صفحه 2 از 4 نخست 1234 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالات متفرقه در مورد نذر و احکام نذر

نوشته
    637
    مورد تشکر
    2,139 پست
    حضور
    11 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

بسم الله الرحمن الرحیم
    خواهرم؛

برای اینکه نذر بر گردن انسان محقق شود شرائطی لازم دارد. ظاهرا نذر شما مشکلی ندارد منتهی به شرط اینکه:

اولا: نذری که کرده اید مطابق فتوای مرجع تقلیدتان درست باشد. یعنی اینکه برخی مراجع برای اینکه نذری درست باشد فرموده اند که حتما باید صیغه ی نذر ادا شده باشد. پس شما باید ببینید که مرجعتان در این زمینه چه نظری دارد.

ثانیا: در نوشتن قرآن از احکام نوشتن آن به خوبی آگاه باشید و از آن تخلف نکنید.

ثالثا: این کار را در زمانی که جزو حق همسرتان می باشد انجامش ندهید.

موفق باشید

لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    4 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

به نام خدا و سلام بر شما
    همانطوری که جناب مدافع فرمودند، یکی از شرائط مهم در منعقد شدن نذر، خواندن صیغه مخصوص آن می باشد. اگر موقع نذر این صیغه را نخوانده اید، اصلا نذرتون منعقد نشده و بر عهده شما واجب نیست.

صیغه نذر هم همین هست که فرد به هر زبان و لغتی که می تواند، بگوید: اگر فلان حاجت من برآورده شد، برای رضای خدا بر عهده من باشد که فلان کار را انجام دهم، یا فلان کار را ترک کنم.
    (حتما لازم است که به زبان بگوید و اگر در دل نیت کند، کافی نیست)

(که البته این کار چه شرایطی باید داشته باشد، می تونید در اینجا ببینید.)

نکته دیگر اینکه مورد نذر باید کاری باشد که از عهده فرد بر بیاد. یعنی اگر کاری رو نذر کنه که بطور معمول قادر به انجامش نیست و از عهده اش خارجه، باز هم نذرش منعقد نمیشه.

دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
    مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
    بود قدر تو افزون از ملائک
    تو قدر خود نمیدانی چه حاصل

و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!!

نوشته
    4,583
    مورد تشکر
    8,381 پست
    حضور
    11 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    861
    آپلود
    199
    گالری
    331

بله من صیغه نذر را بر زبان جاری کردم حالا هم نمیگم نمیتونم بنویسم بلکه شروع به نوشتنش هم کردم

ولی میترسم در نوشتنش غلط کنم ....

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    4 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

خب این که خیلی عالیه...
    کار بسیار مهم و عظیمی رو شروع کردید.

در به سرانجام رسیدنش از خداوند کمک و توفیق بخواید و برای صحیح نوشتن هم، می تونید اگر براتون ممکنه از اساتید فن یا افراد خبره کمک بگیرید.
    همچنین فکر کنم اگر برای رونویسی از نسخه قابل اطمینان قرآن کریم (که میشه گفت همه نسخ رسمی قرآن در حال حاضر مورد تایید هستند) استفاده کنید، این مشکل هم پیش نیاد و در یقین به صحت کتابت، کافی باشه.

نوشته
    1,969
    مورد تشکر
    6,738 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    173

اگه بخوام نذر کنم چه نذری بکنم بهتره؟
    در ساحل زندگی قدم میزدم همه جا دو رد پا دیدم،
    جای پای من و خدا.
    به سختترین لحظه ها که رسیدم فقط یک جای پا دیدم.
    گفتم: خدایا مرا در سخت ترین لحظه ها رها کردی؟
    ندا آمد: تو را در سخت ترین لحظه ها به دوش کشیدم!

6. تشکر

نوشته
    977
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    4 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    55
    آپلود
    5
    گالری
    56

به نام خدا و سلام
    چیزی که در مورد اون نذر می کنیم لازم هست که مطلوب شرع باشه. یا اگر نذر می کنیم که کاری رو ترک کنیم، ترک اون کار مطلوب باشه. به عبارت دیگه: انجام هر کار مستحب و ترک هر کار مکروهی رو میشه نذر کرد.
    دیگه در مورد، اختیار با خود شماست.

.
    ویرایش توسط parsa : ۱۳۸۸/۰۷/۱۱ در ساعت ۲۲:۴۰

نوشته
    240
    مورد تشکر
    588 پست
    حضور
    6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سخن آشنا نمایش پست
    سلام
    با اجازه دوستان یکمی این پاسخ رو بدون استفاده از اصطلاحات حوزوی توضیح میدم تا پاسخ روشنتر باشه
    پاسخ اینه که طبق نظر ایت الله سیستانی(دامه برکاته ) اگر نذرمون رو فراموش کرده بودیم که چی نذر کردیم باید احتیاط کنیم یعنی اگر مثلا نمی دونیم 100 تومن نذر کردیم یا 1000 تومن باید احتیاط کنیم و 1000 تومن رو بدیم اما اگر احتیاط کردن برامون سخت بود و مشکلاتی رو برامون به بار میاورد در اون صورت هر مقداری که احتمال میدیم نذر کرده باشه رو بجا بیاره کفایت می کند

سلام

1- اگر فراموش کرده که چند نذر داشته یعنی تعداد آنها را فراموش کرده، باید به حداقل و قدر متیقن عمل کند، یعنی اگر شک دارد که 3 تا نذر داشته یا 5 نذر، به 3 تا باید عمل کند و بقیه واجب نیست.

2- اگر فراموش کرده که چه چیزی نذر کرده، مثلا شک دارد که نذر کرده 100 تومان صدقه بدهد یا نماز بخواند و یا روزه بگیرد، در صورتی که می تواند به همه آنها عمل کند باید همه را انجام دهد. این همان عمل به احتیاط است.
    و اگر نمی تواند به همه عمل کند، آن موردی را که اطمینان بیشتری دارد که نذر کرده باشد، عمل نماید.

3- بنابر این اگر کسی شک دارد که صد تومان نذر کرده یا هزار تومان، باید 100 تومان را بدهد و دادن بیشتر از آن واجب نیست.

4- همه اینها در صورتی است که نذرش صحیح و با صیغه شرعی باشد؛ لذا اگر صیغه شرعی را نخوانده و یا مثلا فقط گفته نذر می کنم و ...، این نذر شرعی و صحیح نیست و اصلا چیری بر عهده او واجب نیست.

9. تشکرها 2

نوشته
    2,875
    مورد تشکر
    9,347 پست
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

سلام علیکم

سؤالی برای بنده خدایی پیش اومده ممنون میشم جواب بدید تا به ایشون برسونم:

من نذر کرده بودم اگه خونه ام را بفروشم مقداری از پول اون را به یه نیازمند کمک کنم. وقتی که خونه رو معامله کردیم من همون پولی که در نظر داشتم رو به اون فرد مورد نظر دادم. ولی درست فردای همون روز کسی که خونه رو خریده بود اومد و معامله رو فسق کرد.

حالا من به خواسته ام که فروش خونه بود نرسیدم و اون پولی که نذر کرده بودم رو هم با توجه به اینکه مبلغ اش قابل توجه هستش(در حدی که با اون پول اون فرد برای خودش یه شغلی دست و پا کرده) دادم. الان من به اون پول نیاز دارم (برای پس دادن به خریدار خونه) اون پول رو از کی باید بگیرم؟

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۹/۱۰/۱۹ در ساعت ۲۲:۳۰

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

11. تشکرها 2

نوشته
    3,919
    مورد تشکر
    9,328 پست
    حضور
    53 روز 10 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.imani نمایش پست
    سلام علیکم

سؤالی برای بنده خدایی پیش اومده ممنون میشم جواب بدید تا به ایشون برسونم:

با سلام و درود

از دفتر رهبری در قم استفتاء تلفنی نمودم و ایشان فرمودند:

منظور از فروش خانه بطور متعارف، آن فروشی است که به دنبال آن فسخ نباشد، و علی القاعده آن کسی هم که نذر کرده منظورش چنین بوده است؛ لذا در فرض مزبور نذر واجب نشده است. (بر فرض این که صیغه شرعی نذر را هم خوانده باشد)

بنابر این از نظر شرعی منعی ندارد که به آن شخصی که آن مبلغ نذر را داده مراجعه نموده و با بیان مشکل به وجود آمده، آن پول داده شده را مطالبه نماید.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    4,081 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

به نام خدا و سلام بر شما و دیگر دوستان
    وقت بخیر

در ادامه صحبت های همکار گرامی، البته توجه داشته باشید که اگر معامله به خاطر یکی از خیارات فسخ* به هم خورده باشه، ادای نذر بر این شخص واجب نیست و شرعا میتونه پولی که در ازای نذر پرداخت کرده را طلب کند. (گرچه اختیار دارد و می تواند به عنوان صدقه محسوب کرده و طلب نکند.)

ولی اگر معامله فرضا به خاطر إقاله طرفین** به هم خورده، نذر ایشون (البته در صورتی که شرایط صحت نذر را رعایت کرده باشند) صحیح بوده و شرعا نمیتونه پول را طلب کند.

----------

* خیارات فسخ یعنی: مواردی که به جهت آن یکی از طرفین یا هر دو و یا شخص دیگری حق بر هم زدن معامله را دارد که در رساله ها و کتب مفصل فقهی و همچنین قانون مدنی ذکر شده است. (اگر نیاز به توضیح بود بفرمایید تا عرض شود.)

** إقاله یعنی: توافق و تراضی طرفین برای بر هم زدن معامله. که اختیاری هست و شرعا واجب نیست. (گرچه در احادیث هست اگر یکی از طرفین از معامله پشیمان شد و تقاضای اقاله کرد، مستحب هست طرف دیگر قبول کند.)

.

صفحه 2 از 4 نخست 1234 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری