جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه می توانیم به دوست داشتن خود جهت خدائی بدهیم ؟

نوشته
    144
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    7

چگونه می توانیم به دوست داشتن خود جهت خدائی بدهیم ؟

سلام
    چه جوری میشه برای خداوند دوست داشت؟
    میخوام همسر و فرزندانم رو برای خداوند دوست داشته باشم
    ولی نمیدونم چه جوری؟سعی کردم کلمه من و مال من رو از توی صحبتهام حذف کنم ولی عملا نمیتونم
    لطفا راهنماییم کنین

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۶:۳۹
    آموخته ام که وقتی ناامید میشوم ، خداوند با تمام عظمتش ناراحت میشود و عاشقانه انتظار میکشد که به رحمتش امیدوار شوم

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت پاسخ و جمع بندی

دوست داشتن برای خدا

سلام
    چه جوری میشه برای خداوند دوست داشت؟میخوام همسر و فرزندانم رو برای خداوند دوست داشته باشم ولی نمیدونم چه جوری؟سعی کردم کلمه من و مال من رو از توی صحبتهام حذف کنم ولی عملا نمیتونم لطفا راهنماییم کنین.

با سلام
    [justifyfull]مومنین شدید ترین محبتشان برای خداست.
    (وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْداداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّهِ وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه‏...)(البقره 165)نخست مى ‏گويد:" بعضى از مردم معبودهايى غير خدا براى خود انتخاب مى ‏كنند" (وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَتَّخِذُ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْداداً) (1).نه فقط بتها را معبود خود انتخاب كرده ‏اند بلكه" آن چنان به آنها عشق مى ‏ورزند كه گويى به خدا عشق مى ‏ورزند" (يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّهِ)." اما كسانى كه ايمان به خدا آورده‏ اند عشق و علاقه بيشترى به او دارند" (وَ الَّذِينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّهِ).چرا كه آنها مردمى انديشمند و دانا هستند و هرگز ذات پاك او را كه منبع‏ همه كمالات است رها نمى ‏كنند، هر ميل و محبتى در برابر عشق خدا در نظرشان بى ارزش و ناچيز است، اصلا آنها غير او را شايسته عشق و محبت نمى‏ بينند، جز به خاطر او، و در راه او كار نمى‏ كنند، در درياى بيكران عشق خدا آن چنان غوطه‏ ورند كه على ‏وار مى‏ گويند:فهبنى صبرت على عذابك فكيف اصبر على فراقك!:" گيرم كه بر عذاب تو صبر كنم اما با فراق و دورى تو چكنم" .اساسا عشق حقيقى هميشه متوجه نوعى از كمال است، انسان هرگز عاشق عدم و كمبودها نمى‏ شود، بلكه همواره دنبال هستى و كمال مى‏ گردد و به همين دليل آن كس كه هستى و كمالش از همه برتر است از همه كس به عشق ورزيدن سزاوارتر مى‏ باشد.كوتاه سخن اينكه همانطور كه آيه فوق مى ‏گويد: عشق و علاقه افراد با ايمان نسبت به خدا از عشق و علاقه بت پرستان به معبودهاى پنداريشان ريشه ‏دارتر و عميق تر و شديدتر است.چرا چنين نباشد آيا كسى كه واقعيتى را دريافته و به آن عشق مى ‏ورزد با كسى كه گرفتار خرافه و تخيل است مى‏ تواند يكسان باشد؟ عشق مؤمنان از عقل و علم و معرفت سرچشمه مى ‏گيرد اما عشق كافران از جهل و خرافه و خيال!.و باز به همين دليل عشق نخست به هيچ وجه متزلزل نمى ‏گردد ولى عشق مشركان ثبات و دوامى ندارد!(2)
    نتیجه :
    با توجه به آیه فوق و تفسیر آن هر محبتی که برای خدا باشد، نه تنها اشکال ندارد بلکه آن محبت خدایی است .شما ببینید اگر در جایی که خداوند امری فرموده و فرزند یا همسر شما مثلا سخن دیگری بگوید، به کدامیک عمل میکنید؟ اگر به امر خداوند متعال عمل میکنید، محبتتان به همسر و فرزند خدایی است وگرنه خیر.
    (1)" انداد" جمع" ند" به معنى" مثل" است، ولى به گفته جمعى از اهل لغت به مثلى گفته مى‏شود كه شباهت جوهرى به چيز ديگر دارد در حالى كه" مثل" مفهوم اعمى دارد. بنا بر اين معنى آيه چنين مى ‏شود كه: مشركان اعتقاد داشتند تنها در جوهر ذات شبيه خدا هستند و به تعبير ديگر صفات الهى- از روى جهل و نادانى- براى آنها قائل بودند.
    [/justifyfull]
    (2)تفسير نمونه، ج‏1، ص: 565

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۲/۱۹ در ساعت ۰۸:۴۵
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

5. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری