جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دین مقبول نزد خداوند کدام دین است؟ آیا ادیان دیگر به جز اسلام همه مردود هستند؟

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دین مقبول نزد خداوند کدام دین است؟ آیا ادیان دیگر به جز اسلام همه مردود هستند؟

با عرض سلام

دین مقبول نزد خداوند کدام دین است؟ آیا ادیان دیگر به جز اسلام همه مردود هستند؟

خداوند در دو آیه زیر از قرآن کریم ، اسلام را به عنوان تنها دین مطلوب خود معرفی کرده است که معنی ظاهری آن دو آیه ، دین ها و شریعت های دیگر را غیر صحیح و بی اعتبار می گرداند :

1- ان الدين عند الله الاسلام «آل عمران/19»
    همانا دین در نزد خدا ، اسلام است

2- و من يبتغ غير الاسلام دينا فلن يقبل منه «آل عمران/85»
    کسی که جز اسلام را به عنوان دین خود بپذیرد ، از او پذیرفته نمی شود

------------------------

اما با نگاهی به آیات دیگر قرآن و پیام های صریحی که در آن ها هست، نه تنها برداشت فوق تایید نمیشه، بلکه اعتبار ادیان دیگر آن هم با همان عنوان اسلام تاکید و تایید شده است:

1- و وصى بها ابراهيم بنيه و يعقوب يا بني ان الله اصطفى لکم الدين فلا تموتن الا و انتم مسلمون «البقرة/132»

توصیه کرد ابراهیم به فرزندان خویش و نوه اش یعقوب که : ای فرزندان من ، خداوند برای شما این دین را برگزید ، پس نمیرید مگر آنکه مسلمان باشید

2- ام کنتم شهداء اذ حضر يعقوب الموت اذ قال لبنيه ما تعبدون من بعدي قالوا نعبد الهک و اله ابائک ابراهيم و اسماعيل و اسحاق الها واحدا و نحن له مسلمون «البقرة/133»

آیا شما حضور داشتید و شاهد بودید که یعقوب در هنگامه ی مرگ خویش از فرزندانش پرسید : چه چیزی را پس از مرگ من می پرستید ؟ و آنان گفتند : خدای تو و پدران تو ، ابراهیم و اسماعیل و اسحاق را می پرستیم ، خدایی یگانه و ما به او تسلیم شده ایم و مسلمانیم

3- ما کان ابراهيم يهوديا و لا نصرانيا و لکن کان حنيفا مسلما و ما کان من المشرکين «آل عمران/67»

ابراهیم ، نه یهودی بود و نه مسیحی ، ولیکن موحدی خالص و مسلمان بود و هرگز از مشرکان نبود

4- و ما جعل عليکم في الدين من حرج ملة ابيکم ابراهيم هو سماکم المسلمين من قبل... «الحج/78»

خداوند برای شما در دین ، بیچارگی و سختی قرار نداده است ، این آئین پدر شما ابراهیم است ، خداوند شما را در کتابهاى پيشين و در اين کتاب آسمانى « مسلمان » ناميد

----------------

بنابراین از نظر قرآن ، تمامی پیروان ادیان الهی حقیقتا مسلمان شمرده می شوند هرچند نام خود را « یهودی ، زرتشتی ، صابئی ، مسیحی ، یا چیز دیگری » بگذارند.

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 3

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۴/۱۴ در ساعت ۱۲:۲۵
    دوستي مثل يک کتابه
    فقط چند ثانيه طول مي کشه که آتيش بگيره
    ولي سالها طول مي کشه تا نوشته بشه

2.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب

همچنانكه حضرت عالي آيات قرآن كريم را شاهد بر مدعاي خود متذكر شديدمي توان اينگونه بيان كرد كه دين الهي يكي بيش نيست و ان اسلام است و ساير شريعت ها همانند مسيحيت و يهوديت و ... در حقيقت دين مجزا و مستقلي نيستند بلكه شريعت و منهاجي براي شرع مقدس اسلام مي باشند.

تمام دین‏های آسمانی از طرف خداوند نازل شده و همه آنها در گوهر و اصول با هم اشتراك دارند. همه ادیان آسمانی به یكتاپرستی و اعتقاد و باور به رستاخیر دعوت كرده‏اند و همه پیامبران آسمانی در این دعوت با هم مشترك‏اند، همان گونه كه در آیات قرآن به آن اشاره شده است (نحل (16) آیه 36)

ادیان هیچ گاه با هم تفاوت ندارند و اصولاً براساس فرهنگ دینی ما و آیات قرآن چیزی به نام ادیان وجود ندارد. هر جا سخن از دین در قرآن آمده، به صورت لفظ مفرد (دین) بیان شده و نه ادیان، در عین حال شریعت و راه و روش هر یك از پیامبران الهی با هم متفاوت بوده است. تصوری كه در مورد تعدد ادیان الهی می‏رود، در واقع تعدد و اختلاف در شریعت‏ها و راه و روش دعوت به سوی خداوند و احكام و قوانین می‏باشد كه برای سعادت بشر از طرف خداوند وضع شده است.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

در آیات قرآن بیان شده كه برای هر پیامبری، شریعت و روش جداگانه‏ای قرار دادیم. (مائده (5) آیه 48 و شوری (42) آیه 13)

بنابراین وقتی خداوند متعال می فرماید : « دين در نزد خدا، اسلام(تسليم بودن در برابر حق) است. و كسانى كه كتاب آسمانى به آنان داده شد، اختلافى(در آن) ايجاد نكردند، مگر بعد از آگاهى و علم، آن هم به خاطر ظلم و ستم در ميان خود؛ و هر كس به آيات خدا كفر ورزد، (خدا به حساب او مى‏رسد؛ زيرا) خداوند، سريع الحساب است. » (آل عمران /19)

مراد این نیست که ادیان قبلی اسلام نبوده اند بلکه مراد این است که دین در نزد خدا تنها یکی است و آن اسلام است و تمام ادیان مصدق و مؤیّد همدیگرند و تعارض و اختلافی باهم ندارند . لکن نصارا و یهودیان دین خود را تحریف نمودند و تعارض و اختلاف دین اسلام با ادیان قبلی با این ادیان تحریف شده است نه با دین واقعی حضرت موسی و حضرت عیسی (ع). اگر تورات و انجیل تحریف نمی شدند، هیچ تعارضی بین آنها و قرآن به وجود نمی آمد . حتی برخی از علمای شیعه معتقدند که اگر کتب آسمانی قبلی می ماندند آنها نیز حجت شرعی بودند و بر اساس اجتهاد به آنها نیز عمل می شد.اگر آن کتب باقی بودند به حکم همان کتب پیروان آنها باید به دین پیامبر خاتم نیز ایمان می آوردند.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری