جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا شمر ویزید هم به بهشت می روند ؟!! (پاسخ این سوال خیلی مهمه )

نوشته
    437
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 18 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا شمر ویزید هم به بهشت می روند ؟!! (پاسخ این سوال خیلی مهمه )

بنام خدا

سلام خدمت اساتید محترم پاسخگو

امروز در نت مطلبی خوندم که شوکه شدم . الان قصد ندارم اون مطلب را اینجا مطرح کنم . ابتدا می خواهم سوال کنم آیا واقعا یزید و شمر و حرمله .......... و به طور کلی قاتلان و عاملان قتل آقا امام حسین علیهم السلام که خانم حضرت زینب سلام الله علیها نفرینشان کرده ممکنه بخشیده بشوند و به بهشت بروند ؟؟

ممنون می شم پاسخگویی دقیق بفرمائید . با تشکر

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 5

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۲/۰۳ در ساعت ۱۶:۵۲

2.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

رفتن به بهشت یا جهنم

نقل قول نوشته اصلی توسط همدم نمایش پست
    بنام خدا

سلام خدمت اساتید محترم پاسخگو

امروز در نت مطلبی خوندم که شوکه شدم . الان قصد ندارم اون مطلب را اینجا مطرح کنم . ابتدا می خواهم سوال کنم آیا واقعا یزید و شمر و حرمله .......... و به طور کلی قاتلان و عاملان قتل آقا امام حسین علیهم السلام که خانم حضرت زینب سلام الله علیها نفرینشان کرده ممکنه بخشیده بشوند و به بهشت بروند ؟؟

ممنون می شم پاسخگویی دقیق بفرمائید . با تشکر

با سلام خدمت شما دوست گرامی

دوست گرامی سخن گفتن در مورد عاقبت انسان ها ، امری آسان نیست و نمی توان به راحتی ادعا کرد که فلان شخص به بهشت خواهد رفت یا به جهنم .
    آنچه ما می دانیم این است که خداوند برای بشر دین فرستاده است و این دین مشتمل بر برخی واجبات و برخی محرمات است . هرکسی که در این دنیا ، بندگی خداوند را پیش بگیرد و از او اطاعت کند ، مشمول رحمت الهی قرار گرفته و ان شالله به بهشت خواهد رفت . این وعده ی الهی است . و هرکس که به خداوند از سر لجاجت و نه جهالت ، دشمنی کند و به او کفر بورزد و طبق اوامر او عمل نکند ، به او جهنم خبر داده شده است .
    دسته اول یعنی اخبار نیکو "وعده " نامیده می شود . دسته دوم یعنی اخبار بد "وعید" نامیده می شود . در قرآن کریم در آیه 9 سوره آل عمران خداوند می فرماید که نسبت به وعده های خود تخلف نخواهد کرد . اما در مورد وعید ها چنین آیه ای وجود ندارد به این معنا که ممکن است گناه کاران که طبق روال معمول باید راهی جهنم شوند ، مورد رحمت الهی قرار بگیرند و بخشیده شوند .
    البته علی رغم تمام مطالب فوق ، باز نمی توان در مورد بهشت یا جهنم رفتن کسی به صورت قطعی سخن گفت و این امور به دست خداوند است و افراد عادی را به آنها علمی نیست .

موفق باشید

نوشته
    5,567
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    3
    گالری
    196

نقل قول نوشته اصلی توسط همدم نمایش پست
    آیا واقعا یزید و شمر و حرمله .......... و به طور کلی قاتلان و عاملان قتل آقا امام حسین علیهم السلام که خانم حضرت زینب سلام الله علیها نفرینشان کرده ممکنه بخشیده بشوند و به بهشت بروند ؟؟
    سلام و عرض ادب

ممنون از سوالی که پرسیده شد و پاسخی که ارائه شد

با اجازه جناب پاسخگو و دوست بزرگوار همدم میخوام نظر شخصی خودم رو بگم :

با توجه به اینکه یزید و کسانی که در واقعه عاشورا دستشون به خون امام حسین ع و اصحاب باوفاشون آلوده شد ، فرصت توبه و پشیمانی پیدا نکردند ، لذا عاقبت ایشان جهنم و عذابهای اخروی است

در قرآن بارها به وضوح و آشکارا آیاتی در مورد کسانی که مورد لطف و بخشش خداوند قرار میگیرند آمده
    و خداوند فرموده توبه کنید تا گناهانتان بخشیده شود و مورد رحمت قرار گیرید
    حتی توبه مشرکان رو هم طبق بعضی آیات خواهد پذیرفت
    به شرطی که در این دنیا توبه کنند و پشیمانی خود را از گناهانشان ابراز کنند
    ولی مجرمان واقعه عاشورا آنقدر سنگدل و سیاه دل بودند که نیازی به توبه ندیدند و مرگشان هم در اوج گناه به سراغشان آمد
    لذا نظر بنده این است که این اشخاص در عذاب دائمی و اخروی خواهند بود
    هرچند با توجه به فرمایشات جناب پاسخگو ، هیچکس عاقبت انسانها رو نمیدونه

التماس دعا

ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿

5. تشکرها 2

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

عذاب و استحقاق عذاب

با سلام خدمت شما دوستان گرامی

ظاهرا لازم است برای روشن تر شدن منظورم از پست قبلی توضیحی مختصر را خدمت شما عرض کنم :

در میان آیات قرآن کریم و همچنین در میان احادیث ، اصولی بیان شده است که به ما نشان می دهد که افرادی که اعمال صالح انجام دهند به بهشت خواهند رفت و افرادی که کفر بورزند و راه عصیان پیشه کنند ، به جهنم خواهند رفت . در این که چنین اصولی در آیات و روایات وجود دارد شکی وجود ندارد و تعداد آنها بیشتر از آن است که در چنین متن کوتاهی ذکر شود اما به طور مثال به چندمورد اشاره می شود :

«قالَ اخْرُجْ مِنْها مَذْؤُماً مَدْحُوراً لَمَنْ تَبِعَکَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنْکُمْ أَجْمَعينَ» (الأعراف - 18)
    ترجمه: (خداوند به ابلیس که نافرمانی کرد، فرمود: «از آن (مقام)، با ننگ و عار و خوارى، بيرون رو! و سوگند ياد مى‏کنم که هر کس از آنها از تو پيروى کند، جهنم را از شما همگى پر مى‏کنم!

در مقابل چنین آیه ای نیز وجود دارد که می فرماید :

«‌قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ» (الزمر - 53)
    ترجمه: بگو: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد که خدا همه‌ی گناهان را مى‏آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است‏.

از رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ منقول است. خداوند مي فرمايد: «اي بندگاني كه در راه من دشمنان را كشته ايد و كشته شده ايد و اذيت و آزار در راه من به شما رسيده است و در راه من جهاد كرده ايد، داخل بهشت شويد. پس آنها بدون عذاب و بدون حساب وارد بهشت مي شوند.(1)

و اصول دیگری که بر اساس آنها افراد مستحق بهشت یا جهنم می شوند .

نکته ای که در این بین حایز اهمیت است اینکه تمام اصول فوق صحیح است و ما به آنها اعتقاد داریم ، اما مطلبی که باید به آن توجه کرد این است که در هر صورت خداوند است که از ضمائر و خفیات افراد خبر دارد و ما نمی توانیم به راحتی در مورد افراد عادی سخن بگوییم و از سرنوشت آنها خبر بدهیم .
    در مورد افرادی که جنایتکار بوده اند و گناه و عصیانشان روشن است مانند قاتلان اهل بیت ، در اینکه عمل آنها گناه و عصیان است و مستوجب بدترین عقوبت الهی اند تردیدی نیست و ما در این زمینه شکی نداریم . اما مطلبی که بنده سعی در بیان آن دارم این است که ، اینکه (علی رغم مستحق عذاب بودن آنها) خداوند قطعا آنها را به جهنم خواهد برد و آنها در جهنم برای همیشه خواهند ماند ، در حیطه علم ما نیست . ما تنها می دانیم که آنها مستوجب بدترین عذاب ها هستند .

به طور خلاصه : بین اینکه فردی مستحق عذاب باشد و اینکه لزوما در عذاب واقع شود ، تلازمی حتمی ، وجود ندارد . بلکه ممکن است مورد رحمت و عفو الهی واقع شود .

موفق باشید

1.محمدي ري شهري، ميزان الحكمة، ج 1، ص 625، انتشارات دارالحديث.

7. تشکرها 2

نوشته
    17
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 5 نمایش پست

دوست گرامی سخن گفتن در مورد عاقبت انسان ها ، امری آسان نیست و نمی توان به راحتی ادعا کرد که فلان شخص به بهشت خواهد رفت یا به جهنم .
    آنچه ما می دانیم این است که خداوند برای بشر دین فرستاده است و این دین مشتمل بر برخی واجبات و برخی محرمات است . هرکسی که در این دنیا ، بندگی خداوند را پیش بگیرد و از او اطاعت کند ، مشمول رحمت الهی قرار گرفته و ان شالله به بهشت خواهد رفت . این وعده ی الهی است . و هرکس که به خداوند از سر لجاجت و نه جهالت ، دشمنی کند و به او کفر بورزد و طبق اوامر او عمل نکند ، به او جهنم خبر داده شده است .
    دسته اول یعنی اخبار نیکو "وعده " نامیده می شود . دسته دوم یعنی اخبار بد "وعید" نامیده می شود . در قرآن کریم در آیه 9 سوره آل عمران خداوند می فرماید که نسبت به وعده های خود تخلف نخواهد کرد . اما در مورد وعید ها چنین آیه ای وجود ندارد به این معنا که ممکن است گناه کاران که طبق روال معمول باید راهی جهنم شوند ، مورد رحمت الهی قرار بگیرند و بخشیده شوند .
    البته علی رغم تمام مطالب فوق ، باز نمی توان در مورد بهشت یا جهنم رفتن کسی به صورت قطعی سخن گفت و این امور به دست خداوند است و افراد عادی را به آنها علمی نیست .

موفق باشید

جناب پاسخگو خیلی محطاطانه و کلی گفتن ! حالا چرا نمی دونم ! بد نبود کمی قاطع تر بودید.

تکلیف این جماعات مشخصه مشخصه
    اگر به جهمنم و بهشتی معتقد باشیم قطعا این افراد لایق ترین برای جهنم هستند.

در مورد برخی گناهان و جنایات و فساد ها تکلیف مشخصه و من معتقدم این افراد کارشون به حساب کتاب نمی رسه و مستقیم عذاب الهی نصیبشون می شه
    من معتقدم حتی برخی از گناهان با توبه هم امکان نداره بخشیده شه چون یکی از شرایط توبه جبران کردن اون معصیته که در موادری محاله

امام خمینی ره زمانی که انقلاب پیروز شد چند تا از سران جنایت کار رژیم و ساواک رو بدونه محاکمه حکم اعدامشون رو صادر کرد
    جنجال شد و مطرح شد که چرا بی محاکمه محکومشون کردید ؟ گفتند فساد و جنایت این ها واضح و مشخص بود محاکمه واسه متهمه نه جنایت کار .

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

عذاب الهی

نقل قول نوشته اصلی توسط eslamomosalman نمایش پست
    جناب پاسخگو خیلی محطاطانه و کلی گفتن ! حالا چرا نمی دونم ! بد نبود کمی قاطع تر بودید.

تکلیف این جماعات مشخصه مشخصه
    اگر به جهمنم و بهشتی معتقد باشیم قطعا این افراد لایق ترین برای جهنم هستند. :nishkhand::nishkhand:

در مورد برخی گناهان و جنایات و فساد ها تکلیف مشخصه و من معتقدم این افراد کارشون به حساب کتاب نمی رسه و مستقیم عذاب الهی نصیبشون می شه
    من معتقدم حتی برخی از گناهان با توبه هم امکان نداره بخشیده شه چون یکی از شرایط توبه جبران کردن اون معصیته که در موادری محاله

امام خمینی ره زمانی که انقلاب پیروز شد چند تا از سران جنایت کار رژیم و ساواک رو بدونه محاکمه حکم اعدامشون رو صادر کرد
    جنجال شد و مطرح شد که چرا بی محاکمه محکومشون کردید ؟ گفتند فساد و جنایت این ها واضح و مشخص بود محاکمه واسه متهمه نه جنایت کار .

لطفا به پست دوم بنده توجه فرمایید .
    آنچه مسلم است اینکه عده ای به جهنم خواهند رفت و نیز آنچه مسلم است اینکه این افراد مستحق بدترین عذاب ها هستند . اینها مواردی است که ما می توانیم با قاطعیت بیان کنیم .

موفق باشید

10. تشکرها 2

نوشته
    246
    صلوات
    1010
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 9 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جهنمی هستند لعنت الله علیهم
    « إلهی! من لی غیرک، أسأله کشف ضرّی والنّظر فی أمری:
    معبودا! من جز تو چه کسی را دارم که از او بخواهم رنجوری مرا بر طرف کرده و نظری به امورم نماید. دعای کمیل »

12. تشکرها 2

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

پست جمع بندی مطلب

سوال :

آیا شمر ویزید هم به بهشت می روند ؟

پاسخ :

سخن گفتن در مورد عاقبت انسان ها ، امری آسان نیست و نمی توان به راحتی ادعا کرد که فلان شخص به بهشت خواهد رفت یا به جهنم .
    در میان آیات قرآن کریم و همچنین در میان احادیث ، اصولی بیان شده است که به ما نشان می دهد که افرادی که اعمال صالح انجام دهند به بهشت خواهند رفت و افرادی که کفر بورزند و راه عصیان پیشه کنند ، به جهنم خواهند رفت . در این که چنین اصولی در آیات و روایات وجود دارد شکی وجود ندارد و تعداد آنها بیشتر از آن است که در چنین متن کوتاهی ذکر شود اما به طور مثال به چندمورد اشاره می شود :

«قالَ اخْرُجْ مِنْها مَذْؤُماً مَدْحُوراً لَمَنْ تَبِعَکَ مِنْهُمْ لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنْکُمْ أَجْمَعينَ» (الأعراف - 18)
    ترجمه: (خداوند به ابلیس که نافرمانی کرد، فرمود: «از آن (مقام)، با ننگ و عار و خوارى، بيرون رو! و سوگند ياد مى‏کنم که هر کس از آنها از تو پيروى کند، جهنم را از شما همگى پر مى‏کنم!

«‌قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ» (الزمر - 53)
    ترجمه: بگو: «اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد که خدا همه‌ی گناهان را مى‏آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است‏.

از رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ منقول است. خداوند مي فرمايد: «اي بندگاني كه در راه من دشمنان را كشته ايد و كشته شده ايد و اذيت و آزار در راه من به شما رسيده است و در راه من جهاد كرده ايد، داخل بهشت شويد. پس آنها بدون عذاب و بدون حساب وارد بهشت مي شوند.(1)

نکته ای که در این بین حایز اهمیت است اینکه تمام اصول فوق صحیح است و ما به آنها اعتقاد داریم ، اما مطلبی که باید به آن توجه کرد این است که در هر صورت خداوند است که از ضمائر و خفیات افراد خبر دارد و ما نمی توانیم به راحتی در مورد افراد عادی سخن بگوییم و از سرنوشت آنها خبر بدهیم .
    در مورد افرادی که جنایتکار بوده اند و گناه و عصیانشان روشن است مانند قاتلان اهل بیت ، در اینکه عمل آنها گناه و عصیان است و مستوجب بدترین عقوبت الهی اند تردیدی نیست و ما در این زمینه شکی نداریم . اما اینکه (علی رغم مستحق عذاب بودن آنها) خداوند قطعا آنها را به جهنم خواهد برد و آنها در جهنم برای همیشه خواهند ماند ، در حیطه علم ما نیست . ما تنها می دانیم که آنها مستوجب بدترین عذاب ها هستند .

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط eslamomosalman نمایش پست
    زمانی که انقلاب پیروز شد چند تا از سران جنایت کار رژیم و ساواک رو بدونه محاکمه حکم اعدامشون رو صادر کرد
    قاضی کَس دیگر است

البته بدون محاکمه کشتن زیاد مطلوب نیست و نتیجه اش کشتن بیگناهانی مانند تیمسار جهانبانی شد که

فقط جرمش این بود که فرمانده نیروی هوایی رژیم گذشته بود !!

حالا کشتن رئیس ساواک قابل درک ولی فرمانده نیروی هوایی دیگه چرا ؟

آخر هم روی سینه اش نوشتند : مفسد فی الارض

او که حافظ حریم هوایی و بهترین خلبان کشور بود !

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 5 نمایش پست
    اما اینکه (علی رغم مستحق عذاب بودن آنها) خداوند قطعا آنها را به جهنم خواهد برد و آنها در جهنم برای همیشه خواهند ماند ، در حیطه علم ما نیست . ما تنها می دانیم که آنها مستوجب بدترین عذاب ها هستند .

انسانها فقط باعث قتل اند . سرنوشت جهان بعدی در دست کسی نیست !

چه بسا کسانی که آدمها شهید بدانند اما عاقبتی ندارند

و چه بسا معدومهایی که عاقبت بخیرباشند !

------------

شمر و یزید بعلت قتل و کشتار مطمئناً در این دنیا و در آن دنیا سزایش را می بینند اما

باید توجه داشت که هر عملی عکس العمل رفتار دیگراست ...

ای کشته کرا کشتی تا کشته شدی زار

تا باز که اورا بکشد آنکه ترا کشت

--------------

هر کس که مُرد جهنمی نیست و هر کس که ظاهراً شهید شد ، الزاماً بهشتی نیست !

این ما آدمها هستیم که فکر می کنیم می توانیم برای خدا تصمیم بگیریم !

یه وقت نریم ببینیم :

فردا بینی بهشت همچون کف دست

-----------

و یه وقت خدای ناکرده کاری نکنیم که باعث بشه فردا در کنار همان کسانی باشیم

که امروز آنها را به سزای اعمالشان می رسانیم !!

یادمون باشه اینجا شاید اما اونجا طلبکار خدا نمی تونیم بشیم ها

ویرایش توسط خالد بن ولید : ۱۳۹۱/۰۴/۰۴ در ساعت ۰۷:۳۸

15. تشکر

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

پست جمع بندی مطلب

سوال :

آیا شمر ویزید هم به بهشت می روند ؟

پاسخ :

سخن گفتن در مورد عاقبت انسان ها ، امری آسان نیست و نمی توان به راحتی ادعا کرد که فلان شخص به بهشت خواهد رفت یا به جهنم .

با توجه به مطالب فوق ، در مورد افرادی که جنایات اسفناکی مانند قتل ائمه معصومین (ع) را مرتکب شده اند ، با توجه به اینکه در تاریخ گزارشی از توبه و بازگشت آنها به دست نرسیده است ، می توان گفت که با توجه به آیات و روایات مختلف ، آنها مشمول عذاب الهی واقع می شوند . زیرا اگرچه باب توبه به سوی بندگان باز است ، اما این توفیق فقط در جهان حاضر امکان پذیر است و در جهان دیگر امکان توبه وجود ندارد .

17. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری