صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  87
  مورد تشکر
  149 پست
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟
  با سلام و خسته نباشید


  آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟  کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 4
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ در ساعت ۰۱:۲۵

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و عرض ادب
  در مورد پرسش شما باید عرض کنم که كلمه "اسلام " هشت مرتبه در قرآن كريم ذكر شده است. از ريشه آن (س ـ ل ـ م) يكصد و چهل كلمه استعمال شده كه از آنها چهل كلمه مشتق شده است.(1) يكي از اين مشتقات "اَسْلَمَ " به معناي "تسليم شد " است كه بيست و دو مرتبه در قرآن به كار رفته است.(2) به نمونه‌‌هايي از آيات قرآن در اين باره اشاره مي‌شود:
  اول: بَلَي مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ [بقره/112]، "آري كسي كه روي خود را تسليم خدا كند و نيكوكار باشد ".
  شيخ طبرسي مي‌نويسد: "اسلم يعني كسي كه خودش را تسليم او كرد و قول خداوند سبحان در آيه 29/ زمرـ و مردي كه تنها تسليم يك نفر است ـ بدين معناست.(3) وي در توضيح آيه 29/ زمر مي‌نويسد: يعني گردن به اطاعتش نهاده و مطيع خواست اوست.(4) يعني فقط از يك ارباب اطاعت مي‌كند و به وسيله اطاعت از ديگري‌، به مولايش خيانت نمي‌كند و به كسي جز مولايش اميدوار نيست.(5) مرحوم طريحي در اين باره مي‌نويسد: "تسليمِ يك مرد شدن يعني كسي را در اطاعتش شريك نكند "(6).
  دوم: وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ [ آل عمران/ 83]، "و تمام كساني كه در آسمان‌ها و زمين هستند در برابر او تسليم‌اند ".
  "اَسْلَمَ " به معناي انقياد و تسليم شدن است‌. در اقرب الموارد آمده است: "اَسْلَمَ الرَّجُلُ يعني تسليم و مطيع شد.(7)
  سوم: إِذْ قَالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ [بقره/131]، "در آن هنگام كه پروردگارش به او- ابراهيم- گفت: اسلام بياور (در برابر حق تسليم باش) گفت: در برابر پروردگار جهانيان تسليم هستم ".
  راغب اصفهاني مي‌نويسد: "استسلام يعني تسليم و گردن نهادن به هر آنچه كه خداوند تقدير كرده، همان‌گونه كه از حضرت ابراهيم در اين آيه ياد شده است ".(8)
  چهارم:فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ [صافات/103. ]، "هنگامي‌كه هر دو تسليم شدند و ابراهيم جبين او (اسماعيل) را بر خاك نهاد ". شيخ طبرسي مي‌نويسد: يعني آن دو، امرِ خود را به خدا واگذار كردند و مطيع او شدند.(9) همچنين مي‌نويسد: "يعني هر دو تسليم امر خدا شدند و رضايت دادند و فرمانبرداري كردند "(10)
  شوكاني در تفسير خود ذيل اين آيه مي‌نويسد: "هنگامي‌كه هر دو تسليم شدند يعني، مطيع دستور خدا شدند وگردن به اطاعت نهادند ".(11)
  پنجم:وَأَنَّا مِنَّا الْمُسْلِمُونَ وَمِنَّا الْقَاسِطُونَ فَمَنْ أَسْلَمَ فَأُولَئِكَ تَحَرَّوْا رَشَدًا [جن/14. ]، "و اينكه گروهي از ما مسلمان و گروهي ظالمند، هركس اسلام را اختيار كند راه راست را برگزيده است. " "مُسَلِّمُونَ " كساني هستند كه دربرابر آنچه خداوند به آنها دستور داده تسليم و مطيع هستند.(12)

  حال با توجه به توضیح مذکور اگر چه تسلیم و اسلام در قرآن مطلق است ولی تنها دینی که کاملتر، سالمتر و بی شائبه تسلیم شدن در برابر خداوند است همین دین اسلام است.

  منابع:
  1. حميد محمدي، مفردات قرآن‌‌، ص148.
  2. همان، ص141.
  3. شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان‌‌، مجلد 1، ص356.
  4. همان‌‌، ج1، ص536.
  5. شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان‌‌، ج4، ص775.
  6. فخرالدين طريحي‌‌، مجمع البحرين‌‌، ج3، ص85 .
  7. سيد علي اكبر قرشي‌‌، قاموس القرآن‌‌، ج3، ص301.
  8. حسين‌بن‌محمد راغب اصفهاني‌‌، مفردات‌‌، ص240 ماده سلم؛ سيدعلي‌اكبر قرشي‌‌، قاموس قرآن‌‌، ج3، ص301.
  9. شيخ طبرسي، مجمع البيان، ج4، ص705.
  10. همان ج4، ص707؛ سيدعلي‌اكبر قرشي‌‌، قاموس قرآن‌‌، ج3، ص301.
  11. محمد شوكاني‌‌، فتح القدير‌‌، ج4، ص404.
  12. شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان‌‌، ج5، ص559.

  آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  57
  مورد تشکر
  95 پست
  حضور
  1 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام
  ميشه مصاديق اسلام رو در قرآن بيشتر توضيح بديد؟ممنون

  الهی! اگر طاعت بسی ندارم در هر جهان جز تو کسی ندارم.
  الهی! تا به تو آشنا شدم از خلق جدا شدم و در هر جهان شیدا شدم نهان بودم پنهان شدم.
  الهی! از پیش خطر و از پس راهم نیست، دستم گیر که جز تو پناهم نیست.
  الهی! دستم گیر که دست آویز ندارم و عذرم بپذیر که پای گریز ندارم.

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط غلام خیبر شکن نمایش پست
  ميشه مصاديق اسلام رو در قرآن بيشتر توضيح بديد؟ممنون
  سلام عليكم
  خواهش ميكنم.
  عرض كنم خدمت شما كه معناي لغوي واژه اسلام "تسليم محض و خضوع " در مقابل پروردگار است، اما با توجه به اصول و قواعد تفسيري و عنايت به صدر و ذيل آيات مذكور و شواهد ديگر‌، نمي‌توان معناي اسلام را در قرآن‌، منحصر به معناي لغوي آن (تسليم محض در برابر خداوند) دانست بلكه اين واژه در قالب سه مصداق قابل توجه است.
  اول: اسلام به معناي تسليم تكويني و جبري
  يكي از مصاديق اين واژه در قرآن، به معناي تسليم تكويني يعني تسليم و فرمانبرداري جبري است ولَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَالأرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَإِلَيْهِ يُرْجَعُون(1) "و تمام كساني كه در آسمان‌ها و زمين هستند از روي اختيار يا از روي اجبار در برابر (فرمان) او تسليم‌اند و همه به سوي او بازگردانده مي‌شوند. "
  با توجه به اين آيه‌، دو نوع تسليم در مقابل خداوند سبحان وجود دارد 1. طوعاً (اختياري) 2. كرهاً (اجباري). لذا يكي از مصاديق واژه اسلام‌، اطاعت و فرمانبرداري تمام موجودات آسماني و زميني بطور تكويني و اجباري (كرهاً) نسبت به پروردگار است. در مقابل اين نوع اطاعت‌، تسليم اختياري و خاضعانه (طوعاً) قرار دارد.
  دوم: اسلام به معناي تسليم و اطاعت محض در برابر حق كه گوهر همه شرايع الهي است.
  با توجه به اين معنا‌، انبياء مسلمان‌اند و شريعت آنها اسلام است. اگرچه برخي از انبياء اين معنا را به صراحت بيان نكرده‌اند. اين معناي عام از اسلام با معناي عام از دين (اطاعت و تسليم محض) مترادف است‌. بر اين اساس برخي از انبياء الهي براي خود و فرزندان و امت شان از خداوند سبحان درخواست اسلام (تسليم محض در برابر پروردگار) داشته اند كه به آن اشاره مي‌شود:حضرت ابراهيم و يعقوب و موسي:حضرت ابراهيم(ع)از خداوند متعال براي خود و امت و نسل خويش‌، از خداوند تقاضاي اسلام (تسليم محض در برابر حق بودن) را مي‌نمايد رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِنْ ذُرِّيَّتِنَا أُمَّىً مُسْلِمَى(2)"پروردگارا ما را تسليم فرمان خود قرار بده و از دودمان ما‌، امتي كه تسليم فرمانت باشند (به وجود آور). " خداوند سبحان، حضرت ابراهيم (ع)را مسلمان معرفي مي‌كند.
  مَا كَانَ إِبْرَاهِيمُ يَهُودِيًّا وَلا نَصْرَانِيًّا وَلَكِنْ كَانَ حَنِيفًا مُسْلِمًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِين(3)، "ابراهيم نه يهودي بود و نه نصراني‌، بلكه موحدي خالص و مسلمان بود و هرگز از مشركان نبود "
  وصيت حضرت ابراهيم و يعقوب(ع)به فرزندانشان نسبت به اسلام
  خداوند سبحان وصيت اين دو پيامبر بزرگ را براي فرزندانشان درباره اسلام اين‌گونه بيان مي‌فرمايد: وَوَصَّي بِهَا إِبْرَاهِيمُ بَنِيهِ وَيَعْقُوبُ يَا بَنِيَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَي لَكُمُ الدِّينَ فَلا تَمُوتُنَّ إِلا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُون(4) "و ابراهيم و يعقوب در واپسين لحظات عمر، فرزندان خود را به اين آيين وصيت كردند و هر كدام به فرزندان خويش گفتند: فرزندان من، خداوند اين آيين پاك را براي شما برگزيده است و شما جز به آيين اسلام (تسليم در برابر فرمان خدا) از دنيا نرويد ".
  شيخ طبرسي از زبان حضرت ابراهيم و يعقوب در ذيل اين آيه شريفه مي‌نويسد: (فرزندان من‌، خداوند اين آيين پاك را براي شما برگزيده است) يعني آن دو ـ ابراهيم و يعقوب ـ گفتند: اي فرزندان‌، خداوند براي شما دين اسلام را برگزيد (پس شما جز به آيين اسلام از دنيا نرويد)، يعني آنگونه نباشد كه شما، اسلام (تسليم مطلق در برابر خدا) را ترك كنيد و در اين هنگام مرگ به سراغ شما آيد. با ترك اسلام و انجام معاصي (كفر) به استقبال مرگ نرويد. زجاج در معناي آن گفته: پايبند به اسلام باشيد تا آن هنگام ‌كه مرگ به سراغتان ‌آيد و شما را مسلمان (از دنيا) ببرد. شيخ طبرسي در ادامه مي‌نويسد: اگر ابراهيم7 اين وصيت را به فرزندانش اختصاص داده است دليل آن شفقت و مهرباني ويژه‌اي است كه به آنها داشته و آنها را شايسته‌تر از ديگران به قبول وصيت دانسته است‌، و الا معلوم است كه او همه مردم را به اسلام دعوت كرده است.(5)

  1. آل عمران/83.
  2. بقره/128.
  3. آل عمران/67.
  4. بقره/132.
  5. ‌شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان، ج1، ص399.

  آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  سوم: اسلام به معناي شريعت محمدي‌(ص)(دين مبين اسلام)
  تسليم محض در برابر پروردگار (معناي لغوي اسلام) گوهر هر دين و شريعت را شكل داده است. گوهر تسليم در تمام شرايع تجلي و ظهور يافته است‌ و در شريعت آخرين پيامبر حضرت محمدبن‌عبدالله‌(ص)نمود ويژه و جامعي پيدا كرده است. باتوجه به خاتميت‌، جاودانگي‌، جامعيّت و جهاني بودن اين شريعت‌، مفهوم (تسليم) به صورت خاص براي آن عَلَم شده است كه به تنهايي در مقابل شريعت‌‌هاي تحريف شده‌اي همچون يهوديت و مسيحيت قرار گيرد.
  آياتي چند مويّد اين مطلبند كه به بررسي آنها مي‌پردازيم:
  آيه اول: كَيْفَ يَهْدِي اللَّهُ قَوْمًا كَفَرُوا بَعْدَ إِيمَانِهِمْ وَشَهِدُوا أَنَّ الرَّسُولَ حَقٌّ وَجَاءَهُمُ الْبَيِّنَاتُ وَاللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ (1)، "آيا به غير از دين خدا را برمي‌گزينيد " شيخ طبرسي مي‌نويسد: "هنگامي‌كه خداوند سبحان بطلان
  دين يهود و ساير دين‌ها غير از اسلام را بيان فرمود، تاكيد كرد كه پس از آن‌، هركس جز اسلام را انتخاب كند‌، گمراه شده و از او پذيرفته نيست. پس خداوند سبحان فرمود: "آيا به غير از دين خدا را برمي‌گزينيد " يعني: آيا بعد از اين همه دلايل و براهين‌، ديني غير از دين خدا را مي‌طلبند.(2)
  آيه دوم: وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا (3)، "و ببيني مردم گروه گروه وارد دين خدا مي‌شوند "
  مقصود از دين‌، اسلام و پايبندي به احكام و اعتقاد به حقانيت و واداشتن نفس به عمل به آن است.(4)
  محمد شوكاني از مفسران اهل سنت در اين باره مي‌نويسد: وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا ؛ يعني عرب و غير عرب را مشاهده مي‌كني كه گروه گروه داخل دين خدا مي‌شوند، آن ديني كه خداوند تو (پيغمبر) را آورنده آن دين معرفي كرده است.(5)
  سوم: هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَي وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ كُلِّهِ وَكَفَي بِاللَّهِ شَهِيدًا (6)؛ "و او كسي است كه رسولش را با هدايت و دين حق فرستاده تا آن را بر همه دين‌ها پيروز كند و كافي است كه خدا گواه اين موضوع باشد ".
  شيخ طبرسي ذيل اين آيه شريفه مي‌فرمايد: "او كسي است كه رسولش (محمد‌(ص)) را "با هدايت " يعني با دليل واضح و آشكار "برخي گفته‌اند: قرآن " و دين حق "يعني اسلام " فرستاد تا آن را بر همه دين‌ها غالب كند. البته عده‌اي گفته‌اند به وسيله تسلط و گسترش در سرزمين‌ها غالب خواهد شد و برخي گفته‌اند كه همه اينها هنگام ظهور حضرت مهدي(عج)اتفاق خواهد افتاد. در نتيجه غير از اسلام ديني در زمين نخواهد بود.(7) همچنين شوكاني‌، در ذيل اين آيه كريمه "دين الحق " را اسلام معرفي نموده است.(8)همچنين آيه هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَي وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ (9)؛ "او كسي است كه رسول خود را با هدايت و دين حق فرستاد تا او را بر همه اديان غالب سازد هر چند مشركان كراهت داشته باشند. "
  شيخ طبرسي مي‌فرمايد: "و او كسي است كه رسولش محمد‌6 را به وسيله (ابزارِ) هدايت‌، توحيد و اطاعت محض از خود و دين حق يعني دين اسلام و آنچه كه خلق به وسيله اين دين‌، خدا را مي‌پرستند‌، فرستاده است.(10)شوكاني نيز مي‌نويسد: "و معناي دين حق آئين راستين است كه همانا آن آيين‌، اسلام است ".(11)
  چهارم:وَمَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الإسْلامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَىِ مِنَ الْخَاسِرِينَ(12) و هر كس جز دين اسلام آييني را براي خود انتخاب كند‌، از او پذيرفته نخواهد شد و او در آخرت‌، از زيانكاران است.و آيات ديگري كه شريعت محمدي‌6 را اسلام معرفي كرده‌اند.(13)

  1. آل عمران/86.
  2. راغب اصفهاني‌‌، مفردات ص175 ماده دين؛ شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان، ج1، ص787.
  3. نصر/2.
  4. شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان، ج 5، ص844.
  5. محمد شوكاني‌‌، فتح القدير‌‌، ج5، ص509.
  6. فتح/28.
  7. شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان‌‌، ج5، ص191 ذيل آيه.
  8. محمد شوكاني‌‌، فتح القدير‌‌، ج5، ص55.
  9. صف/9.
  10. شيخ طبرسي‌‌، مجمع البيان، ج5، ص420 ذيل آيه.
  11. محمد شوكاني‌، فتح القدير، ج5، ص221 ذيل آيه.
  12. آل عمران/85.
  13. كافرون/6.

  ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۱/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۶:۰۹
  آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن


 6. تشکر


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  براي اطلاعات بيشتر مي توانيد به اين تاپيك هم رجوع كنيد:
  http://www.askquran.ir/thread25281.html

  آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  974
  مورد تشکر
  1,074 پست
  حضور
  1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  حدود ده سال پیش از یک پژوهشگر غربی کتابی با عنوان " محمد و مومنان " منتشر شد. در این کتاب مولف بر آن است که اسلامی که الان ساری و جاری است اسلام بنی امیه است نه اسلامی که پیامبر آورده بودند و بیشتر مفاهیم اسلام تغییر یافته اند. بنی امیه و به ویژه عبدالملک مروان آوردند بر سر اسلام آن چه را که پیروان مسیح بر سر دین آورده شده توسط عیسی آوردند.

 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  346
  مورد تشکر
  822 پست
  حضور
  90 روز 2 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  5  نقل قول نوشته اصلی توسط Lachini نمایش پست
  حدود ده سال پیش از یک پژوهشگر غربی کتابی با عنوان " محمد و مومنان " منتشر شد. در این کتاب مولف بر آن است که اسلامی که الان ساری و جاری است اسلام بنی امیه است نه اسلامی که پیامبر آورده بودند و بیشتر مفاهیم اسلام تغییر یافته اند. بنی امیه و به ویژه عبدالملک مروان آوردند بر سر اسلام آن چه را که پیروان مسیح بر سر دین آورده شده توسط عیسی آوردند.


  جناب لاچینی الان این مطلب شما صرفا یک متن خبریست ویا اینکه تایید هم میکنید چنین موضوعی را ؟

 10. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط Lachini نمایش پست
  حدود ده سال پیش از یک پژوهشگر غربی کتابی با عنوان " محمد و مومنان " منتشر شد. در این کتاب مولف بر آن است که اسلامی که الان ساری و جاری است اسلام بنی امیه است نه اسلامی که پیامبر آورده بودند و بیشتر مفاهیم اسلام تغییر یافته اند. بنی امیه و به ویژه عبدالملک مروان آوردند بر سر اسلام آن چه را که پیروان مسیح بر سر دین آورده شده توسط عیسی آوردند.
  با سلام و عرض ادب
  بله ممكن است درست باشد اما نه اسلامي كه شيعه آن را قبول دارد و اسلام بني اميه اسلامي مثل افكار وهابي ممكن است باشد.
  شيعه تمام معارفش رو از قرآن و اهل بيت كه اسلام ناب محمدي (ص)مي باشد گرفته است و غير از اين نيست.

  آیا اسلامی که در قران آمده دین اسلام است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن


 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  974
  مورد تشکر
  1,074 پست
  حضور
  1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام بر جناب پاسخگوی قرآنی 4 و جناب az4deh

  کتاب " محمد و مومنان " دارای 263 صفحه است که به صورت اسکن شده و در قالب PDF در فضای مجازی در دسترس است ولی متاسفانه کل متن کتاب اسکن نشده است و از صفحه 98 تا 194 یعنی تقریبا صد صفحه موجود نیست.
  در این کتاب نویسنده مطرح می کند که بنی امیه به اسلام ماهیت و هویتی عربی و اسلامی و نه ایمانی بخشیدند. ایشان جنبش مومنان در زمان پیامبر را فراگیر و در برگیرنده همه ادیان ابراهیمی می داند در حالیکه بنی امیه ، یهودیان و مسیحیان را از این جنبش حذف کردند.

  ویرایش توسط Lachini : ۱۳۹۱/۰۴/۲۷ در ساعت ۱۷:۴۴

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود