صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا میشود به وسیله علم به معنای science خدا را ثابت کرد

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا میشود به وسیله علم به معنای science خدا را ثابت کرد

با عرض سلام
    در قسمتهای مختلف با دوستان و کاربران در مورد امور علمی در رابطه با خلقت بحثهای پراکنده است که بنده لازم دانستم برای انسجام ان بحثها و اصولا برسی این موضوع که ایا میشود به وسیله علم به معنای science خدا را ثابت کردبپردازم تا در این راه بتوانیم بیشتر با هم تعامل داشته باشیم.
    برای رسیدن به این هدف اول باید ببینم که هدف علم( science) چیست و در واقع چه راهی را میپیماید علم نوعی حرفۀ پیچیده است که کارکردهایی در زندگی بشر دارد شاید گفته شود که علم در پی کشف حقیقت است اما این‌گونه نیست علم سوال‌هایی را مطرح کند و با ابزاری که در اختیار دارد جواب‌هایی برای آن سوال‌ها پیدا می‌کند فقط همین علم از جامعه پول و امکانات می‌گیرد تا ابزار لازم را بدست آورد تا بتواند جواب سوال‌هایی را بدهد که پیش رویش قرار گرفته است سوال‌ها هم ممکن است از داخل علم و یا از جای دیگری برخیزد در مورد اینکه آیا خدا وجود دارد یا نه لااقل علمی که بشر تا به امروز داشته است علمی نیست که بتواند به این سوال بپردازد پس کلا علم( science)هدفی برای پیدا نمودن خداوند یا رد ان ندارد و اگر دانشمندی در این باره نظری مطرح میکند نظر شخصی خودش است نه نظری بر پایه اثبات علمی پس باید گفت علم (science) در معناى اصطلاحى تحصيل نظام مند دانش جديد درباره طبيعت است كه با روش هاى معين به دست مى آيد و هدف آن برقرار كردن رابطه ثابت بين پديدار ها (phenomens) است حال اگر در این رابطه علم با پدیده برخورد کرد که خارج از حوزه طبیعت باشد ان را مامواری طبیعت نمیبیند و سعی میکند که با فرضیه ان را به حوزه طبیعت باز کرداند و این امر یکی از همان مسائلی است که علم را در راه اثبات یا عدم اثبات خداوند کمک نمیکند پس از چه راهی میشود که به وسیله علم خداوند را ثابت کرد به این وسیله که ثابت شود تمام عنصری که در عالم وجود دارد از جنس ماده و در حوزه طبیعت نیستند برای این منظور باید در حوزه های فیزیک و کیهان‌شناسی به دنبال پدیدهای غیر مادی باشیم چون اصولا اگر علم( science) بخواهند مستقیم از طریق ماده به خدا برسند این امکان ندارد یعنی دانشمندان تصور دارند که اگر خدا وجود داشته باشد باید بالاخره انتهای این زنجیر عظیم جهان هستی (ماده) به خدا منتهی شود یعنی خدا بالاخره باید حلقه ی اخر این زنجیر عظیم باشد ( ولی چون علم هیچ وقت تمام نمی شود و هیچ وقت دانشمندان نمی توانند این زنجیر را کاملا سیر کنند و به حلقه ی آخر برسند در اثبات خدا نمی توانند حرفی بزنند (یعنی نه می توانند رد کنند و نه می توانند اثبات کنند) و کلا گیج می شوند این اشتباه از انجا نشات می گیرد که فکر می کنند که کلا چیزی غیر از ماده وجود ندارد و چیزی ماورای ماده را متصور نیستند و اگر خدا وجود داشته باشد اثر مادی ان باید کشف شود و فرض می کنند خدا یا اثر مادی خدا حلقه ی آخر این زنجیر عظیم هستی باید باشد اما هرگز نمی توانند اثر مادی خدارا کشف کنند
    در ادامه به اثار غیر مادی در عالم ماده اشاره خواهیم کرد و به برسی میدان هیگز و انرژِی تاریک یا میدان خلا کوانتومی و مباحثی از این دست خواهیم پرداخت

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۱۱/۱۷ در ساعت ۲۰:۲۴
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

2.  

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    در ادامه بحت میخوایم بحث را از ماده شروع کنیم و تعریفی از ان داشته باشیم و ببینیم واقعا در جهان ما تمام اجزاع حکم مادی دارند تعريف فيزيك از ماده به تعريف عام آن نزديك باشد شيئي داراي ابعاد با خواصي همانند جرم ، جاذبه ، بار و احيانا نور و مغناطيس و غيره اگر هم در مواردي اين تعريف با تئوري ها و مشاهدات آزمايشگاهي ما سازگار نباشد به اصلاح يا تغيير تعريف خود از ماده دست نزده ايم بلكه به موازات آن مفاهيم ديگري همانند فوتون ، ضد ماده ، ماده تاريك ، اتر و غيره را تعريف كرده ايم پس باید ببینیم که واقعا این مفاهیم مادی هستند یا نه پس اول به بحث نور میپردازیم و ان را مورد برسی قرار میدهیم
    يكي از اين نقاط تاريك در فيزيك بحث نور و ماهيت آن است ميدانيد كه دو نظريه در مورد ماهيت نور ميدانداری می كنند كه يكی بر ماهيت ذره ای و ديگری بر ماهيت موجی آن صحه مي گذارد طرفداران نظريه ذره اي بودن نور مجبور به تعريف مفهومي بنام فوتون شده اند كه جرم سكونش برابر صفر است که در مورد جرم فوتون
    واقعیت جرم فوتون ، به خاصیت عکس مجذوری قانون کولن بر می‌گردد. بر اساس قانون کولن ، نیروی الکتریکی که دو ذره باردار به یکدیگر وارد می‌کنند، نیرویی است که با مجذور فاصله بین آنها نسبت معکوس دارد. اما این مطالب در تمام شرایط دقیقا درست نیستند، یعنی در فواصل خیلی کوچکتر انحرافاتی وجود دارد و این نیرو دقیقا عکس مجذوری نیست. در این حالت باید فوتونها را ذراتی دارای جرم بدانیم. اما در موارد دیگر که تقریبا بیشتر موارد را شامل می‌شود، این نیرو دقیقا عکس مجذوری است. بنابراین در این حالت باید فوتونها را ذراتی بدون جرم تصور کنیم در مورد سرعت نور نيز آن را سرعت حد در هستي ميدانند كه براي رساندن ذره اي هر چند كوچك ( مثلا الكترون ) به سرعت نور بينهايت انرژي نياز است و بنابراين رساندن سرعت ذرات به سرعت نور محال است و به همين دليل فوتون به عنوان ذره اي با جرم سكون صفر تعريف شده است حال ببينيم اين حرفها با تعريف جديد مبادي بنيادي آفرينش يعني ماده و انرژي چگونه خواهند شد ؟
    با اين سؤال شروع مي كنم . آيا فضاي بين زمين و خورشيد پر از نور خورشيد هست يا خير ؟ جواب البته مثبت است . با اين حساب چرا فقط چهره ماه روشن است ؟ با اينكه نور هست چرا بقيه فضا براي ما روشن نيست ؟ پاسخ به اين سؤال در همين واقعيت نهفته است كه نور بدون تعلق به يك جسم مادي نه خودش را نشان مي دهد و نه ماده را و در تعلق ، هم خود و هم ماده را نمايش مي دهد . يعني اثر آن ( روشنايي ) در تركيبش با ماده ظاهر مي شود . با اينكه هست ولي بدون وجود ماده نمايشي ندارد . پس بايد بين نور و روشنايي يك تفاوت اساسي قائل شويم . فيزيك اين دو را با هم اشتباه گرفته است و چون نور را بصورت خالص در اختيار ندارد فكر مي كند روشنايي همان نور است و اين مبناي به خطا رفتن فيزيك در اين زمينه شده است به این معنا که نور را نمیشود به عنوان ماده یا انرژی تعریف کرد لطفا خيلي دقت كنيد : فيزيك مي گويد ، ميدان الكتريكي با سرعت نور منتشر مي شود ، يعني مثلا اگر همين الان يك گلوله را باردار كنيم ميدان الكتريكي حاصل از آن با سرعت نور در محيط منتشر مي شود ، يا مثلا اگر همين الان نيروگاهي در جنوب( بوشهر) وارد شبكه شود ميدان الكتريكي با سرعت نور در سيم منتشر مي شود تا به شمال (رشت )کشور برسد
    ميدان مغناطيسي هم همينطور ، اگر همين الان در يك آهنرباي الكتريكي ميدان مغناطيسي ايجاد كنيم اين ميدان با سرعت نور منتشر مي شود ميدان الكترومغناطيسي يك آنتن و يا ميدان جاذبه جرم هم همينطور همه اين ميدانها با سرعت نور منتشر مي شوند اين واقعيت براي شما چه حقيقتي را تداعي مي كند ؟
    اين سرعت مرموز ، واقعيتي بنام ميدان ، اينها چه ارتباطي با هم دارند ؟ كمي فكر كنيد !! همه اينها شما را به يك اصل مي رساند
    نور نه ذره است نه موج و اصلا نور حركت ندارد ، آنچه حركت و در نتيجه سرعت دارد چيز ديگري است باز هم فکر کنيد در واقع نور اگر ذره و موج نیست چیست و ماهیت وجودی او در عالم ماده چگونه تعریف میشود در ادامه در مورد مابقی مفاهیم بحث را دنبال میکنیم

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ در ساعت ۰۴:۲۶

التماس دعا بزمئ

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    همانطور که در اول بحث گفتم منظور ما از این بحثها این است که ببینم در عالم مادی ما چیزی غیر از ماده وجود دارد یا نه در ادامه بحث در مورد ماده تاریک یا انرژِی تاریک بحث خواهیم کرد که ایا اصلا چنین چیزی وجود دارد یا اگر وجود دارد میتوان ان را از جنس ماده خواند در اخترشناسی و کیهان شناسی، ماده‌ای فرضی است که چون از خود نور (امواج الکترومغناطیسی) گسیل یا بازتاب نمی‌کند، نمی‌توان آن را مستقیما" دید اما از اثرات گرانشی موجود بر روی اجسام مرئی، مثل ستاره‌ها و کهکشان‌ها، می‌توان به وجود آن پی برد برای شرح علت چرخش و منسجم ماندن کهکشان ها نیاز به گرانش یا جاذبه بیشتر داریم. یعنی نسبت به آنچه که دیده می شود به ماده بیشتری نیاز داریم و بدین صورت است که میتوانیم ادعای وجود ماده تاریک را کنیم. ماده تاریک کمک می کند تا توضیح دهیم که چگونه خوشه های کهکشانی با هم یکجا باقی میمانند و میزان عظیم اثرات عدسی گرانش چگونه بوجود می آید یک تصویر هنری از ماده تاریک توزیع متناسب شکل باریونی (ذره سنگین) و غیر باریونی ماده را نشان میدهد تصور فعلی دانشمندان این است که یک بخش کوچک ماده تاریک باریونی است؛ یعنی ذرات مرکب از پرتون و نیوترون که به شکل گاز سرد و چگال (متراکم)، اجرام بدون تابش مانند سیاه چاله ها، ستاره های نیوترونی، کوتوله های خاکستری و سیارات یتیم (بطور معمول به ماچو(MACHO) مشهور اند Massive Astrophysical Compact Halo Objects).
    اما به نظر نمی رسد که مقدار ماده باریونی تاریک به قدری باشد که بتواند اثرات ضمنی ماده تاریک را توجیه کند. از این جهت، جمع بندی مربوط به اینکه اکثر ماده تاریک باید غیر باریونی و به شکل ذرات همگرای ضعیف یا ویمپ (Weakly Interacting-WIMP Massive Particles) می باشند پس وجود ماده تاریک اثبات حتمی دارد حال باید ببینیم که واقعا ماده است یا نه تعریف ما از ماده چه بود جرم ، جاذبه ، بار و احيانا نور و مغناطيس و غيره و تعریف ما از نور چه بود نور بدون تعلق به يك جسم مادي نه خودش را نشان مي دهد و نه ماده و این امر با مشاهده فضا برای ما مسلم است چون اگر ماده تاریک واقعا ماده بود باید به مانند ماده نور را نمایان کند پس این تاریکی که وجود دارد و داری قدرت است هیچ نشانهای از ماده در خود ندارد ولی چون ما چیزی را غیر از ماده در تصور خود نمیتوانیم جای دهیم ان را ماده تاریک میخوانیم که اصولا اشتباه است پس واقعا این قدرت تاریک که اثرات گرانشی دارد چیست اگر ماده نیست چه میتواند باشد

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ در ساعت ۲۰:۱۶

التماس دعا بزمئ

نوشته
    557
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 17 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    34

سلام و عرض ادب خدمت بیطرف منصف گرامی
    دوست عزیز بیانات شما هنوز ادامه دارد؟
    جان نباشد جز خبر در آزمون
    هر که را افزون خبر جانش فزون

نوشته
    895
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
    پس واقعا این قدرت تاریک که اثرات گرانشی دارد چیست اگر ماده نیست چه میتواند باشد
    خوب معلوم است عزیزم

یا ماده است یا انرژی

به گفته ی خودت اولی نیست پس دومی است

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    22

نقل قول نوشته اصلی توسط غلامعلی نوری نمایش پست
    خوب معلوم است عزیزم

یا ماده است یا انرژی

[justifyfull]شايد اين قدرت تاريك انرژي باشد.
    اما با اين جمله مخالفم كه مي گوييد يا ماده است يا انرژي. يعني فرض سومي وجود ندارد؟
    يعني تمام موجودات عالم يا ماده هستند يا انرژي؟
    خدا هم كه موجود است يا ماده است يا انرژي؟
    اگر ثابت كنيم خدا ماده نيست، طبق اين جمله، بايد انرژي باشد. در حالي كه مي دانيم خدا انرژي هم نيست. چون او خود خالق انرژي است.
    بنابراين موجودات عالم محدود به فقط ماده يا انرژي نيستند و ممكن است فرض سوم و يا حتي چهارمي هم وجود داشته باشد.[/justifyfull]

مقدم شما را به حضور در وبلاگ «چند جرعه معنويت» دعوت مي نمايم.
    yamahdi-adrekni.mihanblog.com

بانــــــــــــــــــــو

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط متحیر نمایش پست
    سلام و عرض ادب خدمت بیطرف منصف گرامی
    دوست عزیز بیانات شما هنوز ادامه دارد؟
    با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
    همانطور که در جاهای مختلف با شما دوست عزیز در مورد مسائل فیزیک و امثال اینها بحث داشتم به این نتیجه رسیدم که یک قسمت مخصوص این گونه بحثها درست کنم که با تبادل نظر با شما دوستان عزیز به معلومات خود بیفزایم قصد بنده این است که خدمت دوستان عرض کنم ناشناختهای علمی چنان زیاد هستند که علم موجود امروز قادر به جواب تمام انها نیست پس ما انسانها به تکیه به چیزی به نام علم که هنوز توانای حل خیلی از مسائل را ندارد نمیتوانیم منکر وجود خداوند بشویم و اگر بتوانیم مخلوقاتی را معرفی کنیم که خارج از دایره عالم ماده در همین عالم ماده وجود دارد به حلقه کمشده میرسیم که متافیزیک خواهید بود اگر به اول بحث نگاه کنید میبیند که گفته شده دانشمندان هر چیزی را که حتی هیچ نشانه از ماده یا انرژی در ان نمیتوانند پیدا کند چون تصوری غیره ماده ندارد ان را با فرضیه در ردیف ماده قرار میدهند که این میتواند اشتباه باشد البته بنده همانطور که در بخش اول بحث خدمت شما عرض کردم در ادامه این بحثها قصد داشتم خلا کوانیومی و بعد میدان و بعد مابقی مفاهیم را مطرح کنم ولی اگر شما مایل هستید که بحث را در حال حاضر فقط در مورد این مورد شروع کنید مابقی توضیحات را میشود بعدا هم گفت بنده مشتاق شنیدن نظرات جناب عالی و استفاده از فرمایشات شما هستم
    نقل قول نوشته اصلی توسط غلامعلی نوری نمایش پست
    خوب معلوم است عزیزم

یا ماده است یا انرژی

جناب نوری عزیز فرمودند اگر ماده نیست انرژی است اول با عرض سلام خدمت ایشان عرض کنم که انرژی هم در ردیف ماده است و تعریف ماده بر ان جاری میباشد پس وقتی میگویم ماده. انرژی را هم شامل میشود البته به نوع دیکر. حال دوست عزیز اگر شما میفرماید که انرژِی است دلیل خود را بر این مدعا عرض بفرماید تا استفاده کنیم

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۱۱/۲۱ در ساعت ۰۴:۰۵

التماس دعا بزمئ

نوشته
    895
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط مجاهد گمنام نمایش پست
    در حالي كه مي دانيم خدا انرژي هم نيست. چون او خود خالق انرژي است.
    درود
    چطور می دانید ؟

مگر خود خدا را دیده اید که انرژی نیست ؟

چگونه می دانید توضییح بفرمایید
    ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۹۰/۱۱/۲۲ در ساعت ۱۰:۵۹

نوشته
    557
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 17 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    34

عرض سلام خدمت شما دوست عزیز همانطور که در جاهای مختلف با شما دوست عزیز در مورد مسائل فیزیک و امثال اینها بحث داشتم به این نتیجه رسیدم که یک قسمت مخصوص این گونه بحثها درست کنم که با تبادل نظر با شما دوستان عزیز به معلومات خود بیفزایم قصد بنده این است که خدمت دوستان عرض کنم ناشناختهای علمی چنان زیاد هستند که علم موجود امروز قادر به جواب تمام انها نیست پس ما انسانها به تکیه به چیزی به نام علم که هنوز توانای حل خیلی از مسائل را ندارد نمیتوانیم منکر وجود خداوند بشویم و اگر بتوانیم مخلوقاتی را معرفی کنیم که خارج از دایره عالم ماده در همین عالم ماده وجود دارد به حلقه کمشده میرسیم که متافیزیک خواهید بود
    سلام وعرض ادب خدمت شما بیطرف منصف گرامی
    مطالبی را که در بالا ذکر کردید
    نامها و عبارات آشنایی بود و لی استنتاجهایی عجیب داشتند
    ازآنجا که رشته تحصیلی من فیزیک نیست
    و آخرین باری که فیزیک خواندم بیست، سی سال قبل بود هر چند نمرات عالی گرفتم ولی مباحث آن مربوط به فیزیک حرکت (مکانیک نیوتونی) گرما و هم چنین فیزیک الکتریسیته بود که تکرار خلاصه ای از نظریات ماکسول و یا فیزیک پزشکی که بیشتر مربوط به کاربرد فیزیک در آن رشته بود.
    و دیگر فرصت مطالعه نداشتم به جز جند جلد کتاب به یادگار مانده از دوران نوجوانی و مقالات جسته وگریخته در مجلاتی نظیر دانشمند و یا کتابهای مربوط به نجوم و بعضی از مطالب استیفن هاوکینگ و یا تاریخ علم
    بنابراین تمام سواد من همین مطالب پیش پا افتاده است که به مدد حافظه کُند و آلزایمر ناشی از سن غبار زمان بر آنها سایه انداخته
    تا بحال که مطلب شما را دنبال کنم جز مخالفت کلی با استنتاجهای شما عرض دیگری ندارم
    با این اوصاف منتظر می مانم تا بحث شما پیشرفت کند
    از دیگر دوستان و کاربران خواهش میکنم اگر به این مطالب علاقه دارند و آشنایی کارشناسانه تری دارند نظر خود را ابراز کنند

متشکرم
    ویرایش توسط متحیر : ۱۳۹۰/۱۱/۲۲ در ساعت ۱۲:۰۱
    جان نباشد جز خبر در آزمون
    هر که را افزون خبر جانش فزون

نوشته
    895
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    1

حال دوست عزیز اگر شما میفرماید که انرژِی است دلیل خود را بر این مدعا عرض بفرماید تا استفاده کنیم
    درود بر منصف عزیز

گرامی می دانم این نکته را می دانید که من و شما و دیگر دوستان باید بر اساسا یافته های اختر فیزیکی و دانشپذیر روز سخن بگوییم

پس دانشمندان تشکیلات جهان هستی را اینگونه بیان کرده اند

70 در صد انرژی تاریک
    25 درصد ماده ی تاریک
    4درصد هیدروژن و هلیوم
    0.5 درصد ستارها
    0.3 درصد نوترینو
    0.03درصد عناصر سنگین

ایا میشود به وسیله علم به معنای science خدا را ثابت کرد

نمونه ی دیگر
    Dark energy that is the dominant component (73 percent) of the universe. The remaining portion of

the universe consists of ordinary matter and dark matter.

اگر شما یافته ی نوینی جز این دارید بفرمایید
    ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۹۰/۱۱/۲۲ در ساعت ۱۷:۱۵

صفحه 1 از 14 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)