جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چهارم ربیع الثانی سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چهارم ربیع الثانی سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی
  چهارم ربیع الثانی سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی

  ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابیطالب ـ علیهما السّلام ـ از سادات حسنی و از بزرگان این خاندان و مورد احترام امامان عصر خود و از راویان موثق بوده است.

  زندگی امامزاده عبدالعظیم حسنی از حیث تولّد، تعداد امامانی كه وی آنان را درك كرده و نیز تاریخ وفاتش به طور مشخص و معین در منابع ذكر نشده است و هر آنچه هست مورد اختلاف است.
  برخی تولد ایشان را در سال 173 هجری قمری در زمان امام موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ در مدینه دانسته اند و بنابراین نقل، آن جناب ده ساله بوده اند كه امام موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ از دنیا رفته است.[1] برخی دیگر از منابع تولد وی را در سال 202 هجری دانسته اند و لیكن مأخذ آن را ذكر نكرده اند و این گفته مدرك درستی ندارد، زیرا حضرت عبدالعظیم راوی هشام بن حكم است و او در سال 198 هجری در گذشته است و به گفته برخی منابع حضرت عبدالعظیم محضر مبارك حضرت رضا ـ علیه السّلام ـ را نیز درك نموده و حال این كه آن جناب در سال 203 هجری به شهادت رسیدند.[2]
  در مقابل چنین منابعی كه ذكر نموده اند ایشان ایام زندگانی حضرت امام موسی بن جعفر و امام رضا ـ علیهما السّلام ـ را درك نموده است. مؤلف كتاب روح و ریحان می نویسد كه حضرت عبدالعظیم حسنی خدمت سه امام از ائمه ـ علیهم السّلام ـ یعنی امام جواد، امام هادی و امام حسن عسكری ـ علیهم السّلام ـ را درك كرده و هرگز و به طور تحقیق خدمت حضرت علی بن موسی الرضا ـ علیه السّلام ـ شرفیاب نشده است و بعضی از روایاتی كه آن جناب از حضرت رضا ـ علیه السّلام ـ نقل كرده است به واسطه اصحاب است.[3]

  شیخ طوسی عبدالعظیم حسنی را در رجال خویش در زمرة اصحاب امام هادی و امام حسن عسكری ـ علیهما السّلام ـ ذكر كرده است[4] و آنچه از منابع در رابطه با آن جناب به دست می آید این است كه: وی فرزند عبدالله بن علی از نوادگان امام حسن مجتبی ـ علیه السّلام ـ و نام مادرش فاطمه بنت عقبة بن قیس بود. حضرت عبدالعظیم از همسرش به نام خدیجه بنت قاسم بن حسن بن زید كه دختر عموی خویش بود.[5]

  پسری داشت به نام محمد كه وی نیز همانند پدر بزرگوارش فردی زاهد و شریف بود.[6] و دختری داشت به نام «ام سلمه» كه همسر محمد بن ابراهیم بن ابراهیم بن حسن گردید.[7] و به طور قطع زندگانی وی مصادف بود با ایام زندگانی دو امام معصوم یعنی امام جواد و امام هادی ـ علیهما السّلام ـ . و از طرف آن بزرگواران شدیداً مورد احترام و محل اعتماد و اطمینان بوده است، وی نیز در تعظیم و اكرام آن حضرات اهتمام فراوان داشت. او دین خود را به محضر امام هادی ـ علیه السّلام ـ عرضه داشت كه حضرت فرمودند: به خدا قسم این همان دینی است كه خداوند نسبت به بندگانش به آن رضایت داده است.[8]


  بنابر آنچه از مطالب تذكره نویسان اسلامی بر می آید حضرت عبدالعظیم حسنی ـ علیه الرحمه ـ در حدود سال 250 ه‍ ق بر حسب امر مبارك امام علی النقی الهادی ـ علیه السّلام ـ برای ترویج و تبلیغ احكام دین مبین اسلام و پیشوائی جماعت شیعیان از عراق وارد شهر ری گردید[9] نجاشی در رجال خویش از احمد بن محمد بن خالد برقی روایت كرده است كه:

  عبدالعظیم حسنی از ترس سلاطین جور وارد ری شد و به طور مخفیانه در خانه مردی از شیعیان در منطقه «سكة الموالی» اقامت گزید و در آنجا روزها را روزه و شب ها را به نماز می گذرانید و مخفیانه از آن خانه خارج شده و قبری كه متعلق به یكی از اولاد حضرت موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ بود را زیارت می كرد تا این كه شیعیان یكی پس از دیگری وی را شناختند و در نهایت یكی از شیعیان در خواب حضرت رسول اكرم ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ را دید كه فرمود: از فرزندان من مردی از « سكة الموالی» به باغ عبدالجبار بن عبدالوهاب حمل شده و در زیر درخت سیبی دفن خواهد شد و اشاره به مكانی كرد كه آن جانب در آنجا دفن گردیده است.

  آن مرد شیعی برای خرید آن درخت و اطراف آن از صاحبش به آنجا رفت. صاحب باغ گفت به چه منظور می خواهی آنجا را بخری مرد رؤیای خود را تعریف كرد صاحب باغ گفت من نیز همانند آن رؤیا را دیده ام و بدین جهت این درخت را با باغ به آن مرد بزرگوار (یعنی عبدالعظیم حسنی) و جمیع شیعیان وقف نمودم كه در آنجا دفن شوند.

  چون حضرت عبدالعظیم وفات یافت در جیبش نوشته ای یافتند كه خود در آن چنین نوشته بود «أنا ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن الحسن بن زید بن الحسن بن علی بن ابی طالب ـ علیهم السّلام ـ».[10]

  در مورد تاریخ وفات حضرت عبدالعظیم حسنی، برخی منابع ذكر كرده اند كه وی به دست عمّال سلطان عباسی به شهادت رسیده است. به طور دقیق مشخص نیست ولی چون از اخبار به دست می آید كه وی در زمان المعتز بالله عباسی (متوفی 255 هجری) هجرت كرده و حضرت امام هادی در سال 254 هجری به شهادت رسیده اند و توقف آن بزرگوار در ری زیاد طولانی نبوده است لذا می توان نتیجه گرفت كه وفات حضرت عبدالعظیم ـ علیه السّلام ـ در حدود سال های 254 و 255 هجری واقع شده باشد.[11]

  عبدالعظیم حسنی در ایام زندگی خود تألیفاتی هم داشته كه نام دو كتاب او برای ما حفظ شده است یكی از آنها كتابی است به نام «خطب امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ» كه نجاشی در رجال خود آن را ذكر كرده[12] و دوم كتابی به نام «یوم و لیله» می باشد كه در رساله صاحب بن عباد ذكر شده است.[13]

  برای حسن ختام، روایت معتبری كه در رابطه با زیارت قبر حضرت عبدالعظیم حسنی از امام علی النقی ـ علیه السّلام ـ وارد شده را ذكر می كنیم:
  به سند معتبر منقول است كه شخصی از اهل ری خدمت حضرت امام علی النقی ـ علیه السّلام ـ، مشرف شد حضرت فرمود: كجا بودی. وی عرض كرد: به زیارت امام حسین ـ علیه السّلام ـ رفته بودم. حضرت فرمودند:
  اما انك لو زرت قبر عبدالعظیم لكنت كمن زار قبر الحسین ـ علیه السّلام ـ .
  اگر زیارت می كردی عبدالعظیم را، هر آینه مانند كسی بودی كه زیارت كرده باشد امام حسین ـ علیه السّلام ـ. را.[14]

  معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
  1. زندگی نامه حضرت عبدالعظیم - عزیزالله عطاری.
  2. شناختنامه حضرت عبدالعظیم حسنی - سید مجتبی صحفی و علی اكبر زمانی نژاد.
  3. تاریخ آستانه ری، عبدالله عقیلی.
  4. اینجا كربلاست، حرم حرم حسین(ع) است - حسین موذنی.
  5. خبات النعیم فی احوال سید نا الشریف عبدالعظیم - ملا محمد اسماعیل فدایی اراكی.

  پی نوشتها:
  [1] . ربانی، هادی و زمانی نژاد، شناخت نامة حضرت عبدالعظیم حسنی -علیه السلام- و شهر ری، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث، چاپ اول، بهار 1382، ص108.

  [2] . عطاری قوچانی، عزیزالله، زندگی نامه حضرت عبدالعظیم ـ علیه السّلام ـ، چاپخانه حیدری، چاپ اول، ص 64.
  [3] . واعظ تهرانی كجوری، محمدباقر، روح و ریحان، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث، چاپ اول، بهار 1382. مجموعه آثار كنگره حضرت عبدالعظیم ـ علیه السّلام ـ، ج 3، ص 397.
  [4] . طوسی، محمدبن حسن، رجال طوسی، چاپ حیدریه نجف اشرف، 1380 هجری، ص 417 و 433.
  [5] . صحفی، سیدمجتبی و زمانی نژاد، علی اكبر، شناخت نامه حضرت عبدالعظیم حسنی، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث، چاپ اول، بهار 1382، ج 9. ص206.
  [6] . حسینی، جمال الدین احمد بن علی ابن عقبه، عمدة الطالب فی انساب آل ابی طالب، بیروت، منشورات دارمكتبة الحیاة، ص 112.
  [7] . عطاری، عزیز الله، «پیشین»، ص 65.
  [8] . موسوی خوانساری، محمدباقر، روضات الجناب، بیروت، دارالمعرفة، ج 4، ص 207 و 208.
  [9] . زمانی نژاد، علی اكبر و حافظیان، ابوالفضل شناخت نامة حضرت عبدالعظیم حسنی ـ علیه السّلام ـ و شهر ری، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث، چاپ اول، بهار 1382، ج 13، ص 188.
  [10] . نجاشی، ابوالعباس احمد بن علی، رجال نجاشی، مؤسسه النشر الاسلامی لجماعه المدرسین بقم، سال 1407 هجری، ص 247 و 248، شماره 653.
  [11] . زمانی نژاد، علی اكبر و حافظیان، ابوالفضل، شناخت نامة حضرت عبدالعظیم حسنی ـ علیه السّلام ـ و شهر ری. همان، ج 13، ص 189.
  [12] . رجال نجاشی، همان، ص 247.
  [13] . زمانی نژاد، شناخت نامه، همان، ج 13، ص 319.
  [14] . موسوی خوانساری، محمدباقر، روضات الجنات، همان، ج 4. ص 211.

  مأخذ: اینجا

 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  كتابشناسي حضرت عبدالعظيم حسني

  چهارم ربیع الثانی سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی

  حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام در چهارم ربیع الثانی 173 ه . ق، در شهر مدینه دیده به جهان گشود. او با امام موسی کاظم علیه السلام ، امام رضا علیه السلام ، امام جواد علیه السلام و امام هادی علیه السلام هم عصر بود. عبدالعظیم از خرمن علم و معرفت امام جواد علیه السلام و امام هادی علیه السلام به خوشه چینی پرداخت و سرانجام در 15 شوال 252 در شهر ری بدرود حیات گفت.

  در اين نوشتار به معرفی کتاب هایی خواهيم پرداخت که درباره زندگانی و احادیث آن حضرت نوشته شده است. در پایان نیز پرسش هایی برای استفاده در مسابقات رادیو و تلویزیون طرح گردیده است.

  کتاب نخست

  زندگانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام

  نویسنده: عزیزاللّه عطاردی

  ناشر و محل نشر: انتشارات عطارد، تهران

  سال نشر: 1373

  این کتاب افزون بر زندگانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، دربردارنده مجموع احادیثی است که عبدالعظیم از پیشوایان معصوم علیه السلام نقل کرده است و پنج بخش دارد: شرح زندگانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، آبا و اجداد حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، اخبار و روایات حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، استادان حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، راویان و شاگردان حضرت عبدالعظیم علیه السلام .

  کتاب دوم

  زندگانی حضرت عبدالعظیم بن عبداللّه الحسنی علیه السلام

  نویسنده: محمد رازی

  ناشر و محل نشر: کتاب فروشی علمی، تهران

  این کتاب، دو باب و یک خاتمه دارد: باب اول درباره اجداد حضرت عبدالعظیم علیه السلام است و در باب دوم، به شخصیت و هجرت حضرت عبدالعظیم علیه السلام از عراق به ری و گلچینی از احادیث آن حضرت پرداخته شده است. در خاتمه کتاب نیز توضیح هایی درباره آستانه مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام است.

  کتاب سوم

  مسند حضرت عبدالعظیم حسنی

  نویسندگان: عزیزاللّه عطاردی و علی رضا هزار

  ناشر و محل نشر: دارالحدیث، قم

  سال نشر: 1382

  در صفحه های آغازین کتاب، مطالب فراوانی درباره مسند و مسندنویسی، نوشته شده است. سپس دیدگاه دانشمندان اسلامی درباره شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام آمد و آن گاه نام چهل تن از مشایخ و راویان آن حضرت ذکر شده است. در پایان نیز 118 روایت از حضرت عبدالعظیم علیه السلام همراه با ترجمه آنها در کتاب گنجانده شده است.

  کتاب چهارم

  شناخت نامه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و شهر ری، جلد اول

  به کوشش: سیدمجتبی صحفی و علی اکبر زمانی نژاد

  ناشر و محل نشر: دارالحدیث، قم

  سال نشر: 1382

  در این مجموعه، چهارده رساله خطی و سنگی در مورد حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام ، آستان آن حضرت و امام زادگان مجاور حضرت عبدالعظیم گردآوری شده است. ویژگی رساله ها و شرح حال نویسندگان آنها در ابتدای هر رساله دیده می شود.

  کتاب پنجم

  شناخت نامه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و شهر ری، جلد دوم

  نویسندگان: علی اکبر زمانی نژاد و ابوالفضل حافظیان

  ناشر و محل نشر: دارالحدیث، قم

  سال نشر: 1382

  این کتاب، مجموعه رساله های خطی، چاپی، مقاله های منتشر شده و نیز جزوه ها و گفتارهایی پراکنده درباره حضرت عبدالعظیم علیه السلام و شهر ری است. بخش نخست کتاب به نوشته های عربی و بخش دوم به نوشته های فارسی اختصاص دارد.

  کتاب ششم

  شرح حدیث عرض دین حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام

  نویسنده: آیت اللّه العظمی لطف اللّه صافی گلپایگانی

  ناشر و محل نشر: آستانه مقدسه حضرت معصومه علیهاالسلام ، قم

  سال نشر: 1378

  حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، عقاید خود را به امام هادی علیه السلام عرضه کرد تا از درست بودن آن درباره دین اسلام اطمینان کامل یابد. در این کتاب، آیت اللّه العظمی صافی گلپایگانی به شرح و تفسیر این حدیث پرداخته است.

  مأخذ: اينجا

 3. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  اشعار منتخب درباره حضرت عبد العظیم حسنی

  سبزتر از آسمان

  می برد دل را نسیم تربتت سوی بهشت

  می نشاند چشم هایم را فرا روی بهشت

  ای کریم بن کریم ، فرزند بانوی بهشت

  خویش را حس می کند در باغ دلجوی بهشت

  نیستم یک لحظه حتّی در تکاپوی بهشت

  هر که آمد سوی تو گردید رهپوی بهشت

  می زند جان و دل من خیمه در کوی بهشت

  "یاسر"این آهی که دارم در هیاهوی بهشت

  ای شمیم نام تو خوشتر ز گلبوی بهشت

  بر ضریحت تا که می افتد نگاه عاشقم

  نور تو از آفتاب سبط اکبر مجتباست

  تا دلم در آستانت بال و پر وا کرده است

  در حریم اطهرت چون یافتم فیض حضور

  زائر قبر شریفت زائر کرب و بلاست

  هر زمان در بارگاهت می رسانم خویش را

  می نشیند سبز تر از آسمان بر روی لب


  محمود تاری(یاسر)


 4. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  همای بلند آشیان دل

  چهارم ربیع الثانی سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی

  آريم رو به سوي تو يا سيد الكريم

  باشد ز نور روي تو يا سيد الكريم

  جان پر كشد به كوي تو يا سيد الكريم


  باشم به گفتگوي تو يا سيد الكريم

  مي‌نوشم از سبوي تو يا سيد الكريم


  باشد ز آبروي تو يا سيد الكريم

  باشد ز خُلق و خوي تو يا سيد الكريم

  نابود باد عدوي تو يا سيد الكريم

  مائيم و عشق روي تو يا سيد الكريم

  نور ولا اگر كه بتابد به جان ما

  هر لحظه ، اي هماي بلند آشيان دل


  تا در حريم ياد تو لب باز مي‌كنم

  من باده ولاي علي را به صبح و شام


  آري اگر كه حاجت ما مي شود روا

  اين حُسن خُلق مردم ايران زمين ما


  عبدالعظيمي و خَلَف پاك مجتبي

  هر شب "فراز "با گل نور نگين ري


  آيد به جستجوي تو يا سيد الكريم

  محمد تقي مرداني "فراز"
  ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۰/۱۲/۰۶ در ساعت ۲۱:۲۸

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود