صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل انتخاب تعالیم دینی به جای تعالیم عقلانی و علمی

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما دلیل انتخاب تعالیم دینی به جای تعالیم عقلانی و علمی

درود بر همه اعضای محترم و مدیران و پاسخگویان عزیز

بنده اعتقاد دارم خداوند در اعصار مختلف که جوامع بشری از لحاظ عقل گریزی در بدترین شرایط بوده و بیم انحطاط انسانیت می رفت تعالیمی را در قالب وحی توسط انسانهایی برگزیده به سوی آن جوامع نازل می کرد و از این طریق آنها را به سمت هدایتی اصلاح گر دعوت می کرد و عملا هم در این الطافی که به جوامع بشری می کرد موفق بود

و هر دینی هدف نهایی اون بازگشت انسان به خود تعقل کننده و خود آگاه و رهایی از خرافه ها و مذاهب بوده است و در این میان به آنها می آموخت با تعقل و تفکر علم خود و جامعه را گسترش داده ، حقوق همدیگر را رعایت کنند و در کنار هم انسانیت را در زندگی فردی و اجتماعی متجلی کنند

بنده اعتقاد دارم پیروان آن ادیان بعد از گذر زمان آن دین را به انحراف کشانده و فرعیات دین را به جای غایت های اصلی دین جایگزین کردند
    از جمله فرعیات تقدس پیامبران و بزرگان اولیه دین بود که با فرض شخصیتهای کاذب برای آنها جملات و آثار بجا مانده از آنان را جایگزینی برای تعقل و علم می دانستند

امروز مسلمانان هم دچار همین انحراف شده اند و در اهل تسنن با گسترش اهل الحدیث و در شیعه با رواج فقه و حدیث و عصمت جلوی علم و تعقل به روز و پویا را گرفته اند و عملا برخلاف غایت اصلی دین حرکت کرده اند

سوال من در اینجاست :

با کدام استدلال عقلی و قرآنی شما می توانید ثابت کنید که گفتار پیامبر و معصومین در سیزده قرن پیش می تواند جایگزین مناسبی برای علوم روز شود؟

با کدام استدلال عقلی و قرآنی می توانید ثابت کنید که علم پیامبر و ائمه در سیزده قرن پیش از علم دانشمندان امروز یا حتی من و شما بیشتر است؟

با کدام استدلال عقلی و قرآنی می توانید ثابت کنید که احکامی که در قرآن آمده یا در زمان پیامبر و ائمه برای جوامع آنروز صادر شده است برای امروز هم واجب الاطاعه یا حتی کارآمد هستند؟

از اینکه برای جواب دادن به این سوالات وقت می گذارید صمیمانه تشکر می کنم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 3
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۲/۲۰ در ساعت ۰۹:۴۹

2.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط liberalparsi نمایش پست
    درود بر همه اعضای محترم و مدیران و پاسخگویان عزیز

بنده اعتقاد دارم خداوند در اعصار مختلف که جوامع بشری از لحاظ عقل گریزی در بدترین شرایط بوده و بیم انحطاط انسانیت می رفت تعالیمی را در قالب وحی توسط انسانهایی برگزیده به سوی آن جوامع نازل می کرد و از این طریق آنها را به سمت هدایتی اصلاح گر دعوت می کرد و عملا هم در این الطافی که به جوامع بشری می کرد موفق بود

و هر دینی هدف نهایی اون بازگشت انسان به خود تعقل کننده و خود آگاه و رهایی از خرافه ها و مذاهب بوده است و در این میان به آنها می آموخت با تعقل و تفکر علم خود و جامعه را گسترش داده ، حقوق همدیگر را رعایت کنند و در کنار هم انسانیت را در زندگی فردی و اجتماعی متجلی کنند

بنده اعتقاد دارم پیروان آن ادیان بعد از گذر زمان آن دین را به انحراف کشانده و فرعیات دین را به جای غایت های اصلی دین جایگزین کردند
    از جمله فرعیات تقدس پیامبران و بزرگان اولیه دین بود که با فرض شخصیتهای کاذب برای آنها جملات و آثار بجا مانده از آنان را جایگزینی برای تعقل و علم می دانستند

امروز مسلمانان هم دچار همین انحراف شده اند و در اهل تسنن با گسترش اهل الحدیث و در شیعه با رواج فقه و حدیث و عصمت جلوی علم و تعقل به روز و پویا را گرفته اند و عملا برخلاف غایت اصلی دین حرکت کرده اند

سوال من در اینجاست :

با کدام استدلال عقلی و قرآنی شما می توانید ثابت کنید که گفتار پیامبر و معصومین در سیزده قرن پیش می تواند جایگزین مناسبی برای علوم روز شود؟

با کدام استدلال عقلی و قرآنی می توانید ثابت کنید که علم پیامبر و ائمه در سیزده قرن پیش از علم دانشمندان امروز یا حتی من و شما بیشتر است؟

با کدام استدلال عقلی و قرآنی می توانید ثابت کنید که احکامی که در قرآن آمده یا در زمان پیامبر و ائمه برای جوامع آنروز صادر شده است برای امروز هم واجب الاطاعه یا حتی کارآمد هستند؟

از اینکه برای جواب دادن به این سوالات وقت می گذارید صمیمانه تشکر می کنم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 3

با سلام و عرض ادب
    عصمت رسول خدا (ص) و خاندان برحقش موضوعي اثبات شده است ، با توجه به مقام عصمت انبياء و اولياء صدور هر گونه خطا و اشتباه از اين بزرگواران محال است ، فعل و قول و تقرير ايشان براي ما حجت است چرا كه فعل ايشان با پيروي از هواي نفس نبوده بلكه چون مطيع محض پروردگار هستند تمامي حركات و افعال و سخنان اين بزرگواران از روي علم بوده و كوچك ترين خطايي مرتكب نمي شوند ؛ لذا با توجه به اينكه ما پيروان اين انوار الهي هستيم موظف به پيروي محض از اين انوار مقدسه مي باشيم .
    رواج فقه ، حديث و عصمت نيز موجب نمي شود جلوي علم و تعقل به روز و پويا گرفته شود بلكه در پويايي علوم نيز نقش مهمي مي تواند ايفا بكند اگر چه برخي از علوم روز مفيد است اما بايستي اذعان كرد بشريت هر چقدر از علوم ائمه اطهار (عليهم السلام) فاصله مي گيرد بيشتر متضرر مي شود اگر چه خود متوجه اين قضيه نباشد .
    ائمه طاهرين عليهم السلام واجد تمامي علوم از ابتدا تا ازل هستند هيچ علمي نيست مگر اينكه معصومين عليهم السلام واجد آن علوم مي باشند :
    1 ـ امام باقر(ع) فرموده: «نحن خزان علم الله و نحن تراجمه وحى الله (اصول كافى, ج1 ص192, ح3) ما خزانه دارعلم خداييم, ما مترجمان وحى الهى هستيم.»
    2ـ امام صادق(عليه السلام) نيز فرموده: «نحن شجره العلم و نحن اهل بيت النبى(صلى الله عليه و آله و سلم) و فى دارنا مهبط جبرئيل و نحن خزان علم الله و نحن معادن وحى الله و من تبعنا نجى و من تخلف عنا هلك حقا على الله عزوجل ( امالى صدوق, ص252) ما درخت دانشيم و ما اهل بيت پيامبريم, خانه ما محل فرود جبرئيل بوده است. ما گنجينه داران علوم خداونديم, ما معدن هاى وحى خداونديم, هر كس از ما تبعيت كند, نجات مى يابد و هر كس از ((امر)) ما تخلف كند نابود مى شود. اين سنت خداوندى است».
    3ـ امام سجاد(عليه السلام) هم فرموده: «ما ينقم الناس منا فنحن والله شجره النبوه و بيت الرحمه و معدن العلم و مختلف الملائكه (اصول كافى, ج1, ص221, ح1) چرا مردم فضيلت ما را انكار مى كنند؟ به خدا قسم, ما از درخت نبوتيم, خانه رحمت و كانون علم و محل آمد و رفت فرشتگانيم.»
    اين تنها نمونه اى از دهها روايتى است كه به اين مضمون از اهل بيت(عليهم السلام) رسيده است. بنابراين «علم» در اين روايات به طور مطلق و بدون هيچ قيدى ذكر شده است.
    حال با توجه به گستردگي علوم معصومين عليهم السلام چرا بايد چنين سخني در رابطه با معصومين بيان كرد ؟ چرا نبايد خوش بينانه به اين موضوع نگاه كنيم و بگوييم اگر معصومين عليهم السلام خزائن علوم هستند چرا نبايد تعقل و تفكر بيشتري در رابطه با فرمايشات آن ها بكنيم كه در اين صورت مطمئنا بهره بيشتري از سخنان انوار الهي خواهيم برد . چرا عينك بدبيني زده و علوم ائمه عليهم السلام مانع پيشرفت علوم روز بدانيم ؟ چرا بشر ، از این علومی که(حديث و روايت)به راحتی در اختیارش قرار گرفته است استفاده نمی‌کند تا از زندگی و خوشبختی واقعی، حقیقی و دائمی برخوردار گردد؟
    ادامه دارد ...

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 3 : ۱۳۹۱/۰۲/۲۳ در ساعت ۱۵:۲۸
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

انسان امروزي از نسل انسان ديروز است لذا از نظر خصوصيات روحي و معنوي هيچ تفاوتي با انسان هاي زمان معصومين ندارد و دستوراتي كه در آن زمان به انسان داده شده است بر انسان امروزي هم صدق مي كند مثل احكام شرعيه اعم از وجوب و حرمت و ... . و همچنين دستورات اخلاقي ، تربيتي و ... .
    در منابع روايي ما تعداد بي شماري از روايات اخلاقي و تربيتي وجود دارد كه اگر بشريت بر اين دستورات واقف بوده و عمل كند هيچ مشكلي نخواهيم داشت ؛ بله بشر امروزي با توجه به پيشرفتي كه در تكنولوژي و صنعت كرده است به جاي اينكه با شتر مسافرت كند با هواپيما مسافرت كرده و مسير را در زمان كم طي مي كند ، اگر در زمان معصومين (عليهم السلام) حج فرد مستطع واجب بود الان هم براي كساني كه استطاعت دارند حج واجب است با اين تفاوت كه در زمان رسول خدا (ص) با شتر و ... به زيارت خانه خدا مشرف مي شدند اما در زمان ما با هواپيما و ... .
    گفتار و كردار معصومين (عليهم السلام) بر اساس وحي است ، و سخناني كه اين بزرگواران ايراد مي فرمايند سخن وحي است لذا هيچ ترديدي در صحت اين سخنان وجود ندارد و هر چه فرموده اند بر صلاح بشريت از ازل تا ابد بوده و خواهد بود . چون كسي كه با فرشته وحي در ارتباط است گفتار و كردار خويش را با دستورات فرشته وحي مطابقت مي دهد و هر سخني بگويد با زبان وحي سخن گفته لذا بر همگان واجب است از اين گفتار متابعت كرده تا سعادت دنيا و آخرت نصيب انسان بشود .
    شما در هر زمينه اي بخواهيد علوم معصومين را با علوم امروي بسجيد و مقايسه اي داشته باشيد ملاحظه مي كنيد كه علوم معصومين بسيار متكامل و داراي روح و معناي ژرف است ، مثلا اگر روايات تربيتي را ملاحظه كرده و با گفتار روان شناسان امروزي مقايسه كنيد به تفاوت اعجاب انگيز سخنان معصومين پي خواهيد برد . و يا اگر به روايات طبي معصومين كه دستوراتي در مورد تغذيه و سلامتي انسان فرموده اند با دستورات پزشكي امروز مقايسه كنيد خواهيد ديد تفاوت از كجا تا به كجاست !
    و همچنين است در زمينه هاي مختلف ديگر ...
    لذا اگر ما ديدگاه خود را نسبت به سخنان ائمه معصومين عليهم السلام درست كرده و با اين نگرش نگاه كنيم كه سخنان آن ها مورد تاييد خداوند سبحان است نه تنها هيچ شكي در صحت آن سخنان نمي كنيم بلكه علوم امروزي را نيز با علوم معصومين مي سنجيم و هر گاه علوم روز با علوم معصومين در تضاد بود علم روز را بر وحي خدا ترجيح نمي دهيم .

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 3 : ۱۳۹۱/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۶:۴۹
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

5. تشکر

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار
    و تشکر از جوابهایتان

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 3 نمایش پست
    عصمت رسول خدا (ص) و خاندان برحقش موضوعي اثبات شده است

عصمت برای هر انسانی محال است حتی رسول خدا
    اگر رسول خدا انسان است پس در خصوصیات انسانی او اختیار وجود دارد و در خصوصیات جسمانی او خطای حواس و خطا و کاستی حافظه
    مگر اینکه پیامبر یا ائمه را انسانهای ویژه و استثنائی بدانید که البته اگر این نظر را داشته باشید باید دلیلی خیلی محکم و واضح عقلانی یا قرآنی داشته باشید
    چون اینکه انسانها حائز امکان خطا هستند و به دلیل اختیار حائز امکان گناه می باشند ، بسیار واضح است به همین دلیل اگر شما قائل به استثناء هستید باید دلیلتان به همین وضوح باشد اگر دلیل عقلانی دارید
    و اگر دلیل قرآنی دارید قرآن واضح می فرماید پیامبر هم مثل شما بشری معمولی است اگر شما آیه دیگری می آورید که خلاف آن باشد باید آن آیه همان وضوح را داشته باشد

آیه ای که تفسیر پذیر است نمی تواند قابل استناد باشد

ادامه دارد...

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ائمه طاهرين عليهم السلام واجد تمامي علوم از ابتدا تا ازل هستند هيچ علمي نيست مگر اينكه معصومين عليهم السلام واجد آن علوم مي باشند :
    1 ـ امام باقر(ع) فرموده: «نحن خزان علم الله و نحن تراجمه وحى الله (اصول كافى, ج1 ص192, ح3) ما خزانه دارعلم خداييم, ما مترجمان وحى الهى هستيم.»
    2ـ امام صادق(عليه السلام) نيز فرموده: «نحن شجره العلم و نحن اهل بيت النبى(صلى الله عليه و آله و سلم) و فى دارنا مهبط جبرئيل و نحن خزان علم الله و نحن معادن وحى الله و من تبعنا نجى و من تخلف عنا هلك حقا على الله عزوجل ( امالى صدوق, ص252) ما درخت دانشيم و ما اهل بيت پيامبريم, خانه ما محل فرود جبرئيل بوده است. ما گنجينه داران علوم خداونديم, ما معدن هاى وحى خداونديم, هر كس از ما تبعيت كند, نجات مى يابد و هر كس از ((امر)) ما تخلف كند نابود مى شود. اين سنت خداوندى است».
    3ـ امام سجاد(عليه السلام) هم فرموده: «ما ينقم الناس منا فنحن والله شجره النبوه و بيت الرحمه و معدن العلم و مختلف الملائكه (اصول كافى, ج1, ص221, ح1) چرا مردم فضيلت ما را انكار مى كنند؟ به خدا قسم, ما از درخت نبوتيم, خانه رحمت و كانون علم و محل آمد و رفت فرشتگانيم.»
    اين تنها نمونه اى از دهها روايتى است كه به اين مضمون از اهل بيت(عليهم السلام) رسيده است. بنابراين «علم» در اين روايات به طور مطلق و بدون هيچ قيدى ذكر شده است.
    ح

شواهد تاریخی نشان می دهد که برخی از ائمه در زمان خود دانشمندانی بوده اند اما برعکس نظراتی که شما در خصوص علم ائمه آوردید بنده شواهدی نمی بینم که علم آنها خیلی فراتر از زمان خودشان باشد و از این بابت این نظر را دارم که قبل از آنها دانشمندان زیادی بوده اند و آثار علمی از آنها به جا مانده است که حکایت از برتری علم آنها نسبت به ائمه دارد و نیز طبیعی است که دانشمندان اعصار بعد و دانشمندان امروز علمی بسیار فراتر از ائمه دارا هستند
    و علم آنها اینقدر سطح پایین بوده که من گمان می کنم حتی دانشجویان این زمان هم از ائمه بیشتر علم دارند

من هم قبلا این احادیث و صدها مشابه آنرا دیده ام
    اما چند حالت احتمالی را فرض می کنم :
    1- این احادیث جعلی و ساخته و پرداخته شیطان صفتان است
    2- این احادیث حاصل جو گیری و غلو برخی از محبین و عاشقان ائمه هستند
    3- این احادیث به این صورت نبوده اند اما در نقل نسل به نسل دچار تغییرات اساسی و قلب معنا و منظور شده اند
    4- ائمه منظوری دیگر بجز بیان یک واقعیت از گفتن این حرفا داشتن (دروغ مصلحتی)

و اگر ائمه بزرگوار قائل به اینکه فراتر از توانایی های بشر حالتی ویژه برای آنها در نظر گرفته شده است
    5- ائمه ای که چنین سخنانی گفته اند دروغگو هستند

ما قرآن را کلام وحی می دانیم به این دلیل که در آن موضوعی غیر عقلانی نمی بینیم و اگر هم جملاتی غیر عقلانی در ظاهر باشند سعی در تاویل عقلانی و قائلیت به تفاوت معنا و ظاهر داریم که حکم به بطلان قرآن ندهیم
    این قاعده در مورد ائمه به مراتب صادق تر است
    اگر سخنی غیر منطقی از ائمه شنیدیم در خوشبینانه ترین حالت می گوییم کذب است و ائمه بری از این سخنانند و اگر با هر روشی ثابت شود که ائمه این را گفته اند و منظور واقعی آنها هم همان معنای ظاهری است آنوقت خیلی راحت می گوییم آنها امام نیستند و انسانهای ناصالحی هستند

بنا نیست به این بهانه که انسانی در سیزده قرن پیش حرفی زده باشد ما چشم بسته آنرا بپذیریم

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

امیدوارم تلخی نهفته در جوابهای اینجانب حمل بر توهین نشده باشد و با سعه صدر و تفکر با این جملات روبرو شوید
    و از اینکه به اعتقادات شما صراحتا مخالفت کردم و احیانا باعث رنجش شما شده ام پیشاپیش عذر خواهی می کنم

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حال با توجه به گستردگي علوم معصومين عليهم السلام چرا بايد چنين سخني در رابطه با معصومين بيان كرد ؟ چرا نبايد خوش بينانه به اين موضوع نگاه كنيم و بگوييم اگر معصومين عليهم السلام خزائن علوم هستند چرا نبايد تعقل و تفكر بيشتري در رابطه با فرمايشات آن ها بكنيم كه در اين صورت مطمئنا بهره بيشتري از سخنان انوار الهي خواهيم برد . چرا عينك بدبيني زده و علوم ائمه عليهم السلام مانع پيشرفت علوم روز بدانيم ؟ چرا بشر ، از این علومی که(حديث و روايت)به راحتی در اختیارش قرار گرفته است استفاده نمی‌کند تا از زندگی و خوشبختی واقعی، حقیقی و دائمی برخوردار گردد؟

یکبار دیگر عرض کردم و بار دیگر هم عرض می کنم که علم ائمه بسیار محدود و در حد زمان خودشان بوده و این را از روی احادیث منتشر شده می توان فهمید
    علم امروز از لحاظ گستردگی و پیچیدگی و جزیی نگرانه بودن و موثر بودن به هیچ وجه قابل مقایسه با علم سیزده قرن پیش نیست که اگر بود جوامع اسلامی از لحاظ علمی در پنج قرن اخیر پیشرفتهایی می داشتند

اما این به این دلیل نیست که علم ائمه قابل ستایش نیست برعکس شواهدی نشان می ده که برخی از ائمه مثل امام رضا و امام صادق دارای نبوغ علمی حد بالایی بودند اما فقط در حد علم سیزده قرن پیش و نه در حد یک فرا انسان یا ابر انسان

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

علوم حاصل از علم امام باقر و امام صادق و فرزندان و شاگردان آن حضرات تا حدود سه چهار قرن باعث رشد تمدن و شکوفایی عرب وحشی شد به گونه ای که آثار اون علم به تدریج از راه آندلس به کشور های غربی رسیده و بعد از چند قرن باعث تضعیف کلیسا و نتیجتا قرون بیداری شد

این سیر تاثیر گذاری بسیار حائز اهمیت و قابل ستایش است ولی دلیل بر ابرانسان بودن آنها یا وجود قدرتی الهی ندارد چون تاریخ برای دانشمندان متعددی چنین تاثیرگذاری هایی به خود دیده است و از انسانهای با نبوغ علمی و فضیلت انسانی این شکل از تاثیر گذاری در عین قابل ستایش بودن کاملا طبیعی است

لذا ائمه را باید ستایش کرد ولی باید دانست که علم آنها همان چند قرن صدر اسلام می توانست تنها مرجع باشد ولی با گسترش و تکامل جوامع و علم و تمدن آنها دیگر نیازی به استناد مستقیم به علم سیزده قرن پیش نیست و تعصب روی این استناد عین جهالت است و قطعا اگر خود ائمه یا افراد هم رده و هم تراز ایشان هم الان باشند (که به وفور یافت می شوند) چنین استناداتی را عین جهالت و ارتجاع می دونستند

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

و علم آنها اینقدر سطح پایین بوده که من گمان می کنم حتی دانشجویان این زمان هم از ائمه بیشتر علم دارند

بنا نیست به این بهانه که انسانی در سیزده قرن پیش حرفی زده باشد ما چشم بسته آنرا بپذیریم
    خانه از پای بست ویران است
    خواجه در بند نقش ایوان است
    حضرات معصومین علیهم السلام را با انسانهای عادی مقایسه می کنید؟
    افتخار ماست به حکم عشق،چشم بسته ،سخنان ائمه معصوم علیهم السلام را پذیرفتن.
    و این نه کار هر کس است.

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

عصمت برای هر انسانی محال است حتی رسول خدا
    اگر رسول خدا انسان است پس در خصوصیات انسانی او اختیار وجود دارد و در خصوصیات جسمانی او خطای حواس و خطا و کاستی حافظه
    مگر اینکه پیامبر یا ائمه را انسانهای ویژه و استثنائی بدانید که البته اگر این نظر را داشته باشید باید دلیلی خیلی محکم و واضح عقلانی یا قرآنی داشته باشید
    چون اینکه انسانها حائز امکان خطا هستند و به دلیل اختیار حائز امکان گناه می باشند ، بسیار واضح است به همین دلیل اگر شما قائل به استثناء هستید باید دلیلتان به همین وضوح باشد اگر دلیل عقلانی دارید
    و اگر دلیل قرآنی دارید قرآن واضح می فرماید پیامبر هم مثل شما بشری معمولی است اگر شما آیه دیگری می آورید که خلاف آن باشد باید آن آیه همان وضوح را داشته باشد

آیه ای که تفسیر پذیر است نمی تواند قابل استناد باشد

ادامه دارد...
    یک دلیل عقلی:
    الف)هدف از بعثت ایشان راهنمایی بشر به سوی حقایق و وظایفی است که خدا برای انسانها تعیین کرده است.
    ب)اگر خود پای بند دستورات نباشند و خود بر خلاف محتوای رسالتشان عمل کنند، مردم رفتار ایشان را بیانی متناقض با گفتارشان تلقی می کنند و به گفتارشان هم اعتماد لازم را پیدا نمی کنند.
    ج)در نتیجه هدف از بعثت ایشان بطور کامل تحقق نخواهد یافت.پس بعثت کار عبثی خواهد بود و کار عبث از خدای حکیم ،محال است.

ادامه دارد...

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری