جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل لطف زیاد خدا به بنده ای که شایسته آن نیست چیست؟

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    23

دلیل لطف زیاد خدا به بنده ای که شایسته آن نیست چیست؟

سلام خدمت همه کاربران عزیز.
    یک سوالی هست که خیلی وقته فکرم رو مشغول کرده و به جوابش نتونستم دست پیدا کنم
    خواهش میکنم اگر کسی از دوستان میتونه کمکم کنه.
    من تو زندگیم خیلی آدم خوب و عابدی نیستم (البته آدم بدی هم نیستم) ولی با این حال خداوند همیشه تو زندگیم لطف خاصی بهم داشته و داره و من تو این مساله موندم که آیا این واقعا لطف خداست؟یا همانطور که خدا خودش تو قران نسبت به گناهکار ها گفته که هر چی بخوان تو این دنیا بهشون میدم تا در غفلت خود غرق شوند،به عبارتی خداوند بعضی ها را به حال خودشون رها کرده؟بنظر شما کاربران عزیز بنده باید به کدوم طرف قضیه امیدوار باشم؟
    قسمت خوبش که لطف خداست؟یا قسمت بدش که رها کردن بنده از سوی خداست؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۱/۲۴ در ساعت ۱۵:۰۶

2.  

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط karshenas نمایش پست
    خداوند همیشه تو زندگیم لطف خاصی بهم داشته و داره و من تو این مساله موندم که آیا این واقعا لطف خداست؟یا همانطور که خدا خودش تو قران نسبت به گناهکار ها گفته که هر چی بخوان تو این دنیا بهشون میدم تا در غفلت خود غرق شوند،به عبارتی خداوند بعضی ها را به حال خودشون رها کرده؟بنظر شما کاربران عزیز بنده باید به کدوم طرف قضیه امیدوار باشم؟ قسمت خوبش که لطف خداست؟یا قسمت بدش که رها کردن بنده از سوی خداست؟

قبل از پاسخ، به متن آیه ای که بدان اشاره کردید توجه نمائید، احتمالا آیه مورد نظر شما چنین باشد:
    من كاَنَ يُرِيدُ الْعَاجِلَةَ عَجَّلْنَا لَهُ فِيهَا مَا نَشَاءُ لِمَن نُّرِيدُ ثُمَّ جَعَلْنَا لَهُ جَهَنَّمَ يَصْلَئهَا مَذْمُومًا مَّدْحُورًا(اسراء آیه 18) آن كس كه (تنها) زندگى زودگذر (دنيا) را مى‏طلبد، آن مقدار از آن را كه بخواهيم- و به هر كس اراده كنيم- مى‏دهيم سپس دوزخ را براى او قرار خواهيم داد، كه در آتش سوزانش مى‏سوزد در حالى كه نكوهيده و رانده (درگاه خدا) است.

پاسخ:
    اولا
    لطف خداوند در این دنیا شامل همه می باشد یعنی خداوند همه گروه های مؤمن و کافر را کمک می کند، آنجا که می فرماید:
    كُلاًّ نُمِدُّ هؤُلاءِ وَ هَؤُلاءِ مِنْ عَطاءِ رَبِّكَ وَ ما كانَ عَطاءُ رَبِّكَ مَحْظُوراً (اسراء آیه 20) هر يك از اين دو گروه را از عطاى پروردگارت، بهره و كمك مى‏دهيم و عطاى پروردگارت هرگز (از كسى) منع نشده است

پس دادن و ندادن خداوند دلیل خوب یا بد بودن انسانها نیست، اشتباهی که بعضی از مردم دارند همین است که فکر می کنند باز بودن درب الطاف خداوندی به خاطر خوب بودن و بسته بودنش به خاطر بد بودن خودشان است، و یا بالعکس، خیر! خوبی خدا (عطاء ربک) شامل همه می شود، البته اگر بخواهد، که در آیه 18 بدان اشاره شد.

ثانیا
    خوف و رجاء از لوازم ایمان به خداست، قرآن کریم می فرماید:
    تَتَجافى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِعِ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَ طَمَعاً وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ (سوره سجده آیه 16) پهلوهايشان از بسترها در دل شب دور مى‏شود (و بپا مى‏خيزند و رو به درگاه خدا مى آورند) و پروردگار خود را با بيم و اميد مى‏خوانند، و از آنچه به آنان روزى داده‏ايم انفاق مى‏كنند!

پس اشکالی ندارد هم نگران گناهانتان باشید و همه متشکر از عنایت خدا، که این خود علامت ایمان است.

موفق باشید.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    127
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگر می ترسید که از دسته غافلان باشید که خدا به آنها همه چیز می دهد

خب بهتر است غافل نباشید!

شما مساله ای که این قدر واضحه و تکلیفتون رو روشن می کنه، ول کردید، دنبال علم غیب می چرخید؟
    ویرایش توسط علی1390 : ۱۳۹۰/۱۱/۲۵ در ساعت ۲۱:۳۰

نوشته
    96
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 1 نمایش پست
    البته اگر بخواهد، که در آیه 18 بدان اشاره شد.
    یعنی چی اگه بخواهد؟!
    مگه پارتی بازیه

من فکر می کنم خیلی از این ماجرا های خوب و بد یه اتفاقه که ما با ذهنیت خودمون بهش جهت میدیم
    مرا اينگونه باور کن...
    کمي تنها ،
    کمي بي كس... ،
    کمي از يادها رفته... ،
    خدا هم ترک ما کرده ،
    خدا ديگر کجا رفته...؟!
    نمي دانم مرا آيا گناهي هست..؟
    که شايد هم به جرم آن ،
    غريبي و جدايي هست..؟؟؟

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

سلام دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط عاشقان نمایش پست
    یعنی چی اگه بخواهد؟!
    مگه پارتی بازیه

من فکر می کنم خیلی از این ماجرا های خوب و بد یه اتفاقه که ما با ذهنیت خودمون بهش جهت میدیم

اینکه خداوند به کسانی مال بیشتری دهد لزوما به معنای این نیست که به او محبت بیشتری دارد یا به تعبیر شما بخواهد پارتی بازی کند، بلکه مال بیشتر به معنای مسؤلیت بیشتر است، یعنی به عکس است هرچه دارائی (دارائی اعم از مال و قدرت و زیبائی و استعداد و غیره) فرد بیشتر باشد مسئولیت او بیشتر می شود، در واقع فرصت دیگری به او داده است، که اگر به نحو احسن از آن استفاده کند به نفعش می شود و الا خسران مبین خواهد بود.

در جهان بینی توحیدی همه انسانها نزد خداوند مسئولِ داده های الهی هستند، هرچه عنایات الهی به آنها بیشتر شود مسئولیتشان نیز بیشتر، قرآن کریم هرجا صحبت از بهره مندی از نعمات کرده مسئولیتی را نیز در کنار آن بیان داشته است، مثلا واژه کلوا را جستجو کنید، هرجا فرمود بخور، در کنارش کاری را خواسته:
    بخورید و اسراف نکنید، اعراف31.
    بخورید و فساد نکنید، بقره60.
    بخورید و تبعیت شیطان نکنید، بقره168.
    بخورید و شکر کنید، بقره172.
    بخورید و از خدا بترسید، مائده88.
    بخورید وزکات دهید، انعام141.
    بخورید و طغیان نکنید، طه81.
    بخورید و عمل صالح نمائید، مؤمنون51.
    بخورید و بسوی او برمیگردید، ملک15.

موفق باشید.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۰/۱۱/۲۶ در ساعت ۰۷:۵۱
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

7. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری