جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مقصود از قوام در آیه: الرجال قوامون علی النساء، چیست؟ منظور از برتری چیست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  4
  مورد تشکر
  7 پست
  حضور
  1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مقصود از قوام در آیه: الرجال قوامون علی النساء، چیست؟ منظور از برتری چیست؟
  سلام. خسته نباشین

  در ایه 34 سوره نساء : الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ

  دو تا سوال داشتم:

  1- منظور از «قوام» چی هست؟ یعنی چی مردان سرپرست و نگهبان زنان هستند؟

  2- خدا چه برتری هایی به مردان داده که زن ها ندارند؟
  کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 6
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۴/۱۴ در ساعت ۱۱:۲۲


 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,039 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام

  قوام مبالغه قائم است، سرپرست و مدير را قيم و قوام گويند.

  بايد توجه داشت كه خانواده يك واحد كوچك اجتماعى است و همانند يك اجتماع بزرگ بايد رهبر و سرپرست واحدى داشته باشد، زيرا رهبرى و سرپرستى دستجمعى كه زن و مرد مشتركا آن را به عهده بگيرند مفهومى ندارد در نتيجه مرد يا زن يكى بايد" رئيس" خانواده و ديگرى" معاون" و تحت نظارت او باشد، قرآن در اينجا تصريح مى‏كند كه مقام سرپرستى بايد به مرد داده شود (اشتباه نشود منظور از اين تعبير استبداد و اجحاف و تعدى نيست بلكه منظور رهبرى واحد منظم با توجه به مسئوليتها و مشورت‏هاى لازم است).

  اين مسئله در دنياى امروز بيش از هر زمان روشن است كه اگر هيئتى (حتى يك هيئت دو نفرى) مامور انجام كارى شود حتما بايد يكى از آن دو،" رئيس" و ديگرى" معاون يا عضو" باشد و گر نه هرج و مرج در كار آنها پيدا مى‏شود- سرپرستى مرد در خانواده نيز از همين قبيل است.
  و اين موقعيت به خاطر وجود خصوصياتى در مرد است مانند ترجيح قدرت تفكر او بر نيروى عاطفه و احساسات (به عكس زن كه از نيروى سرشار عواطف بيشترى بهره‏مند است) و ديگرى داشتن بنيه و نيروى جسمى بيشتر كه با اولى بتواند بينديشد و نقشه طرح كند و با دومى بتواند از حريم خانواده خود دفاع نمايد.
  بعلاوه تعهد او در برابر زن و فرزندان نسبت به پرداختن هزينه‏هاى زندگى، و پرداخت مهر و تامين زندگى آبرومندانه همسر و فرزند، اين حق را به او مى‏دهد كه وظيفه سرپرستى به عهده او باشد.

  البته ممكن است زنانى در جهات فوق بر شوهران خود امتياز داشته باشند ولى شايد كرارا گفته‏ايم كه قوانين به تك تك افراد و نفرات نظر ندارد بلكه نوع و كلى را در نظر مى‏گيرد، و شكى نيست كه از نظر كلى، مردان نسبت به زنان براى اين كار آمادگى بيشترى دارند، اگر چه زنان نيز وظائفى مى‏توانند به عهده بگيرند كه اهميت آن مورد ترديد نيست.

  جمله بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ نيز اشاره به همين حقيقت است زيرا در قسمت اول مى‏فرمايد:" اين سرپرستى به خاطر تفاوتهايى است كه خداوند از نظر آفرينش، روى مصلحت نوع بشر ميان آنها قرار داده" در قسمت آخر مى‏فرمايد:" و نيز اين سرپرستى به خاطر تعهداتى است كه مردان در مورد انفاق كردن و پرداختهاى مالى در برابر زنان و خانواده به عهده دارند".

  ولى ناگفته پيدا است كه سپردن اين وظيفه به مردان نه دليل بالاتر بودن شخصيت انسانى آنها است و نه سبب امتياز آنها در جهان ديگر، زيرا آن صرفا بستگى به تقوى و پرهيزگارى دارد، همانطور كه شخصيت انسانى يك معاون از يك رئيس ممكن است در جنبه‏هاى مختلفى بيشتر باشد اما رئيس براى سرپرستى كارى كه به او محول شده از معاون خود شايسته‏تر است.
  (رک:تفسير نمونه، ج‏3، ص: 370)  ویرایش توسط تذکره : ۱۳۹۱/۰۴/۱۵ در ساعت ۲۲:۵۵


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  4
  مورد تشکر
  7 پست
  حضور
  1 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام استاد و تشکر از پاسخ. ولی انتظار داشتم توضیحات بیشتری می دادین

  این متن شما دقیقا کپی شده از تفسیر نمونه هست و همه رو خودم قبلا خط به خط خوندم، اما قانع نشدم که چرا باید مرد سرپرست و نگهبان بر زن باشه و برتری داشته باشه؟ (برا همین هم اینجا سوال کردم)

  این تعهداتی که مرد در مورد نفقه و پرداخت های مالی به همسر و فرزندانش داره، خب وظیفه ای هست که همه مردان دنیا دارن؛ آیا این باعث برتری میشه؟
  ویرایش توسط ساحل آرامش : ۱۳۹۱/۰۴/۱۵ در ساعت ۰۰:۲۷


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,039 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط ساحل آرامش نمایش پست
  قانع نشدم که چرا باید مرد سرپرست و نگهبان بر زن باشه و برتری داشته باشه؟ (برا همین هم اینجا سوال کردم)

  این تعهداتی که مرد در مورد نفقه و پرداخت های مالی به همسر و فرزندانش داره، خب وظیفه ای هست که همه مردان دنیا دارن؛ آیا این باعث برتری میشه؟
  با سلام
  در پست قبل به هر دو سوال شما پاسخ داده شد.گفته شد که:

  نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی قرآنی 6 نمایش پست
  اين موقعيت به خاطر وجود خصوصياتى در مرد است مانند ترجيح قدرت تفكر او بر نيروى عاطفه و احساسات (به عكس زن كه از نيروى سرشار عواطف بيشترى بهره‏مند است) و ديگرى داشتن بنيه و نيروى جسمى بيشتر كه با اولى بتواند بينديشد و نقشه طرح كند و با دومى بتواند از حريم خانواده خود دفاع نمايد.
  بالاخره در یک اجتماع و لو در يك اجتماع دو نفرى، يكى بايد مسئول و سرپرست باشد و به خاطر ساختار جسمى و روحى مرد این حق به او واگذار شده است.این حق مدیریت ،در واقع مسولیت مرد را بیشتر می کند و نشاندهنده برتری مرد بر زن نیست بلکه متناسب با تواناییها،مسولیتها نیز فرق کرده است.

  «البته قيمومت مرد بر زنش به اين نيست كه سلب آزادى از اراده زن و تصرفاتش در آنچه مالك آن است بكند، و معناى قيمومت مرد اين نيست كه استقلال زن را در حفظ حقوق فردى و اجتماعى او، و دفاع از منافعش را سلب كند، پس زن هم چنان استقلال و آزادى خود را دارد، هم مى‏تواند حقوق فردى و اجتماعى خود را حفظ كند، و هم مى‏تواند از آن دفاع نمايد و هم مى‏تواند براى رسيدن به اين هدفهايش به مقدماتى كه او را به هدفهايش مى‏رساند متوسل شود».(رک:ترجمه الميزان، ج‏4، ص: 544)  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۸ در ساعت ۰۰:۵۴


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  566
  مورد تشکر
  1,307 پست
  حضور
  1 روز 6 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  1
  گالری
  5  سلام و خسته نباشید

  چرا در ادامه ی این آیه به مردان گفته شده که می تونید همسرتون رو بزنید ؟ در حالی که اسلام دین مهربانی و بخششه ، چطور میشه تفسیر این آیه مجوزی برای خشونت مردان نباشه ، با توجه به این که مرد هم انسانی جایزالخطاست و در ضمن شاید مسئله ای به نظر یکی خیلی وحشتناک باشه و برای یکی دیگه ( با توجه به فرهنگ ، سطح سواد ، سطح اجتماعی ، دوره ی زمانی و ... ) عادی و بی مشکل باشه ، این اجازه ی تفسیر به رای نیست ؟ زدن یک زن که در اول آیه هم اشاره شده ضعیف تر از مرد هست چه توجیهی داره ؟
     

  کم کم دلم از این و از آن سیر می شود
  با چشم مهربان تو تسخیر می شود
  این خواب ها که همسفر هر شب من است
  یک روز مو به مو همه تعبیر می شود
  فرصت گذشت ، وقت زیادی نمانده است
  تعجیل کن عزیز دلم ، دیر می شود
  اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج

 7. تشکرها 2


 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,039 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  با توجه به آیه 34 سوره نساء: «الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ»، منظور از «قوام» چیست؟ و خدا چه برتری هایی به مردان داده که زن ها ندارند؟


  پاسخ:
  خانواده يك واحد كوچك اجتماعى است و همانند يك اجتماع بزرگ بايد رهبر و سرپرست واحدى داشته باشد، زيرا رهبرى و سرپرستى دسته جمعى كه زن و مرد مشتركا آن را به عهده بگيرند مفهومى ندارد در نتيجه مرد يا زن يكى بايد" رئيس" خانواده و ديگرى" معاون" و تحت نظارت او باشد، قرآن در اينجا تصريح مى‏ كند كه مقام سرپرستى بايد به مرد داده شود (اشتباه نشود منظور از اين تعبير استبداد و اجحاف و تعدى نيست بلكه منظور رهبرى واحد منظم با توجه به مسئوليت ها و مشورت‏ هاى لازم است.)
  اين مسئله در دنياى امروز بيش از هر زمان روشن است كه اگر هيئتى (حتى يك هيئت دو نفرى) مامور انجام كارى شود حتما بايد يكى از آن دو،" رئيس" و ديگرى" معاون يا عضو" باشد و گرنه هرج و مرج در كار آنها پيدا مى‏ شود -سرپرستى مرد در خانواده نيز از همين قبيل است.
  و اين موقعيت به خاطر وجود خصوصياتى در مرد است مانند ترجيح قدرت تفكر او بر نيروى عاطفه و احساسات (به عكس زن كه از نيروى سرشار عواطف بيشترى بهره ‏مند است) و ديگرى داشتن بنيه و نيروى جسمى بيشتر كه با اولى بتواند بينديشد و نقشه طرح كند و با دومى بتواند از حريم خانواده خود دفاع نمايد.

  بعلاوه تعهد او در برابر زن و فرزندان نسبت به پرداختن هزينه ‏هاى زندگى، و پرداخت مهر و تامين زندگى آبرومندانه همسر و فرزند، اين حق را به او مى‏ دهد كه وظيفه سرپرستى به عهده او باشد.
  البته ممكن است زنانى در جهات فوق بر شوهران خود امتياز داشته باشند ولى شايد كرارا گفته ‏ايم كه قوانين به تك تك افراد و نفرات نظر ندارد بلكه نوع و كلى را در نظر مى‏ گيرد، و شكى نيست كه از نظر كلى، مردان نسبت به زنان براى اين كار آمادگى بيشترى دارند، اگر چه زنان نيز وظائفى مى ‏توانند به عهده بگيرند كه اهميت آن مورد ترديد نيست.

  جمله "بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ" نيز اشاره به همين حقيقت است زيرا در قسمت اول مى ‏فرمايد:" اين سرپرستى به خاطر تفاوتهايى است كه خداوند از نظر آفرينش، روى مصلحت نوع بشر ميان آنها قرار داده" در قسمت آخر مى‏ فرمايد: "و نيز اين سرپرستى به خاطر تعهداتى است كه مردان در مورد انفاق كردن و پرداخته اى مالى در برابر زنان و خانواده به عهده دارند."
  ولى ناگفته پيدا است كه سپردن اين وظيفه به مردان نه دليل بالاتر بودن شخصيت انسانى آنها است و نه سبب امتياز آنها در جهان ديگر، زيرا آن صرفا بستگى به تقوى و پرهيزگارى دارد، همانطور كه شخصيت انسانى يك معاون از يك رئيس ممكن است در جنبه‏ هاى مختلفى بيشتر باشد اما رئيس براى سرپرستى كارى كه به او محول شده از معاون خود شايسته ‏تر است.(1)

  بالاخره در یک اجتماع و لو در يك اجتماع دو نفرى، يكى بايد مسئول و سرپرست باشد و به خاطر ساختار جسمى و روحى مرد این حق به او واگذار شده است.این حق مدیریت، در واقع مسئولیت مرد را بیشتر می کند و نشان دهنده برتری مرد بر زن نیست بلکه متناسب با توانایی ها، مسئولیت ها نیز فرق کرده است.
  «البته قيمومت مرد بر زنش به اين نيست كه سلب آزادى از اراده زن و تصرفاتش در آنچه مالك آن است بكند، و معناى قيمومت مرد اين نيست كه استقلال زن را در حفظ حقوق فردى و اجتماعى او، و دفاع از منافعش را سلب كند، پس زن هم چنان استقلال و آزادى خود را دارد، هم مى‏ تواند حقوق فردى و اجتماعى خود را حفظ كند، و هم مى‏ تواند از آن دفاع نمايد و هم مى ‏تواند براى رسيدن به اين هدف هايش به مقدماتى كه او را به هدف هايش مى ‏رساند متوسل شود.»(2)

  _________
  (1) تفسير نمونه،مکارم شیرازی ، ج‏3، ص 370.
  (2) ترجمه الميزان،علامه طباطبایی، ج‏4، ص 544.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۸/۰۱ در ساعت ۲۱:۱۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود