صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انسان کجاست؟؟؟؟؟؟

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    6

انسان کجاست؟؟؟؟؟؟

انسان کجاست؟؟؟؟؟؟

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام عزیزان با ایمان در کانون بویژه پاسخگویان و خادمین محترم قرآنی:
    پرسش بنده به این شرح است:
    با توجه به این حقیقت که انسان برای هر دریافتی از عالم پیش رو نیازمند ابزاری رساناست ،انسان کجاست؟
    با تشکر از شما پاسخگوی مهربان

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۱/۲۷ در ساعت ۰۱:۱۳
    یاریم کن که رود از یادم، غم دیرینهء این خاطره ها،

شوق پرواز سرا پای مرا میکشد تا پس این پنجره ها،
    پیش رویم بگشا پنجره ای ،تا از آن پنجره پرواز کنم،
    روحم از قید تن آسوده شود ،هستی دیگری آغاز کنم

2. تشکرها 3

3.  

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط nure hagh نمایش پست
    با توجه به این حقیقت که انسان برای هر دریافتی از عالم پیش رو نیازمند ابزاری رساناست ،انسان کجاست؟

سؤال حضرتعالی نیاز به کمی توضیح دارد، رسانا دانستن تمامی دریافتهای انسانی نیاز به ارائه توضیح بیشتر داشته و برای اثبات آن دلیل نیز ارائه نمائید.
    موفق باشید.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

5. تشکرها 3

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    6

با سلام و خسته نباشید به شما بزرگوارو دیگر عزیزان در کانون
    انسان
    برای دریافت تصاویر از جهان هستی نیازمند ابزاریست به نام چشم
    برای دریافت اصوات از جهان هستی نیازمند ابزاریست به نام گوش
    انسان نه چشم است و نه گوش بلکه آنگونه که خود بیان میدارد خود را مالک آنها میداند(که البته مالکی موقت است)
    همانگونه که میگوید قلم من ،کتاب من، و.....به همان ترتیب میگوید چشم من ،گوش من و....

اکنون آنچه مد نظر بنده میباشد این است که این موجودی که به این ابزارها حس مالکیت دارد و خود را به نام من معرفی مینماید و در جهان هستی وجود ندارد و نیازمند این ابزارهای رساناست تا بتواند جاری باشد ،خود کجاست؟

اگر باز هم نتوانستم به خوبی پرسشم را شرح دهم بفرمایید تا بیشتر به تفسیر بپردازم

با تشکر از شما دوست مهربان

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

اکنون آنچه مد نظر بنده میباشد این است که این موجودی که به این ابزارها حس مالکیت دارد و خود را به نام من معرفی مینماید و در جهان هستی وجود ندارد و نیازمند این ابزارهای رساناست تا بتواند جاری باشد ،خود کجاست؟

ظاهرا با این تعریف شما، معنای آن نفسی را می طلبید که مشترک میان انسان و حیوان است، زیرا حیوان نیز ابزار دیدن و شنیدنش غیر از نیروی دیدن و شنیدن است، همان گونه که حس مالکیت و میل به بقاء و حفظ نفس غیر از ابزار و لوازم مادی حیوان و انسانست،‌ و...

برای روشن شدن بحث چند سؤال مطرح می شود:
    تفاوت انسان زنده و مرده و به عبارتی دیگر مرگ مغزی چیست؟
    خواب و بیدار چطور؟
    همچنین بی هوش و هوشیار؟
    چرا انسانِ خواب، عکس العملی دربرار صداهای معمول محیط پیرامون خود نشان نمی دهد؟ صداهائی که در بیداری نسبت به آنها واکنش نشان می داد.

کسی که مغزش مرده،‌ یا خوابیده یا بی هوش باشد قلبش می تپد،‌ ابزار مهمی همچون گوش و چشم او سالمند،‌ اما نمی بیند و نمی شنود،‌ چرا؟
    پِلک شخص بی هوش را بالا ببرند نیز نمیبیند، چرا؟

مشخص می شود نیروئی فرای این بدن مادی،‌ حکومت می کند که اگر نکند ابزار به کاری نمی آیند.

حال آن نیرو کجاست؟
    از آنجا که حیات امری متافیزیک و غیر مادی است نباید توقع داشت جایگاه مادی آن را یافت که اگر پیدا بود دانشمندان آن را کشف می کردند.

چرا حیات انسانی جایگاه مادی ندارد؟
    اگر از این نیروی فرامادی تعبیر به روح کنیم آنگاه به قرآن کریم و روایات مراجعه نمائیم در میابیم که روح امری غیبی و از ناحیه خداوندست:
    وَ يَسْئَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّي وَ ما أُوتيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَليلاً، و از تو درباره «روح» سؤال مى‏كنند، بگو: «روح از فرمان پروردگار من است و جز اندكى از دانش، به شما داده نشده است!» (1)

شاید این نکته که بهره کمی از دانش داریم،‌ در کنار تعالیم اکید اسلام مبنی بر علم آموزی،‌ نشان از دست نیافتنی بودن حقیقت و ماهیت حیات باشد.

روایات ائمه معصومین علیهم السلام نیز روح را دارای مراتبی دانسته است:
    روح القدس،‌ روح الایمان، روح الشهوه،‌ روح القوه، روح البدن.(2)
    طبق روایت فوق، انبیاء‌ و ائمه دارای هر پنج روح بوده و مؤمنین فقط روح القدس را ندارند، سائر انسانها فقط روح الشهوه و روح القوه و روح البدن را دارا هستند.

با توجه به مطالب فوق، به نظر می رسد حقیقت نفس و روح انسانی همچنان مجهول و لاینحل مانده اما چیزی که مسلّم است اصل آن قطعی بوده و آثار و لوازمی همراه دارد که جائی برای انکار باقی نمی گذارد.

موفق باشید.
    ــــــــــــــ
    (1) سوره اسراء آیه 85.
    (2) ر.ک: اصول کافی با ترجمه مصطفوی ج 3 ص 385، منابع متعدد دیگری با عبارات گوناگون به این پنج قسم پرداخته اند.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۱/۰۱/۲۸ در ساعت ۱۹:۱۸
    از دست ندهید

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    6

با عرض سلام و خسته نباشید به شمابزرگوار و دیگر دوستان عزیز در کانون
    ضمن تشکر از شما دوست مهربان که با نیتی خالصانه برای یاری رسانی به پرسش ذهنی ام آنچه مفید دانستید را بیان نمودید،با توجه به اینکه بنده از دریافت و درک پاسخ مربوط به پرسشم ،در مطلب ارزشمندی که جاری نمودید ناتوان میباشم ،از شما برادر صبورم تقاضا دارم با توجه به مطالب زیر ، کمی آشکارتر پاسخ را بیان نمایید ،

از آنجا که ما دارای دو گسترۀ فرضی میباشیم که یکی را عالم هستی و دیگری را عالم نیستی نام گذاری نموده ایم
    برای بنده و در مرتبۀ نخست آنچه قابل اهمیت است این است که:
    انسان در کدام یک از این دو عالم قرار دارد؟نیستی؟ ویا ،هستی؟

با تشکر از شما پاسخگوی عزیز و بزرگوار

9. تشکر

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

انسان در کدام یک از این دو عالم قرار دارد؟نیستی؟ ویا ،هستی؟

انسان در عالم هستی قرار دارد.

از دست ندهید

11. تشکر

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 1 نمایش پست
    انسان در عالم هستی قرار دارد.

با عرض سلامی دوباره خدمت شما برادر عزیزو تمام عزیزان در کانون

با تشکر از پاسخ شما ،
    از شما تقاضا دارم پرسشهای زیر را مطالعه و در جهت رسیدن به پاسخ بنده را یاری نمائید،

- آیا انسان در عالم هستی متولد میشود و این تولدهای جسمانی با تولد انسان برابرست؟

-
    چنانچه خداوند خود مالک هستیست و در هر نقطه از آن حاضر ، اگر انسان را در عالم هستی حاضر تلقی نماییم ،مقصود پروردگار عالمیان از نازل نمودن عبارت مقدس ((انا لله و انا علیه راجعون)) ، در کتاب هدایت چه بوده ؟

از پاسخگویی شما به پرسشهای ذهنی ام بسیار سپاسگزارم

13. تشکر

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

سلام دوست عزیز
    آیا انسان در عالم هستی متولد میشود و این تولدهای جسمانی با تولد انسان برابرست؟

قرآن کریم نگاه دقیق تری به تولد انسان داشته و توضیح دقیقی (خصوصا بالنسبه به علم مردم سرزمین عصر نزول) از مراحل تکوین انسان در دوره جنینی ارائه کرده است، پس از تشکیل نطفه از گِل و قرار گرفتنش در جایگاه آرام و مخفی(رحم) میفرماید:
    ثُمَّ خَلَقْنَا النُّطْفَةَ عَلَقَةً فَخَلَقْنَا الْعَلَقَةَ مُضْغَةً فَخَلَقْنَا الْمُضْغَةَ عِظاماً فَكَسَوْنَا الْعِظامَ لَحْماً ثُمَّ أَنْشَأْناهُ خَلْقاً آخَرَ فَتَبارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقينَ،‌ سپس نطفه را بصورت علقه [خون بسته‏]، و علقه را بصورت مضغه [چيزى شبيه گوشت جويده شده‏]، و مضغه را بصورت استخوانهايى درآورديم و بر استخوانها گوشت پوشانديم سپس آن را آفرينش تازه ‏اى داديم پس بزرگ است خدايى كه بهترين آفرينندگان است!(1)

پنج مرحله نخست (شامل نطفه و علقه و مضعه و استخوان و گوشت) تعبیر به «خلق» (که مشترک میان انسان و سائر جانداران است) شده اما در مرحله ششم از واژه «إنشاء» که به معنای ایجاد است استعمال شده که علاوه بر تولد جسمانی خمیرمایه اصلی انسان و ما به التفاوت او با حیوان را شرح می دهد، در این مرحله، انسان، انسان می شود، یعنی وجودی دیگر، پیداست که میان این دو مرحله اتفاق مهمی افتاده که تعبیر تغییر کرده است، اتفاق مهمی که خداوند به خود تبریک می گوید،‌ پیداست گوهر عجیبی به این جسم مادی داده است، گوهر عجیبی که برتر از خلقت آسمانها و زمینهاست، چراکه در خلقت آنها،‌ به خود تبریک نگفت.

شاید به این دلیل باشد که تنها موجودی که مفتخر به روح اللهیست انسان است، خدا می فرماید:
    فَإِذا سَوَّيْتُهُ وَ نَفَخْتُ فيهِ مِنْ رُوحي‏ فَقَعُوا لَهُ ساجِدينَ، هنگامى كه كار آن را به پايان رساندم، و در او از روح خود (يك روح شايسته و بزرگ) دميدم، همگى براى او سجده كنيد!
    همان روح اللهی که او را مسجود ملائک قرار داد.

پس پاسخ این سؤال شما از منظر قرآن این است: تولد جسمانی برابر با تولد انسانی نبوده و به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند.

ـــــــــــــــــــــ
    (1) سوره مؤمنون آیه 14.
    (2) سوره حجر ایه 15 و سوره ص آیه 72

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۱/۰۱/۳۱ در ساعت ۲۲:۲۸
    از دست ندهید

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

اما سؤال دوم حضرتعالی:
    چنانچه خداوند خود مالک هستیست و در هر نقطه از آن حاضر ، اگر انسان را در عالم هستی حاضر تلقی نماییم ،مقصود پروردگار عالمیان از نازل نمودن عبارت مقدس ((انا لله و انا علیه راجعون)) ، در کتاب هدایت چه بوده ؟

اینکه مقصود پروردگار از نزول آیاتش چیست،‌ پاسخ تفصیلی جزء به جزئش را نمی دانم، اما پاسخ برخی از سؤالات در تفسیر قرآن را می توان در آثار به جامانده از اهل قرآن (اهل بیت پیامبر صلوات الله علیهم اجمعین) یافت، به عنوان نمونه امير مؤمنان على علیه السلام در تفسير اين جمله مى‏فرمايد:
    ان قولنا انا للَّه اقرار على انفسنا بالملك و قولنا و انا اليه راجعون اقرار على انفسنا بالهلك، اينكه ما مى‏گوئيم: «إِنَّا لِلَّهِ» اعتراف به اين حقيقت است كه ما مملوك اوئيم و اينكه مى‏گوئيم: «وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ» اقرار به اين است كه ما از اين جهان خواهيم رفت و جايگاه ما جاى دگر است‏.(1)

طبیعی است اگر آیه فوق طوری معنا گردد که برای خدا جا و مکان تصور شود، قطعا غلط است، زیرا جسم بودن خدا لازم می آید و این محال است،‌ پس «لام» در «لله» نه به معنای مبدأ جسمی بلکه به معنای ملکیت است،‌ و رجوع به خدا نه به معنای بازگشت جسمی و مکانی بلکه به معنای مرگ است.

در واقع همان خدائی که با یک «نفخت فیه من روحی» انسان را وارد هستی نمود با گرفتن همان جان از هستی بیرون می برد.
    ــــــــــــــ
    (1) نهج البلاغه ج 4 ص 22،‌ کلمات قصار جمله 99.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۱/۰۱/۳۱ در ساعت ۲۲:۳۱
    از دست ندهید

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    6

مطلب

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 1 نمایش پست
    پس پاسخ این سؤال شما از منظر قرآن این است: تولد جسمانی برابر با تولد انسانی نبوده و به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند.
    با سلام و خسته نباشید به شما پاسخگوی بزرگوارو تمام عزیزان در کانون
    با تشکر از توضیحات جنابعالی ،اکنون با توجه به پاسخهای شما ،در پیگیری رسیدن به مقصودم دو گزینه دارم:
    طبق فرمایش شما:
    1-انسان در عالم هستی وجود دارد
    2-تولد جسمانی با تولد انسان برابر نیست
    آنچه از این دو پاسخ برایم بجا ماند جمع بندی پاسخهای دریافتی ام میباشد که پرسش بعدی را پدید می آورد ، در ادامه عرض مینمایم.
    پس از اینکه خداوند میان انسان و خود پرده ای قرار داد در واقع جهان را از سر مصلحت اندیشی به دو قطب تبدیل ساخت. 1-عالم هستی 2-عالم نیستی
    با توجه به آنچه در قرآن اعجاز آور فرموده و اشاره داشته است میتوان دریافت که ابلیس همان عالم نیستی میباشد و آنچه انسان باید به آن دست یابد و همواره در پی بدست آوردنش تشنۀ هدایت است ،عالم هستی میباشد.
    نکات مهم: طبیعتا" این حقیقت بدیهی و قابل قبول است که انسان نیازمند هدایت است، هدایت به معنای راهنمایی نمودن آنچه مد نظر است به مسیری مشخص، شاید بتوان اینگونه گفت که تا اینجا آنچه میشود برداشت نمود این است که انسان از مسیر صحیح و مد نظر خداوند خارج است و نیاز به هدایت شدن دارد تا مسیر اصلی را دریابد.
    این تعاریف و مهمتر از آن اشارات پروردگار حکیم نشان از این حقیقت دارد که انسان در عالم نیستی که به ابلیس و سپاهیانش تعلق دارد ،در دام و محاصره میباشد، و این خود حقایق بی نظیر سورۀ مبارک والعصر را از زاویه ای به نمایش میگذارد، بخصوص زمانیکه در میابیم انسان همواره با غفلتهای ناشی از غرور کاذب خود بدیهیست که در زیان و خسران باشد.
    عرض خود را کوتاه میکنم تا از مبحث اصلی خیلی دور نشویم،
    در ادامه شما فرموده اید تولد جسمانی از تولد انسان جداست ،که در حرکتی خردمندانه به هنگام نقل آیۀ شریف قرآنی نکتۀ مهم را برجسته نمودید تا ضمن اینکه در روند پاسخگویی میباشید اشاره ای زیبا هم به حقیقت امر کرده باشید، بنده از این محبت دلسوزانۀ شما که از هر فرصتی برای کمکرسانی به بندگان خداوند بهره میبرید بسیار سپاسگزارم و تاکید شما بر آن بخش از آیه را میپسندم ،اکنون مایلم بدانم این آفرینش تازه به چه صورتیست وچه زمانی برای انسان تحقق میابد؟
    و اگر این تولد با تولد انسان برابر نیست چگونه میتوان پذیرفت انسان در عالم هستی وجود دارد چنانچه بدیهیست هر موجودی زمانی در عالم هستی (که ملک خداوند است )حضور میابد که خداوند حکیم آنرا آفریده باشد.

و همواره از شما برادر بزرگوار،برای زمانیکه به مطالعهء پرسشهای بنده اختصاص میدهید، صمیمانه سپاسگزارم .
    با آرزوی سعادتی جاودان برای شما و همهء عزیزان کانون

17. تشکر

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)