جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا نمی شود به هیچ استدلالی یقین کرد؟

نوشته
    294
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 1 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا نمی شود به هیچ استدلالی یقین کرد؟

دلیل این سخن را در این جا با یک مثال تحریر می کنم:
    مثلا شما یک استدلال می اورید برای وجود خدا اما ممکن است این استدلال آینده رد شود یا به آن اشکال شود یعنی افرادی با علم و دقت بیش تری به همین استدلال نگاه کنند و به آن اشکال کنند یا همین الان این اشکال را کرده باشند و من آن را ندیده باشم لذا چون این احتمال وجود دارد من نمی توانم به تطابق با واقع بودن نتیجه استدلال یقین کنم و در هر حال احتمال می دهم به آن اشکالی وارد شود و در نتیجه استدلال رد شود
    پس به هیچ استدلالی نمی شود یقین کرد
    مثلا علمای سنی خیلی برای عوام سنی ها دلیل عقلی برای درست بودن عقایدشان می آورند و مردم هم قبول می کنند ولی اگر همین مردم اشکالات شیعه را به آن استدلال می شنیدند هیچ گاه این استدلال را قبول نمی کردند مثل قضیه توسل و...
    حالا من آزاد اندیش از بالا دارم به این قضیه(رد عالم شیعه به استدلال عقلی عالم سنی) نگاه می کنم بعد می گم من حرف سنی را قبول کنم یا حرف شیعه را؟
    ممکن است حرف سنی(شرک بودن توسل) درست باشد و بعدا یکی از علمای اهل سنت اشکال شیعه را رد کنند
    و ممکن است که حرف شیعه درست باشد و بعدا یکی از علمای شیعه ردی بر همین رد مذکور عالم سنی کند .
    خلاصه هر استدلالی امکان دارد در آینده توسط افرادی دیگر رد شود پس نمی توان به هیچ استدلالی یقین کرد
    منشا این اتفاق و احتمال عدم تسلط انسان به تمام بطنهای قضیه و خطاپذیر بودن عقل انسان و... است

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 4

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۱/۱۰ در ساعت ۱۹:۵۹
    حضرت استاد مصطفی ملکیان:
    من هرچیزی را حقیقت بدانم دنبالش می‌دوم. تا وقتی X را حقیقت بدانم به x ملتزمم. بعد که می‌فهمم X حقیقت ندارد، Y حقیقت دارد، X را رها می‌کنم و به y می‌چسبم.

من حقیقت را فوق‌ هر مشرب و مسلک و ایسمی می‌دانم. این حقیقت طلبی همیشه در من وجود داشت. همیشه دوست داشتم به حقیقت وفادار باشم و نه به یک مکتب خاص. این مسأله باعث می‌شد که نتوانم «قرار» بگیرم.

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط ahlobit نمایش پست
    دلیل این سخن را در این جا با یک مثال تحریر می کنم:
    مثلا شما یک استدلال می اورید برای وجود خدا اما ممکن است این استدلال آینده رد شود یا به آن اشکال شود یعنی افرادی با علم و دقت بیش تری به همین استدلال نگاه کنند و به آن اشکال کنند یا همین الان این اشکال را کرده باشند و من آن را ندیده باشم لذا چون این احتمال وجود دارد من نمی توانم به تطابق با واقع بودن نتیجه استدلال یقین کنم و در هر حال احتمال می دهم به آن اشکالی وارد شود و در نتیجه استدلال رد شود
    پس به هیچ استدلالی نمی شود یقین کرد.
    مثلا علمای سنی خیلی برای عوام سنی ها دلیل عقلی برای درست بودن عقایدشان می آورند و مردم هم قبول می کنند ولی اگر همین مردم اشکالات شیعه را به آن استدلال می شنیدند هیچ گاه این استدلال را قبول نمی کردند مثل قضیه توسل و...
    حالا من آزاد اندیش از بالا دارم به این قضیه(رد عالم شیعه به استدلال عقلی عالم سنی) نگاه می کنم بعد می گم من حرف سنی را قبول کنم یا حرف شیعه را؟
    ممکن است حرف سنی(شرک بودن توسل) درست باشد و بعدا یکی از علمای اهل سنت اشکال شیعه را رد کنند
    و ممکن است که حرف شیعه درست باشد و بعدا یکی از علمای شیعه ردی بر همین رد مذکور عالم سنی کند .
    خلاصه هر استدلالی امکان دارد در آینده توسط افرادی دیگر رد شود پس نمی توان به هیچ استدلالی یقین کرد
    منشا این اتفاق و احتمال عدم تسلط انسان به تمام بطنهای قضیه و خطاپذیر بودن عقل انسان و... است

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 4

السلام علیک یا اباالمهدی

با سلام خدمت شما و تسلیت شهات امام حسن عسکری علیه السلام

ahlobit گرامی ؛ ادعای شما این است که :

هر استدلالی امکان دارد در آینده توسط افرادی دیگر رد شود پس نمی توان به هیچ استدلالی یقین کرد .
    این ادعا صحیح نیست.

توضیح :

یک ساختمان را در نظر بگیرید دارای یکسری مواد است مانند گچ ، آجر،آهن و ... که ساختمان با آنها ساخته می شودو همچنین دارای یک شکل و صورتی است که ساختمان بر طبق آن ساخته می شود.
    استدلال نیز همین گونه است دارای ماده و صورت است. اگر ماده و صورت استدلالی یقینی و صحیح باشد حتما آن استدلال ، قطعی و یقینی است و هیچگاه نقض و رد نمی شود.

ادامه دارد ...

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

استدلال ها دارای انواع مختلفی هستند مانند برهان ، جدل ، مغالطه و .... در میان انواع استدلال ، برهان در نهایت استواری و اتقان است. زیرا در برهان ماده و صورت قیاس در نهایت استواری و یقین هستند لذا نتیجه برهان نیز کاملا متقن است و جای هیچگونه اشکال و تشکیکی باقی نمی ماند.
    به عنوان مثال؛ در ریاضیات استدلال می شود و برهان آورده می شود که "مجموع زوایای داخلی مثلث ، 180 درجه است." این استدلال چون از لحاظ ماده و صورت کامل است هیچگاه توسط دیگری رد نخواهد شد.
    و یا در علم کلام استدلال اورده می شود که "خداوند متعال جسم نیست." اگر استدلال آورده شده از مقدمات یقینی استفاده کرده باشد (یعنی ماده قیاس یقینی و صحیح باشد.) همچنین شکل و صورت قیاس کامل باشد ، استدلال آورده شده و نتیجه آن توسط هیچ کسی رد نخواهد شد.

اما اگر شخصی استدلالی غیر از برهان بیاورد (ماده و یا صورت یقینی و صحیح نباشد) در این صورت امکان دارد این قیاسی که تشکیل داده است صحیح نباشد و توسط دیگران رد می شود . حتی گاهی اوقات نتیجه و ادعا یک مطلب صحیحی است اما چون از راه نادرست بر آن استدلال می شود آن استدلال قابل توسط دیگران رد می شود.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

با توضیحات دو پست قبل روشن شد که چرا برخی از استدلال ها ، بعد از مدتی توسط شخص دیگری نقص می شود. به عبارت دیگر ؛ دو دلیل برای رد شدن یک استدلال وجود دارد:

1. ماده قیاس یعنی مقدماتی که قیاس از آنها استفاده کرده مشکل داشته است.

2. صورت قیاس یعنی شکل ظاهری قیاس دارای اشکال باشد.

در صورتی که شخصی آگاهانه یا ناآگاهانه (مغرضانه یا غیر مغرضانه ) استدلالی بیاورد که حداقل یکی از دو مشکل فوق در آن باشد قطعا قیاسش دچار مشکل است و قابل خدشه است.

بسیاری از غرض ورزان آگاهانه از این روش استفاده می کردن و حق را ناحق و ناحق را حق جلوه می دادند.

6. تشکرها 2

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

ممکن است یک عالم سنی اینگونه استدلال کند که :

توسل به معصومین , توسل به غیر خدا است.
    توسل به غیر خدا , شرک است.
    توسل به معصومین , شرک است.

ممکن است در ابتدا این استدلال صحیح به نظر برسد اما کسی که آشنایی به معارف بلند اسلام دارد متوجه می شود که این استدلال صحیح نیست و دارای اشکالاتی است . مهمترین اشکال این استدلال این است که مواد آن یقینی و صحیح نیست. صغری استدلال (
    توسل به معصومین , توسل به غیر خدا است.) به هیچ عنوان صحیح نیست. و چون در استدلال از ماده اشتباه (صغری کاذب است) استفاده شده است لذا این استدلال یقینی و قطعی نیست و توسط عالمان شیعه رد می شود.

---------------------------------------------
    * تذکر : دوستان بزرگوار توجه کنند در این تاپیک در پی اثبات شرک نبودن توسل نیستیم و این مسأله را از باب مثال مطرح کردیم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری