صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تبلیغ حد شرعی واجب است یا حد تقوا

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    5,202 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام 3 نمایش پست
    اما نباید از نظر دور بماند که فتوای نقل شده عین پاسخ سایت معظم له بود که آدرس آن هم بیان شد علاوه بر این روشن است که مفسده یاد شده تنها تدلیس ماشطه نیست (و تدلیس ماشطه تنها یکی از فروض مسئله است) چرا که به راحتی فقیه می توانست همین مورد را ذکر کند بلکه علت بیان یک لفظ کلی مثل مفسده ، شمول آن نسبت به مفاسدی است که ممکن است در این کار باشد و قابل احصاء در یک پاسخ کوتاه نمی باشد .
    سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

با تشکر وسپاس فراوان از شما استاد گرامی
    منظور بنده نیز دقیقا" همین مطلب بود که شما فرمودید .
    واین که لفظ کلی مفسده در این حکم شمول آن نسبت به مفاسد متعددی است که امکان وقوع در این فعل دارند . و متاسفانه افراد غیر متخصص این امر مفسده را حمل بر شرط بیان شده در جمله یبعد از یا مینمایند ودر ذهن خود جواز ضمنی بر این عمل را در حکم یاد شده صادر شده می یابند و تصور میکنند که حرمت یا کراهت عمل فقط در مواجهه با نامحرم است .و به سایر مفاسد حتی فکر هم نمیکنند و به نظر ایشان بیان این حکم فقثه معظم یعنی جواز حلیت یا استحباب برداشتن ابرو نزد دوشیزگان ویا آرایش بانوان به طور عموم مثلا" با کم شدن رنگ ولعاب آن .

حرف بنده در این است که افراد عامی جامعه (از نظر میزان سواد فقهی) ملتفت اجزای حکم نمیباشند واین امری طبیعی است . مثلا" خود بنده از خیلی از تخصصها سر در نمیآورم ودر آن علوم عامی هستم . واین بر عهده ی متخصصان است تا هم دراین مورد پیشگیری نمایند وهم درمان .

بر اثر عدم تفسیر این اجزاء در احکام که امروزه عمومیت یافته (مطلقا" منظورم شخص شما بزرگوارویا هر بزرگوار دیگری نیست و امر مبتلا به جامعه ی امروزی مد نظر بنده میباشد ) حکم عملی دقیق به شرع به عمل به حکم عرف تنزل یافته .

فقیه میفرماید (فی نفسه) وفرد عامی در فقه آن را نمیتواند تخصصی تفسیر کند . فقیه میفرماید اگر مفسده ای در کار نباشد وفرد عامی در فقه مفسده را فقط همان نظر و عمل در حضور نامحرم تلقی میکند .او خبر از احکام مستتر در این لفظ مفسده را ندارد واین بر عهده ی کسانی است که از این امور مطلع هستند وموظف میباشند این جامعه ی عامی در فقه را به سوی تبیین این مطالب هدایت کنند .
    از بیان احکام فقها اکثر دوستان به بنده خرده میگرفتند که حکم بر حلیت اصلاح ویا آرایش ( دختران ) داده شده وشما افراط میکنید . واین باعث تاسف بنده بود .

بلکه منظور بنده دراین تاپیک بررسی همین موارد است که از تفسیر ذهنی انحراف یافته از فقه به کراهتی عرفی تبدیل شده .

وسخنی با دوستان عزیز غیر متخصص : بیان لفظ مفسده همانطور که استاد بزرگوار فرمودند شامل موارد بسیاری است که تدلیس ماشطه که حکم اختصاصی برای دوشیزگان است راهم شامل میشود .انشاءالله در تاپیک ذیل تدلیس واحکام وشرایط آن را با اجازه ی استاد بزرگوار ودرصورت ابراز لطف ایشان با همراهی استاد بزرگوار مشروحا" خدمت دوستان گرامی بیان خواهیم نمود .

*** آیا آرایش و اصلاح خانمها قبل از ازدواج درسته ؟؟؟؟ ***

البته این اولین قدم برای تفسیر تخصصی اخکام دراین سایت خواهد بود واگر اساتید بزرگوار همراهی نمایند به تدریج سایر احکام لازم نیز مورد بررسی قرار بگیرند .تا دوستان بزرگوار از شبهات ذهنی ایجاد شده به حقیقت مطلب دست یابند .

حق یارتان

ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۱/۰۵/۰۴ در ساعت ۲۰:۱۹

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    5,202 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان بزرگوار را جهت پیگیری مبحث حکم ارایش واصلاح ابرو دختران به این ادرس دعوت مینمایم

لطفا"کلیک کنید :

نوشته
    827
    مورد تشکر
    4,242 پست
    حضور
    79 روز 23 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست

همه ی ما به عنوان شیعه ی علی (ع) و رهرو بانوی شفیعه ی قیامت زهرا(س)خود را گاها" موظف میدانیم که برخی از مسلمانانی که به هر دلیل حدود شرعی را در امور زندگی خود مراعات نمی کنند را به شیوه های مختلفی هدایت وراهنمایی نماییم .

اما آیا خود بر این حدود وتفکیک میان حد شرع وحد تقوا اشراف کافی داریم؟آیا مرز جاذبه ی دینی ودافعه ی دینی را می دانیم ؟

اکثر عزیزان فکر می کنند اگر از حد تقوا شروع کنند مؤثر تر خواهد بود . البته در پست های بعدی توضیحی مختصر در مورد محدوده ی تفکیکی این دو حد را خدمت دوستان بزرگوار ارایه خواهم داد .واز دوستان گرامی هم درخواست می نمایم اگر در این مورد اطلاعاتی دارند در بحث شرکت بفرمایند

اما سؤال بنده این است که در راهنمایی و تبلیغ حدود شرعی برای افراد مخاطبمان چه میزان از برخورد میتواند مؤثر تر واقع شود ؟تا جاذبه ی حدود شرعی را در جامعه بیشتر کنیم .

حق یارتان
    سلام بر جناب ostat و تشکر از موضوعات خوبشان
    چند کلمه ای هم بنده محضر دوستان جسارت کرده و دخالت کنم؛
    1- اینکه فرمودید حد تقوا و آنرا از حد شرعی جدا کردید ،اینچنین به ذهن متبادر می شود که حد تقوا در بیان شما ،مقدار بهتر یا مستحب یا افضل است، در حالی که این مطلب به صورت کامل و جامع درست نیست بلکه حد تقوا همان حد رعایت واجبات و محرمات شرعی است و البته تقوا هم مراتب دارد و این اولین مرحله تقواست.
    2- این که ما بخواهیم در تبلیغ دین دیگران را مجبور به انجام مراتب بالاتر از مرحله نخست تقوا بکنیم ،قطعا کار درستی نیست و حتی نزد شارع مقدس نیز قبیح است بلکه در مورد مراتب بالاتر تقوا فقط می توانیم دیگران را دعوت به ان کنیم (عاقل انست که در صورت وجود تمام شرایط این دعوت را انجام دهد،مثلا بچه را نمی شود چنین دعوتی کرد)، و در مورد حدود الهی که عرض کردم مرتبه نخست تقواست فقط در مورد راه و روش امر و نهی به ان می شود صحبت کرد نه در مورد اصل آن،مثالهائی هم که در مورد شراب و حجاب فرمودید ،قیاسش با الان قیاس مع الفارق است زیرا این روشی که شارع مقدس در ان برهه به کار برد به جهت عدم ذره ای زمینه پذیرش کامل حدود و احکام الهی برای آن جامعه بوده است در حالی که الان چنین نیست و نمی شود در مورد حدود الهی که نوامیس الهی هستند و خدای غیور ناظر پیاده کردن آنهاست ،ما چنین روشی را پیاده کنیم و حدود و احکام را ذبح کنیم. بله عرض کردم که در مورد راه و روشش کاملا می شود صحبت کرد و بهترین روش را انتخاب کرد ولی نمی شود حدود را دستکاری کرد؛در مورد اجبار به مستحبات یا افضل ها یا مراتب بالاتر تقوا هم عرض شد.
    زیاده گوئی شد. عفو کنید

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    5,202 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اخلاقی 2 نمایش پست
    1- اینکه فرمودید حد تقوا و آنرا از حد شرعی جدا کردید ،اینچنین به ذهن متبادر می شود که حد تقوا در بیان شما ،مقدار بهتر یا مستحب یا افضل است، در حالی که این مطلب به صورت کامل و جامع درست نیست بلکه حد تقوا همان حد رعایت واجبات و محرمات شرعی است و البته تقوا هم مراتب دارد و این اولین مرحله تقواست.

با تشکر از استاد بزرگوار که دربحث ما مشارکت نمودند

بزرگوار اینکه بنده حد شرع را از حد تقوا جدا بیان نمودم به دلیل همین مراتب ایمان است که خداوند الرحمن در قران کریم نیز ازاین مراتب یاد کرده و خود شما بزرگوار هم در متن خود اشاره ای بر آن داشته اید .

قالت الاعراب آمنّا قل تؤمنوا ولکن قولو اسلمنا « بادیه نشینان عرب گفتند : ایمان آورده ایم . بگو ، ایمان نیاورده اید ، بلکه بگویید اسلام آورده ایم
    . (سوره ی حجرات آیه ی15)

مردی از امام صادق (ع) پرسید کمترین مرتبه ی ایمان چیست؟ امام پاسخ دادند : اینکه آدمی به وحدانیت خدا وبندگی ورسالت محمد (ص) گواهی دهد واطاعت از حق را بپذیرد وامام زمان خود را بشناسد » (بحارالانوار - جلد 66-ص 16 )

از حضرت علی (ع) روایت است که میفرمایند « اگر ایمان تنها بر زبان آوردن شهادتین بود روزه ونماز وهیچ حلال وحرامی تشریع نمیشد .» (
    اصول کافی ج2 -ص33 )

از این بیانات به خوبی بر میاید که ایمان حقیقتی است دارای مراتبمختلف که گمترین ( اقرار لسانی ) آغاز میشود وتا کامل ترین (تقوی الهی ) پیش می رود
    .( آیت الله سبحانی اندیشه ومعارف اسلامی - ص 21 )

بنده حد شرع را از حد تقوا جدا ننمودم بلکه منظور بنده نیز همان مراتب ایمان بوده . واینکه در جامعه ی امروز ما معمولا"چه مبلغان رسمی وچه کسانی که خود را به عنوان یک مسلمان موظف به تبلیغ میدانند این مراتب را برای تبلیغ خود لحاظ نمیکنند وبنده به عنوان کسی که با قشر جوان ودانشجو ی حامعه در تماس وتبادل فکری هستیم ثمرات نه چندان ناخوش آیند این عدم رعایت مراتب را از نزدیک مشاهده مینمایم

دختری که از هویت اسلامی فقط نام مسلمان را با خود دارد . ومادر ایشان در حضور او میگوید ترا به خدا از دختر من دکتر ملا باجی نسازید را ما میخواهیم یکباره به عوض اینکه هدایت به رعایت حد شرع نماییم هدایت به رعایت حد تقوا نماییم

خود بنده شاهد بودم که بزرگواری برای سخنرانی آمده بودند ورفتارهای اسلامی در دانشگاه را موضوع خود قرار داده بودند . دختران دانشچو با مقنعه های 15 سانتی وصورتهای بزک کرده در مجلس نشسته بودند ( البته بعضی هایشان آن هم با اکراه ) وسخنران محترم از پوشیدن جوراب مشکی ضخیم و استفاده نکردن از ساعتهای پر زرق وبرق که زینت محسوب شوند و.... میگفتند ومیفرمودند که اینها تحریک کننده هستند!!!!! وبنده حتی اشاره ای از ایشان نشنیدم که دختر خوب حد شرع ورعایت موازین مسلمان بودن تو حفظ کامل حجابت به اندازه ی استثناء گردی صورت ودستها تا مج است و اول تبلیغ بفرمایند دخترم جوراب پوشیدن برای تو حد شرع است (اکثرا" در جامعه میبینیم که خانمی که شلوار پوشیده و جوراب به پا ندارد) بعد مرتبه ی بالاترش رنگ چورابت است که بهتر است حفظ شود . هرگاه بخواهی مرتبه ی ایمانت را از رعایت شرع به تقوا ارتقاء دهید .

البته این سخنرانی مربوط بود به سه سال قبل در دانشکده ی حقوق دانشگاه ..... والآن به حق کمی اوضاع بهتر شده.

کلا" منظور بنده این است که تبلیغ نیز باید با توجه به مرتبه ی ایمان مخاطب ومناسب حال وی باید انجام شود تا بهتر مؤثر بیفتد .

- این که ما بخواهیم در تبلیغ دین دیگران را مجبور به انجام مراتب بالاتر از مرحله نخست تقوا بکنیم ،قطعا کار درستی نیست و حتی نزد شارع مقدس نیز قبیح است بلکه در مورد مراتب بالاتر تقوا فقط می توانیم دیگران را دعوت به ان کنیم (عاقل انست که در صورت وجود تمام شرایط این دعوت را انجام دهد،مثلا بچه را نمی شود چنین دعوتی کرد)، و در مورد حدود الهی که عرض کردم مرتبه نخست تقواست فقط در مورد راه و روش امر و نهی به ان می شود صحبت کرد نه در مورد اصل آن
    متشکرم از تذکر این مطلبتان که بنده نیز دقیقا" همین موضوع مد نظرم بوده .

آن،مثالهائی هم که در مورد شراب و حجاب فرمودید ،قیاسش با الان قیاس مع الفارق است زیرا این روشی که شارع مقدس در ان برهه به کار برد به جهت عدم ذره ای زمینه پذیرش کامل حدود و احکام الهی برای آن جامعه بوده است در حالی که الان چنین نیست و نمی شود در مورد حدود الهی که نوامیس الهی هستند و خدای غیور ناظر پیاده کردن آنهاست ،ما چنین روشی را پیاده کنیم و حدود و احکام را ذبح کنیم. بله عرض کردم که در مورد راه و روشش کاملا می شود صحبت کرد و بهترین روش را انتخاب کرد ولی نمی شود حدود را دستکاری کرد؛در مورد اجبار به مستحبات یا افضل ها یا مراتب بالاتر تقوا هم عرض شد.

واما این که فرموده بودید از مثالهای شراب وحجاب بنده قیاس مع الفارق نمودم باید این توضیح را خدمت شما بزرگوار عرض کنم که منظور بنده سیر مراحل ومراتب تدریجی عمل کردن برای امر به این حکم از جانب شارع بوده که میتواند این مطلب الگوی مبلغان شرع باشد .
    اینکه شارع در بدو امر ظهور اسلام حکم به تحریم شراب ننمود ومنتظر موقعیت مناسب و طی مراحل مختلف این حرمت ها را بر مسلمانان اعلام نمود .خود نشان از درایت در وقوع حرمت این امور دارد که باید الگوی مبلغان نیز باشد که حرمتها را مرحله به مرحله به مخاطبان القا نموده تا اینکه برای ایشان قابل هضم ومورد قبول واقع شود همانطور که شارع دراین امور عمل کرده است .

برای تکمیل مطلب باید خدمت دوستان عرض کنم غرض بنده این است که هرکس با هر شکل میخواهد اسلام وایمان به اصول دین را تبلیغ نماید دو مرحله را باید رعایت کند

اول اگر مبلغ رسمی و متخصص است باید خود را مجهز به توانمندی اصولی ومنطقی برای تفسیر آراء علماء نماید . زیرا در عصر حاضر با توجه به گستردگی رسانه ها ودر دسترس بودن گستره ی اطلاعاتی اینکه فقط حکم این مجتهد ویا آن مجتهد گفته شود شایسته ی مبلغ دین نیست . چرا که فرد خودش به سادگی میتواند با کمی تفحص در رسانه ها به حکم دست یابد بلکه مهم این است که نکات تخصصی حکم توسط مبلغ شرح و بیان شود تا سؤال کننده بتواند به پاسخ صحیح رسیده وبه مبلغ نیز اعتماد کند .

دوم : اگر به عنوان یک مسلمان آگاه وظیفه ی خود میدانیم که اسلام را تبلیغ کنیم باید دقت شود که رعایت مراتب را در مخاطبمان به کار گیریم واصل تدریج را از قرآن کریم واحکام حرمت های عرفی ذکر شده در آن به عنوان دستور العمل والگو به کار ببریم .

از کلیه دوستان بزرگوار نیز دعوت مینمایم که در این بحث با نظرات خوب خودشان ما را مستفیذ نمایند .

حق یارتان

ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۱/۰۵/۱۶ در ساعت ۲۲:۱۵

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    10,540 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا
    تشکر از سرکار استاد که بنده رو به تاپیک دعوت کردند
    واقعا موضوع به روزی ای است
    فقط درخواست دارم که بزرگواران یه مقدار مطالب را ساده تر بیان کنند تا همه دوستان بهر مند شوند

بنده خیلی مواقع در دوستان(حتی مذهبی) می بینم که می گویند ما فقط به شرع(همون شرع عرفی که استاد گفتند) عمل می کنیم
    مثلا در قبال دروغ یا به قول خودشون توریه(دروغ مصلحت امیز یا سخنی که دو معنی داره و...)
    می گم اولا که این طور نیست به فرض درست بودن توریه شما ، مورد اخلاقیشو چه کار می کنید؟!
    خدا اخر عاقبت همه ما را ختم به خیر کند

یا علی

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    4,337 پست
    حضور
    15 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

به نام حضرت حق
    با عرض سلام و ادب و احترام
    با تشکر از کلیه ی دوستان بنده هم درخواست میکنم از بزرگواران کمی روانتر بفرمایید تا مطالب برای بنده هم قابل فهم باشد
    حد شرعی و حد تقوا و حد عرف و مراحل تقوا , در همه ی موارد یکسان نیستند.برای مثال عرض کنم که حد شرعی در شرب خمر یا در مقدار حجاب در برابر محرم و نامحرمان یا در مورد احکام مالی و ... در بیان کلی تر احکام وضعی از طرف خداوند و اهل بیت پیامبر و خود ایشان , یکسان است و کم و زیاد ندارد و حد تقوا و عرف و ... در انها وجود ندارد.یعنی پوشاندن حد شرعی در حجاب کفایت میکند برای تقوا و دینداری و هرکس بیشتر از ان رفتار کرد مسلما خود را به زحمت انداخته (البته فقط برای مثال بود).یا در احکام مالی ربا , ربا است چه یک درصد و چه نود درصد.متاسفانه امروز برای ربا حدی تعیین شده.
    اما حد شرع و حد تقوا در واجبات مسلما باعث پیشرفت خواهد شد.مانند خواندن نماز مستحبی و ازین دست اعمال مستحب . حتی رعایت حضور قلب و برخی اعمال در نماز و یا خواندن دعاهای مستحبی در هنگام وضو و یا تطهیر و ... از قبیل امور حد تقوا است.
    نکته:اما در مورد ایه ی ((لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ ... )) که گروهی برای همین موضوعات استفاده میکنند(پیشتر مشاهده شده) ,جدا از موضوع اصلی این ایه حتی اگر در مورد حدود شرعی هم باشد فقط در مورد انجام واجبات است.
    پس بهتر است حد شرعی در راهنمایی افراد استفاده گردد
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

نوشته
    2,250
    مورد تشکر
    8,183 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

سلام و عرض ادب
    موضوع تايپيك موضوع همگاني و به روزي است ولي اساتيد محترمي كه در بحثها شركت كردند از اصطلاحات فقهي و تخصصي استفاده كردند . با اينكه ميدونم بحثهاي مطرح شده از اولين پست تا اينجا مفيد و به صرفه بوده ولي من حقير چيزي از مطالب ارائه شده نفهميدم. اگر ذره اي ابتدائي تر و با كلمات و اصطلاحات و مثالهاي ساده استفاده بشه كاربران عادي مثل من هم از مطالب ميتونيم استفاده ميكنيم.
    مطلبي ميخام بيان كنم كه نميدونم مناسب اين تايپيك هست يا نه. اگر در جاي مناسب ارائه نكردم همين ابتداء عذرخواهي ميكنم:

امر به معروف ( با توجه به مطالب مربوط در رساله مجتهدي) هم جزء مطالب مطرح شده ميشه؟
    چند روز پيش وقتي به خواهرم كه مقلد آيت الله بهجت است، احكام و شرايط نماز جماعت را مي گفتم شروع به نقد حرفهايم كرد و گفت كه احكام متفاوت است و هر كسي يك نظري ارائه ميدهد. ولي وقتي بهش گفتم كه اين مطالب را از رساله مجتهدي كه مقلدش است بيان كردم باز هم حرفهاي خودش را تكرار كرد در واقع به دنبال راه حل ساده و راحت مي گشت كه پيدا نميكرد.
    سوالم اين است كه در مواجهه با اين افراد از كجا بايد دليل آورد؟ وقتي متن رساله را سند گفته ها اعلام كنيم باز هم دليل محكمتر مي خواهند وقتي آنها را به قرآن ارجاع دهيم بهانه مي آورند كه درك ايات قرآن در حد و توانشان نيست وقتي آنها را به علما و روحانيون ارجاع كنيم ميگن كه هر كدوم از علما يه حرفي ميگن و معلوم نيست كدام صحيح تر است.
    چطور با فردي كه خودش را مقلد مجتهدي ميداند ولي به گفته ها و حرفهاي آن مرجع عاليقدر عمل نميكند بايد سر كرد؟ آيا اينها مصداق امر به معروف و يا حتي نهي از منكر هم ميشن؟
    حد شرعي در مورد مطالبم چقدر خودش را نمايان كرد؟

روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

نوشته
    1,268
    مورد تشکر
    5,202 پست
    حضور
    4 روز 6 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ابدیت نمایش پست
    سلام و عرض ادب
    موضوع تايپيك موضوع همگاني و به روزي است ولي اساتيد محترمي كه در بحثها شركت كردند از اصطلاحات فقهي و تخصصي استفاده كردند . با اينكه ميدونم بحثهاي مطرح شده از اولين پست تا اينجا مفيد و به صرفه بوده ولي من حقير چيزي از مطالب ارائه شده نفهميدم. اگر ذره اي ابتدائي تر و با كلمات و اصطلاحات و مثالهاي ساده استفاده بشه كاربران عادي مثل من هم از مطالب ميتونيم استفاده ميكنيم.

از مشارکت شما در بحث سپاسگزارم

اولا" بر رو ی چشم حتما" سعی میکنم که از این پست کمی مطالب را راحت تر بیان نما یم ؛ ببخشید (بنویسم )

دوما" : سرکار ابدیت بنده از درک بسیار بالای شما ازمطلب ثقیلی (سخت وتخصصی ) که نوشته بودم واقعا: مسرور ( خوشحال ) شدم .

عالی مطلب را تجزبیه وتحلیل کردید . پس نتیجه می گیریم آنقدر ها هم سخت ننوشته بودم شما بزرگواران به ساده نویسی عادت کرده اید .البته بنده هم به سخت نویسی عادت کرده ام که از این به بعد همتم را بر ساده نویسی قرار میدهم فقط کمی فرصت بدهید تا به روشهای یکدیگر عادت کنیم .

نقل قول نوشته اصلی توسط ابدیت نمایش پست
    چطور با فردي كه خودش را مقلد مجتهدي ميداند ولي به گفته ها و حرفهاي آن مرجع عاليقدر عمل نميكند بايد سر كرد؟ آيا اينها مصداق امر به معروف و يا حتي نهي از منكر هم ميشن؟
    حد شرعي در مورد مطالبم چقدر خودش را نمايان كرد؟
    البته پاسخ دادن به این موارد بر عهده ی کارشناسان واساتید بزرگوار است وبنده به عنوان یک معلم ساده فقط راه کارهای علمی مطلب را در حد وسع وتوانایی خودم باز گو می کنم .

همانطور که در پست های قبلی خدمت دوستان بزرگوار عرض کردم در جامعه ی امروزی تفاوت وتفکیک میان حدود ویا مراتب ایمان نظری (اعتقادی) ایمان عملی درهم ریخته وآشفته شده است .

دلایل این موضوع را هم که بسیار زیاد است را اینطور میتوان مختصرا" توضیح داد که :

اولا" سطح آگاهیهای مردم جامعه به صورت یک اطلاعات عمومی ونه تخصصی بالا رفته واین شبهه را برای افراد جامعه بوجود آورده که خودشان در بسیاری از موارد مثل خود درمانی های مربوط به بیماری هایشان ویا مثلا" دستکاری های برقی در وسایل الکترونی شان ویا حتی تصمیم گیری در مورد تکالیف شرعی شان میتوانند صاحب نظر ویا قادر به تفسیر اوضاع واحوال باشند .

ثانیا" دسترسی مردم به رسانه های اطلاعاتی واطلاع رسانی وسیع وگسترده شده واکثر مردم با مراجعه به این منابع مثل مجلات گوناگون ویا اینترنت ویا حتی برنامه های رادیو و تلوزیون ویا حتی بعضی سخنرانیهای بدون پرسش وپاسخ به یک اطلاعات سطحی دست پیدا میکنند وبعد با سلیقه ی خودشان مطلب را تفسیر میکنند . وبرای خودشان راهکار ارایه میدهند .

ثالثا" افرادی هم مثل بنده که خرده تخصصی در امری دارند به جای تعریف وتفسیر مطالب مورد تخصص به حکم اجمالی بسنده میکنند . وبی تعارف به دلایل مختلف از استفاده ی بهینه از تخصصشان پرهیز میکنند .

مثلا" بنده خودم مطلبی را که حاصل تحقیق چند هفته ای در زمینه ی مسئله ی حقوقی بود را دریکی از سایتها قرار دادم نتیجه اش این شد که سه پیام خصوصی دریافت کردم که ای بابا امثال شما بازار تحقیقات ویا بازار ما وکلا را خراب میکنند وچون مجانی این مطالب را قرار داده اید حتما" به نوعی برایتان بی ارزش است . ناگفته نماند از پست 12 به بعد هم تقریبا" بازدید کننده نداشتم . هرچه میگویم دوست گرامی زکات علم آموختن آن به دیگران است میگویند اینها حرف بازار صد سال قبل بوده ویا امور دیگر هم همینطور است معمولا" هم رسم شده که متخصصان محترم فوت کاسه گری را برای خودشان حفظ میکنند که نتیجه اش هم همان میشود که شاگرد بنده خدای کاسه گری به دست آورد هر چه می ساخت خمیر مایه اش از هم پاشیده میشد . (
    دوستان مثل این که بنده باید خود را برای اخراج از سایت آماده کنم )

درمورد اعتقادات وتکلیف مکلفان در امور شرع هم متاسفانه همانطور که شما هم در مورد خواهر بزرگوارتان نوشته اید همین اتفاق در حال رخ دادن است .افراد به جای انجام تکلیف شرعی با کسب اطلاعاتی سطحی ،خود را برای تصمیم گیری در نوع انجام تکالیف (حداقل به صورت جزئی ) محق میدانند ودچار افراط وتفریطهایی میشوند که ناشی از سلیقه ای تفسیر کردن احکام شرعی است که توسط مجتهد متخصص با کلمات تخصصی بیان شده .
    نا گفته نماند که بنده به عمد از کلمات تخصصی وگنگ برای عموم استفاده کردم تا اذهان بیشتر متوجه مطلب شود .

ادامه دارد انشاءالله ........

از کارشناسان واساتید محترم برای مشارکت در بحث دعوت می نمایم وهمچنین از دوستان بزرگوار تقاضا دارم که با نظرات خود این امر مهم مبتلا به جامعه را پیگیری نموده و مطالبی را که برای بهبود این وضع به نظرشان می رسد را مطرح نمایند .

حق یارتان

ویرایش توسط ••ostad•• : ۱۳۹۱/۰۵/۱۷ در ساعت ۲۱:۰۷

نوشته
    1,826
    مورد تشکر
    4,337 پست
    حضور
    15 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    15
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست
    درمورد اعتقادات وتکلیف مکلفان در امور شرع هم متاسفانه همانطور که شما هم در مورد خواهر بزرگوارتان نوشته اید همین اتفاق در حال رخ دادن است .افراد به جای انجام تکلیف شرعی با کسب اطلاعاتی سطحی ،خود را برای تصمیم گیری در نوع انجام تکالیف (حداقل به صورت جزئی ) محق میدانند
    سلام و درود خدا بر عزیزان
    با تشکر از شما که با موضوع خود کم کم بنده رو یاری میکنید که سربسته حرف خود را بیان کنیم.
    یک سوال :
    به نظر شما علت این برداشت شخصی از احکام الهی چیست؟
    یا حداقل کم و زیاد کردن احکام توسط افراد مختلف در جامعه چیست؟
    Bu dünyanın gidişine
    Bir çare bulsam ...
    Güneş olsam her karanlık
    Yüreğe doğsam

نوشته
    2,250
    مورد تشکر
    8,183 پست
    حضور
    45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    0
    گالری
    2

اينجا زيادي سوت و كور مانده.......براي شروع:
    از اساتيد دعوت ميكنم تا هر كدام نظرشان را درباره حد شرعي بيان كنند.
    يعني بفرماييد كه " حد شرعي " چيست؟ تعريف،توضيح،تبيين، شرح و ....

روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
    گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

گفتا که اگر علاج دردت خواهی
    بشتاب به دربار شه طوس رضا

صفحه 2 از 3 نخست 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری