جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خلف در وعده یا حقی که باید گرفت؟

نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما خلف در وعده یا حقی که باید گرفت؟

با سلام و احترام.

حدود دو ماه قبل شخصی بعنوان واسطه از من درخواست اعلام قیمت برای پروژه ای کرد. من قیمتی را به او اعلام نمودم، او بیان کرد که کمتر از 10% آن مبلغ را به عنوان حق الزحمه ی خود - اضافه بر مبلغ اعلامی از سوی من - از مشتری اصلی دریافت خواهد کرد. اکنون که موعد تحویل پروژه شده با تماسی که مشتری اصلی با من برقرار کرد متوجه شدم آن فرد واسطه حدودا 4 برابر مبلغ دریافتی من را با مشتری قرارداد بسته! یعنی من به عنوان کننده ی کار و کسی که تمام زحمات را کشیدم، تنها یک چهارم از مبلغ این معامله را دریافت میکنم.

اکنون سوال من این است که آیا با توجه به اینکه در منطق خودم این مساله یک ظلم بزرگ به من و مشتری اصلی است، حق اینکه از واسطه مبلغ بیشتری (مثلا یک دوم کل قرارداد) را طلب کنم از لحاظ شرعی برای من وجود دارد؟ یا اینکه من باید بدون توجه به این مساله پروژه را تحویل واسطه دهم و همان یک چهارم قیمت را دریافت کنم؟ در اینصورت آیا میتوانم حداقل برای مدتی با اعلام نارضایتی و تحویل ندادن پروژه، واسطه را راضی به پرداخت پول بشتر کنم و اگر قبول نکرد در نهایت با همان مبلغ کار را تحویل دهم؟ لازم به ذکر است که در قرار اولیه بین من و واسطه صرفا مبلغی تیین شد و قرارداد به صورت سهم یا درصد نبوده است.

خیلی ممنون میشوم اگر مرا راهنمایی کنید،
    خدایی نکرده در این جریان دچار لغزش نشوم.

متشکرم.

2. تشکر

3.  

نوشته
    698
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

با نام و یاد دوست

خلف در وعده یا حقی که باید گرفت؟

کارشناس بحث: نور

5. تشکر

نوشته
    459
    مورد تشکر
    50 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط MyView نمایش پست
    با سلام و احترام.

حدود دو ماه قبل شخصی بعنوان واسطه از من درخواست اعلام قیمت برای پروژه ای کرد. من قیمتی را به او اعلام نمودم، او بیان کرد که کمتر از 10% آن مبلغ را به عنوان حق الزحمه ی خود - اضافه بر مبلغ اعلامی از سوی من - از مشتری اصلی دریافت خواهد کرد. اکنون که موعد تحویل پروژه شده با تماسی که مشتری اصلی با من برقرار کرد متوجه شدم آن فرد واسطه حدودا 4 برابر مبلغ دریافتی من را با مشتری قرارداد بسته! یعنی من به عنوان کننده ی کار و کسی که تمام زحمات را کشیدم، تنها یک چهارم از مبلغ این معامله را دریافت میکنم.

اکنون سوال من این است که آیا با توجه به اینکه در منطق خودم این مساله یک ظلم بزرگ به من و مشتری اصلی است، حق اینکه از واسطه مبلغ بیشتری (مثلا یک دوم کل قرارداد) را طلب کنم از لحاظ شرعی برای من وجود دارد؟ یا اینکه من باید بدون توجه به این مساله پروژه را تحویل واسطه دهم و همان یک چهارم قیمت را دریافت کنم؟ در اینصورت آیا میتوانم حداقل برای مدتی با اعلام نارضایتی و تحویل ندادن پروژه، واسطه را راضی به پرداخت پول بشتر کنم و اگر قبول نکرد در نهایت با همان مبلغ کار را تحویل دهم؟ لازم به ذکر است که در قرار اولیه بین من و واسطه صرفا مبلغی تیین شد و قرارداد به صورت سهم یا درصد نبوده است.

خیلی ممنون میشوم اگر مرا راهنمایی کنید،
    خدایی نکرده در این جریان دچار لغزش نشوم.

متشکرم.
    با سلام و احترام

اگر واسطه صرفا خبری داده که من کمتر از ده درصد سود میکنم وقرار داد را بصورت قطعی با شما تمام کرده ، حق طلب مبلغ اضافه ندارید وباید پرژه را تحویل دهید فقط بحث خیار غبن در صورتی که نسبت به عرف بازار مغبون شده باشید با روشن شدن نوع قرار داد قابل بررسی است .

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

ویرایش توسط نور : ۱۳۹۲/۰۲/۲۷ در ساعت ۱۶:۲۹

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری