صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ▐فیلم گشت ارشاد در آئینه نقد و بررسی دینی ▐

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

تعجب ▐فیلم گشت ارشاد در آئینه نقد و بررسی دینی ▐

به نام خدا

سلام به همگی.
    با توجه به توقیف شدن فیلم گشت ارشاد و بیانیه صادره از طرفه کارگردان این فیلم (سعید سهیلی) لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنم.این تاپیک نقدی دینی بر بیانیه این کارگردان با سابقه سینما هست....که البته قطعا با مشارکت دوستان تاپیک گرم تر خواهد شد.

▐فیلم گشت ارشاد در آئینه نقد و بررسی دینی  ▐

خب اول یکم با فیلم و موضوع اون آشنا بشیم تا بعد بریم سر اصل مطلب:

فیلم گشت ارشاد یک درام اجتماعی هست که داستان سه جوان جنوب شهری رو روایت میکنه که برای حل مشکلات مالی خودشون دست به کار های خطرناک میزنند.

در اینجا یه نقد محتوایی از فیلم رو رو از کیهان قرار میدم:

«گشت ارشاد»، اثري نازل و ضعيف
    فيلم «گشت ارشاد»، اثري نازل و ضعيف، شعاري خسته كننده بود كه مي توان آن را فيلم جعلي و دست چندم فيلم فارسي هاي رژيم گذشته دانست كه تلاش مي كند به بدترين و مهوع ترين شكل ممكن شعارهاي بي شعور و ميان تهي خود را با اجرايي پر از ادا و اطوار به خورد مخاطب بدهد . «گشت ارشاد» يك فيلم لمپن، غوغاسالار، به هم ريخته، دروغگو و رياكارانه است كه هيچ ارزش و اهميتي براي شعور مخاطب خود قائل نيست و پيام هاي به ظاهر اخلاقي اش هم دقيقاً در جهت به تكامل رسيدن ايده تزويرآلود آن است .

داستان فيلم در مورد سه كلاش دله دزد است كه خودشان را گشت امر به معروف و نهي از منكر جا زده اند و مردم را سركيسه مي كنند در حالي كه خودشان با عقده هاي فروخورده ناشي از سركوب پست ترين غرائز حيواني دست به گريبان هستند .

چنين فكر و ايده اي وقتي با يك فيلمنامه مخدوش، مبتذل و فيلم فارسي وار در هم مي آميزد نتيجه اش مي شود؛ يك اجراي بشدت تهوع آور و تأثر آميزي كه هدفي جز وهن انديشه و تحقير مخاطب ندارد .

فيلم حداقل در خدمت همان چيزهايي است كه ظاهراً نسبت به آن ها موضع دارد و نان همان چيزهايي را مي خورد كه ظاهراً عليه آنها، گارد گرفته است و اين بدان معنا است كه ما با يك اثر بشدت رياكارانه روبه رو هستيم كه به هيچ چيز پايبند نيست نه اخلاق، نه شعور مخاطب و نه حتي سينما .

فيلم «گشت ارشاد» دقيقاً از الگوهاي مد روز سينماي سطحي گرا پيروي مي كند كه تنها در انديشه قلقلك دادن پست ترين غرائز مخاطب است و اين همه در حالي رخ مي دهد كه چنين فيلمي ادعاي پيام هاي اخلاقي هم دارد !

بي ترديد فيلم «گشت ارشاد» بدترين اثر به نمايش درآمده تاكنون در جشنواره بين المللي فيلم فجر است كه هدفي جز سطح گيشه به مدد زيرپا گذاشتن اصول و ارزش هاي اخلاقي ندارد ، فيلمي بد و ضعيف كه هيچ چيز براي ملاحظه و دفاع باقي نگذاشته است .

منبع: +

ادامه دارد....
    ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۱/۰۱/۰۹ در ساعت ۱۳:۳۳
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

2.  

نوشته
    80
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

منم یه تیکه های از این فیلم و تو برنامه هفت دیدم..کارگردانشم بود و کلی هم از بازی پولاد کیمیایی و پسرش و حمید فرخ نژاد تعریف کرد................فک نمکیردم ضد ارزش باشه..عجب!!

نوشته
    351
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .:MOBAREZ:. نمایش پست
    به نام خدا

در اینجا یه نقد محتوایی از فیلم رو رو از کیهان قرار میدم:

...
    . «گشت ارشاد» يك فيلم لمپن، غوغاسالار، به هم ريخته، دروغگو و رياكارانه است كه هيچ ارزش و اهميتي براي شعور مخاطب خود قائل نيست و پيام هاي به ظاهر اخلاقي اش هم دقيقاً در جهت به تكامل رسيدن ايده تزويرآلود آن است .
    بنام خدای مهربان
    سلام

موضوع جالب این است که ما خود را در همه زمینه ها کارشناس بدانیم و این بدترین اتفاقات را نتیجه خواهد داد.

متاسف شدم برای خودم که وقت گذاشتم و متن باوقار نقد روزنامه کیهان را خواندم. نشریه ای که لااقل در انتقال تحلیلی خودش می بایست نهایت حرمت گذاری را رعایت می نمود. و چقدر از تلاش کرده از عمق واژه ها نهایت نفرتش رو نشون بده ولی مودب حرف بزنه.

می گم کیهان عزیز! یه کم تحلیل فیلم بخون بدونی چه جوری بحرفی!
    یارب
    ای خدا با تو سخن می گویم:
    گر به تو افتدم نظر؛ چهره به چهره، رو به رو .... شرح دهم غم فراق؛ نکته به نکته، مو به مو

نوشته
    351
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط بوی فصل بهار نمایش پست
    منم یه تیکه های از این فیلم و تو برنامه هفت دیدم..کارگردانشم بود و کلی هم از بازی پولاد کیمیایی و پسرش و حمید فرخ نژاد تعریف کرد................فک نمکیردم ضد ارزش باشه..عجب!!
    عرض سلام و ادب
    با عرض پوزش از ورود به میون کلام مبارکتون!
    شما با خوندن یه متن، فتوی به ضد ارزش بودن فیلم دادین؟ پس سنجش عقل انسان چه جایگاهی داره!
    فتوی کیهان هم اینطور باشه که گلستان است اینجا.
    یارب
    گر به تو افتدم نظر؛ چهره به چهره، رو به رو .... شرح دهم غم فراق؛ نکته به نکته، مو به مو

نوشته
    80
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط تاری نمایش پست
    عرض سلام و ادب
    با عرض پوزش از ورود به میون کلام مبارکتون!
    شما با خوندن یه متن، فتوی به ضد ارزش بودن فیلم دادین؟ پس سنجش عقل انسان چه جایگاهی داره!
    فتوی کیهان هم اینطور باشه که گلستان است اینجا.
    سلام تاری جان
    نه دوست عزیز من فتوی ندادم ...شاید تو جمله بندیم اشتباه کردم.......چون الان دوس دارم بیشتر نظرات و نقدها رو بخونم بعدم فیلم و ببینم که چیه!
    منظورم این نبود که بگم چشم بسته و با خوندن یه متن میگم فیلم ضد ارزشه
    ویرایش توسط بوی فصل بهار : ۱۳۹۱/۰۱/۰۹ در ساعت ۱۳:۰۱

نوشته
    351
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط بوی فصل بهار نمایش پست
    نه دوست عزیز من فتوی ندادم ...شاید تو جمله بندیم اشتباه کردم.......چون الان دوس دارم بیشتر نظرات و نقدها رو بخونم بعدم فیلم و ببینم که چیه!
    منظورم این نبود که بگم چشم بسته و با خوندن یه متن میگم فیلم ضد ارزشه
    علیک سلام .
    آفرین توضیحتون رفع شبهه نمود؛ چشام چپه، جمله تونو چپ دیده! من معذرت می خوام.
    آخه جمله تون از هر سمتو وسیی بخونین تأملی نیست! که فرمودین: « فک نمکیردم ضد ارزش باشه..عجب!! »

فعلا
    ویرایش توسط تاری : ۱۳۹۱/۰۱/۰۹ در ساعت ۱۳:۰۶
    یارب

نوشته
    80
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط تاری نمایش پست
    علیک سلام .
    آفرین توضیحتون رفع شبهه نمود؛ چشام چپه، جمله تونو چپ دیده! من معذرت می خوام.
    آخه جمله تون از هر سمتو وسیی بخونین تأملی نیست! که فرمودین: « فک نمکیردم ضد ارزش باشه..عجب!! »

فعلا
    نه خواهش میکنم بابا....من چپکی نوشته بودم!▐فیلم گشت ارشاد در آئینه نقد و بررسی دینی  ▐
    من کلا مدل نوشتن و جمله بندیم اینجوریه.مثلا اون احساسی که دارم و مینویسم!!!مثلا الان تعجب کرده بودم که نقدی شده که فیلم ضد ارزشه ...ولی هنوز نتیجه گیری نکردم چون متن جناب مبارز هم آخرش نوشتن ادامه دارد... منم منتظرم ببینم چیه!
    این گل هم تقدیم به شما▐فیلم گشت ارشاد در آئینه نقد و بررسی دینی  ▐

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

دوستان توجه کنند ما این جا نقد فیلم نداریم فعلا.
    میخواهیم بیانیه کارگردان رو نقد کنیم.
    اگر فرصت شد جواب دوستانی که بر نقد کیهان ایراد گرفتم رو میدم.
    خواهشا فعلا تو این مورد پست نزنید.
    خیلی ممنون.

ویرایش توسط .:MOBAREZ:. : ۱۳۹۱/۰۱/۰۹ در ساعت ۱۳:۳۳
    امام خمینی (ره) :

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

خب.
    ماجرا از اون جایی جدی شد که با اکران نوروزی دو فیلم ((خصوصی)) و ((گشت ارشاد)) انصار حزب الله در مقابل وزارت ارشاد تجمع کرده و به اکران این دو فیلم به شدت اعتراض کردند.

سایت خبری انصار حزب الله درخصوص این تجمع اعتراض آمیز در مقابل ساختمان وزارت ارشاد نوشته است:
    پس از اعلام خبر دريافت مجوز اكران عمومي دو فيلم مستهجن و ضد ارزشی گشت ارشاد و زندگي خصوصي در۱۴ اسفند ماه سال جاري، ستاد انصار حز بالله ایران به نمايندگي از مردم متديني كه ضمن تماس با اين مجموعه نگراني خود از روند كنوني را اعلام نموده بودند شكايتي را تنظيم و راسا به دادستان كل كشور و معاون اول قوه قضاييه حجج الاسلام اژه اي و سيد ابراهيم رئيسي تسلیم نمود . براین اساس درحالی از اين دو مقام مسئول خواسته شده بود تا با توقيف اين دو فيلم قلب امام و شهدا و مردم متدين را شاد كنند که مجلس شوراي اسلامي در قبال اين اشاعه محرز فحشا و منكرات از سوي وزارت ارشاد، تنها با اعلام بيخبري، از هر گونه اقدام مقتضي خود داري كرد و انفعال را انجام وظيفه قانوني خود ترجيح داد و در نتيجه اكران اين دو فيلم از ۲۵ اسفند ماه سال جاري در سينماهاي كشور آغاز شد.

امام خمینی (ره) :

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

احتمالاً زمستان سال 68 بود كه در تالار انديشه فيلمي را نمايش دادند كه اجازه اكران از وزارت ارشاد نگرفته بود. سالن پر بود از هنرمندان، فيلمسازان، نويسندگان و ... در جايي از فيلم آگاهانه يا ناآگاهانه، داشت به حضرت زهرا سلام الله عليها بي ادبي مي‌شد. من اين را فهميدم. لابد ديگران هم همين طور، ولي همه لال شديم و دم بر نياورديم. با جهان بيني روشنفكري خودمان قضيه را حل كرديم. طرف هنرمند بزرگي است و حتما منظوري دارد و انتقادي است بر فرهنگ مردم اما يك نفر نتوانست ساكت بنشيند و داد زد: خدا لعنتت كند! چرا داري توهين مي‌كني؟!
    همه سرها به سويش برگشت در رديف‌هاي وسط آقايي بود چهل و چند ساله با سيمايي بسيار جذاب و نوراني. كلاهي مشكي بر سرش بود و اوركتي سبز بر تنش. از بغل دستي‌ام (سعيد رنجبر) پرسيدم: «آقا را مي‌شناسي؟»
    گفت: «سيد مرتضي آويني است.»
    اقا سید روحت شاد
    سینمای ده شصت و هفتادم آرزوست
    مرد میدان و شهید اهل قلم سید مرتضایم(ره) آرزوست

بنده فیلم را ندیدم
    ولی از دلسوختگان زیادی شنیدم که فیلم بقدری زننده است که صدای امام جمعه ها و مردم متدین را در آورده !

خیلی وقته که موضوعاتی مثل حجاب ، حیا ، عفت و...در فیلم های ایرانی به حاشیه رفته و در هیچ نقد و گفتگویی به این موضوع پرداخته نمیشه!
    اگر امروز بچه مذهبی و حزب الله کوتاه بیاد
    فردای دیگه تفکر و اعقاید ارزشی مونم مثل حجاب و حیا... به کلیشه ترین موضوعات تبدیل میشه و می گم تو سینما دیگه جای این حرفا نیست!

تشکر می کنم از مدیریت محترم نسبت به تائید این تاپیک
    امیدوارم این روند مستمر باشد

یا علی

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

صفحه 1 از 16 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری