جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شرح چند حديث از پيامبر(صلّی الله علیه و آله وسلّم)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32

  شرح چند حديث از پيامبر(صلّی الله علیه و آله وسلّم)
  سوگند

  «الحَلْفُ حِنْثٌ أَوْ نَدَمٌ.» سوگند یا دروغ شود یا پشیمانی آورد؛ یعنی عظمت خدا بدانید و فرمانش عظیم دارید و به هر چیزی و هر ساعتی نامش بر سبیلِ سوگند بر زبان مرانید و خدای تعالی را نشانه سوگند مکنید. و تعظیم بعضی فرشتگان این است که: «ما أعْظَمَ شَأْنُک» یعنی پادشاهی که پادشاهی او را سزاوار است و منزّهی و دوری از وصف های ناسزا، شأن و خطر تو چه عظیم و بزرگ است؛ خدای تعالی گوید که: آن بنده نمی داند که به هیچ حال سوگند خوردن به اندک نمی دارد. پارسایی، ابلیس را دید، گفتش: تو را دوست دارم چه فرمایی و چه دوست داری تا آن کنم؟ گفت: بسیار خور و نماز را به وقت مگذار، مرد عهد کرد که نماز را به وقت نگاه دارد و نیز سوگند بر دهان نگیرد.

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32  سلام

  «اَلسَّلامُ تَحِیَّةٌ لِمِلَّتِنا و أَمانٌ لِذِمَّتِنا» سلام، آفرین است ملت ما را، و ذمّتِ ما را امان است؛ یعنی چون بر دیگری رسد و سلام کند گویی که بر وی آفرین کرده باشد و از شرّ خویشتن ایمن کرده باشد، و اگر جواب شنود همین حال یافته باشد. و حضرت مصطفی صلی الله علیه و آله و امیرالمؤمنین علی علیه السلام چون مؤمنی را دیدندی به سلام پیشدستی کردندی و حضرت مصطفی صلی الله علیه و آله کنیزکی را دید که سبویی بشکسته بود و از بیم کدبانوی به خانه نمی توانست رفتن، می گریست، پس حضرت رسالت پناه با آن کنیزک برفت تا شفاعت کند. چون به درِ خانه رسید آواز داد که: «السّلامُ علیک» یا اهل خانه؛ کدبانو بشنید و جواب نداد، دیگر بار سلام کرد، هم چنین بشنید و تغافل زد. چون آن حضرت سیّم بار سلام بگفت زن از جای برجست و گفت: عَلیکَ السّلام یا رَسُولَ اللّه یا نبیّ اللّه، جواب از آن ندادم تا سلام تو بر من بسیار باشد، پس حضرت رسول از بهر کنیزک شفاعت کرد، زن عفوش کرد و آزادش کرد


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32  زکات

  «اَلزَّکوةُ قَنطَرَةُ الْاِسْلامِ» زکات، پل اسلام است؛ یعنی چنان که کسی بی پل نتواند که بر آب بگذرد خداوند اسلام بی زکات از اسلام منفعتی نیابد و به آن ثواب نرسد، و در خبر است که هر روزی که آفتاب برآید فرشته ای بر راست و فرشته ای بر چپ آفتاب می رود و می گوید: الهی! هر آن که از مال نفقه می کند عوضش بازده، و هر که نفقه نکند به هلاکش بر. و نفقه دو نوع است: صدقه است و نفقه بر عیال است که بر درِ بهشت سه سطر نوشته است؛ اوّل لا إله الاّ اللّه، دوم أمّتی گناهکار و خداوند آمرزگار، سیّم یافتیم آنچه کردیم و آنچه از پیش فرستادیم سود کردیم، و بر آن چه باز گذاشتیم زیان کردیم. و حضرت مصطفی فرماید که: مال را باز یابید به زکات دادن، و بیماران را به دادن صدقه مداوا کنید، و به خواندن دعا بلا و آفت ها رد کنید.

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32  نماز قرب آور

  «اَلصَّلوةُ قُرْبانُ کُلِّ تَقِیٍّ» نماز، نزدیک کننده هر پرهیزکاری است؛ به خدای تعالی. گفته اند که: متقی و پرهیزکار آن بود که در دنیا از گناهان بپرهیزد چنان که آن کس که در میان خارستان و پای برهنه می رود و خود را از آزار خارها باز می دارد.

 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32  راستی و دروغ زنی

  «اَلصِّدْقُ طُمَأْنینَةٌ و الکِذْبُ رَیْبَةٌ» راست گفتن، آرامش دهد و دروغ به شکّ افکند؛ یعنی هرکس که از چیزی خبر دهد اگر راست گوید و آن کس عاقل بود در دلش ساکنی و اطمینانی پدید آید، و اگر دروغ گوید آن کس را در دلش شکّی پدید آید.
  و بدان که اصل و اساسِ هر چیز، راست گفتن است و شرّ هر شرّی، دروغ گفتن است، و دروغ گفتن الاّ کافری و فرومایگی نبود، و اگر دروغ و کژی درمیان خلقان نیامدی در عالم هیچ بیراهی نبودی. و مردی به نزدیک حضرت مصطفی صلی الله علیه و آله آمد و گفت: می خواهم که مرا هیچ گناه حاصل نیاید. گفت: عهد کن با من که هرگز دروغ نگویی. مرد عهد کرد و از پس آن چون خواستی که گناهی کند بیندیشیدی که اگر این گناه بکنم نتوانم که حضرت مصطفی علیه السلام را بگویم که رسوا شوم، و نتوانم که نگویم که دروغ گفته باشم از دست بداشتی. و حضرت رسول فرماید که: هر که گواهی به دروغ دهد روز قیامت سخن نگفته باشد و پای ننهاده باشد که به دوزخش اندازند و بیشترین لفظ «وَیْل» در قرآن در حق دروغ زنان است، و هر که دروغ خواهد گفتن چون بیندیشد که خدا وی را می بیند و سخنش می شنود و سرّش می داند سزاوار بود که شرم دارد و نگوید: و حضرت مصطفی صلی الله علیه و آله گوید که: از من شش چیز بپذیرید تا من شما را به بهشت بپذیرم: اوّل چون سخن گویید راست گویید، دوّم وعده را خلاف مکنید، سیّم امانت به جای آرید، چهارم دست از خیانت باز دارید، پنجم چشم را از حرام باز دارید، ششم فرج را از زنا نگاه دارید.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود