صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بحث و تبادل نظر در رابطه با غسل و احكام آن

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  بحث و تبادل نظر در رابطه با غسل و احكام آن
  می خواستم در مورد غسل ها از جمله غسل حیص و ... توضیح دهید. طریقه انجام آن
  ویرایش توسط جان بركف : ۱۳۹۲/۱۰/۰۷ در ساعت ۰۹:۲۶

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  348
  مورد تشکر
  1,058 پست
  حضور
  9 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  9  نقل قول نوشته اصلی توسط rrr_raha_62 نمایش پست
  می خواستم در مورد غسل ها از جمله غسل حیص و ... توضیح دهید. طریقه انجام آن
  ابتدا خدمت شما عرض كنم كه غسل در تمام موارد حيض ، جنابت ، جمعه و...به يك صورت انجام مي شود يعني اول شستن سر و صورت دوم طرف راست بدن و سوم هم شستن طرف چپ بدن

  اما
  مسائلي در رابطه با حيض طبق نظر آيت الله مكارم شيرازي


  عادت ماهانه
  مسأله 426ـ«حيض» كه گاهى از آن تعبير به «عادت ماهانه» مى كنند خونى است كه غالباً در هر ماه چند روزى از رحم خارج مى شود و به هنگام انعقاد نطفه، غذاى فرزند است. زن را در موقع ديدن خون حيض «حائض» مى گويند و در شرع مقدّس اسلام احكامى دارد كه در مسائل آينده خواهد آمد.


  [83]
  احكام زن حائض
  مسأله 427ـ خون حيض نشانه هايى دارد: در بيشتر اوقات غليظ و گرم و رنگ آن تيره يا سرخ است و با فشار و كمى سوزش خارج مى شود.
  مسأله 428ـ زنان سيّده و غير سيّده هر دو بعد از تمام شدن پنجاه سال يائسه مى شوند، يعنى اگر خونى ببينند خون حيض نيست، مگر زنانى كه از قبيله «قريش» محسوب مى شوند كه آنها بعد از تمام شدن شصت سال يائسه مى شوند.
  مسأله 429ـ خونى را كه دختر پيش از تمام شدن نه سال و زن بعد از يائسه شدن مى بيند حكم حيض ندارد و اگر مربوط به زخم و جراحتّى نباشد. استحاضه است كه احكام آن قبلاً گفته شد.
  مسأله 430ـ زنان باردار يا زنانى كه بچّه شير مى دهند ممكن است حائض شوند.
  مسأله 431ـ دخترى كه نمى داند نه سالش تمام شده يا نه، اگر خونى ببيند كه نشانه هاى حيض را نداشته باشد، حيض نيست و اگر نشانه ها را داشته باشد و اطمينان حاصل كند كه حيض است، دليل بر اين است كه نه سالش تمام و بالغ شده است، ولى زنى كه شك دارد يائسه شده يا نه، هر گاه خونى ببيند و نداند حيض است يا نه، بايد بنا بگذارد كه حيض است و هنوز يائسه نشده است.
  مسأله 432ـ مدّت حيض كمتر از سه روز و بيشتر از ده روز نمى شود، حتّى اگر مختصرى كمتر باشد حيض نيست.
  مسأله 433ـ سه روز اوّل حيض بايد پشت سر هم باشد، بنابراين اگر مثلاً دو روز خون ببيند و يك روز پاك شود و دوباره ببيند، حيض نيست و اين كه مى گوييم بايد پشت سر هم باشد، معنايش اين نيست كه در تمام سه روز خون بيرون آيد، بلكه اگر در فضاى داخل فرج خون باشد كافى است.
  مسأله 434ـ لازم نيست شب اوّل و شب چهارم را خون ببيند، ولى بايد در شب دوم و سوم قطع نشود و ادامه داشته باشد.
  مسأله 435ـ هرگاه سه روز پشت سر هم خون ببيند و پاك شود چنانچه دوباره


  [84]
  خون ببيند و ايّامى كه خون ديده روى هم رفته از ده روز بيشتر نشود، تمام روزهايى را كه خون ديده حائض است، ولى روزهايى كه در وسط پاك بوده، حكم زنان پاك را دارد.
  مسأله 436ـ اگر كمتر از سه روز خون ببيند و پاك شود، بعداً سه روز يا بيشتر خون ببيند با نشانه هايى كه گفته شد فقط خون دوم حيض است.
  مسأله 437ـ زنى كه مبتلا به خونريزى است اگر به طبيب مراجعه كند و او تشخيص دهد خون حيض يا خون زخم و مانند آن است، چنانچه به گفته طبيب اطمينان حاصل كند مى تواند بر طبق احكام آن عمل نمايد.
  مسأله 438ـ كارهايى كه بر حائض حرام است به شرح زير است:
  1ـ تمام عبادتهايى كه با وضو يا غسل يا تيمّم انجام مى شود، مانند نماز و روزه و طواف خانه خدا، ولى به جا آوردن عباداتى كه طهارت در آن شرط نيست مانند نماز ميّت مانعى ندارد.
  2ـ تمام كارهايى كه بر جنب حرام است و در احكام جنابت گفته شد.
  3ـ نزديكى كردن، كه هم براى مرد حرام است و هم براى زن.
  4ـ طلاق در اين حالت نيز باطل و بى اثر است.
  مسأله 439ـ هرگاه مرددر حال حيض با همسر خود نزديكى كند مستحبّ است كفّاره دهد و كفّاره آن، در ثلث اوّل روزهاى حيض، يك مثقال طلاى سكّه دار، يا قيمت آن است (مثقال شرعى 18 نخود مى باشد) و اگر در ثلث دوم باشد نيم مثقال و اگر در ثلث سوم باشد يك چهارم مثقال است، بنابر اين اگر ايّام عادت شش روز است دو روز اوّل يك مثقال، دو روز وسط نيم مثقال و دو روز آخر يك چهارم مثقال كفّاره دارد.
  مسأله 440ـ هرگاه بخواهد قيمت طلا را بپردازد بايد به قيمت روزى كه مى پردازد حساب كند.
  مسأله 441ـ بازى كردن با همسر در حال حيض، حرام نيست و كفّاره هم ندارد.


  [85]
  مسأله 442ـ هرگاه نزديكى را تكرار كند مستحبّ است كفّاره را نيز تكرار كند.
  مسأله 443ـ اگر مرد در حال نزديكى بفهمد زن حائض شده، بايد فوراً از او جدا شود و اگر جدانشود، گناه كرده و بنابر احتياط مستحب بايد كفّاره نيز بپردازد.
  مسأله 444ـ اگر مرد با زن حائض زنا كند، يا با زن حائض بيگانه اى به گمان اين كه همسر خود اوست نزديكى نمايد، احتياط آن است كه كفّاره دهد.
  مسأله 445ـ كسى كه نمى تواند كفّاره بدهد بهتر آن است كه صدقه اى بدهد و اگر نمى تواند، بايد از گناه خود استغفار كند.
  مسأله 446ـ هرگاه زن بگويد حائض هستم يا از حيض پاك شده ام، حرف او قبول است، مگر اين كه مورد سوءظن باشد.
  مسأله 447ـ هرگاه زن در وسط نماز حائض شود نماز او باطل است و نبايد ادامه دهد، ولى اگر شك كند كه حائض شده يا نه، نماز او صحيح است.
  مسأله 448ـ هنگامى كه زن از حيض پاك شود بايد براى انجام عبادات خود غسل كند و اگر دسترسى به آب ندارد تيمّم نمايد، دستور غسل حيض مثل غسل جنابت است و از وضو نيز كفايت مى كند، ولى احتياط مستحب آن است كه وضو هم بگيرد (خواه پيش از غسل باشد يا بعد از غسل).
  مسأله 449ـ هنگامى كه زن از خون حيض پاك شود، طلاق او صحيح است و همسرش نيز مى تواند با او نزديكى كند، هر چند هنوز غسل نكرده باشد ولى احتياط مستحب آن است كه پيش از غسل از نزديكى خود دارى كند، ولى كارهاى ديگرى كه در وقت حيض بر او حرام بوده، مانند توقّف در مسجد و مسّ خطّ قرآن، تا غسل نكند بر او حلال نمى شود، بنابر احتياط واجب.
  مسأله 450ـ نمازهاى روزانه كه زن در حال حيض نخوانده قضا ندارد، ولى روزه واجب را بايد قضا كند.
  مسأله 451ـ هرگاه وقت نماز داخل شود و بداند يا گمان داشته باشد كه اگر نماز را تأخير بيندازد حائض مى شود، بايد فوراً نماز را بخواند.


  [86]
  مسأله 452ـ هرگاه زن در اوّل وقت به اندازه انجام واجبات يك نماز پاك باشد و نماز نخواند و حائض شود، آن نماز را بايد بعداً قضا كند و در اندازه «وقت براى انجام واجبات» بايد ملاحظه حال خود را نمايد، مثلاً براى مسافر به اندازه دو ركعت و براى حاضر، به اندازه چهار ركعت و كسى كه وضو ندارد، وقت وضو را نيز بايد در نظر بگيرد و همچنين تطهير لباس و بدن و اگر فقط به اندازه خود نماز وقت داشته باشد احتياط، قضا كردن نماز است.
  مسأله 453ـ هرگاه در آخر وقت نماز پاك شود بايد غسل كند و نماز را بخواند، حتّى اگر به اندازه يك ركعت نماز وقت داشته باشد احتياط واجب خواندن نماز است و در صورت نخواندن، قضاى آن را به جاآورد.
  مسأله 454ـ هرگاه در آخر وقت پاك شود، امّا وقت براى غسل ندارد فقط مى تواند تيمّم كند و يك ركعت نماز را در وقت و بقيّه را در خارج وقت به جا آورد نماز بر او واجب نيست، ولى اگر گذشته از تنگى وقت تكليفش تيمّم است، مثل اين كه آب براى او ضرر دارد بايد تيمّم كند و نماز را به جا آورد.
  مسأله 455ـ هرگاه زن پاك شود و شك كند كه به مقدار كافى وقت براى نماز باقى مانده يا نه، بايد نمازش را بخواند.
  مسأله 456ـ مستحبّ است زن حائض در وقت نماز خود را از خون پاك كند و دستمال و پنبه را عوض نمايد و وضو بگيرد، يا اگر نمى تواند تيمّم كند و در جاى نماز خود رو به قبله بنشيند و مشغول ذكر خدا و دعا و صلوات شود، امّا خواندن قرآن و همراه داشتن آن و مسّ حواشى و فاصله ميان خطوط آن و نيز خضاب كردن به حنا براى حائض شايسته نيست.

  اقسام زنان حائض
  مسأله 457ـ زنان حائض بر شش گونه اند:
  1ـ صاحب عادت وقتيّه و عدديّه: يعنى زنى كه دو ماه پشت سر هم در وقت معيّن


  [87]
  خون حيض ببيند و شماره روزهاى او در هر دو ماه يك اندازه باشد، مثل اين كه دو ماه پشت سر هم از اوّل ماه تا هفتم، خون ببيند.
  2ـ صاحب عادت وقتيّه: و آن زنى است كه دو ماه پشت سر هم در وقت معيّن خون حيض ببيند، ولى شماره روزهاى او به يك اندازه نباشد، مثلاً يك ماه، پنج روز و يك ماه، هفت روز ببيند.
  3ـ صاحب عادت عدديّه: و آن زنى است كه شماره روزهاى عادت او در دو ماه پشت سر هم يك اندازه است (مثلاً هفت روز)، ولى وقت ديدن آن مختلف است، مثلاً يك بار از اوّل ماه و بار ديگر از دهم ماه شروع مى شود.
  4ـ مضطربه: و آن زنى است كه چندماه حائض شده ولى عادت معيّن پيدا نكرده و يا اگر سابقاً عادت داشته، به هم خورده و عادت تازه اى جانشين آن نشده است.
  5ـ مبتدئه: و آن زنى است كه براى اوّلين بار حائض مى شود.
  6ـ ناسيه: و آن زنى است كه عادت خود را فراموش كرده است. هر كدام از اينها احكامى دارند كه در مسائل آينده گفته مى شود.

  1ـ صاحب عادت وقتيّه و عدديّه
  مسأله 458ـ زنانى كه عادت وقتيّه و عدديّه دارند همين كه در ايّام عادت خون ببينند حائض مى شوند و تا پايان ايّام عادت، احكام حائض را دارند، خواه نشانه هاى خون حيض در آن بوده باشد، يا نه.
  مسأله 459ـ هرگاه زنى در تمام ماه پاك نمى شود، ولى در دوماه پشت سر هم چند روز معيّن (مثلاً از اوّل تا هفتم ماه) خونى را كه مى بيند، نشانه هاى حيض را دارد، امّا بقيّه چنين نيست، او نيز بايد همان ايّام را عادت قرار دهد.
  مسأله 460ـ زنانى كه «عادت وقتيّه و عدديّه» دارند، اگر يكى دو سه روز جلوتر از زمان عادت يا بعد از آن خون ببينند بطورى كه بگويند عادت را جلو يا عقب انداخته، بايد به احكام زن حائض عمل كنند، خواه آن خون نشانه هاى حيض را


  [88]
  داشته باشد يا نه.
  مسأله 461ـ زنى كه «عادت وقتيّه و عدديّه» دارد، اگر چند روز پيش از عادت و چند روز بعد از عادت خون ببيند (بطورى كه در ميان زنها معمول است كه گاهى عادت را جلو يا عقب مى اندازند) و روى هم رفته از ده روز بيشتر نشود همه حيض است و اگر ده روز بيشتر شود، فقط خونى را كه در روزهاى عادت ديده حيض است و قبل و بعد از آن استحاضه مى باشد، همين طور اگر چند روز قبل از ايّام عادت به اضافه تمام عادت را خون ببيند، يا فقط چند روز بعد از عادت به اضافه تمام ايّام عادت را خون ببيند كه اگر از ده روز تجاوز نكند، همه اش حيض است و اگر تجاوز كند فقط ايّام عادت حيض محسوب مى شود.
  مسأله 462ـ زنى كه عادت دارد هرگاه سه روز يا بيشتر خون ببيند و پاك شود و دوباره خون ببيند و فاصله بين دو خون، كمتر از ده روز باشد و تمام روزهايى را كه خون ديده، بيش از ده روز نباشد، همه آن حيض است (امّا ايّامى كه در وسط پاك بوده، پاك محسوب مى شود) و اگر زيادتر از ده روز باشد آن خونى كه در عادت بوده حيض و ديگرى كه نبوده، استحاضه است و اگر هيچ كدام در عادت نبوده آن خونى كه داراى صفات حيض است حيض و ديگرى استحاضه است و اگر هر دو صفات حيض دارد، تا ده روز حيض محسوب مى شود بعد از آن استحاضه است.
  مسأله 463ـ زنى كه «عادت وقتيّه و عدديّه» دارد اگر در وقت عادت، خون نبيند و در غير آن ايّام به شماره روزهاى حيضش خون ببيند بايد همان را حيض قرار دهد، چه پيش از وقت عادت باشد، يا بعد از آن، به شرط اين كه نشانه هاى حيض را داشته باشد.
  مسأله 464ـ زنى كه «عادت وقتيّه و عدديّه» دارد، اگر در وقت عادت خون ببيند ولى شماره روزهاى آن كمتر يا بيشتر از ايّام عادت باشد قبل از وقت عادت، يا بعد از آن به شماره روزهاى عادت خون ببيند، فقط خونى را كه در وقت عادت ديده حيض قرار مى دهد.


  [89]
  مسأله 465ـ زنانى كه «عادت وقتيّه و عدديّه» دارند اگر بيشتر از ده روز خون ببينند، آنچه را در روزهاى عادت ديده اند حيض است (خواه نشانه هاى حيض را داشته باشد يا نه) و آنچه بعد از روزهاى عادت ديده اند استحاضه است (خواه نشانه هاى حيض داشته باشد يا نه).

  2ـ صاحب عادت وقتيّه
  مسأله 466ـ زنانى كه فقط «عادت وقتيّه» دارند يعنى دو ماه پشت سر هم در وقت معيّن خون حيض ببينند سپس پاك شوند، ولى شماره روزهاى آن يك اندازه نباشد، بايد تمام آن را حيض قرار دهند به شرط آن كه از سه روز كمتر و از ده روز بيشتر نباشد.
  مسأله 467ـ زنى كه از خون پاك نمى شود، ولى دو ماه پشت سر هم در وقت معيّن خون او نشانه هاى حيض را دارد، امّا شماره روزهاى خونى كه نشانه حيض را دارد يك اندازه نيست، چنين زنى نيز بايد تمام آنچه را نشانه حيض دارد حيض قرار دهد.
  مسأله 468ـ زنى كه دو ماه پشت سر هم در وقت معيّن، سه روز يا بيشتر خون حيض ببيند و بعد پاك شود، دو مرتبه سه روز يا بيشتر خون ببيند و مجموع روزهايى كه خون ديده از ده روز بيشتر نشود (ولى ماه دوم كمتر يا بيشتر از ماه اوّل باشد) چنين زنى نيز بايد تمام آنچه را ديده حيض قرار دهد، ولى در روزهاى وسط كه پاك است حكم طاهر را دارد.
  مسأله 469ـ زنى كه «عادت وقتيّه» دارد اگر در وقت عادت خود، يا دو سه روز قبل يا بعد از عادت خون ببيند بطورى كه بگويند حيض را جلو يا عقب انداخته، بايد به حكم زنهاى حائض عمل كند، خواه آن خون نشانه هاى حيض را داشه باشد يا نه.
  مسأله 470ـ زنى كه «عادت وقتيّه» دارد اگر بيشتر از ده روز خون ببيند و نتواند تعداد روزهاى حيض را به واسطه نشانه هاى آن تشخيص دهد، بايد مطابق تعداد روزهاى عادت زنان خويشاوند خود حيض قرار دهد (اعم از خويشاوندان پدرى يا


  [90]
  مادرى، زنده يا مرده و اين در صورتى است كه همه يا اكثريّت قريب به اتفاق آنها يكسان باشند، امّا اگر در ميان آنها اختلاف است، مثلاً بعضى پنج روز و بعضى هشت روز عادت مى بينند، احتياط واجب آن است كه در هر ماه هفت روز را ايّام عادت خود قرار دهد.

  3ـ صاحب عادت عدديّه
  مسأله 471ـ زنانى كه «عادت عدديّه» دارند يعنى شماره روزهاى حيض آنها در دو ماه پشت سر هم يك اندازه است، ولى وقت آن تغيير مى كند، آنها بايد در همان چند روز به احكام حائض عمل كنند.
  مسأله 472ـ زنانى كه از خون پاك نمى شوند ولى دو ماه پشت سر هم چند روز از خونى را كه مى بينند نشانه حيض و بقيّه نشانه هاى استحاضه دارد و شماره روزهايى كه نشانه حيض دارد در هر دو ماه يك اندازه است، امّا وقت آن يكى نيست، بايد آن چند روزى كه نشانه حيض را دارد حيض قرار دهند.
  مسأله 473ـ زنى كه «عادت عدديّه» دارد اگر بيشتر از شماره عادت خود، خون ببيند و از ده روز بيشتر شود چنانچه همه خونهايى كه ديده يك جور باشد بايد از موقع ديدن خون به شماره روزهاى عادتش حيض و بقيّه را استحاضه قرار دهد و اگر چند روز آن نشانه حيض دارد بايد همان را حيض قرار دهد و اگر بيشتر از ايّام عادت او باشد از آخر آن كم مى كند و اگر كمتر از ايّام عادت او ست، بايد آن روزها را با چند روز بعد از آن كه روى هم رفته به اندازه عادتش شود، حيض قرار دهد و بقيّه را استحاضه.

  4ـ مضطربه
  مسأله 474ـ«مضطربه» يعنى زنى كه چند ماه خون ديده، ولى عادت معيّنى پيدا نكرده است، اگر ده روز يا كمتر خون ببيند همه اش حيض است و اگر بيشتر از ده


  [91]
  روز ببيند چنانچه بعضى نشانه حيض داشته باشد و از سه روز كمتر و از ده روز بيشتر نباشد، حيض محسوب مى شود و اگر همه اش يك جور باشد مطابق عادت خويشاوندان خود عمل مى كند (اگر عادت همه يا اكثريّت قاطع آنها يكسان باشد) و هرگاه عادت آنها مختلف باشد، احتياط آن است كه عادت خود را هفت روز قرار دهد.

  5ـ مبتدئه
  مسأله 475ـ«مبتدئه» يعنى زنى كه دفعه اوّل خون ديدن اوست، اگر ده روز يا كمتر خون ببيند همه اش حيض است و اگر بيشتر از ده روز ببيند و همه اش يك جور باشد بايد عادت خويشان خود را، بطورى كه در مسأله قبل گفته شد، حيض قرار دهد و بقيّه را استحاضه.
  مسأله 476ـ اگر مبتدئه بيشتر از ده روز خون ببيند كه چند روز آن نشانه حيض دارد، چنانچه خونى كه نشانه حيض دارد كمتر از سه روز و بيشتر از ده روز نباشد، آن خون حيض و بقيّه استحاضه است و اگر كمتر از سه روز باشد بايد آنچه را نشانه حيض دارد بگيرد و باقيمانده را به عادت خويشاوندان خود مراجعه كند، همچنين اگر آنچه نشانه حيض دارد بيش از ده روز باشد به تعداد عادت خويشاوند خود حيض قرار مى دهد و بقيّه استحاضه است.

  6ـ ناسيه
  مسأله 477ـ«ناسيه» يعنى زنى كه عادت خود را فراموش كرده، اگر ده روز يا كمتر خون ببيند همه اش حيض است و اگر بيشتر از ده روز ببيند، بايد روزهايى كه خون او نشانه حيض دارد حيض قرار دهد (به شرط اين كه كمتر از سه روز و بيشتر از ده روز نباشد) و اگر بيشتر باشد، يا همه روزها را يك جور ديده، احتياط واجب آن است كه هفت روز اوّل را حيض قرار دهد و بقيّه را استحاضه.


  [92]
  مسائل متفرّقه حيض
  مسأله 478ـ«مبتدئه» و «مضطربه» و «ناسيه» و زنى كه «عادت عدديّه» دارد، اگر خونى ببيند كه نشانه هاى حيض داشته باشد، بايد فوراً عبادت را ترك كند و چنانچه بعد بفهمد حيض نبوده، بايد عبادتهايى را كه به جا نياورده قضا كند، ولى اگر نشانه هاى حيض را نداشته باشد بر طبق حكم مستحاضه عمل مى كند تا ثابت شود كه خون حيض است، ولى زنى كه «عادت وقتيّه» يا «وقتيّه و عدديّه» دارد به محض ديدن خون در ايّام عادت، عبادت را ترك مى كند.
  مسأله 479ـ زنى كه داراى عادت است (خواه وقتيّه و عدديّه باشد، يا فقط عادت وقتيّه يا عادت عدديّه)، هرگاه دو ماه پشت سرهم بر خلاف عادت خود، خونى ببيند عادتش بر مى گردد به آنچه در آن دو ماه ديده است.
  مسأله 480ـ زنى كه معمولاً ماهى يك مرتبه خون مى بيند اگر در يك ماه دوبار خون ببيند و آن خون نشانه هاى حيض را داشته باشد، چنانچه روزهايى كه در وسط پاك بوده كمتر از ده روز نباشد، بايد هر دو را حيض قرار دهد.
  مسأله 481ـ هرگاه سه روز يا بيشتر خونى ببيند كه نشانه هاى حيض را دارد و بعد ده روز يا بيشتر خونى را ببيند كه نشانه هاى استحاضه را دارد و مجدّداً خونى را ببيند كه نشانه حيض را دارد، بايد تمام خونهايى را كه نشانه حيض داشته است حيض قرار دهد.
  مسأله 482ـ هرگاه زن پيش از ده روز پاك شود و بداند كه در باطن خون نيست، بايد غسل كند و عبادتهاى خود را انجام دهد، اگرچه يقين داشته باشد پيش از تمام شدن ده روز دوباره خون مى بيند.
  مسأله 483ـ هرگاه زن پيش از ده روز پاك شود ولى احتمال مى دهد كه در باطن خون است بايد به وسيله قدرى پنبه خود را امتحان كند، چنانچه پاك بود غسل كند و عبادتهاى خود را انجام دهد و اگر پاك نبود، هرچند به خونابه آلوده باشد بايد مطابق احكامى كه سابقاً درباره حائض گفته شد عمل نمايد.
  ویرایش توسط unas120 : ۱۳۸۷/۰۳/۱۱ در ساعت ۱۶:۵۲
  حدیث قدسی
  عبدی اطعنی اجعلک مثلی
  بنده من تو مرا عبادت کن من تو را مثل خودم قرار می دهم.
  عبد وافعی شدی قدرت خدایی پیدا می کنی

  آي دي من در ياهو مسنجر unas120@yahoo.com


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  5
  مورد تشکر
  5 پست
  حضور
  1 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سوالی در مورد غسل ما فی الذمه
  با عرض سلام
  یکی از دوستانم دو یسوال مهم از من پرسیده چون من جواب دقیقشو بلد نبودم گفتم با شما مطرح کنم
  و خواهش می کنم خیلی زود جواب بدید

  1- آیا غسل معاف الضمه برای وقتی که تکلیف را نمی دونیم درسته؟

  2- اگر کسی شک داشته باشه که جنب شده یا نه آیا غسل بر او واجبه ؟

  کامل جواب بدید

  ممنون


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  850
  مورد تشکر
  3,450 پست
  حضور
  35 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  9  نقل قول نوشته اصلی توسط مشتاق2 نمایش پست
  با عرض سلام
  یکی از دوستانم دو یسوال مهم از من پرسیده چون من جواب دقیقشو بلد نبودم گفتم با شما مطرح کنم
  و خواهش می کنم خیلی زود جواب بدید

  1- آیا غسل معاف الضمه برای وقتی که تکلیف را نمی دونیم درسته؟

  2- اگر کسی شک داشته باشه که جنب شده یا نه آیا غسل بر او واجبه ؟

  کامل جواب بدید

  ممنون
  با سلام به شما بزرگوار
  دوست عزیز؛ توجه داشته باشیدکه درستش غسل مافی الذمه است.
  و منظور از غسل مافی الذمه این است که اگر شما میدانید که غسلی بر شما واجب شده ولی نمیدانید چه غسلی است میگویند به نیت آنچه که بر عهده شما واجب شده یک غسل انجام دهید و لازم نیست که نام آن را در نیت مشخص نمایید بلکه هر غسلی که بر شما واجب بودهاست را شامل میشود.
  درمورد کسی هم که شک دارد جنب شده یا نه؛ اصل را بر طهارت سابق می گذارد ولذا غسل واجب نیست.
  موفق باشید.التماس دعا-عسکری

  مولایم علی فرموند:
  يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
  هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
  چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  2
  مورد تشکر
  10 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  غسل های مخصوص بانوان
  سلام علیکم
  میخواهم که بصورت ساده برام بگی چه زمانی برای خانم ها غسل واجب دارن؟
  میخواهم بدونم که بعداز نزدیکی کردن غسل واجبه یا مستحبه؟
  والعاقبه للمتقین


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۵
  نوشته
  977
  مورد تشکر
  2,986 پست
  حضور
  4 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  55
  آپلود
  5
  گالری
  56  به نام خدا و سلام

  غسل جنابت مشترک بین خانم ها و آقایان هست و بعد از آمیزش بر هر دو واجب هست.

  ------------

  غسل های مخصوص خانم ها نیز عبارتند از: حیض، نفاس و استحاضه.
  (که هر کدام احکام خاص خود را دارند.)


  1- خون حيض و غسل حيض:

  در لغت، واژه حيض به معناي جمع شدن خون است و حوض را از اين جهت حوض مي‌نامند كه آب در آن جمع مي‌شود.
  و در اصطلاح خون ماهانه ای است كه زن از سن بلوغ به بعد در اثر ريزش ديواره رحم از خود می ‌بيند.

  طبق آفرينش الهي زنان سالم بالغ از سن بلوغ (پایان نه سال قمری) تا سن يائسگی (زنان سادات 60 سال قمری و زنان غير سادات بعد از 50 سال قمری) در يک زمانبندی معلوم هر ماهه (پريود) خون می بينند.

  در حالت ديدن چنين خونی شارع اعتبار حائض (حيض بودن، عادت بودن) براي زن كرده است و چنين وضعيتی بنا به اعتبار و حكم وضعی، مقرر کرده است که زن براي خارج شدن از اين حالت بايد ايام خون ديدن حيض را گذرانده و سپس غسل حيض انجام دهد.


  2- خون نفاس و غسل نفاس:

  خونی است كه همراه با بيرون آمدن اولين جزء نوزاد از رحم مادر به دنيای خارج رحم، از زن خارج می ‌شود و زنان در اين حالت را نُفساء يا نَفساء می نامند.

  كمترين مدتی كه زنان زائو اين خون را می بينند یک لحظه و بيشترين آن ده روز است و زن در پايان خون ديدن بعد از زايمان بايد غسل نفاس كند و بنا بر احتياط براي نماز بايد وضو بگيرد و به همان غسل اكتفاء نكند.


  3- خون استحاضه و غسل استحاضه:

  به غير از خون‌های حيض كه اقل آن سه روز و اكثر آن ده روز اعتبار می شود و خون زخم كه ناشي از بيماری زن در ناحيه رحم و مجاری مربوطه است و خون بكارت كه مربوط به پرده بكارت است و خون نفاس كه مربوط به اولين خون‌ ديدگی همزمان با زايمان است، خون ديگری كه تعريف‌ های فوق بر آن صادق نيست، به نام استحاضه در فقه آمده شده است و زن را در موقع ديدن اين خون مستحاضه می گويند.

  خون استحاضه بر سه قسم است: 1- قليله 2- متوسطه 3- كثيره

  براي استحاضه قليله باید برای هر نماز يک وضو بگيرد.
  براي استحاضه متوسطه بايد برای نماز صبح غسل كند تا صبح روز بعد.
  براي استحاضه كثيره بايد يک غسل برای نماز صبح و يک غسل برای نماز ظهر و عصر و يک غسل برای نماز مغرب و عشا انجام دهد.

  بنابراين غسل ‌های: حيض، نفاس و استحاضه از غسل ‌های اختصاصی زنان است.
  (البته جزئیات احکام هر یک از این موارد بسیار است که در صورت نیاز به رساله های عملیّه مراجعه نمایید.)

  -----------------------

  نکته دیگر در نحوه انجام غسل ها هست.

  تمام غسل ‌های واجب و مستحب به یکی از دو روش انجام می شود:
  (و فقط در نیّت و قصد با هم تفاوت دارند.)


  1- ترتیبی:

  زير دوش قرار گرفته ابتدا نيت و اراده غسل مربوطه را می كنيم. سپس تمام سر و گردن را می شوييم آن‌ گاه نيمه راست بدن و سرانجام نيمه چپ بدن و غسل تمام می شود.


  2- ارتماسی:

  كه انسان با نيت غسل به یکباره در آب (مثل استخر، دریا و...) فرو می رود به طوری كه آب تمام سطح بدن را فرا بگيرد و سپس از آن خارج می ‌شود. در این حالت غسل ارتماسی تمام است.

  .


  ویرایش توسط پاسخگوی احکام 1 : ۱۳۸۹/۰۲/۰۲ در ساعت ۰۷:۱۳ دلیل: درشت کردن فونت
  دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
  مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
  بود قدر تو افزون از ملائک
  تو قدر خود نمیدانی چه حاصل


  و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!! 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  124
  مورد تشکر
  219 پست
  حضور
  10 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  4  به نام خدا
  با سلام و خسته نباشيد
  آيا خون استحاضه در دختران هم وجود دارد يا فقط مخصوص زنان است؟ چطور مي توان آن را از ساير مايعاتي كه از بدن دختران يا زنان خارج مي شود، تشخيص داد؟
  با تشكر


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,458
  مورد تشکر
  8,723 پست
  حضور
  56 روز 19 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  131
  آپلود
  0
  گالری
  13  يكى ديگر از خونهايى كه گاهى اوقات از رحم دختر يا زن بيرون مى آيد "استحاضه " است . خون استحاضه معمولاً زرد رنگ و سرد است و بدون فشار و سوزش بيرون مى آيد و غليظ نيست ولى ممكن است گاهى , پر رنگ و گرم و غليظ يا سياه يا سرخباشد و با فشار بيرون آيد (به توضيح المسائل ذيل مساله 392 مراجعه كنيد )
  خون استحاضه بر اساس كمى و زيادى آن , به سه دسته تقسيم مى شود: قليله , متوسطه و كثيره . بر پايهء اين تقسيم , وظيفهء زن نيز متفاوت است .(به مساله 393 توضيح المسائل مراجعه نماييد )
 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  124
  مورد تشکر
  219 پست
  حضور
  10 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  4  به نام خدا
  با سلام و تشكر
  متاسفانه من متوجه نشدم فرق بين خون استحاضه با ساير ترشحات زنانه (از نظر ظاهر) چيه؟
  لطفاً بيشتر توضيح بديد


 10. #10
  میقات آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن قرآن و حدیث

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  4,189
  مورد تشکر
  9,649 پست
  حضور
  63 روز 11 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و درود


  اگر همراه ترشح، خون نیست، آن ترشح پاک است نیاز به تطهیر و یا حکم خاصی ندارد.


  اگر خون دارد، ولی خون حیض و نفاس نیست، استحاضه محسوب می شود و باید طبق اقسام استحاضه، به احکام آن عمل شود.


  یعنی خونی که خصوصیات حیض و نفاس را نداشته باشد، و بر اثر زخم و ... نیز نباشد؛ استحاضه محسوب می شود. (توضیح المسائل مراجع، ج 1، مسأله 433)


  شرائط و احکام حیض و نفاس هم که در پاسخهای قبلی بیان شده و نیاز به بیان مجدد نیست.
  ویرایش توسط میقات : ۱۳۹۱/۰۵/۲۵ در ساعت ۱۷:۳۴ دلیل: اصلاح غلط تایپی

  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.
صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود