جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من یک مشرک هستم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    9

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من یک مشرک هستم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من نمیدونم در دلم خدا رو بیشتر دوست دارم یا پدر و مادرم رو . حتی نمیدونم خدا رو بیشتر دوست دارم یا خودم رو . اینایی که میگیم یعنی کاری به شعار دادن ندارما خیلیا خوب شعار میدن که من اگر امام زمان بیاد جونمو فداش میکنم و از این جور شعارا ولی معلوم نیست اما زمان که بیاد واقعا این کار رو میکنه یا نه . این مثالی بود برای این که بگم من مقصودم شعار نیست . واقعا نمیدونم درجه ی دوست داشتن خدا برای من کجا قرار داره . خب با این اوصاف من یک مشرک محسوب میشم؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 5

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۲/۲۸ در ساعت ۰۲:۱۹
    موقع نمازش که می شد، فرشته چپ و راست، عزا می گرفتند که چه کنند؛
    «إیاک نعبد» را جزء حرفهای خوبش بنویسند یا جزء دروغهایش.
    بی زحمت یکی جواب سوالای منو بده

2.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

شرک

نقل قول نوشته اصلی توسط رضوانه نمایش پست
    من نمیدونم در دلم خدا رو بیشتر دوست دارم یا پدر و مادرم رو . حتی نمیدونم خدا رو بیشتر دوست دارم یا خودم رو . اینایی که میگیم یعنی کاری به شعار دادن ندارما خیلیا خوب شعار میدن که من اگر امام زمان بیاد جونمو فداش میکنم و از این جور شعارا ولی معلوم نیست اما زمان که بیاد واقعا این کار رو میکنه یا نه . این مثالی بود برای این که بگم من مقصودم شعار نیست . واقعا نمیدونم درجه ی دوست داشتن خدا برای من کجا قرار داره . خب با این اوصاف من یک مشرک محسوب میشم؟
    با سلام خدمت شما دوست گرامی

مشرک به کسی گفته می شود که برای خداوند شریک یا مثل قائل باشد . این مسئله دارای مراتب مختلفی است . مرتبه ی روشن آن این است که مثلا مانند بت پرستان به این معتقد باشیم که بت ها هم در زمینه اداره ی عالم دخیل اند و در واقع شرک در ربوبیت داشتند . به نظر می رسد که امروزه لا اقل در جامعه ما به معنای مذکور ، مشرک نداشته باشیم (و یا واقعا نادر باشند). آنچه در احکام فقهی در مورد مشرکان بیان شده است ، به این مرتبه از شرک ناظر است .
    نکته ای دیگر که در این بین حایز اهمیت است اینکه در بحث های اخلاقی ، این مطلب مطرح می شود که حال که ما از لحاظ اعتقادی قائل به توحید هستیم ، آیا واقعا در عمل نیز به این باور ملتزم هستیم یا خیر ؟ به طور مثال اگر در نماز خود (چنانچه شما در متن امضای خود گفته اید) می گوییم که تنها خداوند را می پرستیم ، آیا در عمل هم این چنین است یا اموری برای ما واقعا به مانند بت شده است هرچند به معنای اول نباشد . از نظر اخلاقی این تفاوت در مقام اعتقاد و عمل را باید تصحیح کرد و این امر مطلوب نیست که ما در عمل ، به اعتقادات خود ملتزم نباشیم . برای دست یافتن به چنین امری نیز ، راه هایی از سوی علمای اخلاقی ذکر شده است . البته غیر از بحث های اخلاقی ، به نظر می رسد ، کوشش در اتقان و محکم کردن ، اعتقادات نیز در به دست آوردن این هدف ، به ما کمک کند .

با توجه به مطالب فوق ، آنچه به نظر می رسد (و البته شما خود بهتر به خودتان آگاهید) مورد شما از شق اول نیست بلکه شاید از نوع دوم باشد .

موفق باشید

ویرایش توسط رئوف : ۱۳۹۱/۰۲/۲۸ در ساعت ۲۳:۱۹

نوشته
    974
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر جناب رضوانه

نوع دوست داشتن خداوند با نوع دوست داشتن پدر و مادر متفاوت است. به نظر بنده اگر می خواهید بدانید که خدا را بیشتر دوست دارید یا پدر و مادر خود را ،در ذهن خودمجسم کنید که پدر و مادر شما از شما می خواهند که کاری بر خلاف دستورات خداوند انجام دهید ولی شما این کار را انجام نمی دهید در این صورت شما باید مطمئن باشید که خداوند را از پدر و مادر خود بیشتر دوست دارید.

نوشته
    169
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 روز 8 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

منم همچين احساسي رو نسبت به خدا و امام رضا(ع) داشتم
    شايد خدارو نشناختم .ولي هميشه به خودم ميگم ازطريق امام هم ميتوني به خدا برسي

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

پست جمع بندی مطلب

پرسش :

پاسخ :

مشرک به کسی گفته می شود که برای خداوند شریک یا مثل قائل باشد . این مسئله دارای مراتب مختلفی است . مرتبه ی روشن آن این است که مثلا مانند بت پرستان به این معتقد باشیم که بت ها هم در زمینه اداره ی عالم دخیل اند و در واقع شرک در ربوبیت داشتند . به نظر می رسد که امروزه لا اقل در جامعه ما به معنای مذکور ، مشرک نداشته باشیم (و یا واقعا نادر باشند). آنچه در احکام فقهی در مورد مشرکان بیان شده است ، به این مرتبه از شرک ناظر است .
    نکته ای دیگر که در این بین حایز اهمیت است اینکه در بحث های اخلاقی ، این مطلب مطرح می شود که حال که ما از لحاظ اعتقادی قائل به توحید هستیم ، آیا واقعا در عمل نیز به این باور ملتزم هستیم یا خیر ؟ به طور مثال اگر در نماز خود (چنانچه شما در متن امضای خود گفته اید) می گوییم که تنها خداوند را می پرستیم ، آیا در عمل هم این چنین است یا اموری برای ما واقعا به مانند بت شده است هرچند به معنای اول نباشد . از نظر اخلاقی این تفاوت در مقام اعتقاد و عمل را باید تصحیح کرد و این امر مطلوب نیست که ما در عمل ، به اعتقادات خود ملتزم نباشیم . برای دست یافتن به چنین امری نیز ، راه هایی از سوی علمای اخلاقی ذکر شده است . البته غیر از بحث های اخلاقی ، به نظر می رسد ، کوشش در اتقان و محکم کردن ، اعتقادات نیز در به دست آوردن این هدف ، به ما کمک کند .

با توجه به مطالب فوق ، آنچه به نظر می رسد (و البته شما خود بهتر به خودتان آگاهید) مورد شما از شق اول نیست بلکه شاید از نوع دوم باشد .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)