جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا بین تواضع و فروتنی در برابر خدا و انسان فرق است ؟

نوشته
    173
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 2 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا بین تواضع و فروتنی در برابر خدا و انسان فرق است ؟

با عرض سلام خدمت همه شما دوستان كانوني عزيز

ميخواستم بپرسم كه متواضع و فروتن بودن يعني چه و اينكه آيا فرق است بين متواضع بودن
    در برابر خدا و انسان؟

ممنون ميشوم جواب دهيد.

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۱/۲۲ در ساعت ۲۲:۴۲

2. تشکر

3.  

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت تواضع

نقل قول نوشته اصلی توسط طلاوت نمایش پست
    با عرض سلام خدمت همه شما دوستان كانوني عزيز

ميخواستم بپرسم كه متواضع و فروتن بودن يعني چه و اينكه آيا فرق است بين متواضع بودن
    در برابر خدا و انسان؟

ممنون ميشوم جواب دهيد.

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1
    با سلام [justifyfull]
    1- معنای تواضع و فروتنی:برای معنا کردن تواضع از قاعده (تعرف الاشیاء باضدادها) استفاده میکنیم یعنی برای شناخت تواضع به سراغ ضد آن میرویم که تکبر باشد ، تکبر یعنی اینکه خود را از دیگران برتر بدانی همانطور که شیطان به همین دلیل در مقابل انسان سجده نکرد و گفت ...انا خیر منه خلقتنی من نار و خلقته من طین ...)، من از او بهترم من را از آتش خلق کردی و او را از گل ، و چه زیبا خداوند متعال در آیه بعد پاسخ او را می دهد که...فما یکون لک ان تتکبر فیها...)تو چه چیزی (از خودت) داری که تکبر می ورزی خلاصه اگر ثروتت یا مقامت یا سوادت یا ... تو را فریب داد و فکر کردی از دیگران برتری یعنی تکبر ورزیدی و اگر فهمیدی که همه اینها نعمت های الهی است اولا شکر آن را بجا می آوری و ثانیا خود را از کسی برتر نمیبینی چون چیزی از خودت نداری که به آن بنازی و مانند آن عارف سالک سلیمان نبی(ص) خواهی گفتهذا من فضل ربی)،یعنی نعمت هایم از جانب خداست.
    [/justifyfull]
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    (1)- سوره الاعراف/آیه:12
    (2)-
    سوره النمل/ آیه:40
    ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۱/۰۱/۲۴ در ساعت ۲۲:۳۲
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت تواضع

با سلام[justifyfull]
    2- البته بین تواضع در برابر خداوند متعال و تواضع دربرابر دیگر انسان ها تفاوت وجود دارد .تواضع در برابر خداوند متعال به معنای عمل به دستورات الهی است ، همان که عرفای واصل کامل، هرگاه از آنها سوال میشد :چگونه به عرفان برسیم ؟میگفتند : انجام واجبات وترک محرمات . اما معنای تواضع در برابر مردم :امام رضا (ع) می فرمایند: تواضع آن است که با مردم چنان رفتار کنی که دوست داری با تو رفتار شود. البته تواضع علاماتی دارد که پیامبر اکرم(ص) آن را اینگونه توصیف میکنند:1-در هر مجلسی وارد شدی جای خاصی را برای خود در نظر نگیری (که مثلا من باید بالای مجلس بنشینم).2-به هرفردی (هرچنداو کوچکتر وفقیرتر و کم سوادتر از تو باشد)برخورد کردی اول سلام کنی.3- جدال را ترک کنی هرچند برحق باشی.4- دوست نداشته باشی تو را به باتقوا بودن بستایند(هرچند انسان باتقوایی باشی)(1)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    (1)- وسایل الشیعه / ج12/ص:108[/justifyfull]
    ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۱/۰۱/۲۴ در ساعت ۲۲:۳۷
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری