صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ===> چگونه دیگران را از خود برتر بدانیم؟ <===

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت ===> چگونه دیگران را از خود برتر بدانیم؟ <===

باسمه تعالی
    با عرض سلام و احترام
    از امامان بزرگوار دین اسلام، شنیده ایم که نبایستی خود را برتر از دیگران بدانیم، یا مثلا زمانی که از دری خارج می شوی همه را باید از خود برتر ببینی! ...و از این قبیل، بنده عین احادیث را حفظ نیستم.
    می خواستم بپرسم که چگونه میشود این طور بود؟ چگونه می شود افرادی را که از ضعف هایشان با خبریم و اخلاق نادرستشان را می دانیم را برتر از خود ببینیم؟
    درک این موضوع برای بنده سخت است، لطفا توضیحاتی را ارائه بفرمایید،
    با تشکر،
    التماس دعا

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۰/۰۱ در ساعت ۱۸:۵۴
    عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...

2.  

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت برتر دانستن دیگران

نقل قول نوشته اصلی توسط نیلوفر نمایش پست
    باسمه تعالی
    با عرض سلام و احترام
    از امامان بزرگوار دین اسلام، شنیده ایم که نبایستی خود را برتر از دیگران بدانیم، یا مثلا زمانی که از دری خارج می شوی همه را باید از خود برتر ببینی! ...و از این قبیل، بنده عین احادیث را حفظ نیستم.
    می خواستم بپرسم که چگونه میشود این طور بود؟ چگونه می شود افرادی را که از ضعف هایشان با خبریم و اخلاق نادرستشان را می دانیم را برتر از خود ببینیم؟
    درک این موضوع برای بنده سخت است، لطفا توضیحاتی را ارائه بفرمایید،
    با تشکر،
    التماس دعا

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1
    با سلام

باید از خودتان چند سوال بپرسید.
    1- آیا شما یقین دارید عاقبت بخیر خواهید شد؟
    2- آیا شما یقین دارید آنها مانند ساحران نخواهند شد و شاید در نهایت رستگار شوند ؟
    3- آیا شما همه عیوب خود را با عیوب آنها سنجیده اید و در این قضاوت خودتان را بهتر می دانید ؟
    چه بسا او خوبی های دارد که در نهایت موجب رستگاریش شود و شما بدی هایی دارید که درنهایت مانند بلعم باعورا شوید!تفکر به این سوالات تن انسان را می لرزاند که اصلا شاید در پایان کار او رستگار شود و توبه کند و من مغرور شوم و سقوط کنم!
    دو نکته :
    1-البته بحث حقانیت راه با بحث رستگاری نهایی جداست ، گاهی ما یقین داریم کار فردی غلط است اما این دلیل نمیشود که ما خود را از او بهتربدانیم چراکه ممکن است او توبه کند و ما با عجب ،خود را روسیاه کنیم!
    2- این مساله باعث نشود که ما از تکالیف خود سرباز زنیم و بگوییم :(خوب، همه که از ما بهترند پس دیگر آنها را امر به معروف نکنیم )خیر ، ما بایستی افراد کم توجه به دین را راهنمایی کنیم هرچند در همان حال خود را برتر از او ندانیم.انشالله مستنداتی در این زمینه ارائه خواهد شد.
    ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۲/۰۵ در ساعت ۱۱:۳۱
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    99
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    6

سلام خسته نباشید.سوال خیلی خوبیه چون من دچار خود در گیری شدم.
    مثل یه سیکل بدخیم مدام سوال دوستم نیلوفر و جواب های شما در ذهنم میآد.ولی بازم تمام نمیشه.می ترسم.

با افراد بدحجاب که خیلی خوب از خدای خودشون صحبت می کردن هم برخورد داشتم می دونم که نمیشه قضاوت کرد.

ولی با این افکار که مدام تکرار می شن چی کار کنم؟که خدای نکرده مغرور نشیم.
    امام صادق -علیه السلام- می فرماید :
    ]خداوندا از تو درخواست میکنم بحق محمد و آل محمد در چشمم نور
    و در دینداریم بصیرت و در قلبم یقین و در عملم اخلاص و در نفسم سلامت و در روزیم وسعت و مرا
    شکرگذار خودت قرار بده تا زمانی که زنده هستم.

نوشته
    37
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    10

سلام .با خوندن این مطالب به یاد این حدیث مولامون افتادم:
    ای مالک!اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی،فردا به آن چشم ،نگاهش مکن.
    شاید سحر توبه کرده باشد وتو ندانی! امیرالمومنین(ع)

باتشکر
    آیسان*

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اخلاقی 1 نمایش پست
    با سلام :gol:

باید از خودتان چند سوال بپرسید.

1- آیا شما یقین دارید عاقبت بخیر خواهید شد؟

2- آیا شما یقین دارید آنها مانند ساحران نخواهند شد و شاید در نهایت

رستگار شوند ؟

3- آیا شما همه عیوب خود را با عیوب آنها سنجیده اید و در این قضاوت

خودتان را بهتر می دانید ؟

چه بسا او خوبی های دارد که در نهایت موجب رستگاریش شود و شما

بدی هایی دارید که درنهایت مانند بلعم باعورا شوید!

تفکر به این سوالات تن انسان را می لرزاند که اصلا شاید در پایان کار او

رستگار شود و توبه کند و من مغرور شوم و سقوط کنم!

دو نکته :

1-البته بحث حقانیت راه با بحث رستگاری نهایی جداست ، گاهی ما یقین

داریم کار فردی غلط است اما این دلیل نمیشود که ما خود را از او بهتر

بدانیم چراکه ممکن است او توبه کند و ما با عجب ،خود را روسیاه کنیم!

2- این مساله باعث نشود که ما از تکالیف خود سرباز زنیم و بگوییم :

(خوب، همه که از ما بهترند پس دیگر آنها را امر به معروف نکنیم )

خیر ، ما بایستی افراد کم توجه به دین را راهنمایی کنیم هرچند در همان

حال خود را برتر از او ندانیم.

انشالله مستنداتی در این زمینه ارائه خواهد شد.:hedye:
    سلام و تشکر از پاسخ
    در رابطه با سؤال هایی که باید از خویش بکنیم، بگویم که نه قطعا از عاقبت به خیری خود یقین ندارم و همیشه از ترس آن به خدا پناه می برم. اما در مقایسه ها به این نتیجه رسیده ام که بنده نسبت به آن شخص برتری دارم! البته خیلی به برتری خود تأکید نمی کنم بیشتر از شخص دلزدگی پیدا میکنم که نمیدانم در نتیجه ی این دلزدگی ها چگونه در کنارشان باشم و ارتباطم را حفظ کنم؟
    برای اینکه این دلزدگی را رفع کنم باید چه کنم؟ آیا باید از آنها دور شوم و ارتباطم را قطع کنم چون ترس این که از آنها تأثیر منفی به بنده برسد را نیز دارم!

بهرحال کار سختیست! خیلی وقت ها هم میخواهیم از قضاوت دوری کنیم اما متأسفانه عقل یاری مان نمیکند و خیلی زود شخصیت ناپایدار فرد را می فهمد!

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط آیسان* نمایش پست
    سلام .:gol:با خوندن این مطالب به یاد این حدیث مولامون افتادم:

باتشکر
    آیسان*
    سلام و تشکر از حدیث
    این کار برای کسانی که شخصی را تنها 1 یا 2 بار میبینند و بعد از آن فراموششان میکنند کار آسانیست!
    ولی گاهی فردی بر رفتار خود تکرار می ورزد و دیگران شاهد رفتار نادرستش هستند... در این صورت کار خیلی دشوار می شود!
    در پناه حق

نوشته
    99
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط آیسان* نمایش پست
    سلام .با خوندن این مطالب به یاد این حدیث مولامون افتادم:

باتشکر
    آیسان*
    سلام .
    بله کاملا درسته اینو شنیدم ولی باذهنم چیکار کنم خب دست خود آدم که نیست یادش می مونه.
    و اگر نه دقیقا همین حدیث هم تو ذهنم می آد.
    اینکه تو ذهنمون هست هم گناه حساب میشه؟

امام صادق -علیه السلام- می فرماید :
    ]خداوندا از تو درخواست میکنم بحق محمد و آل محمد در چشمم نور
    و در دینداریم بصیرت و در قلبم یقین و در عملم اخلاص و در نفسم سلامت و در روزیم وسعت و مرا
    شکرگذار خودت قرار بده تا زمانی که زنده هستم.

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت خاطرات بد از افراد

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme a نمایش پست
    سلام .
    بله کاملا درسته اینو شنیدم ولی باذهنم چیکار کنم خب دست خود آدم که نیست یادش می مونه.:black (11):
    و اگر نه دقیقا همین حدیث هم تو ذهنم می آد.
    اینکه تو ذهنمون هست هم گناه حساب میشه؟

با سلام
    آنچه در ذهن شماست تا زمانی تبدیل به سوء ظن نشده گناه نیست .نظر مرحوم شهید ثانی درباره آنچه به ذهن خطور میکند،می نویسد:..والمراد من سوء الظن المحرم عقد القلب و حکمه علیه بالسوء من غیریقین به ،و اما الخواطر و حدیث النفس فهو معفو عنه.
    ترجمه : منظور از سوء ظنی که حرام است آن گمانی است که انسان به آن اعتقاد پیدا کند و بر اساس آن حکم صادر کند بدون آنکه یقین به آن داشته باشد و اما انچه به ذهن خطور میکند، مورد بخشش است و گناه نیست.
    (کشف الریبه ص20 )
    نکته ها:
    1- این ها در موردی است که شما از فردی گناه یقینی ندیده ایدو الا بعد از دیدن گناه ، حکم به صحت معنا ندارد.
    2-اگر گناهی از شخصی دیدید ، حق بیان آن را برای دیگران ندارید چراکه اگر بیان کنید غیبت است.
    3- این که خود را برتر از دیگران ندانیم در نفسمان است والا امر به معروف و نهی از منکر در جای خود واجب است .
    4- اصل این بحث (این که خود را برتر از دیگران ندانیم )برای این است که دچار تکبر نشویم.
    ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۱:۳۱
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اخلاقی 1 نمایش پست
    انشالله مستنداتی در این زمینه ارائه خواهد شد.

عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...

11. تشکر

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت عاقبت به شری

نقل قول نوشته اصلی توسط نیلوفر نمایش پست
    :moshtagh:

با سلام
    عالمی مستجاب الدعوه که عاقبت به شر شد:
    [سوره الأعراف (7): آيات 175 تا 178]
    وَ اتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِي آتَيْناهُ آياتِنا فَانْسَلَخَ مِنْها فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطانُ فَكانَ مِنَ الْغاوِينَ (175) وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَثْ ذلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ (176) ساءَ مَثَلاً الْقَوْمُ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآياتِنا وَ أَنْفُسَهُمْ كانُوا يَظْلِمُونَ (177) مَنْ يَهْدِ اللَّهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِي وَ مَنْ يُضْلِلْ فَأُولئِكَ هُمُ الْخاسِرُونَ (178)
    ترجمه:
    175- و براى آنها بخوان سرگذشت آن كس را كه آيات خود را به او داديم ولى (سرانجام) از (دستور) آنها خارج گشت و شيطان به او دست يافت و از گمراهان شد.
    176- و اگر مى‏ خواستيم (مقام) او را با اين آيات (و علوم و دانشها) بالا مى‏ برديم (اما اجبار بر خلاف سنت ماست لذا او را به حال خود رها ساختيم) ولى او به پستى گرائيد و از هواى نفس خويش پيروى كرد او همچون سگ (هار) است كه اگر به او حمله كنى دهانش را باز و زبانش را برون خواهد كرد و اگر او را به حال خود واگذارى باز همين كار را مى ‏كند (گويى آن چنان تشنه دنيا پرستى است كه هرگز سيراب نمى‏ شود) اين مثل جمعيتى است كه آيات ما را تكذيب كردند اين داستان ها را (براى آنها) بازگو كن شايد بينديشند (و بيدار شوند).
    177- چه بد مثلى دارند گروهى كه آيات ما را تكذيب كردند ولى آنها به خودشان ستم مى ‏كردند
    178- آن كس را كه خدا هدايت كند هدايت يافته (واقعى) او است و آنها را كه (به خاطر اعمالشان) گمراه سازد زيانكاران (واقعى) آنهايند.
    تفسير:
    دانشمندى كه در خدمت فراعنه در آمد:
    در اين آيات اشاره به يكى ديگر از داستانهاى بنى اسرائيل شده است كه يك الگو و نمونه، براى همه كسانى كه داراى چنين صفاتى هستند، محسوب مى‏ شود.همانطور كه در لابلاى تفسير آيات خواهيم خواند، مفسران احتمالات متعددى درباره كسى كه اين آيات پيرامون او سخن مى ‏گويد داده ‏اند، ولى بدون شك مفهوم آيه همانند ساير آياتى كه در شرائط خاصى نازل مى ‏گردد، كلى و همگانى و عمومى است.در آيه نخست روى سخن را به پيامبر كرده مى ‏گويد:" داستان آن كس را كه آيات خود را به او داديم ولى سرانجام از آنها خارج شد و گرفتار وسوسه‏ هاى شيطان گشت و از گمراهان گرديد، براى آنها بخوان" (وَ اتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِي آتَيْناهُ آياتِنا فَانْسَلَخَ مِنْها فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطانُ فَكانَ مِنَ الْغاوِينَ).اين آيه به روشنى اشاره به داستان كسى مى‏ كند كه نخست در صف مؤمنان بوده و حامل آيات و علوم الهى گشته، سپس از اين مسير گام بيرون نهاده، به همين جهت شيطان به وسوسه او پرداخته، و عاقبت كارش به گمراهى و بدبختى كشيده شده است.تعبير" انسلخ" كه از ماده" انسلاخ" و در اصل به معنى از پوست بيرون آمدن است، نشان مى ‏دهد كه آيات و علوم الهى در آغاز چنان به او احاطه داشت كه همچون پوست تن او شده بود، اما ناگهان از اين پوست بيرون آمد و با يك چرخش تند، مسير خود را به كلى تغيير داد!.از تعبير" فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطانُ" چنين استفاده مى‏ شود كه در آغاز شيطان تقريبا از او قطع اميد كرده بود، چرا كه او كاملا در مسير حق قرار داشت، اما پس از انحراف مزبور، شيطان به سرعت او را تعقيب كرد و به او رسيد و بر سر راهش نشست و به وسوسه‏گرى پرداخت، و سرانجام او را در صف گمراهان و شقاوتمندان قرار داد .آيه بعد اين موضوع را چنين تكميل مى ‏كند كه" اگر مى ‏خواستيم، مى ‏توانستيم او را در همان مسير حق به اجبار نگاه داريم و به وسيله آن آيات و علوم، مقام والا بدهيم" (وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها).ولى مسلم است كه نگاهدارى اجبارى افراد در مسير حق با سنت پروردگار كه سنت اختيار و آزادى اراده است، سازگار نيست و نشانه شخصيت و عظمت كسى نخواهد بود، لذا بلافاصله اضافه مى ‏كند:ما او را به اختيارش واگذارديم و او به جاى اينكه با استفاده از علوم و دانش خويش هر روز مقام بالاترى را بپيمايد" به پستى گرائيد و بر اثر پيروى از هوى و هوس مراحل سقوط را طى كرد" (وَ لكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ)." اخلد" از ماده" اخلاد" به معنى سكونت دائمى در يك جا اختيار كردن است، بنا بر اين" أَخْلَدَ إِلَى الْأَرْضِ" يعنى براى هميشه به زمين چسبيد كه در اينجا كنايه از جهان ماده و زرق و برق و لذات نامشروع زندگى مادى است.

ادامه دارد
    تفسير نمونه، ج‏7، ص: 12و13
    ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۱:۳۵
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

13. تشکرها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری