صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معنا و مفهوم نفاق

نوشته
    276
    حضور
    20 روز 14 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0

معنا و مفهوم نفاق

با سلام
    تا آنجایی که من میدانم برای از بین بردن نفاق انسان باید تلاش کند که رفتار و حرفهایش مطابق با آنچه در قلبش میگذرد باشد دیگر! و نباید خلاف آن را نشان دهد حالا چند سوال برای من مطرح میشود با توجه به اینکه در قلب انسان حالتهای متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد
    1. اگر انسان از فرد دیگری خوشش نیاد به هر دلیلی ایا برای دوری از نفاق لازم است که مطابق این احساس خود با او رفتار کند و این احساس را به او نشان دهد؟ و با رفتار خود آن را ابراز کند؟

2.اگر انسان چیزی را قلبا دوست نداشته باشد باید حتما آن را نشان دهد مثلا رفت و آمد با فردی خاص را دوست ندارد یا رفت و آمد زیاد را دوست ندارد یا مثلا مهمانیهای شب را دوست ندارد آیا باید طوری رفتار کند که دیگران متوجه احساس و نظر او بشوند و اگر خلاف احساس قلبی خود رفتار کند این به معنی نفاق است؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۰/۰۱ در ساعت ۱۸:۵۶
    کسی که نگاهت را نفهمد توضیح های طولانی ات را هم نخواهد فهمید!

2.  

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت

نقل قول نوشته اصلی توسط اسمان شهر نمایش پست
    با سلام
    تا آنجایی که من میدانم برای از بین بردن نفاق انسان باید تلاش کند که رفتار و حرفهایش مطابق با آنچه در قلبش میگذرد باشد دیگر! و نباید خلاف آن را نشان دهد حالا چند سوال برای من مطرح میشود با توجه به اینکه در قلب انسان حالتهای متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد
    1. اگر انسان از فرد دیگری خوشش نیاد به هر دلیلی ایا برای دوری از نفاق لازم است که مطابق این احساس خود با او رفتار کند و این احساس را به او نشان دهد؟ و با رفتار خود آن را ابراز کند؟

2.اگر انسان چیزی را قلبا دوست نداشته باشد باید حتما آن را نشان دهد مثلا رفت و آمد با فردی خاص را دوست ندارد یا رفت و آمد زیاد را دوست ندارد یا مثلا مهمانیهای شب را دوست ندارد آیا باید طوری رفتار کند که دیگران متوجه احساس و نظر او بشوند و اگر خلاف احساس قلبی خود رفتار کند این به معنی نفاق است؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1

[justifyfull]با سلام

منافق و نشانه های آن :

1-قال رسول الله - صلی الله علیه و آله- :" آية المنافق ثلاث اذا حدث كذب و اذا وعد اخلف و اذا ائتمن خان‏ " نشانه منافق سه چيز است : دروغگويى، پيمان‏شكنى، و خيانت در امانت‏ (نهج الفصاحه ص 156)

2- قال علی - علیه السلام- : "الغیبه آیه المنافق" غیبت کردن نشانه منافق است.(غررالحکم ص 221)

حال خودتان قضاوت کنید !
    [/justifyfull]
    ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۱/۱۲ در ساعت ۲۲:۰۲
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت

با سلام

منافق و نشانه های آن در قرآن کریم1)

نفاق و نشانه های آن اهمیت فراوانی دارد چراکه ممکن است انسان عمری را منافق گونه زندگی کند و خود آگاه نباشد، خطر منافقین آنقدر زیاد است که خداوند متعال برای تبیین موضوع نه تنها آیات زیادی از قرآن کریم را به آن اختصاص می دهد بلکه یک سوره مستقل را برای بیان ویژگی های آنان و عذابشان قرار می دهد .

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏
    إِذا جاءَكَ الْمُنافِقُونَ قالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّهِ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَ اللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنافِقِينَ لَكاذِبُونَ (1) اتَّخَذُوا أَيْمانَهُمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ إِنَّهُمْ ساءَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ (2) ذلِكَ بِأَنَّهُمْ آمَنُوا ثُمَّ كَفَرُوا فَطُبِعَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لا يَفْقَهُونَ (3) وَ إِذا رَأَيْتَهُمْ تُعْجِبُكَ أَجْسامُهُمْ وَ إِنْ يَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ كَأَنَّهُمْ خُشُبٌ مُسَنَّدَةٌ يَحْسَبُونَ كُلَّ صَيْحَةٍ عَلَيْهِمْ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ (4)

ترجمه:
    هنگامى كه منافقان نزد تو آيند مى ‏گويند: «ما شهادت مى‏ دهيم كه يقيناً تو رسول خدايى!» خداوند مى ‏داند كه تو رسول او هستى، ولى خداوند شهادت مى‏دهد كه منافقان دروغگو هستند (و به گفته خود ايمان ندارند). (1)
    آنها سوگندهايشان را سپر ساخته‏ اند تا مردم را از راه خدا باز دارند، وكارهاى بسيار بدى انجام مى ‏دهند! (2)
    اين بخاطر آن است كه نخست ايمان آوردند سپس كافر شدند از اين رو بر دلهاى آنان مهر نهاده شده، و حقيقت را درك نمى ‏كنند! (3)
    هنگامى كه آنها را مى ‏بينى، جسم و قيافه آنان تو را در شگفتى فرو مى‏ برد و اگر سخن بگويند، به سخنانشان گوش فرا مى‏ دهى اما گويى چوب هاى خشكى هستند كه به ديوار تكيه داده شده‏ اند! هر فريادى از هر جا بلند شود بر ضد خود مى ‏پندارند آنها دشمنان واقعى تو هستند، پس از آنان بر حذر باش! خداوند آن ها را بكشد، چگونه از حق منحرف مى ‏شوند؟! (4)

ادامه دارد

ترجمه آیت الله مکارم ص555

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۱۲ در ساعت ۰۵:۳۱
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

5. تشکرها 2

نوشته
    99
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 ساعت نامشخص
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اخلاقی 1 نمایش پست
    با سلام :gol:

هنگامى كه آنها را مى ‏بينى، جسم و قيافه آنان تو را در شگفتى فرو مى‏ برد و اگر سخن بگويند، به سخنانشان گوش فرا مى‏ دهى اما گويى چوب هاى خشكى هستند كه به ديوار تكيه داده شده‏ اند! هر فريادى از هر جا بلند شود بر ضد خود مى ‏پندارند آنها دشمنان واقعى تو هستند، پس از آنان بر حذر باش! خداوند آن ها را بكشد، چگونه از حق منحرف مى ‏شوند؟! (4)

ادامه دارد

ترجمه آیت الله مکارم ص555
    سلام ممنون بحث خوبیه.
    منظور از این قسمت را متوجه نشدم که از جسم و قیافه آنها در شگفتی و اینکه مثل چوب خشک می مونن.

این تعارف هایی که الکی هست ولی بین فامیل ها هم ردو بدل می شه هم حکم نفاق داره.
    امام صادق -علیه السلام- می فرماید :
    ]خداوندا از تو درخواست میکنم بحق محمد و آل محمد در چشمم نور
    و در دینداریم بصیرت و در قلبم یقین و در عملم اخلاص و در نفسم سلامت و در روزیم وسعت و مرا
    شکرگذار خودت قرار بده تا زمانی که زنده هستم.

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت منافق و نشانه های آن در قرآن کریم:(2)

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme a نمایش پست
    سلام ممنون بحث خوبیه.
    منظور از این قسمت را متوجه نشدم که از جسم و قیافه آنها در شگفتی و اینکه مثل چوب خشک می مونن.

این تعارف هایی که الکی هست ولی بین فامیل ها هم ردو بدل می شه هم حکم نفاق داره.

با سلام
    منافق و نشانه های آن در قرآن کریم2)
    با توجه به سوال پرسشگر گرامی بایستی بحث تفسیری آیات را به صورت کامل مطرح کنیم.
    تفسير: سرچشمه نفاق و نشانه هاى منافقان!
    قبل از ورود در تفسير اين آيات ذكر مقدمه ‏اى لازم به نظر مى ‏رسد و آن اينكه مساله نفاق و منافقان در اسلام از زمانى مطرح شد كه پيامبر ص به مدينه هجرت فرمود و پايه‏ هاى اسلام قوى، و پيروزى آن آشكار شد، و گرنه در مكه تقريبا منافقى وجود نداشت، زيرا مخالفان قدرتمند هر چه مى ‏خواستند آشكارا بر ضد اسلام مى‏ گفتند، و انجام مى ‏دادند، و از كسى پروا نداشتند و نيازى به كارهاى منافقانه نبود.اما هنگامى كه نفوذ و گسترش اسلام در مدينه دشمنان را در ضعف و ناتوانى قرار داد ديگر اظهار مخالفت به طور آشكار مشكل، و گاه غير ممكن بود، و لذا دشمنان شكست خورده براى ادامه برنامه ‏هاى تخريبى خود تغيير چهره داده، ظاهرا به صفوف مسلمانان پيوستند، ولى در خفا به اعمال خود ادامه مى‏ دادند.اصولا طبيعت هر انقلابى چنين است كه بعد از پيروزى چشمگير با صفوف منافقان روبرو خواهد شد، و دشمنان سرسخت ديروز به صورت عوامل نفوذى امروز در لباس دوستان ظاهری جلوه‏ گر مى‏ شوند، و از اينجا است كه می‏توان فهميد چرا اينهمه آيات مربوط به منافقين در مدينه نازل شده نه در مكه.اين نكته نيز قابل توجه است كه مساله نفاق و منافقان مخصوص به عصر پيامبر ص نبود، بلكه هر جامعه‏ اى- مخصوصا جوامع انقلابى- با آن روبرو هستند، به همين دليل بايد تحليلها و موشكافي هاى قرآن را روى اين مساله نه به عنوان يك مساله تاريخى، بلكه به عنوان يك مساله مورد نياز فعلى، مورد بررسى دقيق قرار داد، و از آن براى مبارزه با روح نفاق و خطوط منافقين در جوامع اسلامى امروز الهام گرفت.و نيز بايد نشانه ‏هاى آنها را كه قرآن به طور گسترده بازگو كرده است دقيقا شناخت، و از طريق اين نشانه‏ ها به خطوط و نقشه‏ هاى آنها پى ‏برد.نكته مهم ديگر اينكه خطر منافقان براى هر جامعه از خطر هر دشمنى بيشتر است، چرا كه از يك سو شناخت آنها غالبا آسان نيست، و از سوى ديگر دشمنان داخلى هستند، و گاه چنان در تار و پود جامعه نفوذ مى ‏كنند كه جدا ساختن آنها كار بسيار مشكلى است و از سوى سوم روابط مختلف آنها با ساير اعضاء جامعه كار مبارزه را با آنها دشوار مى ‏سازد.به همين دليل اسلام در طول تاريخ خود بيشترين ضربه را از منافقان خورده، و نيز به همين دليل قرآن سخت ترين حملات خود را متوجه منافقان ساخته و آن قدر كه آنها را كوبيده هيچ دشمنى را نكوبيده است‏
    .

تفسير نمونه، ج‏24، ص: 147

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۲:۰۳
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت منافق و نشانه های آن در قرآن کریم:(3)

با سلام
    منافق و نشانه های آن در قرآن کریم3)
    با توجه به اين مقدمه به تفسير آيات باز مى ‏گرديم:
    [justifyfull]نخستين سخنى را كه قرآن در اينجا در باره منافقان مطرح مى‏ كند همان اظهار ايمان دروغين آنها است كه پايه اصلى نفاق را تشكيل مى‏ دهد، مى‏ فرمايد:" هنگامى كه منافقان نزد تو مى ‏آيند مى‏ گويند ما شهادت مى‏ دهيم كه حتما تو رسول خدايى"! (إِذا جاءَكَ الْمُنافِقُونَ قالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّهِ) «1».سپس قرآن مى‏ افزايد" خداوند مى ‏داند كه تو فرستاده او هستى، ولى خداوند گواهى مى‏ دهد كه منافقان دروغگو هستند" (وَ اللَّهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَ اللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنافِقِينَ لَكاذِبُونَ).و از اينجا نخستين نشانه نفاق، روشن مى ‏شود و آن دوگانگى ظاهر و باطن است كه با زبان مؤكدا اظهار ايمان مى ‏كنند، ولى در دل آنها مطلقا خبرى از ايمان نيست، اين دروغگويى و كذب، اين دوگانگى درون و برون محور اصلى نفاق را تشكيل مى ‏دهد.قابل توجه اينكه: صدق و كذب بر دو گونه است، صدق و كذب خبرى، صدق و كذب" مخبرى"، در قسم اول، معيار، موافق و مخالف واقع بودن است در حالى كه در قسم دوم، موافقت و مخالفت با اعتقاد، مطرح مى ‏باشد، به اين معنى كه اگر انسان، خبرى مى ‏دهد كه مطابق با واقع است، ولى بر خلاف عقيده او، آن را كذب (مخبرى) مى ‏ناميم، و اگر موافق عقيده او است، صدق.روى اين حساب، شهادت منافقان به رسالت پيامبر اسلام ص از نظراخبار، هرگز كذب نبود، يك واقعيت بود. ولى از نظر گوينده و مخبر چون برخلاف عقيده آنها بود كذب محسوب مى ‏شد، لذا قرآن مى ‏گويد، تو پيغمبر خدا هستى اما اينها دروغ مى ‏گويند! به تعبير ديگر: منافقان نمى‏ خواستند، خبر از رسالت پيامبر ص بدهند، بلكه مى ‏خواستند از اعتقاد خود به نبوت او خبر دهند، و مسلما در اين خبر دروغگو بودند.
    __________________________________________________[/justifyfull]
    (1) در اينجا" ان" به صورت مكسور ذكر شده، اين به خاطر آن است كه لام تاكيد بر سر خبر آمده و در چنين صورتى در تقدير، مقدم است (البيان فى غريب اعراب القرآن).

تفسير نمونه، ج‏24، ص: 149

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۲:۰۴
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت منافق و نشانه های آن در قرآن کریم:(4)

باسلام
    منافق و نشانه های آن در قرآن کریم4)
    [justifyfull]اين نكته نيز قابل توجه است كه آنها در شهادت خود انواع تاكيدها را به كار بردند «1» و خداوند نيز با قاطعيت با همان لحن، آنها را تكذيب مى‏ كند، اشاره به اينكه در برابر آن قاطعيت، چنين قاطعيتى لازم است.ذكر اين نكته نيز در اينجا لازم است كه" منافق" در اصل از ماده" نفق" (بر وزن نفخ) به معنى نفوذ و پيشروى است، و" نفق" (بر وزن شفق) به معنى كانال ها و نقب هايى است كه زير زمين مى‏ زنند تا براى استتار يا فرار از آن استفاده كنند.بعضى از مفسران گفته ‏اند بسيارى از حيوانات مانند موش صحرايى و روباه و سوسمار براى لانه خود دو سوراخ قرار مى ‏دهند: يكى آشكار كه از آن وارد و خارج مى ‏شوند، و ديگرى پنهانى كه اگر احساس خطرى كنند از آن مى ‏گريزند، اين سوراخ پنهانى را" نافقاء" گويند «2» و به اين ترتيب" منافق" كسى است كه طريقى مرموز و مخفيانه براى خود برگزيده، تا با مخفى‏ كارى و پنهان ‏كارى در جامعه نفوذ كند، و به هنگام خطر از طريق ديگر فرار نمايد.آيه بعد به دومين نشانه آن ها پرداخته چنين مى ‏گويند:" آنها سوگندهايشان را سپر ساخته ‏اند، تا مردم را از راه خدا بازدارند" (اتَّخَذُوا أَيْمانَهُمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ)." آنها كارهاى بسيار بدى انجام مى ‏دهند" (إِنَّهُمْ ساءَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ).چرا كه در ظاهر ابراز ايمان مى ‏كنند، و در باطن كفر مى‏ ورزند، و در طريق هدايت مردم به آئين حق، ايجاد مانع مى ‏نمايند، و چه عملى از اين بدتر و زشت‏ تر؟.[/justifyfull]

تفسير نمونه، ج‏24، ص: 150

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۲:۰۶
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

10. تشکرها 2

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت منافق و نشانه های آن در قرآن کریم:(5)

با سلام
    منافق و نشانه های آن در قرآن کریم5)
    "[justifyfull] جنة" از ماده" جن" (بر وزن فن) در اصل به معنى پنهان كردن چيزى از حس است، و" جن" (بر وزن سن) به خاطر اينكه موجودى است ناپيدا، اين واژه بر او اطلاق مى‏ شود، و از آنجا كه" سپر" انسان را از ضربات اسلحه دشمن،مستور مى‏ دارد در لغت عرب به آن،" جنة" گفته مى‏ شود، و باغ هاى پردرخت را نيز به خاطر مستور شدن زمين هايشان،" جنت" مى‏ گويند.به هر حال، اين يكى از آثار نفاق است، كه خود را در زير پوششى از نام مقدس خداوند، و سوگندهاى غلاظ و شداد، قرار مى‏ دهند تا چهره واقعى خويش را مكتوم دارند، عواطف مردم را به سوى خود جلب كرده و از اين طريق به اغفال آنها بپردازند و" فَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ" كنند.اين تعبير ضمنا نشان مى‏ دهد كه آنها دائما با مؤمنان در حال جنگ و ستيزند، و هرگز نبايد فريب اين ظاهرسازى و چرب‏ زبانى آن ها را خورد، زيرا انتخاب سپر مخصوص ميدان هاى نبرد است.درست است كه در بعضى از مواقع، انسان چاره‏اى جز سوگند ندارد، و يا لا اقل سوگند كمك به بيان اهميت موضوع مورد نظر مى ‏كند، ولى نه سوگند دروغ، و نه سوگند براى هر چيز و هر كار كه اين شيوه منافقان است.در آيه 74 سوره توبه مى ‏خوانيم يَحْلِفُونَ بِاللَّهِ ما قالُوا وَ لَقَدْ قالُوا كَلِمَةَ الْكُفْرِ:" آنها به خدا سوگند ياد مى ‏كنند كه (سخنان زننده در غياب پيامبر) نگفته ‏اند، در حالى كه قطعا سخنان كفرآميز گفته‏ اند".[/justifyfull]

تفسير نمونه، ج‏24، ص: 151

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ در ساعت ۲۲:۰۷
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    276
    حضور
    20 روز 14 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون از پاسخ شما ولی خیلی قضیه را پیچیده کردید سوال من بیشتر به روابط بین دو فرد مسلمان در یک جامعه اسلامی مربوط بود نه دشمنان اسلام و.....( گرچه میدانم که ممکن است نفاق از همین روابط معمول ما آغاز شده و در صورتی که آن را از بین نبریم بر روی دین و اعتقادات ما تاثیر منفی داشته باشد) ببینید من در سوال اول خود این مطلب را بیان کردم در مورد روابطمان با افراد فامیل و دوست و آشنا ( مثلا خاله ، دایی ، همسر برادر، برادر زاده ، دوست ، همسایه و.......) میخواهم بدانم که در برخورد با این افراد هم باید درون و بیرون ما یکی باشد مثال میزنم فرضا همسر برادر من رفتار و عادت هایی دارد که من از آن متنفرم و تا به حال هم به قضیه نفاق و..... توجه نداشته ام و نفرت خودم را ابراز نکرده ام و از این به بعد میخواهم خودم را از صفت نفاق اصلاح کنم و در عین حال اگر هم بخواهم احساس قلبی خود را نسبت به این افراد نشان دهم باعث اختلافات خانوادگی میشود و.....مثال هایی از این دست خواهشا کمی کاربردی تر و به روز تر به سوال من جواب دهید
    یا شاید هم من باید سوالم را به شکل دیگری میپرسیدم مثلا : نفاق در رابطه بین دو فرد مسلمان ( نه معاند با خدا و پیامبر) چه جایگاهی دارد؟ آیا بحث نفاق فقط به رابطه بین انسان با خدا و پیامبر(ص) و اعتقادات دینی مربوط میشود یا خیر در رابطه بین دو فرد مسلمان هم نفاق میتواند وجود داشته باشد؟ و اگر این مطلب صحت دارد لطفا توضیح دهید که چگونه میتوان قلب را از این نوع نفاق پاک کرد؟
    ویرایش توسط آسمان ... : ۱۳۹۰/۱۰/۱۶ در ساعت ۱۱:۱۸
    کسی که نگاهت را نفهمد توضیح های طولانی ات را هم نخواهد فهمید!

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت نفاق و دورویی

نقل قول نوشته اصلی توسط اسمان شهر نمایش پست
    ممنون از پاسخ شما ولی خیلی قضیه را پیچیده کردید سوال من بیشتر به روابط بین دو فرد مسلمان در یک جامعه اسلامی مربوط بود نه دشمنان اسلام و.....( گرچه میدانم که ممکن است نفاق از همین روابط معمول ما آغاز شده و در صورتی که آن را از بین نبریم بر روی دین و اعتقادات ما تاثیر منفی داشته باشد) ببینید من در سوال اول خود این مطلب را بیان کردم در مورد روابطمان با افراد فامیل و دوست و آشنا ( مثلا خاله ، دایی ، همسر برادر، برادر زاده ، دوست ، همسایه و.......) میخواهم بدانم که در برخورد با این افراد هم باید درون و بیرون ما یکی باشد مثال میزنم فرضا همسر برادر من رفتار و عادت هایی دارد که من از آن متنفرم و تا به حال هم به قضیه نفاق و..... توجه نداشته ام و نفرت خودم را ابراز نکرده ام و از این به بعد میخواهم خودم را از صفت نفاق اصلاح کنم و در عین حال اگر هم بخواهم احساس قلبی خود را نسبت به این افراد نشان دهم باعث اختلافات خانوادگی میشود و.....مثال هایی از این دست خواهشا کمی کاربردی تر و به روز تر به سوال من جواب دهید
    یا شاید هم من باید سوالم را به شکل دیگری میپرسیدم مثلا : نفاق در رابطه بین دو فرد مسلمان ( نه معاند با خدا و پیامبر) چه جایگاهی دارد؟ آیا بحث نفاق فقط به رابطه بین انسان با خدا و پیامبر(ص) و اعتقادات دینی مربوط میشود یا خیر در رابطه بین دو فرد مسلمان هم نفاق میتواند وجود داشته باشد؟ و اگر این مطلب صحت دارد لطفا توضیح دهید که چگونه میتوان قلب را از این نوع نفاق پاک کرد؟
    با سلام به دوست گرامی

هدف بنده از اینکه بحث را گسترده تر مطرح کردم این بود که به موضوع با دیدی جامع نگاه کنیم همانطور که خودتان اشاره فرمودید عده ای در زمانی سربازان علی (علیه السلام) بودند لکن زمانی در مقابل او ایستادند و بعد ها در مقابل فرزند گرامش جنگیدند!

اما خصوص سوال شما در پست های بعدی به صورت مشروح خواهد آمد.

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۰/۱۰/۱۸ در ساعت ۲۲:۲۲
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری