صفحه 4 از 4 نخست ... 234
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالات متفرقه در مورد نذر و احکام نذر

نوشته
    3,517
    مورد تشکر
    7,642 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

صيغه نذر چيست و آيا جمله خاصي دارد؟
    همه مراجع: آرى، نذر صيغه خاصى دارد ؛ براى مثال شخصى در مورد شفا يافتن بيمارى‏اش نذر مى‏كند كه مبلغى به فقير بدهد ؛ پس چنين مى‏گويد: «اِنْ شَفَى اللَّهُ مَرَضى‏ فَلِلَّهِ عَلىَّ اَن اُعْطِىَ الْفَقيرَ كَذا».
    البته لازم نيست به عربى بخواند. همين اندازه كافى است كه بگويد: اگر بيمارى من شفا يابد، براى خدا بر عهده من است كه فلان مبلغ را به فقير بدهم. توضيح‏المسائل مراجع، م 2641 ؛ وحيد، توضيح‏المسائل، م 2705 ؛ نورى، توضيح‏المسائل، م 2639 و خامنه‏اى، استفتاء، س 1060 و 1100.

http://www.porseman.org/q/show.aspx?id=114806

ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۱۰/۱۰ در ساعت ۱۴:۰۸
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    3,517
    مورد تشکر
    7,642 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

صیغه نذر چگونه ادا می‌شود؟

سوالات متفرقه در مورد نذر و احکام نذر

انسان کارى را می‏تواند نذر کند که انجام آن برایش ممکن باشد، بنابر این کسى که نمی‏تواند پیاده به کربلا برود، اگر نذر کند که پیاده برود، نذر او صحیح نیست.

سوال: صیغه نذر چگونه ادا می‌شود؟

صیغه نذر این چنین است: «للّه علیّ هکذا»، و منظور از هکذا آن است که: «آنچه را مى‌خواهد که نذر کند بعد از «للّه علیّ» بگوید». مثلاً بگوید: «ان شفى اللّه مریضى فللّه على صوم یوم»؛ یعنى اگر خداوند مریض مرا شفا بدهد یک روز، روزه بر گردن و عهده من باشد.
    گفتنی است؛ لازم نیست صیغه نذر به عربى خوانده شود، بلکه به فارسی هم کفایت می‌کند، پس اگر گفته شود: «چنانچه مریض من خوب شود، براى خدا بر من است که ده تومان به فقیر بدهم یا یک روز روزه بگیرم»، نذر، صحیح است. البته باید «براى خدا» به زبان گفته شود و قصد آن در دل کافى نیست.

............................

سوال: اگر کسی به هر دلیلی نتواند به نذر و قسم خود وفا کند، حکمش چیست؟

یعنی اگر کسی نذر می‌کند و از بابت آن چیزی می‌خواهد، بعداً متوجه می‌شود که توانایی انجام آن کار را ندارد، حکمش چیست؟ واگر به انجام این کار قسم خورده باشد چطور؟
    این سۆال دارای دو فرض است؛ اول آن‌که از ابتدا قادر به انجام کار نباشد، دوم آن‌که در زمان نذر قادر به انجام باشد ولی بعد از نذر کردن از انجام آن عاجز شده باشد.
    در فرض اول مراجع معظم تقلید فرموده‌اند:
    انسان کارى را می‏تواند نذر کند که انجام آن برایش ممکن باشد، بنابر این کسى که نمی‏تواند پیاده به کربلا برود، اگر نذر کند که پیاده برود، نذر او صحیح نیست.[1]
    در فرض دوم فرموده‌اند:
    اگر نذری غیر از نذر روزه کرده است باز هم نذرش باطل و چیزی بر او نیست.[2] ولى اگر نذر کند که روزه‏اى بگیرد و بدون پیش‌بینى قبلى از انجام آن عاجز شود، باید آن ‌را قضا کند و اگر ممکن نشد[3] به مقدار یک مدّ طعام به فقیر صدقه بدهد.[4]
    در مورد قسم خوردن هم فرموده‌اند:
    قسم خوردن چند شرط دارد... از جمله: عمل کردن به قسم براى او ممکن باشد و اگر موقعى که قسم می‏خورد ممکن باشد و بعد تا آخر وقتى که براى قسم معین کرده عاجز شود یا برایش مشقّت داشته باشد، قسم او از وقتى که عاجز شده به هم می‏خورد.[5]

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=250732

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال

سلام این سوال رو یه نفر بهم گفت که بذارم تو تاپیک عین سوال : یه سوال داشتم من 20 سال پیش یه نذری کردم و الان کم کم داره او چیزی که میخواستم تحقق پیدا میکنه حالا من برای تحقق این نذر تو این 20 سال یه عالمه نذر کردم واسه تحققش حالا تکلیف من چیه ؟ در ضمن بعضی از نذر هارو شوهرم راضی نیست! منتظر پاسختون هستم مقلد فاضل لنکرانی

سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    568
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    20 روز 22 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Mr.Moh3n96 نمایش پست
    سلام این سوال رو یه نفر بهم گفت که بذارم تو تاپیک عین سوال : یه سوال داشتم من 20 سال پیش یه نذری کردم و الان کم کم داره او چیزی که میخواستم تحقق پیدا میکنه حالا من برای تحقق این نذر تو این 20 سال یه عالمه نذر کردم واسه تحققش حالا تکلیف من چیه ؟ در ضمن بعضی از نذر هارو شوهرم راضی نیست! منتظر پاسختون هستم مقلد فاضل لنکرانی
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

اگر این نذرها با شرایط شرعی آن مثل صیغه شرعی بوده انجام آن واجب است مگر اینکه شوهر اجازه نداده باشد که در این صورت نذر باطل خواهد بود.

پی نوشت:
    آیت الله فاضل لنکرانی ، توضیح المسائل م 2138

5. تشکر

صفحه 4 از 4 نخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری