جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خداوند چه میدونست که فرشته ها نمیدونستند؟

نوشته
    58
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 14 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    40
    آپلود
    0
    گالری
    5

خداوند چه میدونست که فرشته ها نمیدونستند؟

با سلام
    وقتی فرشته ها خدا رو از خلق انسان منع کردن و گفتن چرا موجودی میسازی که فساد کنه.خدا گفت که من چیزی میدونم که شما نمیدونید.حالا سوال من اینه که خدا چی میدونست؟ منظور خدا چی بود؟ لطفا توضیح بدید. ممنون.

کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 2
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۱/۲۷ در ساعت ۰۱:۳۴
    .... دوست میدارید دنیای شتابنده را (20)
    و وامیگذارید آخرت را (21) ..
    ...
    سوره قيامت

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

جمع بندی

پرسش:
    منظور خداوند درباره خلقت حضرت آدم که به فرشتگان گفت چیزی را من می دانم که شما نمی دانید چه بود؟

پاسخ:
    «وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَليفَةً... وَ أَعْلَمُ ما تُبْدُونَ وَ ما كُنْتُمْ تَكْتُمُونَ»؛ (به خاطر بياور) هنگامى را كه پروردگارت به فرشتگان گفت: «من در روى زمين، جانشينى [نماينده ‏اى‏] قرار خواهم داد.» ... و نيز ميدانم آنچه را شما آشكار ميكنيد، و آنچه را پنهان مي داشتيد!.(1)

فرشتگان آن چنان كه از سخنانشان پيداست پى برده بودند كه انسان در زمین فساد و طغیان می كند لذا به درگاه حق تعالی عرضه داشتند: اگر هدف تو، اطاعت و بندگى است ما سر بر فرمانيم، و اگر عبادت است ما هم همواره مشغول آنيم اما اين انسان مادى، هم خود فاسد است و هم صفحه زمين را پر از فساد مى‏ كند!
    خداوند در اينجا پاسخ سربسته ای به آنها داد كه توضيحش در مراحل بعد آشكار گرديد که در ادامه آیات توضیح داده شده لذا فرمود: من چيزهايى مى‏ دانم كه شما نمى‏ دانيد! (قالَ إِنِّي أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُونَ).

براى اينكه این حقیقت به طور تفصيل برای فرشتگان روشن شود خداوند آنها را آزمايش نمود، تا خودشان اعتراف كنند كه ميان آنها و آدم تفاوت از زمين تا آسمان است! آدم به لطف پروردگار داراى استعداد فوق العاده ‏اى براى درك حقايق هستى بود. خداوند اين استعداد بزرگ او را به فعليت رسانید و به گفته قرآن: «خداوند همه اسماء (حقايق و اسرار عالم هستى) را به آدم تعليم داد.»
    سپس آن اسماء را بر فرشتگان عرضه نمود و درباره حقیقت آن اسماء از فرشتگان پرسش نمود «ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلائِكَةِ فَقالَ أَنْبِئُونِي بِأَسْماءِ هؤُلاءِ إِنْ كُنْتُمْ صادِقِينَ»، ولى فرشتگان كه داراى چنان احاطه علمى نبودند، در برابر اين آزمايش فرو ماندند و پاسخ دادند: خداوندا! منزهى تو، جز آنچه به ما تعليم داده ‏اى چيزى نمى ‏دانيم «قالُوا سُبْحانَكَ لا عِلْمَ لَنا إِلَّا ما عَلَّمْتَنا». تو خود عالم و حكيمى «إِنَّكَ أَنْتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ». اگر ما در اين زمينه سؤالى كرديم از ناآگاهیمان بود، ما از اين استعداد و قدرت شگرف آدم كه امتياز بزرگ او بر ماست بی خبر بوديم ...

در اينجا نوبت به آدم رسيد كه در حضور فرشتگان حقیقت آن اسماء را روشن نماید. لذا خداوند فرمود: اى آدم! فرشتگان را از حقیقت آن اسماء با خبر كن! «قالَ يا آدَمُ أَنْبِئْهُمْ بِأَسْمائِهِمْ» هنگامى كه آدم چنین کرد، خداوند خطاب به فرشتگان فرمود: به شما نگفتم كه من از غيب آسمانها و زمين آگاهم و آنچه كه شما آشكار يا پنهان مى‏ كنيد را مى‏ دانم «فَلَمَّا أَنْبَأَهُمْ بِأَسْمائِهِمْ قالَ أَ لَمْ أَقُلْ لَكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ غَيْبَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ أَعْلَمُ ما تُبْدُونَ وَ ما كُنْتُمْ تَكْتُمُونَ».

در اينجا فرشتگان در برابر معلومات وسيع و دانش فراوان و ظرفیت وجودی بالای انسان سر تسليم فرود آوردند، و بر آنها آشكار شد كه تنهال او شایسته خلافت در زمين است.
    برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر می توانید به تفسیر نمونه و المیزان، ذیل آیه مربوطه مراجعه فرمایید.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۰۶ در ساعت ۰۹:۳۴ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

5. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری