جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه طورر میشه که امام زمان از اعمال و رفتار ما با خبر باشه ؟

نوشته
    87
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه طورر میشه که امام زمان از اعمال و رفتار ما با خبر باشه ؟

با سلام

من یه سوالی تو ذهنم که سالهاست بهش فکر میکنم و جوابی پیدا نکردم

اونم اینه من تو یه مراسمی از سخنران حدیثی شنیدم به این مضمون که در اواخر

عمر پیامبر ایشون برای امت خودش در آخرت نگران بوده و نمیخواستن که امتشون جلوی امتهای دیگه رسوا بشن و گناهانشون معلوم بشه نهایتا کار به اونجا میرسه که خدا به پیامبر میگه من حتی نمیگذارم که توی پیامبر هم از گناهای امتت خبردار بشی.

اولا:آیا این حدیث درسته؟

ثانیا:اگر درسته پس چه طورر میشه که امام زمان از اعمال و رفتار ما با خبر باشه چون ظاهرا با این حدیث منافات داره؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 3

با تشکر
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۳/۰۹ در ساعت ۰۱:۵۰

2.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب

و با عرض پوزش از تأخير به وجود آمده

متأسفانه علي رغم تحقيقي كه انجام شد روايت مورد نظر حضرت عالي را نيافتم ؛ بر فرض اگر اين روايت با سند قطعي موجود باشد بايستي تأويل شود چون ظاهر اين روايت مخالف با آيات و روايات بي شماري است كه علم امام عليه السلام به اعمال امت خود را اثبات مي كنند .
    مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می گوید: «هر عملی كه انسان انجام می دهد از خیر یا شر خدا و رسولش و مومنان حقیقت عمل خیر یا عمل شر را مشاهده می كند»[المیزان، جلد9، ص398]

علي الظاهر هدف سخنران مذكور از نقل كردن روايت فوق اين بود كه درجه ستار العيوب بودن خداوند سبحان را نشان بدهند ، چون خداوند سبحان ستار العيوب است و عيب هايي كه مومنين دارند را از ديگران مي پوشاند و اجازه نمي دهد احدي از اين عيب ها آگاه باشند ، اما چون پيامبر (صل الله عليه وآله) و ائمه اطهار عليهم السلام جانِ جانان هستند ستاريت براي اين ذوات مقدسه معني ندارد چون اين ذوات ، جانِ جانان بوده و از خود ما به خودمان نزديك ترند لذا هر عملي كه انجام مي دهيم نه هر هفته ( امام صادق(ع) فرموده اند: «در هر پنج شنبه اعمال بندگان به رسول خدا(ص) و امامان(ع) عرضه می شود» بحار الأنوار، ج‏23، ص354 ) و نه هر روز بلكه هر «آن» باخبراند و معني ندارد اعمال ما از اين بزرگواران پنهان بماند (حضرت آيت الله جوادي املي درس تفسير مسجد اعظم قم)

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری