جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑
  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑


  مقام ولایت حضرت زهرا


  در قرآن ولایت به معنای صاحب اختیاربودن ابتدا برای خدا وَ اللَّهُ‏ وَلِیُ‏ الْمُؤْمِنینَ (1) و بعد از خدا برای رسول خدا و حضرت علی علیه السلام إِنَّما وَلِیُّكُمُ‏ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ (2) ثابت شده است. و با توجه به تفاسیر آیات ولایت و روایات برای بقیه معصومین نیز این مقام وجود دارد.

  حضرت فاطمه زهرا (ع)

  ابن نباته گفت: خدمت حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام نشسته بودم ابن كوّاء وارد شده گفت: یا امیر المؤمنین معنى این آیه چیست‏:لَیْسَ الْبِرُّ بِأَنْ تَأْتُوا الْبُیُوتَ مِنْ ظُهُورِها وَ لكِنَّ الْبِرَّ مَنِ اتَّقى‏ وَ أْتُوا الْبُیُوتَ مِنْ أَبْوابِها.(آیه 189 سوره بقره) امیرالمؤمنین علیه السّلام فرمود: ما آن خانه‏هایى هستیم كه خداوند دستور داده از در آنها وارد شوند. ما باب اللَّه و بیوت او هستیم كه باید از در این‏ها بجانب خدا رفت؛ هر كه با ما بیعت كند و اقرار به ولایت ما نماید وارد خانه شده از درب آن و هر كه با ما مخالفت ورزد و دیگرى را بر ما مقدم دارد از پشت وارد خانه شده‏ است.(3)

  فاطمه سلام الله علیها کسی است که با رسول خدا صلی الله علیه و آله و امیرمؤمنان علی و حسنین علیهم السلام هم شأن شده است. بگونه ای که در وقایع متعدد هم ردیف نام ایشان قرار گرفته است. به تعبیر علامه امینی رحمة الله این نشان از دارا بودن مقامات ویژه معصومین از جمله ولایت داشتن حضرت زهرا می باشد.

  علامه بعد از بیان روایات وارده درباره آیه تطهیر إنما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا (4) می فرماید: و اگر جز آیه تطهیر منقبت دیگری در شأن زهرای اطهر علیهاالسلام نبود همین یک آیه برهانی است کافی و نشانگر این که حضرت صدیقه سلام الله علیها معصومه است و عصمت از جمله شئون و مناصب ولایت است و ما غیر ولی که معصوم باشد سراغ نداریم؛ از ابتدای خلقت از آدم تا آخر هر کسی که معصوم است ولیّ است و معصوم یا پیامبر است یا امام است و یا صدیق می باشد که صدیقه سلام الله علیها نیز یکی از آنان است. (5)

  ایشان ذیل آیه شریفه فتلقی آدم من ربه کلماتٍ ... (6) بیانی دارند: «درباره این آیه احادیثی نقل شده که بسیار فوق العاده است و با توجه به آیه مذکور و این روایات انسان می تواند بخوبی درک نماید که حضرت صدیقه سلام الله علیها یکی از علل خلقت است و یکی از اسباب آفرینش جهان می باشد؛ یعنی همانطور که رسول اکرم و امیرالمؤمنین و حسنین علیهم السلام سبب خلقتند؛ حضرت صدیقه سلام الله علیها نیز یکی از علل آفرینش است و معقول نیست کسی علت خلقت باشد و ولایت نداشته باشد.» (7)

  علامه امینی(ره) می نویسد: آن بشری که محبتش محبت خدا، اطاعتش اطاعت خدا، رضایتش رضایت خدا، مخالفتش مخالفت خدا، سخطش سخط خدا، غضبش غضب خداست؛ لازمه اش این است که باید صاحب مقام شامخ ولایت مطلقه باشد، و در نتیجه هر کس به صاحب ولایت ایمان نیاورد و محبتش را در دل نداشته باشد کافر است. (8)

  ایشان بعد از اینکه روایات بسیاری در موضوع همانندی ولایت پیامبر و زهرا و ائمه می آورد، می نویسد: این فرمایشات پیامبر اکرم در منقبت حضرت زهرا سلام الله علیها عینا با همین مضامین در کتب معتبر شیعه و سنّی نقل شده است که نشان می دهد آن حضرت در جمیع احکام و شئون ولایت با رسول خدا و امیرالمؤمنین شریک است. (9)

  با توجه به کلام علامه امینی رحمة الله علیه روایات مربوطه برای اثبات این مدعی آورده می شود:


  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑

  محبت فاطمه محبت خدا


  قال له رسول الله صلی الله علیه وآله من أحب شطراتی هذه فقد أحبنی و من أحبنی فقد أحب الله فقیل له و ما شطراتك قال علی و الحسن و الحسین و فاطمة ...
  (10)؛

  پیامبر گرامی اسلام فرمودند: هر کس اطرافیان مرا دوست بدارد مرا دوست داشته و هر کس که مرا دوست داشته باشد خدا را دوست داشته است.

  از حضرت سؤال شد: اطرافیان شما چه کسانی هستند؟

  فرمودند: علی و حسن و حسین و فاطمه.


  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑ 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑

  محبت فاطمه محبت خدا


  رضایت فاطمه رضایت خدا و غضبش غضب خداست:

  قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یَا سَلْمَانُ مَنْ أَحَبَّ فَاطِمَةَ ابْنَتِی فَهُوَ فِی الْجَنَّةِ مَعِی وَ مَنْ أَبْغَضَهَا فَهُوَ فِی النَّارِ ... فَمَنْ رَضِیَتْ عَنْهُ ابْنَتِی فَاطِمَةُ رَضِیتُ عَنْهُ وَ مَنْ رَضِیتُ عَنْهُ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ وَ مَنْ غَضِبَتْ عَلَیْهِ فَاطِمَةُ غَضِبْتُ عَلَیْهِ وَ مَنْ غَضِبْتُ عَلَیْهِ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ .


  از سلمان فارسی روایت شده که رسول خدا فرمودند: ای سلمان! هر کس دخترم فاطمه را دوست بدارد با من در بهشت است و کسی که در دل کینه او را داشته باشد در آتش جهنم است... هر کس دخترم فاطمه از او راضی باشد من از او راضیم و هر کس من از او راضی باشم خدا از او راضی خواهد بود. (11)

  عن ابن عباس عن النبی ص أنه قال إن فاطمة شجنة منی یؤذینی ما آذاها و یسرنی ما یسرها و إن الله تبارك و تعالى لیغضب لغضب فاطمة و یرضى لرضاها (12)؛

  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑

  ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : ۱۳۹۱/۰۱/۱۸ در ساعت ۱۴:۱۶


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953
  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑

  در روایت دیگر از حضرت رسول صلی الله علیه وآله نقل شده است: إنّ الله یغضبُ لغضبک و یرضی لرضاک. (13)

  خداوند به غضب فاطمه غضبناک می شود و به رضایتش راضی می شود یعنی ملاک رضایت خداوند رضایت فاطمه زهراست. بالاترین مرتبه کمال انسانیت مقام عصمت است که رضا و غضب، دائر مدار رضا و غضب خدا باشد.

  اگر عصمت کبری به آن است که انسان کامل به جایی برسد که به رضای خدا راضی شود، فاطمه زهرا کسی است که خداوند متعال به رضای او راضی می شود و این مقامی است که منشأ حیرة الکُمل است. (14)


  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑ 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑


  پی نوشت ها:

  1. سوره بقره آیه 257 و آل عمران آیه 68

  2. 55 سوره مائده

  3. بخش امامت-ترجمه جلد هفتم بحار الانوار، ج‏1، ص 241

  4. احزاب/ آیه 32

  5. فاطمه زهرا علیهاالسلام، علامه امینی، ص 63 تا 65، انتشارات استقلال تهران

  6. سوره بقره، آیه 37

  7. فاطمه زهرا علیهاالسلام، علامه امینی، ص 73 و 74

  8. همان، ص 300

  9. فاطمه زهرا علیهاالسلام، علامه امینی، ص 311

  10. الاحتجاج، ج 1، ص 139

  11. بحارالأنوار، ج 27، 116، باب 4- ثواب حبهم و نصرهم و ولایتهم

  12. معانی‏الأخبار، ص 302

  13. زندگانى حضرت زهرا علیهاالسلام(روحانى)، ص 314

  14. در آستانه مصیبت عظمی، آیت الله وحید خراسانی، ص11، انتشارات مدرسه باقرالعلوم قم

  سیدروح الله علوی

  بخش عترت و سیره تبیان  ๑۩✿ ŏ✿۩๑ مقام ولایت حضرت زهرا مرضیه (س) ๑۩✿ ŏ✿۩๑

  ویرایش توسط ║★║فاطمی║★║ : ۱۳۹۱/۰۱/۲۱ در ساعت ۰۰:۴۲


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  «اِذَا اشْتَقْتُ اِلَى الْجَنَّةِ قَبَّلْتُ نَحْرَ فاطِمَةَ;(1) هنگامى که شوق بهشت در دلم پیدا مى شود گلوى فاطمه را مى بوسم».

  همه مورخان و ارباب حدیث نوشته اند که پیامبر(صلى الله علیه وآله) نسبت به دخترش فاطمه(علیها السلام) علاقه عجیبى داشت.

  بدیهى است علاقه پیامبر تنها به خاطر رابطه پدرى و فرزندى نبود، هر چند این عاطفه در وجود پیامبر(صلى الله علیه وآله) موج مى زد، اما تعبیرات و سخنانى که آن حضرت به هنگام اظهار علاقه نسبت به دخترش فاطمه(علیها السلام) بیان مى کرد، نشان مى داد که در این جا معیارهاى دیگرى مطرح است. و :

  این محبت از محبت ها جداست *** حبّ محبوب خدا، حبّ خداست

  از میان روایات فراوانى که در این زمینه رسیده، کافى است به چند روایت زیر که در کتب معروف شیعه و اهل سنّت آمده، اشاره کنیم:

  1ـ «ما کانَ اَحَدٌ مِنَ الرِّجالِ اَحَبُّ اِلى رَسُولِ اللهِ مِنْ عَلِىٍّ وَ لا مِنَ النِّساءِ اَحَبُّ اِلَیْهِ مِنْ فاطِمَةَ;(2) احدى از مردان نزد پیامبر(صلى الله علیه وآله) محبوب تر از امیرمؤمنان على(علیه السلام) نبود، و نه از زنان، محبوب تر از فاطمه(علیها السلام)».
  جالب این است که این حدیث را گروه زیادى از عایشه نقل کرده اند.

  2ـ هنگامى که آیه شریفه:

  «(لاَ تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَیْنَکُمْ کَدُعَاءِ بَعْضِکُمْ بَعْضاً);(3) صدا کردن پیامبر را در میان خود، مانند صدا کردن یکدیگر قرار ندهید».

  نازل شد مسلمانان پیامبر(صلى الله علیه وآله) را با خطاب «یا محمد» صدا نکردند، بلکه «یا رسول الله» و «یا ایّها النبى» مى گفتند.

  فاطمه(علیها السلام) مى گوید: بعد از نزول این آیه من دیگر جرأت نکردم پدرم را به عنوان «یا اَبَتاه» (پدر جان) صدا کنم، و هنگامى که خدمتش مى رسیدم «یا رسول الله» مى گفتم.

  یکى دوبار این خطاب را تکرار کردم، دیدم پیامبر(صلى الله علیه وآله) ناراحت شد و از من روى برتافت. بار سوّم رو به من کرد و فرمود:

  «یا فاطِمَةُ اِنَّها لَمْ تَنْزِلْ فِیکِ وَ لا فِی اَهْلِکِ وَ لا نَسْلِکِ، اَنْتِ مِنِّى وَ اَنَا مِنْکِ، اِنَّما نَزَلَتْ فِی اَهْلِ الْجَفَاءِ وَ الْغِلْظَةِ مِنْ قُرَیْش;

  اى فاطمه! این آیه درباره تو نازل نشده، و نه درباره خاندان و نسل تو، تو از منى و من از توام، این در مورد جفاکاران و تندخویان بى ادب از قریش نازل شده است».


  سپس این جمله عجیب و روح پرور را افزود:

  «قُولِی : یا اَبَتِ! فَاِنَّها اَحْیا لِلْقَلْبِ وَ اَرْضى لِلرَّبِّ;(4) بگو : پدر جان، که این سخن قلب مرا زنده مى کند و خدا را خشنود مى سازد».


  آرى آهنگ دلنواز «پدر جان» فاطمه(علیها السلام) با روح پیامبر(صلى الله علیه وآله) همان مى کرد که امواج نسیم بهارى با شکوفه هاى لطیف درختان.

  3ـ در حدیث دیگرى آمده است: پیامبر چنان مشتاق فاطمه(علیها السلام) بود که هر گاه به سفر مى رفت آخرین کسى را که با او وداع مى کرد زهرا(علیها السلام) بود، هنگامى که از سفر باز مى گشت نخستین کسى را که به دیدنش مى شتافت فاطمه(علیها السلام)بود.(5)

  4ـ این حدیث را نیز بسیارى از محدثان شیعه و اهل سنّت نقل کرده اند که پیامبر فرمود:

  «مَنْ آذاها فَقَد آذانِی،

  هر کس او را آزار دهد مرا آزار داده است،

  وَ مَنْ اَغْضَبَها فَقَدْ اَغْضَبَنِی،


  و هر کس او را خشمگین کند مرا خشمگین ساخته،

  مَنْ سَرَّها فَقَدْ سَرَّنِی،

  هر کس او را مسرور کند مرا مسرور نموده،

  وَ مَنْ سائَها فَقَدْ سائَنِی».


  و هر کس او را اندوهگین سازد مرا اندوهگین ساخته است.

  بدون شک شخصیت والاى فاطمه(علیها السلام) و آینده درخشان و مقام عرفان و ایمان و عبادتش این همه احترام را ایجاب مى کرد. چرا که امامان، همه از نسل او بودند. و به علاوه او همسر بزرگ مرد اسلام امیرمؤمنان على(علیه السلام) بود.
  اما پیامبر(صلى الله علیه وآله) با این عمل مى خواست حقیقت دیگرى را نیز به مردم تفهیم کند و دیدگاه اسلام را در زمینه دیگرى روشن سازد و انقلاب فکرى و فرهنگى بیافریند و بگوید: دختر، موجودى نیست که باید زنده به گور شود، ببینید من دست دخترم را مى بوسم، او را بر جاى خود مى نشانم، و این همه عظمت و احترام براى او قائلم.

  دختر انسانى است همچون سایر انسان ها، نعمتى است از نعمت هاى پروردگار، موهبتى است الهى.

  دختر نیز مى تواند مانند پسر مدارج کمال را طى کند و به حریم قرب خدا راه یابد.

  و به این ترتیب شخصیت در هم شکسته زن را در آن محیط تاریک احیا فرمود.

  منابع:
  1 . فضایل الخمسه، جلد 3، صفحه 127 .
  2 . مضمون این حدیث در ده ها روایت از طرق اهل سنّت نقل شده است. احقاق الحق، جلد 10، صفحه 167 .
  3 . نور، آیه 63 .


  4 . مناقب ابن شهر آشوب، جلد 3، صفحه 320 .
  5 . فضایل الخمسه، جلد 3، صفحه 132 . 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  معصومه نبوّت

  فاطمه علیهاالسلام مؤدبه ای بود که در ادب همتا نداشت. فاطمه معصومه ای بود که اگر چه منصب نبوّت و وصایت را نداشت، ولی در مقام عصمت، نه تنها در ردیف انبیای گذشته، بلکه بالاتر، با پدر و شوهر و اولادش از نظر عصمت یکتا و بی همتا بود... فاطمه علیهاالسلام خطیبه ای که با خطبه غرّاء و گفتار آتشینش ـ که فهم آن عقلای عالم را در حیرت فرو برده ـ حقّ سبحانه را با شهود تامّ ستوده و دوست و دشمن را متوجه حقیقت رسالت و مقام و منزلت و زحمات رسول اللّه صلی الله علیه و آله وسلم نموده و هشدار می دهد که مبادا با رفتن ایشان احکام الهی نادیده گرفته شود و وصایت «انّی تارکٌ فیکُمُ الثَّقَلَیْن» فراموش گردد؛ سپس با پرده برداری از مشکلاتی که عدّه ای پیش آورده و دین و کتاب و عترت را پایمال هواهای خود کردند، تا قیامت به عالم هشدار می دهد.

  علی سعادت پرور 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  فاطمه! اى زاير قبر شهيدان!

  تو گلواژه شهادتى. تو بهشتيان را جلودارى. تو مظهر حيايى. چه كسى‏را رسد كه فرداى قيامت در مسيرت سر بر آرد. اى خلايق! سر فرودآريد! چشم فرو بنديد كه حيا مى‏آيد. پس چگونه بود كه همين ديروز،آرى آن روز كه در سوگ بودى، تو را حرمت نداشتند؟ چه كسى درخانه توحيد را پاس نداشت؟ چه كسى جمع بهشتيان را پريشان كرد؟تو را پدر، «شافعه‏» خواند چرا كه بانوان بهشتى به شفاعت تو دربهشت‏خانه گزينند. 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,882
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,659 پست
  حضور
  104 روز 22 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  فاطمه! اى راز سر به مهر!

  تو مگر يگانه يادگار اشرف كاينات نبودى؟ چرا كسى نبايد از درد توآگاه باشد؟ گويا تو با اين سكوت، با عالمى سخن دارى; سخن از ظلم‏نفاق‏پيشگان; سخنى در سكوت; سكوت شبهاى على(ع) كه پرستاريت‏مى‏كرد; سكوت غسل شب و دفن شب و پنهانى قبر. تو با على(ع) كه‏سرور سينه‏اش بودى، چه رازى، چه سرى، چه عهدى داشتى كه باگونه‏هاى تر، مقابل قبر مصطفى(ص) از قلت‏شكيبايى خود، در غم‏فراقت‏سخن مى‏گويد؟

  راستى اى جلوه‏گاه صبر و رضا! مگر آن روز كه نشان قهرمانى را به‏بازويت گرفتى، به على(ع) نگفتى كه چه گذشت؟ مگر به او نگفته بودى‏كه استخوان پهلو، ضربه ديده است؟ هاى! خلايقى كه در قيامت، درمعبر عبور فاطمه(ع) سر به زير و چشم بر هم مى‏نهيد، آيا مى‏نگريد كه‏سامرى‏مسلكان، بر بازوى فرزند «و ما رميت اذ رميت، ولكن الله‏رمى‏» چه فرود مى‏آورند؟ آيا مى‏شنويد ناله جانسوز فرزند «و ماينطق عن الهوى، ان هو الا وحي يوحى‏» را كه چه سان ميان در وديوار كمك مى‏طلبد؟اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود