جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حضرت فاطمه سلام الله علیها تنها دختر پیامبر بوده اند؟

نوشته
    2
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا حضرت فاطمه سلام الله علیها تنها دختر پیامبر بوده اند؟

سلام.

ببخشید، اینکه معروف هست حضرت فاطمه سلام الله علیها تنها دختر پیامبر بوده اند، آیا درسته؟ دختران دیگه نداشتن؟

آخه من شنیدم از حضرت خدیجه هم دخترانی به نام های: کلثوم، زینب و رقیه داشتند. آیا درسته؟

ممنون

کارشناس بحث : پاسخگوی تاریخی 3

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۴/۱۱ در ساعت ۱۲:۲۴
    من عاشق دیرینه ام...

2.  

نوشته
    427
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم
    از تاخیر بوجود آمده پوزش می طلبم بنده در سفر بودم ودسترسی به سایت را نداشتم

نظر علمای شیعه در این مطلب متفاوت است ، بعضی این دختران را دختران رسول خدا می دانند وبعضی این دختران بغیر از حضرت زهرا سلام الله علیها را دختران خدیجه از شوهر قبل از پیامبر صلی الله علیه واله وسلم می دانند وبرخی دیگر معتقدند که این دختران از خواهر حضرت خدیجه به نام هاله است که در منزل حضرت خدیجه بوده اند وبعد از ازدواج حضر ت خدیجه آنان را به منزل پیامبر صلی الله علیه واله وسلم آورده است طبق دو قول اخیر این دختران ربیبه های حضرت محمد صلی الله علیه واله وسلم هستند نه دختران
    ابن شهر آشوب می گوید(1) : احمدبلاذری وابوالقاسم کوفی درکتاب هایشان ومرتضی درکتاب شافی وابوجعفر درکتاب تلخیص می گویند که پیامبر(ص) با خدیجه ازدواج کرد درحالی که او باکره بود . آنچه در دوکتاب الانواروالبدع آمده این نظریه را مورد تایید قرارمی دهد که رقیه و زینب دختران هاله ، خواهر خدیجه بوده اند. این گروه برای دیدگاه خود دلائلی از حدیث ، علم نسب شناسی و تاریخ نیز ارائه کرده اند. علامه سید جعفر مرتضی عاملی در این باره کتابی به نام (بنات النبی ام ربائبه) نوشته اند ، همچنین این دانشمند فرزانه در کتابهای ماساه الزهرا (2)و کتاب الصحیح من السیره از دیدگاه سوم دفاع نموده اند

1.مناقب ال ابی طالب ج1ص 138
    2.ماساه الزهرا ج2 ص 129
    3. الصحیح من السیره ج 6 ص 24
    ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۱/۰۴/۲۲ در ساعت ۰۷:۴۸

4. تشکر

نوشته
    427
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مویدات تاریخی دیگری بر این نظریه وجود دارد که اگر چه تصریح ندارد ولی با کمی تامل می توان نتیجه گرفت که دو همسر عثمان دختران واقعی پیامبر صلی الله علیه واله وسلم نبودند بلکه ربیبه های حضرت بودند

اول : بخاری در صحیح خود، ذیل آیۀ شریفۀ (و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه) ماجرایی را از عبدالله بن عمر نقل می­نماید که در آن شخصی از او در مورد علی(ع) و عثمان پرسشی مطرح می­سازد. ابن عمر بعد از این که نکاتی را در مورد تبرئۀ عثمان بیان داشت، می­گوید که اما علی(ع) پسرعموی پیامبر(ص) و داماد اوست(1)
    آنانی که معتقدند پیامبر دختری جز فاطمه(س) نداشته، بیان می­دارند که اگر رقیه و ام کلثوم همسران عثمان، دختران واقعی پیامبر (ص) بودند، ابن عمر می­بایست او را نیز به عنوان داماد پیامبر(ص) معرفی نماید، در حالی که این کار را ننمود!
    1. صحیح بخاری،ج ۵، ص ۱۵۷، دار الفکر، بیروت، ۱۴۰۱ ه ق.

6. تشکر

نوشته
    427
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوم : اگر پیامبر صلی الله علیه واله وسلم بجز حضرت زهرا سلام الله علیها دختر دیگری داشتند باید با همه انها به طور یکسان محبت می کردند ولی با رجوع به سيره نبي مكرم اسلام و دقت در آن ، در مي‌يابيم كه روايات بسياري از رابطه بسيار صميمانه نبي مكرم اسلام و دختر بزرگوارش صديقه طاهره سلام الله عليها حكايت مي‌كند ؛ تا جايي هر زماني پيامبر اسلام به سفر مي‌رفت ، آخرين كسي كه با او خدا حافظي مي‌كرد ، فاطمه زهرا بود و وقتي از سفر بر مي‌گشت ، قبل از هر كاري به ديدار فاطمه مي‌رفت و در خانه او را مي‌زد . روايات فراواني در كتاب‌هاي شيعه و سني اين رابطه بسيار صميمانه را ثابت مي‌كند ؛ از جمله بسياري از علماي شيعه و سني يكي از القاب آن حضرت را « ام أبيها » نقل كرده‌اند . ابن حجر عسقلاني در تهذيب و الإصابه ، ذهبي در سير اعلام النبلاء و الكاشف خود نوشته‌اند :
    فاطمة الزهراء ... كانت تكنى أم أبيها .(1)
    اما هيچ روايتي ؛ حتي يك روايت ضعيف نيز در كتاب‌هاي شيعه و سني نقل نشده است كه پيامبر اسلام حتي يكبار درِ خانه رقيه و ام كلثوم را زده باشد . چرا پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله وسلم اين رابطه بسيار صميمانه را با ديگر دختران خود نداشته‌ است ؛ نه در مدينه و نه حتي در مكه ؟
    هر چند كه فاطمه زهرا از هر نظر از تمامي زنان عالم متمايز بوده است ؛ ولي اگر پيامبر دختري غير از فاطمه داشت ، شايسته بود كه اين رابطه صميمانه بين آن‌ها نيز وجود داشته باشد .

الإصابة - ابن حجر - ج 8 - ص 262 و سير أعلام النبلاء - الذهبي - ج 2 - ص 118 – 119 و الكاشف في معرفة من له رواية في كتب الستة - الذهبي - ج 2 - ص 514 و تهذيب الكمال - المزي - ج 35 - ص 247 و أسد الغابة - ابن الأثير - ج 5 - ص 520 و الاستيعاب - ابن عبد البر - ج 4 - ص 1899 .

8. تشکر

نوشته
    427
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوم : پس از انکه فدک غصب شد حضرت زهرا سلام الله علیها به مسجد رفتند و فرمودند :
    أنا فاطمة بنت محمد أقول عودا على بدء ، وما أقول ذلك سرفا ولا شططا... فإن تعزوه تجدوه أبي دون نسائكم،.(1)
    اى مردم آگاه باشيد كه من فاطمه و پدرم محمّد است ، گفتارم تماما يك نواخت از سر صدق بوده و از غلط و نادرستى به دور است ... اگر تحقيق كنيد (پيامبر اسلام ) پدر من بود نه پدر زنان شما ،
    اگر زنان عثمان دختران پيامبر بودند ، نبايد فاطمه زهرا سلام الله عليها كه سرور زنان بهشت است ، چنين سخني بگويد و از طرف ديگر عثمان نيز مي‌توانست به اين سخن حضرت اعتراض كند كه زنان من نيز دختران پيامبر بودند .
    1.مناقب علي بن أبي طالب (ع) وما نزل من القرآن في علي (ع) - أبي بكر أحمد بن موسى ابن مردويه الأصفهاني - ص 202 و السقيفة وفدك - الجوهري - ص 142 .

10. تشکرها 2

نوشته
    427
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چهارم : پیامبر صلی الله علیه واله سلم در روایتی تنها حضرت علی علیه اسلام را داماد خودشان معرفی می کنند
    ابن الدمشقي و محب الدين طبري مي‌نويسند :
    أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال لعلي : أوتيت ثلاثا لم يؤتهن أحد ولا أنا ، أوتيت صهرا مثلي ولم أوت أنا مثلي ، وأوتيت زوجة صديقة مثل بنتي ولم أوت مثلها زوجة ، وأوتيت الحسن والحسين من صلبك ولم أوت من صلبي مثلهما ، ولكنكم مني وأنا منكم .(1)

رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله به على عليه السّلام فرمود : يا على خداى تعالى سه گونه موهبت به تو عنايت فرموده است كه به من و هيچيك از مردم ، عنايت نفرموده است :
    1. پدر زنى مانند من به تو ارزانى داشته است كه به من عنايت نكرده است ؛ 2. همسر پاكيزه گوهر راستگو و راست رو به تو مرحمت داشته كه به من عنايت نفرموده است ؛ 3 . حسن و حسينى از پشت تو به وجود آورده است كه چنان دو فرزندى از پشت من بوجود نياورده است ؛ آرى ! من از شمايم و شما از من مى‏باشد .
    در اين روايت پيامبر اسلام به صراحت مي‌گويد كه به احدي غير از علي عليه السلام پدر زني مثل من داده نشده است ، معلوم مي‌شود كه پيامبر دختر ديگري نداشته است و گرنه چنين سخني نمي‌فرمود .

جواهر المطالب في مناقب الإمام علي (ع) - ابن الدمشقي - ج 1 - ص 209 و الرياض النضرة ج 2 ص 202 .

12. تشکر

نوشته
    427
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان محترم نتیجه گیری می شود که به احتمال زیاد حضرت محمد صلی الله علیه واله وسلم تنها یک دختر داشتند وآن وجود زهرای اطهر سلام الله علیها بوده است و دیگر دختران ربیبه های حضرت هستند و منسوب به ایشان هستند اگر کسی سوال در این مورد دارد خدمتش هستیم اگر سوالی نیست موضوع را جمع بندی نموده و ببندیم

14. تشکر

نوشته
    427
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    12 روز 14 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    آیا حضرت فاطمه (سلام الله علیها) تنها دختر پیامبر بوده اند؟

پاسخ:
    در مورد تعداد دختران حضرت پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) دو نظریه وجود دارد.
    نظریه اول: تعداد آنکه به جز فاطمه زهرا (سلام الله علیها) سه دختر دیگر به نام های زینب، ام کلثوم و رقیه داشته اند.
    به عنوان نمونه به یکی از این روایات اشاره می­ نماییم: ابو بصیر از امام صادق (علیه السلام) نقل می­ نماید که ایشان فرمودند: فرزندان پیامبر (صلی الله علیه و آله) از خدیجه (سلام الله علیها) عبارت بودند از قاسم و طاهر که همان عبدالله است و ام کلثوم و رقیه و زینب و فاطمه.
    علی (علیه السلام) با فاطمه (سلام الله علیها) ازدواج نموده و ابو العاص بن ربیع که مردی از بنی امیه بود، زینب را به همسری گرفت و عثمان بن عفان با ام کلثوم ازدواج نموده، اما ایشان قبل از اینکه به خانه عثمان برود، رحلت نمود.
    سپس پیامبر (صلی الله علیه و آله) هنگامی که عازم جنگ بدر بود، دختر دیگر خود رقیه را به همسری عثمان درآورد ...
    (1)، اما در تألیفات برخی دیگر از دانشمندان شیعه، به نقل از راویانی از اهل سنت همانند بلاذری، این احتمال مطرح گردیده که زینب و رقیه، ربیبه و بزرگ شده نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله) بوده و دختر واقعی ایشان نیستند.(2)

نظریه دوم: این نظریه گویای آن است که پیامبر (صلی الله علیه واله وسلم) به جز حضرت زهرا (سلام الله علیها) دختر دیگری نداشته و زینب، ام کلثوم و رقیه دختران خواهر خدیجه هستند نه دختران خدیجه (سلام الله علیها)، طبق این نظر این سه دختر ربیبه ها یعنی دختر خواندهای پیامبرند که در خانه ایشان بزرگ شده اند.
    از جمله قائلین به این نظریه علامه سید جعفر مرتضی عاملی است ایشان می فرمایند:
    به ادعاى برخى از دانشمندان معاصر، برخى از فرزندان پيامبر ازحضرت خديجه، ممكن است فرزند واقعى پيامبر نباشد؛ بلكه فرزند خوانده آن حضرت بوده‏ اند و عرب فرزند خوانده يا ربيبه را هم فرزند مى‏ نامد. درباره زينب، رقيه و ام كلثوم، اين احتمال داده شده است كه اين دختران، دختر خوانده‏ هاى پيامبر اسلام (صلى الله عليه وآله) بوده‏ اند. به عنوان مثال، برخى مى‏ گويند كه رقيه و زينب، دختران هاله، خواهر خديجه بودند و بعضى نيز مدعى‏ اند كه رقيه و زينب، متعلق به جحش بودند و فرزند خوانده پيامبر اسلام گرديدند. اين گفته، بر خلاف نظر اكثر مورخان و دانشمندان پيشين و است.(3)

قائلین به این نظریه مستنداتی ارائه می دهند از جمله:
    اول: بخاری در صحیح خود، ذیل آیه شریفه «و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه» ماجرایی را از عبدالله بن عمر نقل می­ نماید که در آن شخصی از او در مورد علی (علیه السلام) و عثمان پرسشی مطرح می­ سازد. ابن عمر بعد از این که نکاتی را در مورد تبرئه عثمان بیان داشت، می­ گوید که اما علی (علیه السلام) پسر عموی پیامبر (صلی الله علیه و آله) و داماد اوست ... (4).

اگر رقیه و ام کلثوم همسران عثمان، دختران واقعی پیامبر (صلی الله علیه و آله) بودند، ابن عمر می­ بایست او را نیز به عنوان داماد پیامبر معرفی نماید، در حالی که این کار را نکرد!

دوم: حاکم نیشابوری از مؤلفین معتبر اهل سنت، روایتی را از ابو هریره نقل می­ نماید که او بیان داشته: من به خانه عثمان رفته و رقیه دختر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را در آنجا دیدم و ... .
    مؤلف کتاب بعد از پایان حدیث بیان می­ دارد که این روایت از لحاظ سند صحیح می­ باشد، ولی محتوای آن با واقعیات تاریخی هماهنگی ندارد، چون رقیه در سال سوم هجری رحلت نموده در حالی که ابوهریره، بعد از واقعه خیبر (سال هفتم هجری) اسلام آورده بود.(5)
    ملاحظه می­ نماییم که روایتی که از ابوهریره در مورد رقیه نقل شده، به اعتراف این دانشمند اهل سنت، از ضعف در محتوا برخوردار است.

بر این اساس، این احتمال به ذهن برخی خطور می ­نماید که شاید راویانی در زمان بنی امیه، برای تضعیف موقعیت علی (علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) و برای این که خلیفه سوم را هم رتبه علی (علیه السلام) قرار داده، بلکه با ملقب نمودن ایشان به ذو النورین حتی یک مرتبه بالاتر از او قلمداد نمایند، اقدام به نقل روایاتی نموده­ اند که نتیجه آن، اثبات این امر است که خلیفه سوم نیز همانند علی (علیه السلام)، داماد پیامبر (صلی الله علیه و آله) بوده و هیچ مزیتی برای علی (علیه السلام) در این مورد وجود ندارد!

(4) صحیح بخاری، دار الفکر، بیروت، 1401 ه ق،ج 5، ص 157.
    (5)حاکم نیشابوری، المستدرک علی الصحیحین، دار المعرفه، بیروت، 1406 ه ق، ج 4، ص 48.

برای مطالعه بیشتر به کتاب بنات النبی ام ربائبه تالیف استاد علامه سید جعفر مرتضی عاملی مراجعه فرمائید

کلید واژه: فاطمه سلام الله علیها، دختر، پیامبر صلی الله علیه واله وسلم

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۲۶ در ساعت ۲۱:۴۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری