صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا در زمان حکومتِ پیامبر اکرم و مولا علی توهین به این بزرگواران مجازات داشت ؟

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا در زمان حکومتِ پیامبر اکرم و مولا علی توهین به این بزرگواران مجازات داشت ؟

به نام خدا

آیا در زمان حکومتِ پیامبر اکرم (ص) و مولا علی(ع) توهین به این بزرگواران مجازات داشت؟ (شاهد مثال از تاریخ حکومت این بزرگواران بیارین)

با سپاس

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۳/۰۹ در ساعت ۰۲:۰۳

2.  

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط arameshe_zendeghi نمایش پست
    آیا در زمان حکومتِ پیامبر اکرم (ص) و مولا علی(ع) توهین به این بزرگواران مجازات داشت؟ (شاهد مثال از تاریخ حکومت این بزرگواران بیارین)
    فقهاء اسلام، توهین به پیامبر را تحت عنوان سابّ النبی مطرح کردند، روایات زیادی درباره مجازات توهین کنندگان به پیامبر و امام وارد شده است،‌ و از این جهت تفاوتی نمی کند که چنین مجازاتی در زمان پیامبر و امیر المؤمنین توسط آنان صورت گرفته باشد یا خیر،‌ اما چون مورد سؤال درباره این استکه پیامبر دستور قتل توهین کننده به خودشان را بدهند،‌ به این روایات نیز اشاره می شود:
    روایت اول
    درباره دستور پیامبر مبنی بر کشتن هتاک خاصی است،‌ امام باقر می فرماید:
    إن رجلا من هذيل‏ كان‏ يسب‏ رسول الله ص فبلغ ذلك النبي ص فقال من لهذا فقام رجلان من الأنصار فقالا نحن يا رسول الله فانطلقا حتى أتيا عربة فسألا عنه فإذا هو يتلقى غنمه فلحقاه بين أهله و غنمه فلم يسلما عليه فقال من أنتما و ما اسمكما فقالا له أنت فلان بن فلان فقال نعم فنزلا و ضربا عنقه قال محمد بن مسلم فقلت لأبي جعفر ع أ رأيت لو أن رجلا الآن سب النبي ص أ يقتل قال إن لم تخف على نفسك فاقتله. مردي از قبيله هذيل رسول الله را سبّ مي نمود. گزارش و خبر آن به پيامبر رسيد. پيامبر فرمود: کيست اين مرد را کيفر دهد؟ دو مرد از انصار بلند شدند و عرض کردند: ما اي پيامبر خدا! آن دو رفتند، به عربه محل اقامت مرد هذيلي رسيدند. جست و جو کردند، او را يافتند. او مشغول گوسفند چراني بود. به وي سلام نکردند. او پرسيد: شما کيستيد و نامتان چيست؟ گفتند: آيا تو فلاني فرزند فلاني هستي؟ پاسخ داد: آري. از مرکب فرود آمدند، گردن او را زدند و برگشتند. محمدبن مسلم مي گويد: پس از شنيدن اين داستان، از امام باقر(ع) پرسيدم: آيا اگر امروز مردي پيامبر را سبّ نمايد کشته مي شود؟ امام فرمود: اگر بر جانت نترسي، پس او را بکش.(1)

روایت دوم
    درباره دستور کلی پیامبر درباره هر هتاکی است، بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی، امام صادق فرمودند:
    أخبرني أبي أن رسول الله قال: من سمع أحدا يذكرني، فالواجب عليه أن يقتل‏ من شتمني‏ و لا یرفع الی السلطان، هر کس توهینی درباره من از کسی شنید بر او واجب است که توهین کننده را بکُشد،‌ و نیازی به رفتن نزد حاکم نیست.(2)

روایت فوق یکی از مستندات فتوای تاریخی امام خمینی (رحمة الله علیه) مبنی بر قتل سلمان رشدی است، ایشان کشتن سلمان رشدی را بدون نیاز رجوع به قاضی،‌ واجب شمردند.

جالب اینجاست که هیچ فقیهی (سنی و شیعه)‌ یافت نشد که مخالف این حکم باشد.
    روایت سوم
    درباره این است که میان توهین به پیامبر و امام معصوم فرقی نیست،‌ امام رضا از رسول خدا صلي اللَّه عليه و آله و سلم نقل کردند که:
    من سب نبياً من الانبياء فاقتلوه، ومن سب وصياً فقد سب نبيّاً، هر پیامبری را دشنام دهد او را بکشید و هر که وصیّ پیامبر را دشنام دهد پیامبر را دشنام داده است.(3)

امامان معصوم علیهم السلام در عصر خودشان مشوق کسانی بودند که توهین کنندگان به امیرالمؤمنین را به قتل می رساندند، گرچه در بعضی روایات، اذن امام برای چنین مجازاتی لازم شمرده شده است.

خلاصه اینکه
    کیفر قتل برای مجازات ساب النبی نزد علماء سنی و شیعه اجماعی بوده (گرچه شیعه برای ساب الامام نیز کیفر قتل را لازم می داند) و به قتل رساندن توهین کننده پیامبر و امام، تکلیف شرعی است و باعث خشنودی خدا می شود.

موفق باشید.
    ــــــــــــــــ
    (1)کافی ج 7 ص 267.
    (2) همان.
    (3) بحار الانوار ج 76 ص 221.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۱/۰۳/۰۹ در ساعت ۱۴:۲۷
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
    از دست ندهید
    آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی

نوشته
    643
    حضور
    7 روز 16 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    27
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 1 نمایش پست
    روایت اول
    درباره دستور پیامبر مبنی بر کشتن هتاک خاصی است،‌ امام باقر می فرماید:
    إن رجلا من هذيل‏ كان‏ يسب‏ رسول الله ص فبلغ ذلك النبي ص فقال من لهذا فقام رجلان من الأنصار فقالا نحن يا رسول الله فانطلقا حتى أتيا عربة فسألا عنه فإذا هو يتلقى غنمه فلحقاه بين أهله و غنمه فلم يسلما عليه فقال من أنتما و ما اسمكما فقالا له أنت فلان بن فلان فقال نعم فنزلا و ضربا عنقه قال محمد بن مسلم فقلت لأبي جعفر ع أ رأيت لو أن رجلا الآن سب النبي ص أ يقتل قال إن لم تخف على نفسك فاقتله. مردي از قبيله هذيل رسول الله را سبّ مي نمود. گزارش و خبر آن به پيامبر رسيد. پيامبر فرمود: کيست اين مرد را کيفر دهد؟ دو مرد از انصار بلند شدند و عرض کردند: ما اي پيامبر خدا! آن دو رفتند، به عربه محل اقامت مرد هذيلي رسيدند. جست و جو کردند، او را يافتند. او مشغول گوسفند چراني بود. به وي سلام نکردند. او پرسيد: شما کيستيد و نامتان چيست؟ گفتند: آيا تو فلاني فرزند فلاني هستي؟ پاسخ داد: آري. از مرکب فرود آمدند، گردن او را زدند و برگشتند. محمدبن مسلم مي گويد: پس از شنيدن اين داستان، از امام باقر(ع) پرسيدم: آيا اگر امروز مردي پيامبر را سبّ نمايد کشته مي شود؟ امام فرمود: اگر بر جانت نترسي، پس او را بکش.(1)
    مطمینید که این روایت درسته؟؟ مگر اسلام نمی گوید مجازات باید برابر با جرم باشه ؟؟ این که عدالت نیست؟؟ در این میون فرق پیامبر با حاکم و سلطان خودکامه چیه؟؟شاید حدیث مشکل داشته باشه یا لااقل کامل نباشه مثلا اصل حدیث این بوده که کسی که علیه اسلام توطیه یا جنگ کند باید کشته بشه!! پس اینهمه داستان در مورد پیامبر و گذشتش از کسانیکه به او توهین میکردند چی میشه؟؟ یعنی پیامبر در دوره قدرت رفتارش عوض شده!!؟

روایت دوم
    درباره دستور کلی پیامبر درباره هر هتاکی است، بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی، امام صادق فرمودند:
    أخبرني أبي أن رسول الله قال: من سمع أحدا يذكرني، فالواجب عليه أن يقتل‏ من شتمني‏ و لا یرفع الی السلطان، هر کس توهینی درباره من از کسی شنید بر او واجب است که توهین کننده را بکُشد،‌ و نیازی به رفتن نزد حاکم نیست.(2)
    این یکی هم علاوه مشکلات حدیث اولی مشکل بزرگ دیگه ای درست میکنه و انهم این که هر کی به هر کی میشه !! یعنی هر کسی میتونه کسی رو به قتل برسونه و بعد هم بگه رسول رو توهین کرد!!! اثبات درستی گفته و ادعای اون قاتل چی میشه وقتی لازم نیست در محکمه ای موضوع بررسی بشه و اثبات بشه که ان مقتول چنین کاری کرده!!! به این ترتیب مخالفان هم میتونند یک چنین کاری با مسلمانیکه علیه انها تبلیغ کنند و یا توهین کنند انجام بدهند !!! انچه را برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند!!

5. تشکر

نوشته
    367
    صلوات
    60
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 روز 21 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    114
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    در روايات جهت تشخيص حديث صحيح از غير صحيح ، يك ملاك براي ما ارائه شده است و آن اينكه هر سخني كه از ما براي شما نقل شد، در صورتي آن را بپذيريد كه با كتاب خدا موافق باشد و اگر با كتاب خدا مخالف بود، آن را نپذيريد؛ چنانكه امام صادق ـ عليه السّلام ـ مي‌فرمايد: «فما وافق كتاب الله فخذوه و ما خالف كتاب الله فدعوه»(1)
    اینو من نگفتم یکی از همکارانتو تو همین انجمن گفتند.

میخاستم بدونم این احادیث با گفته های قران جور در میاد که ما بپذیریم.

در اینجا منظور از توهین چه توهینی هستش ؟؟؟
    در مورد پیامبر و امامان هتک حرمت کردن مساوی با مرگ
    در مورد مردم عادی هم همینطوره ؟؟؟

هتک حرمت معصوم مگه گناه کبیره نیست ،خوب طرف اشتباه میکنه اون دنیا تاوانشو پس میده ،حکم قتل برا کجاشه دیگه ؟؟؟

ویرایش توسط *zohreh* : ۱۳۹۱/۰۳/۰۹ در ساعت ۱۹:۳۵
    امان از لحظه غفلت که شاهدم هستی

این جهان کوه‌است و فعل ما نـــدا

باز گردد ایـــــن نـــداها را صــدا

7. تشکر

نوشته
    254
    حضور
    5 روز 9 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

فکر کنم تو زمان پیامبر مسخره بازیهای یه نفر باعث شد تبعید بشه همراه با اون بچه کوچیکش ولید ولی خوب دیگه جای عفو نگذاشته بود ولی در زمان امام علی نشنیدم
    زندگی به وسعت پرواز بلند است اما...

مسئله این است، چقدر
    کبوتر باشیم...

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط talleb نمایش پست
    مطمینید که این روایت درسته؟؟ مگر اسلام نمی گوید مجازات باید برابر با جرم باشه ؟؟ این که عدالت نیست؟؟ در این میون فرق پیامبر با حاکم و سلطان خودکامه چیه؟؟شاید حدیث مشکل داشته باشه یا لااقل کامل نباشه مثلا اصل حدیث این بوده که کسی که علیه اسلام توطیه یا جنگ کند باید کشته بشه!! پس اینهمه داستان در مورد پیامبر و گذشتش از کسانیکه به او توهین میکردند چی میشه؟؟ یعنی پیامبر در دوره قدرت رفتارش عوض شده!!؟
    با دقت در سرنگار پرسش های خود را مطرح سازید، صحبت از شواهد تاریخی است که عرض شد، و گرنه در اصل صدور چنین حکمی از امام معصوم علیهم السلام تردیدی نیست، زیرا روایات متعددی قتل را مجازات توهین به پیامبر معرفی نموده است،‌ و حتما می دانید وقتی مطلبی تواترش ثابت شد دیگر صحبتی از سند روایت نیست.

اما پاسخ تمام سؤالاتی که مربوط به سرنگار نیست، مثل اینکه:
    کشتن توهین کننده عدالت است یا خیر؟
    توهین کردن همان توطئه هست یا خیر؟
    عفو پیامبر منافاتی با قتل ساب النبی دارد یا خیر؟
    بماند برای تاپیکی به همین منظور.

موفق باشید.

از دست ندهید

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

با سلام به شما دوست عزیز
    نقل قول نوشته اصلی توسط zohree-jOon نمایش پست
    در صورتي آن را بپذيريد كه با كتاب خدا موافق باشد و اگر با كتاب خدا مخالف بود
    شما نیز باید به سرنگار دقت کنید و پرسشهای خارج از بحث را در جائی دیگر مطرح سازید، اینکه توهین پیامبر با توهین به غیر ایشان چه تفاوتی دارد؟
    اما یک نکته:
    تشخیص اینکه روایتی مخالف قرآن باشد یا نباشد امری کاملا تخصصی که با ده ها سال درس حوزوی خواندن به دست می آید، زیرا باید همه روایات مربوطه در ابواب مختلف را دید آیات قرآن را نیز مطالعه و میزانی برای نوع مخالفت از نوع عام و خاص یا مطلق و مقید و غیره را دانست و هزاران گزاره دیگر، آنگاه می توان ادعا کرد که روایتی مخالف آیه قرآن هست یا نیست.
    این نکته فقط بعنوان یادآوری عرض شد ادامه آن را در جای خود دنبال نمائید.
    موفق باشید.

از دست ندهید

نوشته
    643
    حضور
    7 روز 16 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    27
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به شما دوست عزیز

با دقت در سرنگار پرسش های خود را مطرح سازید، صحبت از شواهد تاریخی است که عرض شد، و گرنه در اصل صدور چنین حکمی از امام معصوم علیهم السلام تردیدی نیست، زیرا روایات متعددی قتل را مجازات توهین به پیامبر معرفی نموده است،‌ و حتما می دانید وقتی مطلبی تواترش ثابت شد دیگر صحبتی از سند روایت نیست.

اما پاسخ تمام سؤالاتی که مربوط به سرنگار نیست، مثل اینکه:
    کشتن توهین کننده عدالت است یا خیر؟
    توهین کردن همان توطئه هست یا خیر؟
    عفو پیامبر منافاتی با قتل ساب النبی دارد یا خیر؟
    بماند برای تاپیکی به همین منظور.

موفق باشید.
    درود. میشه حدیث های بیشتر و در عین حال مستند و قوی از شیعه و سنی بذارید؟؟!! برام خیلی جالبه !!اگه تایپیکی هم در مورد سوالاتم دارید لطفا معرفی کنید

نوشته
    1,775
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    7

میشه حدیث های بیشتر و در عین حال مستند و قوی از شیعه و سنی بذارید؟؟!!
    وقتی تواتر مطلبی در روایات ثابت شد، بررسی قوّت سند لازم نیست، روایات مجازات توهین کننده به پیامبر آنقدر زیاد است که محدثین پیروان اهل بیت علیهم السلام، ابوابی را به این منظور اختصاص داده اند، برای نمونه:
    1- شیخ حر عاملی (رحمة الله علیه) حکم دشنام دهنده به پیامبر را تحت بابی به نام باب حکم من شتم النبی جمع آوری کرده است(1)
    2- همچنین محدث نوری (رضوان الله تعالی علیه) به همان عنوان فوق بابی در در مستدرک الوسائل باز کرده و روایاتی را ذکر نموده است.(2)

3- در میان محدثین مفصل ترین مباحث در این زمینه را مرحوم محمد باقر مجلسی (اعلی الله مقامه) از کتب معتبری همچون عیون اخبار الرضا،‌ خصال شیخ صدوق، مناقب ابن شهر آشوب، رجال مرحوم کشّی، و سائر بزرگان نقل کرده است،‌ ایشان بابی را به همین منظور اختصاص داده است.(3)

اهل تسنن روایات بیشتری را نقل کرده اند:
    1- عبدالرزاق صنعانی (قدیمی ترین محدث اهل تسنن متوفای 211) پنج روایت را تحت نام باب من سب النبی نقل کرده است، (4)

2- ابوداود سجستانی در کتاب سنن خود که جزء صحاح ستّ(5) است،‌ روایات زیادی را تحت باب الحکم فیمن سبّ النبی صلی الله علیه {و آله} و سلم ذکر کرده است.
    3- نسائی نیز در کتاب سنن خود که جزء صحاح ستّ است، بابی به همان عنوان فوق باز کرده و روایات متعددی را ذکر نموده است.

و سائر روایاتی که مسلمین در این باب نقل کردند، پس یکی دو تا روایت نیست تا صحت سند آنها بررسی شود، تواتر قطعی است و هیچ شکی در صدور چنین فرامینی از پیامبر و ائمه وجود ندارد.

ضمنا:
    اگه تایپیکی هم در مورد سوالاتم دارید لطفا معرفی کنید
    مقداری در سایت جستجو کردم نیافتم، شما می توانید سوال مورد نظر خود را مستقلا مطرح کنید.

موفق باشید.
    ـــــــــــ
    (1)ر.ک: وسائل الشیعه ج 28 ص 3387.
    (2) ر.ک: مستدرک الوسائل ج 18 ص 171.
    (3)ر.ک: بحارالانوار ج 76 ص 217 الی 226.
    (4) ر.ک: المصنف ج 5 ص 307-308.
    (5) ر.ک: سنن ابی داود ج 2 ص 329.

ویرایش توسط صالح : ۱۳۹۱/۰۳/۱۲ در ساعت ۱۹:۵۶
    از دست ندهید

13. تشکرها 2

نوشته
    96
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پس چرا علما دستور کشتن شاهین نجفی ... رو ندادن؟
    مرا اينگونه باور کن...
    کمي تنها ،
    کمي بي كس... ،
    کمي از يادها رفته... ،
    خدا هم ترک ما کرده ،
    خدا ديگر کجا رفته...؟!
    نمي دانم مرا آيا گناهي هست..؟
    که شايد هم به جرم آن ،
    غريبي و جدايي هست..؟؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری