جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نامگذاری اسما خدا بر روی فرزاندان

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    3 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نامگذاری اسما خدا بر روی فرزاندان

من باردار هستم ودر ماه 4 نام فرزند خود را انتخاب کردم و نام نورا را برای فرزندم در نظر گرفتم ولی به تازگی متوجه شدم که گذاشتن اسما خدا برد روی فرزندان کراهت دارد . من دو تا سوال داشتم 1. آیا نورا جزو اسم های قرانی است 2 . نورا مانند نور از اسما خدا محسوب می شود یا نه .با تشکر

کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 2

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۲/۲۳ در ساعت ۰۳:۴۸

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط pardis66 نمایش پست
    1. آیا نورا جزو اسم های قرانی است 2 . نورا مانند نور از اسما خدا محسوب می شود یا نه .
    سلام به شما پرسشگر گرامی، این روز فرخنده، که مزین به نام «مادر» است را به شما تبریک عرض می کنم.

در مورد اسم های قرآنی توضیحات لازم را در این تاپیک عرض کرده ام: http://www.askquran.ir/thread24402.html
    از پست شماره 70 به بعد...

الف پایانی کلمه «نورا»، پایه تنوین نصب است و در آیات کریمه قرآن، کلمه «نورا»، 9 بار تکرار شده و در معانی مختلفی مانند قرآن کریم، وسیله تشخیص حق از باطل، تورات و روشنی استعمال شده است؛ مانند این آیه که به قرآن کریم اشاره دارد:

يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَكُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكُمْ نُوراً مُبيناً (نساء/174)
    اى مردم! دليل روشن از طرف پروردگارتان براى شما آمد و نور آشكارى به سوى شما نازل كرديم

در آیات کریمه قرآن این کلمه همراه با تنوین نصب، در مورد نامی از نام های خدای سبحان استعمال نشده است. البته کلمه «نور»، بدون الف پایانی، درباره حق تعالی نیز استعمال شده است که معروف ترین این استعمال آیه 35 سوره مبارکه نور است: اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكاةٍ ...

پس در آیات کریمه قرآن، کلمه «نور» درباره ذات اقدس اله استعمال شده اما عین کلمه «نورا» درباره نامی از نامهای مبارک حق تعالی استعمال نشده است بلکه در معانی دیگری که عرض شد، استعمال شده است.

در روایات، کلمه «نورا» در مورد نام باری تعالی بکار رفته است؛ مانند فقره 47 دعای جوشن کبیر:

«يا نور النور، يا منور النور، يا خالق النور، يا مدبر النور، يا مقدر النور، يا نور كلّ نور، يا نورا قبل كلّ نور، يا نورا بعد كلّ نور، يا نورا فوق كلّ نور، يا نورا ليس كمثله نور». (1)

در این فراز از دعا، کلمه «نور»، منادا واقع شده و طبق قواعد عربی منصوب می شود لذا الف پایه تنوین نصب را به همراه دارد. خود این الف، به تنهایی معنا و مفهوم مستقلی ندارد و تنها پایه تنوین نصب است بنابراین گفته نمی شود که «نورا» اسم خدای سبحان است، بلکه نام اصلی همان «نور» است که در اینجا به خاطر قواعد عربی، تنوین نصب گرفته و با الف پایه تنوین نصب همراه شده است؛ لذا کسی مثلا نام فرزندش را «حُسینا» نمی گذارد به این دلیل که در روایت «یا حُسینا» (2) آمده! اصل کلمه همان «نور» است که به خاطر قواعد عربی گاهی منصوب می شود و الف پایه نصب می گیرد و در حالت وقف، «نورا» خوانده می شود.

در برخی ادعیه، خدای سبحان با کلمه «نور» خطاب شده است، مانند:
    دعای مجیر: ... یا نور تعالیت، یا منور سبحانک ... (3)
    دعایی دیگر: یا نور یا برهان یا مبین یا متین ... (4)
    دعایی دیگر: ... یا رحمان یا نور یا نور یا نور یا ذی الجلال و الاکرام ... (5)
    و ...

توجه: حکم فقهی نامگذاری اسامی حق تعالی برای فرزندان را از پاسخگوی محترم احکام جویا شوید.

-------------------------------
    1- بحارالانوار/ج91/ص390
    2- ارشاد مفید/ج2/ص128
    3- مصباح کفعمی/ص 268
    4- همان/ص 305
    5- همان/ص310

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۱/۰۲/۳۱ در ساعت ۱۸:۳۸
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

5. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری