صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شکستن دل حق الناس است ؟

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9

آیا شکستن دل حق الناس است ؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۲/۱۴ در ساعت ۰۹:۰۰

2.  

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت

نقل قول نوشته اصلی توسط رضوانه نمایش پست

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 1

با سلام سوالتان مبهم است بایستی موارد آن را بنویسید.
    سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اخلاقی 1 نمایش پست
    با سلام سوالتان مبهم است بایستی موارد آن را بنویسید.
    خوش بحالتان که تا بحال کسی دل شما رو نشکسته که معنی این جمله براتون نامفهومه
    به عبارت بهتر و دقیق تر اگر بخوام بگم :

اگر من دل کسی رو بشکنم گناه کردم؟
    به عبارت بهتر تر
    اگر کسی دل منو بشکنه گناه کرده؟
    بیش از این بلد نیستم توضیح بدم

نوشته
    35
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

به عبارت بهتر تر
    چه سوال خوبی منم دوست دارم جوابشو بدونم
    در تکمیل توضیح دوستون
    تو دنیای امروز ما که شکستن دل آدما شده بازی واسه بعضیا واقعا این حق الناس محسوب میشه ؟
    ویرایش توسط امیدوار22 : ۱۳۹۰/۱۲/۱۵ در ساعت ۰۰:۱۶

اینهم آدرس وبلاگ من منتظر نظرات ارزشمنتدتون هستم

shaaereslam.blogfa.com

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب

در فرهنگ اسلام اهانت و تمسخر به ديگران به شدت مورد نهي قرارگرفته و خداوند متعال براي توهين كنندگان به اهل ايمان مجازات سخت اخروي منظور كرده است. اذيت جسمي به افراد اگر چه ناراحت كننده و رنج آور مي باشد، امّا سطحي و موقتي است؛ ولي آزار روحي و زباني از آن عميق تر، طولاني تر و شكننده تر است و انسان را تا آخر عمر مي آزارد؛ زيرا آثار ضربات و زخمهاي جسمي بعد از مدتي از ميان مي رود، امّا رنجهاي اهانت و تمسخر كه با زخم زبان وشكستن دل همراه است، ممكن است تا آخر عمر از دل يك زن يا مرد خارج نشود و هر لحظه كه به خاطر آيد، همچنان او را عذاب دهد.

شاعر مي گويد:

مرنجان دلم را كه اين مرغ وحشي
    زبامي كه برخاست مشكل نشيند

به اين جهت، امام صادق عليه السلام فرمود: "قالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ لِيَأْذَنْ بِحَرْبٍ مِنّي مَنْ آذي عَبْدِيَ الْمُؤْمِنَ وَ لَْيأْمَنْ غَضَبي مَنْ اَكْرَمَ عَبْدِيَ الْمُؤْمِنَ؛(1)

خداوند عزيز و جليل مي فرمايد: كسي كه بنده مؤمن مرا اذيت كند، با من اعلان جنگ كرده و كسي كه بنده مؤمن مرا تكريم كند، از خشم و غضب من خود را در امان بداند."

در اين زمينه، قرآن كريم رهنمود بسيار حكيمانه اي براي خانواده هاي مسلمان ارائه مي كند و مي فرمايد:

"يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسي أَنْ يَكُونُوا خَيْراً مِنْهُمْ وَلا نِساءٌ مِنْ نِساءٍ عَسي أَنْ يَكُنَّ خَيْراً مِنْهُنَّ وَلا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَلا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الإِْيمانِ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ"

"اي اهل ايمان! گروهي از شما گروه ديگر را مسخره نكند! شايد كه مسخره شدگان از آنها بهتر باشند. زنان نيز زنان ديگر را به سخره نگيرند كه شايد آنها بهتر از اينها باشند. و خود را مورد طعن و عيبجويي قرار ندهيد و با القاب [زشت و ناپسند] يكديگر را ياد نكنيد! بسيار بد است كه بر كسي بعد از ايمان نام زشتي به كاربريد و هركسي توبه نكند، در رديف ستمگران خواهد بود."

1) الكافي، ج 2، ص 350، ح 1.

ادامه دارد
    يا أَيُّهَا الْعَزيزُ مَسَّنا وَ أَهْلَنَا الضُّرُّ وَ جِئْنا بِبِضاعَةٍ مُزْجاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْكَيْلَ وَ تَصَدَّقْ عَلَيْنا إِنَّ اللَّهَ يَجْزِي الْمُتَصَدِّقين

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب

در اين موضوع شنيدن يك داستان خالي از لطف نخواهد بود

روزي يكي از شيعيان كوفي به نام ابراهيم جمال به خاطر يك گرفتاري از كوفه به بغداد رفت، و هر چه تلاش كرد با وزير ديدار كند موفق نشد. ابراهيم با اينكه چند روز در بغداد توقف كرد اجازه ملاقات با علي بن يقطين برايش حاصل نشد و هر بار كه رجوع مي كرد، نگهبانان او را براي ملاقات با وزير راه نمي دادند، تا اينكه با دلي شكسته و با ياس و نا اميدي به كوفه برگشت. پس از مدتي علي بن يقطين به مكه مشرف شد و در ضمن سفر، اراده كرد در مدينه به محضر امام كاظم عليه السلام مشرف شود، اما او را به خانه امام هفتم عليه السلام راه ندادند و هر چه تلاش كرد اجازه ملاقات نيافت. روزي بر سر راه امام عليه السلام نشست و آن حضرت را هنگام رفتن به مسجد ملاقات كرده و با چشماني اشكبار عرضه داشت: اي مولاي من! چه خطايي از من سر زده كه مرا به حضور نمي پذيريد؟! حضرت فرمود: ما تو را راه نداديم زيرا تو برادر ديني ات، ابراهيم جمال را پشت در گذاشتي و او را به حضورت راه ندادي. خداوند متعال حج تو را نمي پذيرد مگر اينكه ابراهيم جمال از تو راضي شود و تو دل شكسته او را به دست آوري.

علي بن يقطين با سريعترين وسيله اي كه حضرت موسي بن جعفرعليه السلام از طريق اعجاز در اختيار او نهاد، خود را به منزل فقيرانه ابراهيم جمال در كوفه رسانيد و از پشت در با لحني ملتمسانه چنين گفت: اي ابراهيم! در را باز كن، من علي بن يقطين نخست وزير حكومت وقت هستم.

ابراهيم جمال كه از شنيدن اين سخن يكه اي خورده و كاملا شگفت زده شده بود با خود گفت: علي بن يقطين! وزير حكومت! با من چه كار دارد؟ براي چه در اين تاريكي شب و تنهايي به منزل من آمده است!؟

علي گفت: ابراهيم! اجازه بده من به خانه تو بيايم.

در باز شد و علي بن يقطين بعد از ورود گفت: ابراهيم! من خطاي بزرگي مرتكب شده ام. مولايم بخشش خطايم را به رضايت تو موكول كرده است. ابراهيم گفت: خداوند از خطاهايت در گذرد و تو را ببخشد.

علي بن يقطين گفت: اين چنين نمي شود، من يك طرف صورتم را روي خاك مي گذارم و از تو خواهش مي كنم پاي خود را در طرف ديگر صورتم بگذاري و مرا حلال كني! ابراهيم كه از حركات و سخنان علي بن يقطين كاملا مبهوت شده بود، خواست گفته وي را قبول نكند. اما با التماس وزير، اين منظور عملي شد و علي بن يقطين با نهايت خضوع و تواضع در حالي كه يك طرف صورتش بر زمين و طرف ديگرش به زير پاي ابراهيم بود مي گفت: «اللهم اشهد; خدايا تو شاهد باش.»

آن گاه همان شب با همان وسيله در مدينه با كمال شادماني به حضور امام هفتم عليه السلام رسيد و حضرت او را با كمال ميل به حضور پذيرفت .

1) بحار الانوار، ج 48، ص 85; سفينة البحار، ج 2، ص 252.

يا أَيُّهَا الْعَزيزُ مَسَّنا وَ أَهْلَنَا الضُّرُّ وَ جِئْنا بِبِضاعَةٍ مُزْجاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْكَيْلَ وَ تَصَدَّقْ عَلَيْنا إِنَّ اللَّهَ يَجْزِي الْمُتَصَدِّقين

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشاره

در اين رابطه يك استفتاء از حضرت امام رحمة الله عليه :

اگر انسان کاری کند که دل انسانی بشکند و یا با آبروی یک انسان بازی کند و در اثر این کار ضربه روحی به شخص وارد شود باید از او حلالیت بطلبد. و همچنین اگر انسان به شخصی بدهکار باشد یا باید بدهی خود را ادا کند و یا از طلبکار حلالیت بطلبد. (1)

پی نوشت

1- امام خمینی ، استفتائات ، ج1 ، احکام غصب ، س 9.

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9

جناب پاسخگوی اخلاقی نامبر وان
    من همچنان منتظرم

10. تشکرها 2

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بستگی داره به اینکه موضوع و هدف از شکستن دل چه چیزی باشد
    گاهی شکستن دل لازم است تا به کار درست پی ببریم
    ویرایش توسط adel11 : ۱۳۹۰/۱۲/۱۶ در ساعت ۲۱:۳۹
    در کوی نیک نامی ما را گذر ندادند
    گر تو نمی پسندی تغییر ده قضا را

12. تشکرها 2

نوشته
    334
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 روز 11 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خجالت دل شکستن

خوش بحالتان که تا بحال کسی دل شما رو نشکسته که معنی این جمله براتون نامفهومه
    به عبارت بهتر و دقیق تر اگر بخوام بگم :

به عبارت بهتر تر
    با سلام
    اینکه نوشتم سوالتان مبهم است از این جهت بود که چند وقت پیش دختر خانمی همین سوال رو پرسید وقتی بنده چند سوال از ایشان پرسیدم معلوم شد یک پسر از او درخواست نامشروعی کرده و او در کمال شجاعت و عفت پاسخ منفی داده است، پسره هم که زرنگ بوده گفته:تو دل منو شکستی روز قیامت باید جوابگو باشی . دختر خانم هم واقعا شک کرده بود که نکنه گناه کرده.اگر خواستید موردش را بگویید تا دقیق تر پاسخگو باشم.
    اما یک جواب کلی که همه جا فایده دارد :اگر به حکم خداوند عمل کنید و دل دیگران بشکند ،نگران نباشید و بدانید که بالاترین ثواب ها برای شما ثبت خواهد شد ، اما اگر بر خلاف حکم خدا عمل کنید و دل کسی بشکند ، قطعا گناهکار خواهید بود .
    نکته :برای اینکه بدانیم حکم خداوند متعال در هر موضوعی چیست بایستی به سراغ کارشناسان دین برویم.

سقوط
    سرنوشت دل دادن
    به هر
    جاذبه ای
    غیر از
    خداست

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری