه كمك وي، آتش اين حساسيتها را شعله ور تر ميگرداند و اين خود، موجب ايجاد اختلاف خانوادگي و مشاجرات ميان دو همسر است
    آسيب شناسي ديگر ، در معرض اتهام قرار گرفتن اين دو فرد از ناحيه افراد مغرض يا نا آگاه است كه حتي اگر اين ارتباط كاملا شرعي باشد را آماج اتهامها قرار ميدهند و لذا، امري كه ميتوانست با گرفتن مشاوره به نوعي ديگر حل شود و بازخوردهاي منفي را به همراه نداشته باشد ، خود به يك آسيب و مساله ، تبديل مي شود .
    لذا آسيب هايي از اين دست در اين نوع ارتباطات ، بسيار است ، لذا پيشنهاد مي شود تا حد ممكن ، از انجام چنين مشاوره هايي بصورت خصوصي پرهيز شود و در صورت نياز با حضور همسر يا رضايت و اطلاع و صلاحديد وي ، صورت گيرد .
    اما باز هم تاكيد ميكنم كه منكر وجود مشاوره ي بي آسيب از اين نوع نيستيم اما آسيب شناسي اين نوع مشاوره ها ، كم نيستند .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۰/۰۹/۰۷ در ساعت ۰۸:۴۵
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    276
    حضور
    20 روز 14 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0

( نیلوفر عزیز من پستم را به این تاپیک منتقل کردم- حدود ارتباط با نامحرم پس از ازدواج  - )
    نمی دانم که برداشت من درست است یا نه ولی فکر میکنم
    آدمها خیلی با هم متفاوت هستند(بعضی وقتی با نامحرم برخورد میکنند میخواهند که فکر کنند که با فردی از جنس مخالف رو به رو هستند ولی بعضی نه! همانطور که با همجنس خودشان برخورد میکنند با یک جنس مخالف هم برخورد دارند به نظر من انسان ها خودشان میتوانند انتخاب کنند که از کدام گروه باشند!) ولی اگر همه ی آدم ها دستور دین را در مورد رابطه با نامحرم شاخص و معیار سنجش و ارزیابی خود قرار دهندو هر جا که در رابطه با نامحرم یا نامحرم هایی احساس میکنند که این رابطه دارد از مسیر درست منحرف میشود با استفاده از دستورات اسلام در مورد نگاه و لحن و حرکات سعی کنند که قلب خود را از منحرف شدن به مسیرهای نادرست و به گناه افتادن حفظ کنند، میتوان روابط درستی را با جنس مخالف تجربه کرد..... به نظر من تا جایی که فرد خودش میداند که در رابطه با یک نامحرم هیچ مورد غیر عادی وجود ندارد و هر دو طرف در هیچ بحر خاصی! سیر نمیکنند فکر نمیکنم نیازی به بایکوت کردن ارتباط با نامحرم باشد! (البته این به معنی صمیمیت بیجا نیست!)

همه ی ما تفاوت یک نگاه ساده و معمولی با یک نگاه خاص را میفهمیم و حس میکنیم ( همین طور لحن صدا و طرز بیان کلمات و حرکات و.........) و همه ی ما تفاوت احساساتمان را به خوبی متوجه میشویم و اگر احساسات نادرستمان را توجیه نکنیم و خودمان را گول نزنیم و با انها به روشی که اسلام توصیه کرده برخورد کنیم هرگز دچار افراط و تفریط (فرار کردن از همه یا ارتباط خیلی راحت با همه!) در برخورد با نامحرم نمیشویم!

یک نکته دیگر هم به ذهنم میرسد اینکه ما نباید همه نامحرم ها را با یک چوب بزنیم رفتار ما به رفتار و شخصیت فرد نامحرم هم بستگی دارد! (البته همه ی اینها نظرات و تجربیات شخصی من هستند شاید درست نباشند! )
    کسی که نگاهت را نفهمد توضیح های طولانی ات را هم نخواهد فهمید!

نوشته
    63
    صلوات
    20
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر پاسخگوی قرآنی عزیز...
    اگر چه می شدبازدن یک دکمه از شما تشکر کنم اما لازم دیدم واقعا وبصورت کاملا آشکار از شما تشکر کنم چون این واقعیت ها باید بر همه آشکار شود وهمه بدانند که در دنیای امروز چه خبر است وهمچنین مسایل زندگی چه متاهلی وچه مجردی مورد بحث وکنکاش قرار بگیردتاهمگان از تجربیات واطلاعات شما استفاده کنند..امید است این نکات برای همه مفید باشد وهیچکس سرخود عملی را انجام ندهد وسپس دنبال درستی یانادرستی آن بگردد...
    ایام سوگواری سالارشهیدان هم تسلیت باد والتماس دعا
    رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول از خودم در پاسخ به کاربر مبارز

یعنی مثلا قبل از ازدواج جواب سلام به زور میدادن الان خیلی راحت صحبت میکنند و گاهی وقتا گرم میگیرند...

به نظر بنده بستگی به سن و سال و رفتار نامحرم دارد! اگر زوج جوان باشند و تازه عروس و داماد، حق با شماست، باید در رفتار و گفتار و به طور کلی در عمل رعایت کنند!
    اما گاهی مثلا خانم و آقایی نزدیک 20 سال است که با یکدیگر ازدواج کردند و از زندگی با یکدیگر راضی هستند. دوستان زیادی هم دارند، و خانم با دوست شوهر یا آقا با دوست خانم (نامحرمان با یکدیگر) خیلی گرم برخورد میکنند.
    در چنین شرایطی اگر طرفین صحبت، نه قصد بدی داشته باشند و نه با حالت خودنمایی به صحبت بنشینند اشکال خاصی به وجود نمی آید! می آید؟ (در نظر بگیرید که تمامی فرامین اسلامی را رعایت کنند!!!)
    من به شخصه، خانمی را می شناسم، که برادر نداشت. بهمین خاطر جای خالی برادر را از طریق رابطه ای برادرانه با دوست صمیمی همسرش پر میکرد.
    چنین مواردی از نظر بنده اشکالی ندارد (اگر براساس رفتار اسلامی باشد و هرگز به گناه کشیده نشود! که در این مواردی که گفتم چون اصل رابطه، برادرانه هست، هرگز به گناه کشیده نمیشود.)
    امیدوارم منظورم را خوب به حضورتان رسانده باشم.
    در پناه حق

عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

پاسخ جناب بهروز:

نقل قول نوشته اصلی توسط نیلوفر نمایش پست
    به نظر بنده بستگی به سن و سال و رفتار نامحرم دارد! اگر زوج جوان باشند و تازه عروس و داماد، حق با شماست، باید در رفتار و گفتار و به طور کلی در عمل رعایت کنند!
    اما گاهی مثلا خانم و آقایی نزدیک 20 سال است که با یکدیگر ازدواج کردند و از زندگی با یکدیگر راضی هستند. دوستان زیادی هم دارند، و خانم با دوست شوهر یا آقا با دوست خانم (نامحرمان با یکدیگر) خیلی گرم برخورد میکنند.
    در چنین شرایطی اگر طرفین صحبت، نه قصد بدی داشته باشند و نه با حالت خودنمایی به صحبت بنشینند اشکال خاصی به وجود نمی آید! می آید؟ (در نظر بگیرید که تمامی فرامین اسلامی را رعایت کنند!!!)
    من به شخصه، خانمی را می شناسم، که برادر نداشت. بهمین خاطر جای خالی برادر را از طریق رابطه ای برادرانه با دوست صمیمی همسرش پر میکرد.
    چنین مواردی از نظر بنده اشکالی ندارد (اگر براساس رفتار اسلامی باشد و هرگز به گناه کشیده نشود! که در این مواردی که گفتم چون اصل رابطه، برادرانه هست، هرگز به گناه کشیده نمیشود.)
    در پناه حق
    نقل قول نوشته اصلی توسط Behrooz_313 نمایش پست
    سلام
    این رابطه نه تنها برادرانه نیست بلکه از حیله های محبوبه شیطونه
    و به موقع خودشو نشون میده...
    اگه نظر اسلامو بخواید گفته تا حد ممکن محدودیت روابط با نامحرم تا شیطون نتونه وارد کار بشه و...
    یا علی(ع)

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

پاسخ پاسخگوی محترم:

نقل قول نوشته اصلی توسط نیلوفر نمایش پست
    در پناه حق
    نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی قرآنی 3 نمایش پست
    با سلام خدمت شما دوست بزرگوار
    مساله اي كه شما مي فرماييد آسيب شناسي بسياري دارد و قيود و شروطي كه براي آن بيان فرموديد هم به ندرت واقع مي شود ، لذا چنين توصيه اي به ديگران بيشتر از مزيت و منفعت ، مضرات و مشكلات به دنبال دارد .
    كسي ابتداءا نميگويد من قصد بدي دارم ، اين ارتباطات و مشاوره ها هم به مرور حالت صميميت مي آورد .
    دوست عزيز و بزرگوار ! ما در اين بخش در خصوص حجاب و معضلات آن صحبت ميكنيم و در اين تاپيك از علل بد حجابي زناني متاهل پس از ازدواج سخن ميگوييم ، يعني حتي در خصوص پوشش اسلامي و شرعي برخي زنان، پس از ازدواج آسيب شناسي وجود دارد ، حال شما فرض بفرماييد خانمي با اين وجنات با دوست همسرش هم بخواهد ارتباط برادرانه داشته باشد ، يقينا آسيب شناسي دارد .
    البته من منكر ارتباط سالم و بي شائبه برخي با هم نيستم ، منكر اين نيستم كه صحبت ، مشاوره گرفتن و راي زني كردن سالم و بي آسيب هم داريم ، اساسا صحيح نيست و واقعيت هم ندارد كه هر ارتباطي را برچسب دار كنيم مضاف بر اينكه بر طبق آيه شريفه قران گناه هم هست : يا ايها الذين آمنوا اجتنبوا كثيرا من الظن ان بعض الظن اثم حجرات /36
    اما حصول شرايط و قيود اسلامي در اين مساله امر آساني نيست و غالبا - بويژه خانمها - معيار را نيت و دل خويش قرار ميدهند نه ملاك و معيار اسلامي ، يعني غالبا عنوان ميكنند فلاني مثل برادر من است و سخناني از اين دست اما راه هاي نفوذ شيطان هم كم نيست لذا يا بايد از اين ارتباطات حذر نمود و يا بسيار محتاطانه و در حد ضرورت از آن استفاده كرد زيرا ما نميدانيم طرف مقابل هم همين برداشت و معنا را از اين ارتباط درك ميكند يا معنايي ديگر را ؟ !!!

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

پاسخ من:

نقل قول نوشته اصلی توسط behrooz_313 نمایش پست
    سلام
    این رابطه نه تنها برادرانه نیست بلکه از حیله های محبوبه شیطونه
    و به موقع خودشو نشون میده...
    اگه نظر اسلامو بخواید گفته تا حد ممکن محدودیت روابط با نامحرم تا شیطون نتونه وارد کار بشه و...
    یا علی(ع)
    سلام
    یعنی شما فکر میکنید یک خانم 40،45 ساله ممکن هست به طناب شیطان گرفتار شود؟

جناب بهروز، خوب است من به بسیاری موارد اشاره کردم، نیت درست، عمل درست، و ....
    مطمئن باشید با این شرایط هیچ فردی به دام شیطان نمی افتد.
    بله سخن شما درست است و این یکی از راه های شیطان است که گناهان را ابتدا به صورت کار خیر نشان داده و در ادامه پیشرفته ترش میکند. اما من منظورم چیز دیگری بود!
    ببینید این محدودیتی که میگویید لازم هست اما هرچیزی برای خود شرایطی دارد.
    این مثل این هست که به پیرزنی گفته شود روابطی با فلان مرد 20 و چند ساله نداشته باش و با او شوخی نکن!
    روابط اگر سالم باشند مطئن باشید، هیچ شیطانی قدرت مداخله ندارد...
    اگر انسان به خود اعتماد دارد، اگر به دشمنی شیطان اعتقاد دارد، از خود مطمئن هست که به دام شیطان نمی افتد. اما گاهی فردی هست که هنوز به نامحرم حس دیگری دارد، آن شخص باید حواس خود را جمع کند.
    در نظر داشته باشید، بنده منظورم این نیست که هیچ محدودیتی نباشد، چرا باشد، اما اگر بر روال ضوابط اسلامی باشد اشکال ندارد. سخن با نامحرم که حرام نیست! مهم طرز بیان هست.
    بیان منظورم خیلی برایم سخت است، اما بهرحال امید به این دارم که به خوبی توانسته باشم به حضورتان رسانده باشم.

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول من از استاد گرامی:

با سلام خدمت شما دوست بزرگوار
    مساله اي كه شما مي فرماييد آسيب شناسي بسياري دارد و قيود و شروطي كه براي آن بيان فرموديد هم به ندرت واقع مي شود ، لذا چنين توصيه اي به ديگران بيشتر از مزيت و منفعت ، مضرات و مشكلات به دنبال دارد .
    كسي ابتداءا نميگويد من قصد بدي دارم ، اين ارتباطات و مشاوره ها هم به مرور حالت صميميت مي آورد .
    دوست عزيز و بزرگوار ! ما در اين بخش در خصوص حجاب و معضلات آن صحبت ميكنيم و در اين تاپيك از علل بد حجابي زناني متاهل پس از ازدواج سخن ميگوييم ، يعني حتي در خصوص پوشش اسلامي و شرعي برخي زنان، پس از ازدواج آسيب شناسي وجود دارد ، حال شما فرض بفرماييد خانمي با اين وجنات با دوست همسرش هم بخواهد ارتباط برادرانه داشته باشد ، يقينا آسيب شناسي دارد .
    البته من منكر ارتباط سالم و بي شائبه برخي با هم نيستم ، منكر اين نيستم كه صحبت ، مشاوره گرفتن و راي زني كردن سالم و بي آسيب هم داريم ، اساسا صحيح نيست و واقعيت هم ندارد كه هر ارتباطي را برچسب دار كنيم مضاف بر اينكه بر طبق آيه شريفه قران گناه هم هست : يا ايها الذين آمنوا اجتنبوا كثيرا من الظن ان بعض الظن اثم حجرات /36
    اما حصول شرايط و قيود اسلامي در اين مساله امر آساني نيست و غالبا - بويژه خانمها - معيار را نيت و دل خويش قرار ميدهند نه ملاك و معيار اسلامي ، يعني غالبا عنوان ميكنند فلاني مثل برادر من است و سخناني از اين دست اما راه هاي نفوذ شيطان هم كم نيست لذا يا بايد از اين ارتباطات حذر نمود و يا بسيار محتاطانه و در حد ضرورت از آن استفاده كرد زيرا ما نميدانيم طرف مقابل هم همين برداشت و معنا را از اين ارتباط درك ميكند يا معنايي ديگر را ؟ !!!

با سلام و درود خدمت شما استاد گرامی،
    ممنون از وقت و توجهی که برای پست بنده گذاشتید.
    بله، متأسفانه این ارتباطات سالم آنقدر در جامعه ی ما کم شده است که امروزه نمیتوان به کسی به این ارتباطات سفارش کرد یا آنها را تشویق کرد. چون همانطور که حضرت عالی فرمودید، آسیب های زیادی می تواند داشته باشد.
    مهم این هست که ما بیاییم و ارتباطات را سالم کنیم. این راه، راهی بهتر از راهی هست که نباید با نامحرم صحبت کرد و از این قبیل. چون بالاخره وقتش میرسد که با نامحرم باید حرف زد، باید صادق بود و سخن گفت. (مثال، در فرصت های خواستگاری)
    اگر میخواهیم مردمان سالم و اجتماعی باشیم، باید در روابط سالم کوشا باشیم، نه اینکه از ترس شیطان، خود را گوشه گیر کنیم.
    البته در مرحله ی اول باید از خود مطمئن باشیم، منظورم این هست که اول باید هر آنچه که مربوط به ما می شود را رعایت کنیم. و در مرحله ی بعد، حتی اگر نامحرم مان هم جنبه نداشته باشد، چون ما از خود مطمئن هستیم، هیچ ضرری نمی تواند به ما بزند.
    البته بحث دیگری هم هست به نام حیا. حیا بسیار کمال پسندیده ای هست، اما هرچیزی جای خود را دارد. گاهی سکوت باید کرد، گاهی سخن، که سخن در جایش عین حیاست!
    و بنده شوخی کردن با نامحرم را در اصل درست نمی بینم، (خود هم از این کار به دورم) اما اگر روابط درست باشد، اشکالی نمیتواند داشته باشد.
    آنقدر این موضوع استثناعات و موارد فرعی دارد که در نوشتار نمیتوانم همه را به حساب بیاورم، اما بهرحال از مطرح شدن این بحث خوشحالم و تمام توانم را در ادامه ی منطقی این بحث به خرج میدهم. امیدوارم روزی برسد، که همه ی مسلمانان، و همه ی ایرانیان، نامحرم را به چشم موجودی عجیب نبینند و بتوانند به راحتی با آن برخورد های لازمه را داشته و در روابط سالم خود، صادق و استوار باشند.

ویرایش توسط نیلوفر : ۱۳۹۰/۰۹/۰۹ در ساعت ۱۶:۵۷

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری