جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا ائمه اطهار و اهل بیت ایشان کنیز داشتند ؟

نوشته
    146
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا ائمه اطهار و اهل بیت ایشان کنیز داشتند ؟

با سلام و احترام

چرا ائمه اطهار ع و اهل بیت ایشان کنیز داشتند ؟

در حالی که خود این بزرگواران اکثرا کارهایشان را خودشان انجام میدادند ؟

ممنون و التماس دعا

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 5

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۲/۲۰ در ساعت ۲۳:۲۸
    براي كشف اقيانوسهاي جديد
    بايد شهامت ترك ساحل آرام خود را داشته باشيد؛ اين جهان، جهان تغيير است نه تقدير

2.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

کرامت بردگان

نقل قول نوشته اصلی توسط ودود نمایش پست
    با سلام و احترام

در حالی که خود این بزرگواران اکثرا کارهایشان را خودشان انجام میدادند ؟

ممنون و التماس دعا

با سلام خدمت شما دوست گرامی

برای پاسخ به سوال فوق ابتدا باید به محیطی که اسلام در آن ظهور کرده است ، نگاهی داشته باشیم . اسلام در محیطی نازل شد که پر از آداب و رسوم جاهلی بود و رفتار های غیر اخلاقی در این جامعه فراوان بود . طبیعتا وقتی دین جدیدی نازل می شود و سعی در اصلاح فرهنگ مردمان یک جامعه دارد ، نمی تواند به طور ناگهانی و به یک باره تمام این رسوم را تغییر دهد . از این رو است که ما در مورد اهل بیت می بینیم که بسیاری از آنها دارای غلام و کنیز بوده اند .
    نکته ای که در این بین حایز اهمیت است این که ، اسلام برنامه های مختلفی را برای از بین بردن این سنت ناشایست ، ارائه کرده است .

به طور مثال امیرمؤمنان در یکی از وصایای خود، خطاب به امام حسن (ع)می نویسد:

«ومن کان من امائى اللاّتى أطوف علیهنّ لها ولداً و هى حاملٌ... فهى عتیقةٌقد أفرج عنها الرّقّ و حرّرها العتق؛(.نهج البلاغه فیض الاسلام، نامه 24.)

و هر یک از کنیزانم که (با او ازدواج کردم)و از من باردار شده است... آزادی می یابد و یوغ بندگی از گردنش برداشته می شود و از نعمت آزادی نصیب می برد.»

از سوی دیگر در دین اسلام برای تعدادی از گناهان ، کفاره قرار داده شده است و یکی از این کفارات ، آزاد کردن بنده است . مسائلی مانند شکستن عمدی روزه و ...

یکی از مسائلی که در سیره اهل بیت با بردگان و کنیزان وجود دارد و درسی برای مردم است تا کرامت این قشر از جامعه را حفظ کنند ، برخورد بسیار محترمانه با بردگان است . برخوردی که الگویی برای باقی مردم است تا برتری را فقط به تقوا بدانند نه به آزاد یا برده بودن و نه به عرب یا عج بودن . به طور مثال حضرت علی (ع)
    با غلام خود چنین رفتار می کرد :
    روزی امیرمؤمنان با قنبر به بازار رفتند. حضرت دو پیراهن کرباسی، یکی به دو درهم و دیگری به سه درهم خرید و به قنبر فرمود: پیراهن سه درهمی را تو بردار. قنبر عرض کرد: ای امیرمؤمنان ! تو به منبر می روی و با مردم بیش تر سر و کار داری، سزاوار است پیراهن بهتر را شما بپوشید!

حضرت فرمود: ای قنبر! تو جوان هستی و باید مانندجوانان باشی. من از خدا شرم می کنم لباسی بهتر از تو بپوشم، زیرا از رسول خدا شنیدم :
    «ألبسوهم ممّا تلبسون وأطعموهم ممّا تأکلون؛

از آن چه مى پوشید، بر آنان بپوشانید و از آن چه مى خورید، به آنان بدهید.. (بحارالانوار، ج 71س، ص 144. )

موفق باشید

نوشته
    146
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 5 نمایش پست
    اسلام در محیطی نازل شد که پر از آداب و رسوم جاهلی بود و رفتار های غیر اخلاقی در این جامعه فراوان بود . طبیعتا وقتی دین جدیدی نازل می شود و سعی در اصلاح فرهنگ مردمان یک جامعه دارد ، نمی تواند به طور ناگهانی و به یک باره تمام این رسوم را تغییر دهد
    با سلام

ممنون بابت توجه و پاسختون
    ولی همین غلامان و کنیزها اکثرا تا آخر عمر پر برکت ائمه در خدمت ایشان بوده اند
    بنده حس میکنم ائمه به این غلامان نیاز داشتند
    آیا درست است ؟
    براي كشف اقيانوسهاي جديد

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

غلام و کنیز

با سلام

ممنون بابت توجه و پاسختون
    ولی همین غلامان و کنیزها اکثرا تا آخر عمر پر برکت ائمه در خدمت ایشان بوده اند
    بنده حس میکنم ائمه به این غلامان نیاز داشتند
    آیا درست است ؟

بنده متوجه منظور شما از "نیاز" نشدم .
    اهل بیت در منازل خود غلام و کنیز داشتند و در موارد مختلف بسیاری از آنها را آزاد می کردند . و همان طور که در پست قبلی توضیح داده شد ، رفتار اهل بیت که همراه با کرامت برای آنها بود ، الگویی بود برای سایر مردم تا با بردگان خود به نیکی رفتار کنند . همچنین جهت دهی کلی اسلام به نحوی بوده است که این رسم کم کم از میان برود و امروزه دیگر شاهد چنین پدیده ای نیستیم .

موفق باشید

6. تشکرها 2

نوشته
    146
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 5 نمایش پست
    بنده متوجه منظور شما از "نیاز" نشدم .
    با سلام و ممنون از پاسخ شما
    منظور بنده از نیاز این است که ائمه اطهار در انجام دادن بعضی از کارهای شخصی از کنیزان و غلامان کمک میگرفتند
    براي كشف اقيانوسهاي جديد

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

کمک غلامان به حضرات معصومین

با سلام و ممنون از پاسخ شما
    منظور بنده از نیاز این است که ائمه اطهار در انجام دادن بعضی از کارهای شخصی از کنیزان و غلامان کمک میگرفتند

دوست گرامی ، غلامان و کنیزان در کارها به حضرات کمک می کردند ولی این امر به این معنا نیست که حضرات به این غلامان و کنیزان نیازمند بوده اند . شاهد این ادعا هم این است که بسیاری از امامان به کارهای سخت و دشوار اشتغال داشتند در حالیکه می توانستند این کارها را به غلامان خود بسپارند .

موفق باشید

9. تشکرها 2

نوشته
    146
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 7 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام و احترام

ممنون بابت پاسخ شما بزرگوار

التماس دعا
    براي كشف اقيانوسهاي جديد

11. تشکرها 2

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

پست جمع بندی مطلب

سوال :

پاسخ :

محیط عصر جاهلی

برای پاسخ به سوال فوق ابتدا باید به محیطی که اسلام در آن ظهور کرده است ، نگاهی داشته باشیم . اسلام در محیطی نازل شد که پر از آداب و رسوم جاهلی بود و رفتار های غیر اخلاقی در این جامعه فراوان بود . طبیعتا وقتی دین جدیدی نازل می شود و سعی در اصلاح فرهنگ مردمان یک جامعه دارد ، نمی تواند به طور ناگهانی و به یک باره تمام این رسوم را تغییر دهد . از این رو است که ما در مورد اهل بیت می بینیم که بسیاری از آنها دارای غلام و کنیز بوده اند .

توصیه اسلام در برابر این سنت

نکته ای که در این بین حایز اهمیت است این که ، اسلام برنامه های مختلفی را برای از بین بردن این سنت ناشایست ، ارائه کرده است .

به طور مثال امیرمؤمنان در یکی از وصایای خود، خطاب به امام حسن (ع)می نویسد:

«ومن کان من امائى اللاّتى أطوف علیهنّ لها ولداً و هى حاملٌ... فهى عتیقةٌقد أفرج عنها الرّقّ و حرّرها العتق؛(1)

و هر یک از کنیزانم که (با او ازدواج کردم)و از من باردار شده است... آزادی می یابد و یوغ بندگی از گردنش برداشته می شود و از نعمت آزادی نصیب می برد.»

از سوی دیگر در دین اسلام برای تعدادی از گناهان ، کفاره قرار داده شده است و یکی از این کفارات ، آزاد کردن بنده است . مسائلی مانند شکستن عمدی روزه و ...

یکی از مسائلی که در سیره اهل بیت با بردگان و کنیزان وجود دارد و درسی برای مردم است تا کرامت این قشر از جامعه را حفظ کنند ، برخورد بسیار محترمانه با بردگان است . برخوردی که الگویی برای باقی مردم است تا برتری را فقط به تقوا بدانند نه به آزاد یا برده بودن و نه به عرب یا عج بودن . به طور مثال حضرت علی (ع)
    با غلام خود چنین رفتار می کرد :
    روزی امیرمؤمنان با قنبر به بازار رفتند. حضرت دو پیراهن کرباسی، یکی به دو درهم و دیگری به سه درهم خرید و به قنبر فرمود: پیراهن سه درهمی را تو بردار. قنبر عرض کرد: ای امیرمؤمنان ! تو به منبر می روی و با مردم بیش تر سر و کار داری، سزاوار است پیراهن بهتر را شما بپوشید!

حضرت فرمود: ای قنبر! تو جوان هستی و باید مانندجوانان باشی. من از خدا شرم می کنم لباسی بهتر از تو بپوشم، زیرا از رسول خدا شنیدم :
    «ألبسوهم ممّا تلبسون وأطعموهم ممّا تأکلون؛

از آن چه مى پوشید، بر آنان بپوشانید و از آن چه مى خورید، به آنان بدهید.(2)

1. (.نهج البلاغه فیض الاسلام، نامه 24.)
    2.
    (بحارالانوار، ج 71س، ص 144. )

ویرایش توسط رئوف : ۱۳۹۱/۰۲/۱۴ در ساعت ۲۱:۵۱

13. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری