صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فمینیسم در قران را توضیح دهید

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2

  فمینیسم در قران را توضیح دهید
  فمینیسم در قران را توضیح دهید
  ایا فمینست ها همان پیروان همسر حضرت لوط علیه السلام می باشند؟
  کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 4
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۳/۰۶ در ساعت ۲۲:۳۸


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و عرض ادب
  در ابتدا توضیح مختصری از شکل گیری فنیسم عرض کنم. جنبش زنان از اوايل قرن نوزدهم به نام «فمينيسم» و با شعار تساوي و برابري زن و مرد در همه شئون در فرانسه پديدار شد و در واقع نوعي اعتراض به مردسالاري حاكم بر اعلامية حقوق بشر فرانسه بود. اعلامية مذكور كه بر اثر انقلاب كبير فرانسه و بر اساس حقوق فطري و طبيعي در سال 1789 ميلادي به تصويب رسيد، با بي‏ اعتنايي آشكار به حقوق زنان هيچ‏گونه حقي را براي آنان در نظر نگرفت و در حقيقت، اعلامية دفاع از حقوق مردان بود. در نتيجه گروهي از زنان در مخالفت با اين نابرابري، دست به اعتراض زدند و خواهان حقوق برابر با مردان شدند.
  اين حركت را بعدها «كندورسه», رياضي ‏دان و فيلسوف فرانسه ادامه داد كه به تشكيل «مكتب طرفداران زن» انجاميد. پايه‏ گذاران اصلي اين مكتب در اوايل قرن نوزدهم، سن سيمون و شاگردان او بودند كه به گسترش نظريه برابري زن و مرد، كمك شاياني كردند. مكتب طرفداران زن در دفاع از حقوق زنان به سه نكتة اساسي تاكيد داشت:
  1. زن، انساني بالغ و كامل است و در برابر مردان، به ويژه در زندگي زناشويي، از استقلال، اختيار و حقوق برابر برخوردار است؛
  2. زن، از نظر فكري، انساني آزاد و مستقل است؛
  3. زنان، بايد در مسائل سياسي شركت كنند و از حقوق مساوي با مردان برخوردار باشند.
  در دهه‏ هاي اخير ديدگاه‏ هاي فمنيستي ـ در قالب كنوانسيون‏هاي بين‏ المللي يا مباحث تئوريك ـ مرزهاي جغرافيايي كشورهاي مختلف را درنورديده و به يُمن انقلاب ارتباطات، فضاي فرهنگي جوامع مختلف و از جمله كشور ما را تحت تأثير خود قرار داده است.
  و...

  ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۱/۰۳/۰۷ در ساعت ۱۲:۳۷
  فمینیسم در قران را توضیح دهید

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  در قرآن چیزی به نام فمینیسم که مطرح است وجود ندارد تا اینکه بخواهیم آن را از توضیح دهیم.لذا این سوال شما غلط می باشد و چنین چیزی در قرآن کریم وجود ندارد و قرآن کریم و اسلام بهترین نگاه رو به زن دارد.
  اسلام و قرآن قائل به «تساوي» حقوق زن و مرد است نه «تشابه» ظاهري آنها. با مراجعه به استعدادها و احتياجهاي طبيعي زن و مرد در مي يابيم كه آنها در جهات مختلفي با يكديگر تفاوت دارند و دست خلقت، هريك از آنها را براي كار و مسئوليت متفاوتي آفريده است. بنابراين زن و مرد گرچه از نظر انساني از حقوق مساوي برخوردارند اما به دليل تفاوت هاي طبيعي و استعدادهاي متفاوتي كه در وجود هريك از آنها نهاده شده عدالت بر آن است كه در زندگي خانوادگي از حقوق مشابه برخوردار نباشند بلكه هريك از آنها جايگاه و موقعيت خاص و وظايف و تكاليف ويژه خود را دارا هستند.
  اشتباه فمينيستها در اين است كه صرفاً بر تشابه ظاهري بدون توجه به نيازها تأكيد مي ورزند و به غلط كلمة تساوي را به كار مي برند.(1)
  در فرهنگ قرآن زن و مرد در نظام خانواده ماية سكون و آرامش يكديگرند.(2) و شهيد مطهري در اين باره مي فرمايد: «گامي كه اسلام در طريق حقوق زن برداشت با آنچه در مغرب زمين مي گذرد متفاوت است. اول: در ناحية روانشناسي زن و مرد كه اسلام در اين زمينه اعجاز كرد ... دوم: اسلام در عين آن كه زنان را به حقوق اسلامي شان آشنا كرد و به آنها شخصيت و حريت و استقلال داد، هرگز آنها را به تمرد و عصيان و طغيان وادار نكرد ... و اساس خانواده را متزلزل نساخت و زنان را به شوهرداري و مادري و تربيت فرزندان بدبين نكرد»(3).
  به فرمودة امام خميني (ره): «در اسلام از نظر حقوق انساني، تفاوتي بين زن و مرد نيست زيرا هر دو انسانند و زن حق دخالت در سرنوشت خويش را همچون مرد دارد بله در بعضي موارد تفاوت هايي بين زن و مرد وجود دارد كه به حيثيت انساني آنها ارتباط ندارد»(4)
  بنابراين، اسلام با باور به جايگاه حقيقى زنان در شخصيت و منزلت والاى آنان اذعان نموده و هم حقوق متناسب با آنان مقرر نموده است؛ بلكه اسلام در احياء منزلت و حقوق زن و ستم زدايى از آنان اصرار و اهتمام ورزيده است، مع ذلك به لحاظ مبانى، انگيزه و آموزه هاى فمينيستى، فمينيسم را تخطئه مى كند، و جريان برخاسته از آن را در راستاى حمايت واقعى و سودمند براى زنان تلقى نمى كند.
  منابع:
  1. نظام حقوق زن در اسلام، همان، ص 122- 126.
  2. روم:21.
  3. نظام حقوق زن در اسلام، همان، ص 76.
  4. صحيفة نور، ج3، ص43، و مطهري، مرتضي، همچنين نظام حقوق زن در اسلام، قم، انتشارات صدرا، چاپ بيست و هفتم، ص 114- 115.

  ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۱/۰۳/۰۷ در ساعت ۰۹:۲۹
  فمینیسم در قران را توضیح دهید

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  مسئله فمینیسم به صورتی که مطرح است قدمت خیلی زیادی که به زمان لوط برگردد نمی باشد هر چند ممکن است در بعضی موارد با قوم لوط مشترک باشد و این افکار در قوم لوط هم مشاهده شود اما نشات گرفته از آن نیست و پیروان آنها هم نمی باشند.
  از منظر تاريخي مي‌توان گفت طرح نظريه برابري زن و مرد به قرن هفدهم بازمي‌گردد. برخي نخستين فمينيست را «آن براد استريت» مي‌دانند كه «آبيگالي آدامز» همسر «جان آدامز» از رهبران جنگ‌هاي استقلال آمريكا، حركت وي را ادامه داد.
  برخي نيز سابقه اين نهضت را به انقلاب سال 1689 انگليس بازمي‌گردانند. اين حركت در دوران انقلاب فرانسه شكل گرفت و توسط «كندورسه» و «سن سيمون» ادامه يافت. در حركتي كه از قرن هفدهم ميلادي به نام حقوق فطري و طبيعي بشر آغاز شد و در قرن هجدهم در فرانسه به ثمر نشست. ولي نهضت زنان، در معناي دقيق آن، در قرن نوزدهم در فرانسه گسترش يافت ونام فرانسوي (feminism) به خود گرفت. در آغاز چنين فمينيسمي در واقع نوعي اعتراض به مردسالاري آشكار حاكم بر اعلاميه حقوق بشر بود زيرا اين اعلاميه حقي براي زنان در نظر نگرفته بود فمينيسم به عنوان يك نهضت سياسي در سال 1848 با نام نهضت «سيكافالز» در آمريكا مطرح شد. در همين سال نخستين منشور دفاع ازحقوق زنان در آمريكا اعلام گرديد.
  از آن پس دانشمنداني چون آگوست كنت و جان استورات ميل نظريه برابري زن و مرد را در چارچوب حقوق فردي و اومانيستي مطرح كردند. نهضت فمينيسم تا اواخر قرن نوزدهم توفيق چنداني نيافت بطوري كه تا اوايل قرن بيستم رژيم‌هاي مختلف غربي داراي يك ويژگي مشترك بودند و آن بي‌اعتنايي به حقوق زنان بود. در اوايل قرن بيستم جنبش طرفداي از حقوق زن در انگلستان به رهبري دوشيزه «پانك هورست» آغاز گرديد و ايشان در كشور انگلستان توفيق‌هاي بدست آورد از جمله دست‌يابي حق رأي براي زنان انگليس در سال 1918 بود. و در جنگ جهاني اول زمينه طرح حضور زنان در عرصه سياست و برخورداري آنان از برابري قانوني شدّت يافت و پس از جنگ جهاني دوم و در سال 1945، نظريه برابري زن و مرد طرفداران بسياري يافت. و سرانجام براي اولين بار در اعلاميه جهاني حقوق بشر كه از طرف سازمان ملل متحد از سال 1948 ميلادي منتشر شد، تساوي حقوق زن و مرد به صراحت و در سطح جامعه ملل مطرح گرديد. موج دوم فمينيسم از دهه شصت آغاز و تا اوايل دهه هشتاد ادامه يافت.
  فمينيست‌هاي پيش از دهه شصت، خواستار برخورداري از فرصت‌هاي برابر با مردان بودند، امّا فمينيست‌هاي جديد خواهان انقلاب اساسي در برابري كامل زن و مرد در تمامي زمينه‌ها از جمله آموزش، سياست و... بودند. اين دوره، دوره بازسازي و كسب موفقيت‌هاي نسبي فمينيسم است. حتي در دهه هفتاد فمينيست‌ها با ردّ كليّت ازدواج و تأكيد بر تجرد و حرفه اقتصادي، آرمان‌هاي خود را مطرح مي‌كردند. شعار زنان بدون مردان و با رفتارهاي مردانه، مربوط به همين دوره است. پس از آن حركت‌هاي فمينيستي‌ تند، رو به تعديل گذاشت و آثار سوء افراط در حركت‌هاي زن‌مدارانه، كه بيش از همه دامان خود زنان را مي‌گفت، آشكار گرديد. خشونت روزافزون در محيط‌ خانواده و در محيط كار و عدم امنيت جنسي از آثار اين دوره بود. امّا از اوايل دهه اخير، جهان غرب به نقش‌هاي سنتي و نهاد خانواده رويكردي دوباره داشته است.(1)

  1. نگاهي به فمينيسم؛ مؤسسه فرهنگي طه؛ معاونت امور اساتيد و دروس معارف اسلامي، چ اول، 1377، ص7 الی 11.

  فمینیسم در قران را توضیح دهید

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  5
  مورد تشکر
  7 پست
  حضور
  1 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  از صحبت های استاد میشه فهمید که فیمینیسم هیچ سودی برای زنان ندارد و فقط اونا رو در مقابل مردها قرار میده.
  من هم معتقدم که افکار فیمینیستی به ضرر خود زنان هست. 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  بله هیچ سودی که ندارد هیچ بلکه سرتاسر این فکر تحقیر زنان و دور کردن آنها از مقام و منزلتشان است ولو در ظاهر مشخص نباشد.
  فمینیست ها با التزام به ضرورت نادیده انگاری تفاوت های جنسی و طبیعی میان زنان و مردان، از آزادی روابط زن و مرد و حتی اختلاط آزاد جنسی آنان در مدارس، حمایت و به آن توصیه کرده اند. جوامع غربی این توصیه را مانند توصیه ی پیشین (فرصت های برابر شغلی برای زنان و مردان) تحت تأثیر جنبش های فمینیستی پذیرفتند و دقیقاً اجرا کردند و جامه ی عمل پوشاندند، به گونه ای که مدارس و ورزشگاه های مختلط از نماد های برجسته ی آن است، اما این تمام داستان نیست. ناگفته پیدا است که روابط آزاد جنسی، بستری مناسب برای رشد و گسترش تمایلات جنسی است.
  نظریات روان کاوی در مورد رفتار جنسی مؤید این واقعیت است، برای مثال، می توان به نظریه ی «هورنای» درباره ی تمایلات جنسی اشاره کرد. هورنای معتقد است علت این که گاه نیاز به محبت به صورت تمایلات جنسی در می آید، عوامل مختلفی از جمله اوضاع و احوال فرهنگی و تربیتی است. در اجتماع هایی که روابط جنسی آزاد است، بسیاری از احتیاجات روانی شکل تمایلات جنسی پیدا می کنند و به صورت عطش جنسی در می آیند.(رفتار هاي جنسي انسان، علي اسلامي نسب، ص 87)
  فمنیست‌ها روی اعراب جاهلی را سفید كرده اند زیرا آنها تنها دختران خود را زنده به گور می‌كردند آن هم بیشتر از ترس گرسنه ماندن خود آن كودكان بینوا، درحالی كه خانم‌های به ظاهر روشنفكر و مبادی آداب، هم پسران و هم دختران خود را زنده به گور می‌كنند آن هم نه از ترس گرسنگی و نداری، بلكه برای شادی و لذت جویی و به هم نخوردن هیكلشان و نیز كسب درآمد بیشتر (زیرا آنها معتقدند باردارشدن موجب عقب افتادگی شان در بازار كار و درآمد می‌شود)به هر تقدیر، حضور بیش از حد زنان در عرصه جامعه و خالی گذاشتن خانه و خانواده، موجب سست شدن بنیان خانواده شد، بر میزان تهدیدها و تجاوزاتی كه زنان را مورد تهدید قرار می‌دهد به شدت افزوده و ازسویی دیگر سطح توقع جنسی مردان و زنان را كه در محل كار خود با انواع و اقسام مختلفی از جنس مقابل روبه رو می‌شوند، به شدت بالا برده و موجب افزایش روز به روز بی میلی به همسر و طلاق واقعی یا طلاق عاطفی شود، زیرا طبیعی است زن و مرد با دیدن موارد متعدد دیگر، توقعشان از همسر خود بالا رفته و خواهان كسب تجارب جنسی بیشتر و متنوع‌تری می‌شوند.
  به هر تقدیر تحقیر مقام مادری و حضور بیش از حد زنان در عرصه جامعه موجب شد تا مقام مادر و دشواری وظایف او، و سنگینی اموری كه در خلقت برعهده او نهاده شده، به محاق رود.
  متاسفانه برای بسیاری از زنان امروز آنچه اهمیت دارد پول درآوردن است و آنان حاضرند حتی به قیمت نابودشدن زندگی خانوادگی و فرزندان خود نیز دست ازكاربیرون از خانواده برندارند.
  به هرحال آن عده از زنان جامعه ما كه پایبند این عقیده‌اند دیگر از ارزش‌های واقعی زنانگی و مادری فاصله گرفته‌اند و حرص كسب پول و مقام را جایگزین آن ساخته‌اند. درحالی كه اگر مادری واقعا بداند خدا چه وظیفه‌ای بر دوش او نهاده هیچگاه مادری را با ریاست دنیا عوض نخواهد كرد.

  فمینیسم در قران را توضیح دهید

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  252
  مورد تشکر
  713 پست
  حضور
  6 روز 15 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  پرفسور حمید مولانا در دومین همایش جهانی زنان در دانشگاه تهران گفت:
  معتقدم فمنیسم اسلامی، فمنیسم یهودی و ... نداریم. تنها گونه ای که از فمنیسم وجود دارد، فمنیسم آمریکایی است که به اروپا و بقیه جهان سرایت کرده چون به عنوان یک پدیده ساخته آمریکایی ها است.

  وی گفت: از افلاطون گرفته تا انگلس و مارکس همه درباره خانواده نظریاتی داشتند که هنوز هم ادامه دارد. ولی تمام آن ها با فمنیسم فرق دارد و این اشتباه بزرگی است اگر فکر کنید این لغت عالم گیر است. اشتباه بزرگتری است اگر آن را به فلسفه و ... بسط دهید و مشکل را این قدر بزرگ کنید که موضوع اصلی گم شود.
  این استاد علوم ارتباطات گفت: فمنیسم از 50 سال پیش شروع شده ولی معتقدم هم اکنون به انتهای آن رسیدیم و این هیجانی که شما درباره فمنیسم دارید در دانشگاه های آمریکا وجود ندارد، شاید 30 سال پیش وجود داشت ولی حتی آن زمان هم میان عامه مردم رواج پیدا نکرد.
  وی ادامه داد: این جنبش در قالب یک حرکت که از سوی زنان انجام شد، پس از نیم قرن به بن بست رسید و پس از چهار دهه گسترش در غرب پیامدهای منفی آن آشکار شدند.وی بزرگترین ضعف فمنیسم را قدرتگرایی بر مبنای مادیات و شاخص های مادی دانست
  و گفت: فمنیسم به عنوان یک ایدئولوژی، یک واکنش انتقادی نسبت به رویکرد قبل از دوران پس از انقلاب صنعتی بود. بدون آن که پایه تئوریک داشته باشد. از جنبه اقتصادی هم انتظارات زنان را به طور غیرواقعی بالا برد بدون آن که بتواند ظلم های صورت گرفته به آنان را سامان دهد
  وی تاکید کرد: ایدئولوژی فمنیسم حداقل در غرب باعث سستی نهاد خانواده شد، امنیت و آرامش فردی نه فقط در بین اکثریت زنان غرب بهتر نشده بلکه کاهش یافته؛ این جنبش با ناکامی های فراوانی در عرصه ارتباط میان فرهنگی مواجه شده است چون در جهان هر چند درباره مقام زن در جامعه خود صحبت می کنند ولی گفتمان فمنیسم میان آن ها جایگاهی ندارد.مولانا این جنبش را میان مسلمانان هم مطرود اعلام کرد
  و گفت: عدم توجه به مسائل معنوی در این جنبش تاثیرات منفی زیادی به همراه داشته و عکس العمل های مختلفی را هم برانگیخته است.
  وی اضافه کرد: جنبش فمنیسم درغرب نه تنها خدمتی نکرده بلکه وضع زنان را بدتر هم کرده است.این پژوهشگر مسائل ارتباطات سه عامل بزرگ را باعث پدیداری جنبش فمنیسم دانست
  و گفت: اولین عامل مسیحیت و دوران اختناق آن هاست، انقلاب صنعتی و تاثیرات آن هم بزرگترین صدمه را به جایگاه زنان وارد کرد، عامل سوم که برای اصلاح دو عامل قبل به وجود آمد دوران رومانیسم است
  ولی با شروع قرن بیستم این سه عامل باعث شکاف بزرگی میان زنان و مردان شد. مثلا زنان تا 1921 حق رای نداشتند در حالیکه انتظاراتشان افزایش پیدا کرده بود؛ تمام این تبعیض ها به آنجا منجر شد که بعد از جنگ دوم جهانی جنبش فمنیسم شکل گرفت.

  مولانا تاکید کرد: البته باید به یاد داشت که این جنبش هرگز به خواسته عمومی زنان جهان تبدیل نشد.
  وی گفت: معتقدم باید برای ارائه مفاهیم جدید در جامعه جهانی از حضور در نشست ها و همایش های بین المللی استفاده کنیم؛ تداوم حضور در این همایش ها کمک می کند که به شورای سیاست گذاری در این همایش وارد شویم و بتوانیم گفتمان غالب جهان را تغییر دهیم، حضور فمنیسم در این دو سه دهه با همین شیوه انجام شد در حالی که ما پتانسیل ارائه "دستور روزهای" جدید را داریم؛ مثلا امام با اعلام روز قدس گفتمانی در جهان ایجاد کرد که هرگز جای تسلیحات نظامی را نمی گرفت پس حضور ما در مجامع بین المللی ضروری است.
  مولانا گفت: یکی از دلایلی که در توسعه و دموکراسی از غرب عقب افتاده ایم این است که هنگام شروع این مباحث برای مقابله با آن ها اقدامی نمی کنیم و تازه بعد از 20 سال به نقد آن ها می پردازیم و چون نتوانستیم جز نقد تئوری جدیدی ارائه دهیم باز هم در چنگال آن ها قرار می گیریم. لذا اطلاعات دقیق از علوم اجتماعی غرب و رصد آن ها یکی از راه های موثر برای پیشرفت در این زمینه است حتی در دوره اصلاحات هم گروهی با ترویج اصطلاحاتی مثل جامعه مدنی توانستند مدت ها ما را مشغول کردند.
  این پژوهشگر علوم ارتباطات تاکید کرد: مهم این است که برای دنیای امروز مفهوم تولید کنیم و پیش رو باشیم.وی احساس ضعف را عامل عدم موفقیت جوامع مسلمان دانست و گفت: باید بدانیم که امروز غرب در علوم اجتماعی و ارتباطات به بن بست رسیده و مدت هاست نظریه جدیدی ارائه نکرده در حالی که ما توانایی ارائه راهکار براساس مفاهیم دینی خود را داریم.
  مولانا در خاتمه گفت: به جای آن که به فمنیسم که بسیار بی اهمیت است بپردازیم باید جایگاه زنان از نظر اسلام را تبیین کنیم چون اگر به این جنبش شاخ و برگ دهید به معنی آن است که در دام آن ها افتاده ایم.
  ویرایش توسط شهیدعلیرضازمانی : ۱۳۹۱/۰۳/۰۸ در ساعت ۱۶:۵۳
  (هرگزکاری مکن جز برای رضای خدا)
 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  ایا فمینست ها همان پیروان همسر حضرت لوط علیه السلام می باشند؟

  عا قبت اینان به کجا کشیده شد؟
  لطفا بحث قرانی را ادامه دهید
  بنظر این خقیر اگر این مبحث ازگذشته خوب تبیین می شد
  دیگر تاریخ تکرار نمی گردید

  ...........
  و حتی همسر لوط وقتی مردان قوم خود را از میهمانان به خبر میکند
  به تبلیغ ..........که مشکل بزرگتر دنیای کنونی می باشد

 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و عرض ادب
  جواب سوال اول رو عرض کردم در پست قبلی. تنها مسئله ای که هست باید نقاط اشتراک این گروه را با قوم لوط بررسی کرد که یک نمونه مشترک آن بحث انحرافات جنسی می باشد. لذا بحث بیشتر از این احتیاج به یک پایان نامه دارد که نقاط دقیق این اشتراکات و طرز فکر استخراج شود.
  اما سرانجام این قوم:
  اين قوم سرانجام به دليل سركشي و گناه و انكار رسالت حضرت لوط (ع) دچار عذاب الهي ‌شدند و قرآن براي ايشان سه مرحله عذاب ذكر كرده است:
  1- صحيحه مرگبار:
  «فَأخَذَتهُمُ الصَیحَةَ مُشرِقین»(1)
  «سرانجام هنگام طلوع آفتاب صيحه مرگ‌بار آنها را فرا گرفت»
  2- زير و رو شدن قوم لوط:
  «فَجَعَلنَا عَالِيَها سَافِلَهَا»(2)
  «بالاي آن را پايين قرار داديم»
  3- فرو ريختن باران سنگ:
  «وَأمطَرنَا عَلیها حِجَارَةً مِن سِجََِّیلٍ مَنضُودٍ مُسَوََّمَةً عِندَ رَبِّک»(3)
  «و باراني از سنگ (گلهاي متحجر) متراكم بر روي آنها نازل نموديم (و سنگهايي كه) نزد پروردگارت نشان دار بود»
  در پايان، لازم به ذكر است كه هر كدام از اين عذابها براي آن قوم گمراه كافي بود و نازل شدن اين عذابهاي سه گانه، به خاطر شدت گناه و جسارت آنها نسبت به آلودگي و ننگ بوده است و نيز خداوند
  براي عبرت ديگران، مجازات آنها را چند برابر كرده است:
  «اِنََّ في ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِلمُتَوَسََِّمينَ»(4)
  «در اين (سرگذشت عبرت‌انگيز) نشانه‌هايي است براي هوشياران»

  1. راغب اصفهاني؛ المفردات في غريب القرآن، ترجمه غلامرضا خسروي، تهران، مرتضوي 1372؛ چاپ اول، ج3.
  2. ابن منظور، لسان العرب؛ بيروت، داراحياء التراث العربي، 1408 ق.\\ چاپ اول؛ جلد اول، ص 166.
  3. قرشي، علي‌اكبر؛ قاموس قرآن؛ تهران؛ دارالكتب الاسلاميه، 1372، چاپ 11، ج 6، ص 217.
  4. اعراف/80.

  موفق باشید.

  فمینیسم در قران را توضیح دهید

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  ایا این عذاب مربوط به فمینستها و همجنس گرایان بود یا گناهان دیگر این قوم
  لطفا کله نفرمایید
  کمک بگیرید من و جامعه را کمک کنید

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود